خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(0 رای)

مقدمه

اختلال خوردن از انواع اختلالات روانشناختی  است که به دو نوع بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی تقسیم می شود و بر اساس آشفتگی شدید در رفتار خوردن مشخص می شود.

علایم این دو اختلال خوردن که حداقل یک بار در هفته اتفاق می افتد و در مدت سه ماه تداوم دارد، به شرح زیر می باشد:

اختلال خوردن بی اشتهایی عصبی

یعنی خودداری کردن از غذا خوردن  با وجود احساس نیاز به غذا به منظور داشتن كمترین وزن به هنجار بدن می باشد . مانند: رفتاری که به صورت ارادی و هدفمند جهت کاهش وزن انجام می شود. اشتغال ذهنی به وزن بدن خود و غذاخوردن. داشتن الگوهای خاص و عجیب غذایی. ترس شدید از افزایش وزن و قطع قاعدگی .

حدود نیمی از مبتلایان به اختلال خوردن بی اشتهایی عصبی به دلیل مصرف بسیار کم غذا دچار كاهش وزن می شوند. همچنین برخی از آنها نیز به برنامه های ورزشی سختی روی می آورند.

برخی از این بیماران این اختلال خوردن، رژیم غذایی سختی برای خود تعین می کنند. اما گاهی كنترل خود را از دست می دهند و پرخوری می كنند. سپس دچار عذاب وجدان شده و شروع به رفتارهای پاكسازی می کنند. در برخی دیگر بیماران حتی بعد از خوردن مقدار کمی غذا دچار این عذاب وجدان شده و شروع به پاکسازی می کنند.

در اختلال خوردن بی اشتهایی عصبی ، فرد از حفظ حداقل وزن طبیعی امتناع می ورزد و شدیداً از افزایش وزن می ترسد، و بسیار در مورد بدن خود و شكل آن برداشت های اشتباه دارد .در واقع این بیماری به دلیل اختلال عمیق در تصویر بدن خود است كه فرد بی وقفه در پی لاغری است. و بدین منظور تا مرحله گرسنگی كشیدن هم پیش می رود.

اختلال خوردن موسوم به بی اشتهایی عصبی دهها سال است كه شناسایی شده است و در زنان شایعتر از مردان است و معمولاً در نوجوانی آغاز می شود.

اختلال خوردن,اختلالات خوردن,مشاوره اختلال خوردن,مشاوره اختلالات خوردن,اختلال کم خوری,اختلال پر خوری,اختلال پرخوری عصبی,اختلال کم خوری عصبی,مشاوره پرخوری عصبی,مشاوره کم خوری عصبی,اختلال روانشناسی,اختلالات روانشناسی,مشاوره اختلال روانشناسی,مشاوره اختلالات

اختلال خوردن پرخوری عصبی

این نوع اختلال خوردن با صرف میزانی از غذا در یک دوره زمانی حدود کمتر از دو ساعت است. که معمولا بیشتر از مقداری است که اکثر مردم می توانند در طی همین مدت و با شرایط مشابه بخورند.

در این اختلال خوردن ، فرد سریع تر از حالت طبیعی غذا می خورد و تا زمانی که سیری توأم با احساس ناراحتی ظاهر شود، تمایل به خوردن مقدار زیاد غذا دارد. در این وضعیت فرد از لحاظ جسمی گرسنه نیست. همچنین به دلیل اینکه از طرز غذا خوردن خویش راضی نیست و خجالت می کشد در تنهایی غذا می خورد. فرد دارای این نوع اختلال خوردن، پس از پرخوری داشتن احساس تنفر از خود یا احساس گناه شدید از نشانه های دوره پرخوری می کند.

این دوره الزاماً به یک موقعیت محدود نمی شود مثلاً ممکن است فرد پرخوری را از رستوران آغاز کند و آن را درراه بازگشت به منزل ادامه دهد.


آگاهی از خدمات ما: برای آگاهی از خدمات مشاوره اختلالات رفتاری صدای رهیاب می‌توانید اینجا کلیک کنید.


توجه:

ته بندی های مداوم با مقادیر جزیی غذا در طول روز به عنوان پرخوری تلقی نمی شود.

این مسئله می تواند به صورت احساس ناتوانی در توقف خوردن یا کنترل نوع یا حجم غذای خود باشد. این اشکال در کنترل کردن پرخوری ممکن است دائمی نباشد. مثلا فرد ممکن است وقتی تلفن زنگ بخورد، کماکان به خوردن غذا ادامه دهد، در حالی که اگر کسی سرزده وارد اتاق شوند، خوردن را متوقف کند.

اختلال خوردن,اختلالات خوردن,مشاوره اختلال خوردن,مشاوره اختلالات خوردن,اختلال کم خوری,اختلال پر خوری,اختلال پرخوری عصبی,اختلال کم خوری عصبی,مشاوره پرخوری عصبی,مشاوره کم خوری عصبی

علل اختلال خوردن پرخوری عصبی

علت اختلال پرخوری عصبی ناشناخته است. عوامل موثر در محیط اجتماعی بیمار بسیار مهم است. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • موقعیت های استرس زا در زندگی شخصی یا کاری
  • حوادث زندگی شخص مبتلا
  • فشار های فرهنگی بر روی زنان و وادار کردن و تشویق آنها به داشتن وزن کم و اندام متناسب.
  • عوامل ژنتیکی

بیماران مبتلا به پرخوری عصبی معمولا اعتماد به نفس پایینی دارند و اغلب دچار افسردگی هستند.

 

جهت استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب باید چه کار کنم؟

اوتیسم,اختلال رفتاری,اختلال یادگیری,مشاوره اوتیسم,مشاوره روانشناسی تلفنی

هموطنان عزیز می توانند در ساعات مختلف شبانه روز، حتی در روزهای تعطیل با ما در تماس باشند. جهت تماس با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب تنها کافی است شماره ۹۰۹۹۰۷۵۲۲۶ را بدون پیش شماره  و تنها از طریق تلفن ثابت شماره گیری کنید. و از مشاوره مشاوران زبده مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی و خانواده صدای رهیاب استفاده نمایید.


خدمات کلان مشاوره تلفنی صدای رهیاب در زمینه مشاوره روانشناسی تلفنی


اختلال شخصیت نمایشی,اختلالات شخصیتی,اختلال شخصیت  برای مشاوره روانشناسی و خانواده می توانید تلفنی با مشاوران ما در مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب در تماس باشید:

هم چنین می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام صدای رهیاب، به صورت روزانه اطلاعات مفید و کاربردی روانشناسی و خانواده را دریافت کنید.

اختلال شخصیت نمایشی,اختلالات شخصیتی,اختلال شخصیت  شبکه های اجتماعی مرکز مشاوره صدای رهیاب : کانال تلگرام مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیابصفحه اینستاگرام مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2