دانستنی های روانشناسی : بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک,نوروفیدبک,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره روانشناسی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی مهارت های زندگی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی رهیاب,بیوفیدبک روانشناسی,نوروفیدبک روانشناسی

بیوفیدبک نوعی روش درمانی است که در آن با کمک ابزارهای الکترونیکی، اطلاعاتی در خصوص اعصاب، عضلات و فعالیتهای خودمختار بدن اندازه گیری و پردازش می شود. این اطلاعات به صورت فیدبک صوتی یا تصویری به بیمار و پزشک معالجش نشان داده می شود. در بیوفیدبک برای برقراری ارتباط با سیگنال های بیولوژیکی بدن،سنسورهایی به بدن وصل می شود. این سنسورها می توانند سیگنال های بیولوژیکی از قبیل درجه حرارت بدن، تنفس عضلانی، ضربان قلب را دریافت نمایند.

بیوفیدبک با ثبت این اطلاعات چگونگی تغییرات بدن را بررسی می کند. با بیوفیدبک می توان بازخورد واقعی و دقیقی از خود به دست آورد. نوروفیدبک هم نوعی بیوفیدبک است. در نوروفیدبک به مغز آموزش داده می شود که تغییر کند. اصلاح شود. و عملکرد بهتری داشته باشد. نوروفیدبک نوعی ورزش ذهن به حساب می آید. زمانی که فرد از چگونگی کار امواج مغز اطلاع پیدا می کند، مغزش می تواند از این اطلاعات برای تغییر خود استفاده کند. متخصصان رشته های مختلف پزشکی، از بیوفیدبک برای کاهش یا از بین بردن درد در بیماران استفاده می نمایند.

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

کاربرد بیوفیدبک در روانشناسی

روانشناسان از تکنیک بیوفیدبک برای افزایش آرامش در افراد مضطرب و کسانی که استرس و تنش عصبی دارند استفاده می کنند. بیوفیدبک یک تکنیک درمانی غیرتهاجمی است که در بسیاری از افراد موجب بهبود علائم روانی می شود. البته کاربردهای روانشناسی این شیوه و میزان اثرگذاری آن از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. شاید به نظر بیوفیدبک چیز جدید باشد. اما شما در زندگی روزمره هم از بیوفیدبک استفاده می کنید. مثلاً وقتی شما موقع دویدن پهلویتان درد می کند، سرعتتان را کم می کنید تا فشار بیشتری به بدنتان وارد نشود. در این حالت شما یک پیام زیستی را که از عضله به مغز فرستاده شده را متوجه شده اید و متناسب با آن واکنش نشان داده اید.

کاربرد روانشناسی بیوفیدبک هم به همین صورت است. وقتی شما بتوانید سیگنال ها و پیام های زیستی را که در اختیار مغز است دریافت کنید، میتوانید به صورت آگاهانه و خودآگاه فعالیت های خود را بررسی کرده. تجزیه و تحلیل کنید. بازخورد فعالیتها را ببینید. و در جهت بهبود عملکرد زیستی و روانی خود تلاش کنید. روانشناسان و مشاوران هم با استفاده از تکنیک بیوفیدبک و نوروفیدبک ابتدا پیام های عصبی بیماران و مراجعان خود را دریافت کرده و تجزیه و تحلیل می کنند. فرد بیمار با اطلاعاتی که از طریق بیوفیدبک دریافت می کند می تواند بازخورد و نتیجه فعالیتهایش را به صورت عینی مشاهده و احساس کند.

روش استفاده از بیوفیدبک در روانشناسی

یکی از انواع دستگاه هایی که معمولاً در روانشناسی به کار گرفته می شود، دستگاه های گرفتن سیگنال های الکتریکی در عضلات است. این دستگاه سیگنال ها را به صورتی که برای بیمار قابل درک باشد ترجمه می نماید. برای این کار معمولاً از چراغ چشمک زن یا یک بوق استفاده می شود. در این شرایط اگر مثلا عضلات بیش از حد کش بیایند یا فشار روانی زیادی وارد شود، بوق یا چراغ فعال می شود. و بیمار تلاش می کند با تصحیح فعالیت خود، آن را به حالت تعادل برگرداند.

کاربردهای بیوفیدبک

درمان با بیوفیدبک عمدتاً در بیماری هایی به کار برده می شود که داروها در درمان موفق نیستند. در حال حاضر از بیوفیدبک برای درمان طیف وسیعی از اختلالات جسمی و روانی استفاده می شود که برخی از آن ها عبارتند از:

  • اختلالات ماهیچه لگن (بی اختیاری ادرار فوری و فشاری، بی اختیاری مدفوع، واژینیوسموس، یبوست، و مقاربت دردناک)
  • ضعف ماهیچه ها بخاطر سکته
  • دندان قروچه
  • دردردهای تنشی
  • مشکلات معده ای-روده ای مثل سندرم روده تحریک پذیر، حالت تهوع و استفراغ

 

در حال حاضر در مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب نیز در راستای ارائه خدمات بهتر، از بیوفیدبک و نوروفیدبک برای شناسایی و درمان بیماری ها و اختلالات روانشناسی استفاده می شود. مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب مفتخر است بتواند در این زمینه پاسخگوی مشکلات و نیازهای شما باشد.

نویسنده : هانیه فریدون فر ⇐ روانشناس و مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی


 

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب
مشاوره دهنده تخصصی و پاسخگویی به سوالات شما 
برای تماس با مشاوران روانشناسی ما از تلفن ثابت با شماره

۹۰۹۹۰۷۵۲۲۶

تماس حاصل فرمایید
این شماره در سراسر کشور بدون پیش شماره و از طریق تلفن ثابت قابل شماره گیری است
همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب
حتی ایام تعطیل

 


شما می‌توانید در هر زمانی بین ساعات ۸ صبح تا ۹ شب با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی رهیاب تماس بگیرید و از تجربه مشاوران زبده مرکز مشاوره تلفنی رهیاب استفاده کنید.


بیوفیدبک,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی نظام وظیفه,مشاوره تلفنی تحصیلی,مشاوره تلفنی رهیاب  برای مشاوره روانشناسی می توانید تلفنی با مشاوران مرکز مشاوره رهیاب در تماس باشید:

بیوفیدبک,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی نظام وظیفه,مشاوره تلفنی تحصیلی,مشاوره تلفنی رهیاب  تلفن مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی رهیاب : از سراسر کشور فقط با تلفن ثابت و بدون پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۵۲۲۶

بیوفیدبک,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی نظام وظیفه,مشاوره تلفنی تحصیلی,مشاوره تلفنی رهیاب  شبکه های اجتماعی مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب : کانال تلگرام مرکز مشاوره تلفنی رهیابصفحه اینستاگرام مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Average rating:  
 1 reviews
by افشار on rahyabmoshaver
بیوفیدبک در روانشناسی

مطلب جالبی در زمینه بیوفیدبک در روانشناسی بود

 

برای دریافت مشاوره از مشاورین مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب

از طریق تلفن ثابت در استان تهران با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۶۴۸ تماس بگیرید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۵۲۲۶ تماس بگیرید

برای تعیین وقت مشاوره حضوری با شماره  ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴ - ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://rahyabmoshaver.com/feed/rdf/http://rahyabmoshaver.com/feed/rss/http://rahyabmoshaver.com/feed/http://rahyabmoshaver.com/feed/atom/