طلاق عاطفی چیست و چگونه به وجود می آید - مشاوره طلاق

طلاق عاطفی چیست و چگونه به وجود می آید - مشاوره طلاق

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(0 رای)

طلاق عاطفی چیست؟

طلاق در لغت به معنی گشودن گره و رها کردن است. در فقه اسلامی در تعریف طلاق گفته اند:  طلاق عبارتست از زائل کردن قید ازدواج با لفظ مخصوص. در واقع طلاق عاطفی هم به نوعی زمینه‌ساز طلاق خواهد. منتها اگر به درستی و در زمان مناسب جلوی طلاق عاطفی گرفته شود، می‌توان مانع از طلاق قانونی شد.

تعریف طلاق

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است. طلاق معمولاً وقتی‌ اتفاق می افتد که استحکام رابطه زناشویی از بین می رود. و میان زوجین ناسازگاری و تنش وجود دارد. آمار رسمی طلاق نشان دهنده میزان ناکامی زوجین در زندگی زناشویی نیست. این آمار شامل افرادی که از یکدیگر جدا زندگی می‌کنند، اما به طور قانونی طلاق نگرفته اند، نمی‌شود. علاوه بر آن افراد زیادی وجود دارند که از زندگی مشترک خود راضی نیستند. اما به دلایل مختلف از هم جدا نمی‌شوند. آنها نگران پیامدهای عاطفی، مالی، اجتماعی و فرهنگی طلاق هستند. و ترجیح می دهند به خاطر فرزندانشان به زندگی مشترک ادامه دهند. در واقع این وضعیت نوعی طلاق است که با عنوان طلاق عاطفی شناخته می‌شود.

به این ترتیب آمار رسمی طلاق در جامعه درصد ناچیزی از تعداد خانواده‌هایی که در شرایط  ” طلاق عاطفی “ به سر می‌برند را نشان می دهد. کارشناسان و مشاوران طلاق معتقدند عوامل مختلف اجتماعی در افزایش میزان طلاق نقش دارد. به اعتقاد آنها به تدریج که زنان از نظر اقتصادی مستقل می شوند آمار طلاق نیز افزایش می‌یابد. با افزایش سطح درآمدها زنان مجبور به تحمل نارسایی‌های زندگی مشترک برای تامین مایحتاج اولیه زندگی خود نیستند.

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی اولین مرحله در فرایند طلاق و بیانگر رابطه زناشویی رو به زوال است. که احساس بیگانگی جایگزین آن می شود. زن و شوهر اگر چه ممکن است با هم بودن را مانند گروه اجتماعی ادامه دهند، اما جاذبه و اعتماد آنها نسبت به یکدیگر از بین رفته است. طلاق عاطفی به عنوان یک انتخابی نفرت انگیز بین تسلیم و نفرت از خود تجربه می شود. که در آن هر یک از زن و شوهر ،به دلیل احساس غمگینی و ناامیدی دیگری را آزار می‌دهد. طلاق عاطفی متضمن فقدان احترام، اعتماد و محبت به یکدیگر است.

همسران به جای حمایت از یکدیگر جهت آزار و ناکامی و تنازل اعتماد به نفس یکدیگر عمل می‌کنند. و هریک به دنبال یافتن دلیلی بر اثبات عیب و کوتاهی و طرد دیگری هستند. اما در هیچ یک از این تعاریف ملاک های مشخصی برای تعیین همسرانی که در چنین موقعیتی قرار دارند ارایه نشده است. در طلاق عاطفی دو نفر به لحاظ فیزیکی از هم جدا نمی‌شوند. بلکه کنار هم زندگی می‌کنند. و شرایطی بر روابط آن‌ها حاکم است که در طلاق متعارف وجود ندارد. این اتفاق می‌تواند به صورت یک طرفه و یا دو طرفه به مرور زمان رخ دهد. و دو طرف به تدریج متوجه شوند که جذابیت، کشش و علاقه و عاطفه مثبتی که نسبت به هم داشته‌اند در بین آن‌ها رنگ باخته است.

مراحل طلاق عاطفی

طلاق عاطفی اساساً یک اتفاق آنی نیست. مانند بسیاری از اتفاقات زندگی، طلاق عاطفی نیز به تدریج و طی مراحلی به وجود می‌آید. در هر یک از این مراحل اگر جلوی آن گرفته نشود، بایستی منتظر بروز تدریجی طلاق عاطفی باشیم. در ادامه مراحل مربوط به دوران طلاق عاطفی طبقه بندی شده است:

مرحله اول طلاق عاطفی: سرزنش

در مرحله اول طلاق عاطفی ، شروع کننده تمرکز خود را متوجه همسر می‌کند. و او را در تمام اتفاق‌های گذشته، حال و آینده مقصر می‌داند. در این مرحله فرد دارای یک تصویر بد و نامناسب نسبت به خود است. و ممکن است به راحتی آسیب ببیند. شروع کننده در بیشتر موارد افسرده و غمگین است. و احساس کمبود انرژی می‌کند. در این مرحله از طلاق عاطفی ، فرد در نظر دوستان و خانواده هم بسیار آشفته به نظر می‌رسد.

خصوصیات و واکنش‌های رفتاری فرد در مرحله اول طلاق عاطفی ، با توجه به اینکه در زمره افراد شروع کننده یا غیرشروع کننده باشد، فرق می‌کند. در چنین شرایطی مرد یا زنی که درخواست طلاق داده (شروع کننده) می‌خواهد از یک زندگی پر از استرس به آرامش برسد. چرا که دچار خشم ، افسردگی و ترس است. ولی سعی می‌کند همه چیز را عادی جلوه دهد. طرف غیرشروع کننده هم در این مرحله شروع کننده را فردی خیره سر و سمج می‌نامد.

مرحله دوم طلاق عاطفی : سوگواری

در این مرحله از طلاق عاطفی ، غم و اندوه فراوان بر شروع کننده مستولی می‌شود. به هر اظهار نظری واکنش تند نشان می‌دهد. و به شدت در افکار و احساسات خود غوطه ور می‌شود. تمرکز حواس خوبی ندارد. به گونه ای که در انجام کارهای روزمره‌اش با مشکلاتی مواجه خواهد شد. در مرحله دوم طلاق عاطفی اگر زوج دارای فرزند باشند، به تدریج در انجام مسئولیت‌هایش سستی به خرج می‌دهد. و ممکن است یکی از والدین دست روی بچه بگذارد تا شاید همسر از دست داده را دوباره صاحب شود.

مرحله سوم طلاق عاطفی : خشم

هر چند خشم در هر مرحله از مراحل طلاق عاطفی و به خصوص نسبت به دوستان و افراد خانواده وجود دارد، اما بیشترین بخش آن متوجه همسر می‌شود. با این حال ممکن است مرد به تمام زن‌ها و حتی زن نسبت به تمام مردها حس خشم داشته باشد. در این مرحله از طلاق عاطفی شروع کننده خود را محق می‌داند که عصبانی شود. و همسرش باید تاوان اعمالش را پس دهد و آزار و اذیت شود. حتی گاهی بی‌دلیل نسبت به فرزندان خود حساسیت‌های بی‌مورد دارد. و به آنها پرخاش و توهین می کند. ولی با این حال در پشت این چهره، ترس‌های بسیاری نهفته است.

مرحله چهارم طلاق عاطفی : تنهایی

بسیاری از افراد بعد از دوران بلوغ، احساس می‌کنند تنها هستند. به تدریج شروع کننده شخصیت خود را طوری تطابق می‌دهد که دیگر نیازی به همسر ندارد. مرد یا زن سعی می‌کنند به خود اطمینان پیدا کنند و تصمیم نهایی را بگیرند. آنها در این مرحله از طلاق عاطفی خودشان را بازسازی می‌کنند. و تصویرشان از خود، نسبت به مرحله اول خیلی بهتر می‌شود.

مرحله پنجم طلاق عاطفی : بازگشت به زندگی

ورود مجدد به زندگی آخرین مرحله از فرایند طلاق قانونی است. مرد یا زن احساس می‌کنند که دوباره کنترل بیشتری بر زندگی خود دارند. در این مرحله از طلاق عاطفی فرد می‌تواند برنامه ریزی درازمدت انجام دهد. اگر هر دو در این مرحله قرارداشته باشند، به ندرت کارشان به محاکم قضایی کشیده می‌شود. و فرایند طلاق قانونی بدون نیاز به دادگاه تکمیل می‌شود.

عوامل تسهیل کننده در طلاق عاطفی

عوامل و شرایطی وجود دارند که در صورتی که جلوی آن‌ها گرفته نشود، طلاق عاطفی سریع‌تر اتفاق می‌افتد. در صورتی که زوجین در زندگی مشترک به این موارد توجه نکنند، بایستی شاهد تسریع طلاق عاطفی در زندگی خود باشند. که نهایتاً به طلاق و جدایی قانونی منتهی می‌شود.

 1. عدم گذران وقت با یکدیگر
 2. رفتار های خشونت آمیز مرد
 3. عدم همدلی و همراهی
 4. بی توجهی به یکدیگر
 5. عدم تامین نیازهای عاطفی
 6. عدم تعادل روحی مرد
 7. مشکلات ارتباطی
 8. بی اعتمادی
 9. نارضایتی جنسی

عوامل افزایش طلاق عاطفی

 1. کوتاهی زن و شوهر در استحکام روابط شان
 2. کار و فعالیت های اجتماعی و نپرداختن به مسائل عاطفی به اندازه مناسب
 3. اختلال در روابط
 4. توجه زیاد زوجین به شبکه‌های اجتماعی
 5. فقدان توان مهارت های زندگی
 6. اعتراض‌های مکرر به رفتارهای یکدیگر. اختلال در روابط عاطفی، شناختی، جنسی و زناشویی بین زوجین توام با عدم درک متقابل و همدلی.

دلایل اصلی بروز طلاق عاطفی

وجود ویژگی های اخلاقی نامطلوب در زوجین، ازدواج دیر هنگام، خشونت یکی از زوجین، دخالت های بی مورد دیگران در زندگی مشترک، بیکاری یا از دست دادن موقعیت شغلی، به خطر افتادن وضعیت اقتصادی خانواده و در نهایت ضعف مهارت‌های ارتباطی کلامی در همسران دلایل اصلی بروز طلاق عاطفی هستند.

راه‌های پیشگیری از طلاق عاطفی

مهم‌ترین نکته‌ای که توجه به آن می‌تواند مانع از بروز جدایی و طلاق عاطفی شود، این است که همسران در شناخت و بر طرف کردن نیازهای عاطفی یکدیگر، نا موفق هستند. به طور کلی می‌توان گفت نیاز‌های اساسی که برای مردان تعریف شده است عبارت است ازحمایت خانوادگی، تحسین، همراهی در تفریحات و در مقابل نیاز های اساسی که برای زنان تعریف می شود عبارت است از محبت ، گفت وگو، صداقت و روراستی، حمایت مالی و تعهد خانوادگی.

درمان طلاق عاطفی

طلاق عاطفی اگربه درستی و به موقع شناخته شود می توان باکمک راهکارهای مناسب، جلوی پیامدها و آسیب جدی را گرفت. بنا به شرایط زندگی و روابط افراد، یکسری راه های اختصاصی وجود دارد که تنها با مراجعه به روانشناس و مشاوره می توان از آن ها بهره برد.

 منابع:

 • احمدی ،ح ، جامعه شناسی انحرافات، تمران، سازمان مطالعات و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها، سمت   1386
 • گلسر، ویلیام، گلسر، کارلین، ازدواج بدون شکست، صاحبی، ترجمه علی، تهران، انتشارت سایه سخن چاپ اول،1395.

در صورتی که در زمینه مشاوره طلاق نیاز به مشاوره دارید، می توانید با مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب تماس بگیرید. همکاران ما در مرکز تخصصی مشاوره صدای رهیاب منتظر پاسخگویی به سوالات و مشکلات هموطنان عزیز هستند.

جهت استفاده از خدمات مشاوره طلاق تلفنی صدای رهیاب باید چه کار کنم؟

هموطنان عزیز می توانند برای استفاده از خدمات مشاوره طلاق تلفنی صدای رهیاب در ساعات مختلف شبانه روز، حتی در روزهای تعطیل با ما تماس بگیرند. جهت تماس با مرکز مشاوره طلاق تلفنی صدای رهیاب تنها به یک خط ثابت تلفن نیاز دارید. برای تماس با ما تنها کافی است شماره 9099075226 را بدون پیش شماره  و تنها از طریق تلفن ثابت شماره گیری کنید. و از مشاوره مشاوران زبده مرکز مشاوره طلاق تلفنی صدای رهیاب استفاده نمایید.


خدمات کلان مشاوره تلفنی صدای رهیاب در زمینه مشاوره خانواده تلفنی


مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب
مشاوره دهنده تخصصی و پاسخگویی به سوالات شما
برای تماس با مشاوران خانواده ما از تلفن ثابت با شماره

9099075226

تماس حاصل فرمایید
این شماره در سراسر کشور بدون پیش شماره و از طریق تلفن ثابت قابل شماره گیری است
همه روزه از ساعت
۸ صبح تا 11 شب
حتی ایام تعطیل


شما می‌توانید در هر زمانی بین ساعات 8 صبح تا 11 شب با مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب تماس بگیرید و از تجربه مشاوران زبده مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب، در حوزه های مختلف خانواده استفاده کنید.


طلاق عاطفی,طلاق عاطفی چیست,پیشگیری از طلاق عاطفی,دلایل بروز طلاق عاطفی,مشاوره طلاق,مشاوره طلاق تلفنی,مرکز مشاوره طلاق  برای مشاوره خانواده می توانید تلفنی با مشاوران مشاوره تلفنی صدای رهیاب در تماس باشید:

طلاق عاطفی,طلاق عاطفی چیست,پیشگیری از طلاق عاطفی,دلایل بروز طلاق عاطفی,مشاوره طلاق,مشاوره طلاق تلفنی,مرکز مشاوره طلاق  تلفن مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب : از سراسر کشور فقط با تلفن ثابت و بدون پیش شماره 9099075226

طلاق عاطفی,طلاق عاطفی چیست,پیشگیری از طلاق عاطفی,دلایل بروز طلاق عاطفی,مشاوره طلاق,مشاوره طلاق تلفنی,مرکز مشاوره طلاق  شبکه های اجتماعی مرکز مشاوره صدای رهیاب : کانال تلگرام مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب - صفحه اینستاگرام مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها:
افزودن نظر:
CAPTCHA2