مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(19 رای)

یکی از مهم ترین مسائل در تربیت کودک آموزش جنسی کودک است. از جمله مسائلی که میان روانشناسان اختلاف نظرهایی وجود دارد اما درصد زیادی از روان شناسان و مشاورین خانواده اعتقاد دارند که آموزش جنسی به کودک باید از سن 2 سالگی آغاز شود. اما به نسبت سن کودک این آموزش ها متفاوت است. اما در کل اعتقاد بر این است که در این رابطه باید با کودک روراست بود.

آموزش جنسی کودک

آموزش جنسی کودک مانع از سوء استفاده های جنسی می شود

به عقیده روانشناسان کودک، آموزش جنسی کودک مانع از آزار جنسی او می شود. این آموزش ها باید به شیوه صحیح انجام شود.منظور این است که نباید مسائل جنسی را طوری که به یک جوان آموزش می دهیم به کودک نیز بیاموزیم. بلکه بایدمطابق سن کودک و به زبان کودک آن ها را توضیح دهیم.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: نکاتی برای محافظت کودک از آزار جنسی

به سوالات جنسی کودک پاسخ دهید

پدر و مادر باید آن قدر با کودک رفیق و مهربان باشند که کودک این اجازه را به خود بدهد تا از او سوال کند. سعی کنید کمی دیدتان را در این زمینه عوض کنید. کاملا واضح است که کودک از سن 2 سالگی به بعد همه چیز را می فهمد و قطعا در ذهن خود سوالاتی برایش پیش می آید. بعضی از والدین تا کودک سوالی می پرسد می گوید خجالت نمی کشی بچه؟ این حرف ها برای تو خیلی زود است. یا بعضی از والدین احساس می کنند که کودک آنها بیمار شده و یا بلوغ زودرس دارد. این کاملا اشتباه است. کودک در این سن همه چیز را می فهمد و اگر به سوالاتش درست پاسخ داده نشود کنجکاوی او تحریک شده و سعی می کند از راه های غلط جواب سوالاتش را بگیرد. یا حتی از افراد سودجو این سوالات را می پرسد.

حریم جنسی را به کودک بیاموزید

اولین گام در آموزش جنسی کودک این است که کودک حریم جنسی اش را بیاموزد. مثلا بگویید که بعضی قسمت ها چرا نباید پوشانده شود. چه قسمت هایی را نه تنها دیگران بلکه خودشان نیز نباید لمس کنند. اگر کسی بدن او را لمس کرد بتواند به راحتی خود را از آن دور کند و بگویید به من دست نزن و از من فاصله بگیر. من خوشم نمی آید کسی به من دست بزند. کودکان کاملا درک می کنند که وقتی به او نگاه می کنید یا به او دست می زنید چه احساسی دارید. آنها احساس خوب و بد شما را متوجه می شوند و کاملا می فهمند نیت شما چیست ولی نمی دانند چه عکس العملی از خود نشان دهند. این وظیفه والدین است که روش صحیح برخورد با مسائل جنسی را به کودک خود بیاموزند. این نکته بسیار مهم است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: آموزش حریم خصوصی به کودک

در چه سنی کودک در رابطه با مسائل جنسی کنجکاو است؟

بر طبق نظر روان شناسان و مشاورین خانواده کودک از سن 2 تا 3 سالگی در مورد مسائل جنسی آگاه است. به همین دلیل آموزش جنسی کودک از این سن باید آغاز شود. این کنجکاوی باید در مسیر درست قرار بگیرد. به عنوان مثال ممکن است کودک بپرسد که چطور به دنیا آمده است. در ابتدا از او سوال کنید که علت پرسیدن این سوال چیست. و بعد از آن سعی کنید به شیوه بچه گانه به او توضیح دهید. به عنوان مثال بگویید با کمک پدرت در شکم من شکل گرفتی و از همان جایی که گفتم از آن مراقبت کن به دنیا آمدی. کمی که بزرگتر شدی با جزئیات برایت تعریف خواهم کرد. آموزش جنسی کودک

کودک خود را چشم و گوش بسته بار نیاورید

بعضی از والدین متاسفانه کودک خود را چشم و گوش بسته بار می آورند. طوریکه حتی کودک جرات سوال کردن از آن ها را ندارد. خوب این درست نیست و نباید اینگونه با این مسائل برخورد کرد. برخی دیگر هم اطلاعات غلط به کودک می دهند. مثلا بعضی از والدین در جواب اینکه من را چطور به دنیا آوردی می گوید تو را از دهانم بیرون آوردم. این روش کلا باعث سردرگمی کودک خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: پدر و مادر الگوی کودک هستند

در مورد آزار جنسی با کودکان صحبت کنید

از دیگر روش های آموزش جنسی کودک شناخت افراد بیماری است که صذ آزار و اذیت جنسی را دارند. والدین اید بدانند که شناخت این افراد باعث می شود که هم کودک آگاه شود و هم اینکه اگر تجربه تلخی داشت با والدین در میان بذارد. در خانواده هایی که درباره گفتن این مسائل حیا می کنند اگر کودک مورد آزار و اذیت قرار می گیرد قطعا به دلیل اضطراب و استرس اینکه مورد عطاب قرار بگیرد چیزی به والدینش نخواهد گفت و همین موضوع آغاز نابودی خود بود.

خودتان در این موارد جنسی از کودک خود سوال کنید

از جمله روش های مفید در آموزش جنسی کودک سوال پرسیدن از اوست. والدین تنها کسانی هستند که از حالات و رفتارهای کودک خود با خبر هستند. در این روابط سعی کنید تعارف را کنار بگذارید و بدون رو دروایسی در این مورد از او سوال کنید. آیا مشکل او در مورد مسائل جنسی است؟ چه چیزی ذهن او را درگیر کرده است؟ آیا در خیابان با کسی برخورد داشته که به او بد نگاه کرده یا به بدن او دست زده است؟ این سوالات را باید از او بپرسید و اجازه دهید کودک با شما راحت باشد.

آموزش جنسی کودک بعد از 8 سالگی

در این سن بهتر است از کتاب هایی که به این تمایلات اشاره می کنند استفاده کنید. این کتاب ها شامل بهداشت شخصی و آموزش آناتومی بدن می باشد. در این کتاب ها انواع تهدیداتی که ممکن است کودک را به خطر بیاندازد توضیح داده شده و روش خوبی برای آموزش جنسی به کودک محسوب می شود. آشنایی با این کتاب ها به شما والدین عزیز کمک خواهد کرد که بتوانید نحوه صحیح آموزش جنسی را به کودک بیاموزید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: کارگاه تربیت جنسی فرزند

مراجعه به مشاوران و روانشناسان

والدین عزیز اگر در زمینه آموزش جنسی به کودک سوالی داشتند و یا در برخورد با کودک با مشکلی مواجه شدند می توانند از روان شناسان و مشاورین زبده کمک بگیرند. والدینی که آینده کودکشان برایشان مهم است باید در تمام زمینه ها حساس باشند و با چشم تیزبین و هوشمندانه کودک خود را زیر نظر بگیزند. تا خدای نکرده در آینده از آسیب های اجتماعی کودک جلوگیری کنید. متاسفانه رفته رفته بر تعداد افراد کودک آزار در جهان اضافه می شود و علت آن تنها نا آگاهی و بی تفاوتی والدین است. اگر والدین علاوه بر نقش پدر و مادر نقش دوست و کودک خود را ایفا کنند قطعا با مشکلات این چنینی مواجه نخواهند شد. خدمات مشاوران

  • ارائه راهکارهایی برای حفظ امنیت جنسی کودک
  • نحوه برخورد صحیح جنسی با کودک
  • کمک فکری یه والدین جهت توضیح درباره مسائل جنسی به کودک

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «آموزش جنسی کودک» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: