مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(10 رای)

رعایت نظم در زندگی از جمله مسائلی است که باید آن را از کودکی آموزش دید. آموزش نظم به کودک باید حتما در دستور کار خانواده ها باشد. زیرا در آینده کودکشان و موفقیت آن ها نقش بسیار مهمی دارد و از آن ها کودکانی قدرتمند و برنامه ریز خواهد ساخت. آموزش نظم به کودک

نظم اکتسابی است نه فطری

کودک با نظم متولد نمی شود بلکه باید تحت آموزش های خاص قرار گیرد تا با تکرار و تمرین های زیاد در ذهن و مغزش دیکته شود. بنابراین در ابتدا نمی توان از کودکان، افرادی منظم و مودب انتظار داشت. کودکان لوح های سفیدی هستند که هر چه روی آنها نگاشته شود تا آخر عمر همراهشان خواهد بود و در ذهن و قلبشان حک خواهد شد. پس چه بهتر که در آغاز کودکی روی رفتار و تربیت آنها حساس باشید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: کودک از پدر و مادر تقلید می کند

کودکان از والدین الگو برداری می کنند

یکی از مواردی که در آموزش نظم به کودکان تاثیر مهمی دارد خود والدین و رفتار آنهاست. اگر والدین خود در زندگی نظم را رعایت کنند بالطبع کودکانشان نیز از آنها طبعیت خواهد کرد. این افراد زمانی که به فرزندشان چیزی می گویند و از او می خواهند کاری را انجام دهد، کودک به والدینش نگاه می کند و می بیند آیا خود آنها نیز این مساله را رعایت می کنند یا خیر..بعد از آن از آنها پیروی می کنند. در این صورت است که حرف های والدینشان را با کمال میل قبول خواهند کرد. برعکس این قضیه نیز امکان پذیر است. در خانواده ای که نظم رعایت نشود و بی قانونی زیاد باشد نمی توان انتظار منظم بودن را از کودک داشت. حتما به این نکته توجه کنید.

/// شماره های تماس ///

آموزش نظم به کودک از چه سنی باید آغاز شود؟

شاید باور نکنید اما کودک از دوران جنینی می تواند مادر و رفتار و حالات او را حس کند و شاهد اوست. پس بهتر است ابتدا نظم و انضباط را از خود شروع کنیم تا تاثیر بیشتری بر روی فرزندمان داشته باشیم. متاسفانه نا آگاهی والدین نسبت به روش صحیح تربیت فرزندان ما باعث ایجاد اختلالات روحی و روانی بسیاری در ما خواهد شد.

آموزش نظم به کودک از چه روش هایی امکان پذیر است

رعایت احترام و عدم پرخاشگری

هیچ گاه با کودک خود مانند افراد بزرگسال برخورد نکنید. اینکه کودک به حرف های شما گوش نمی دهد دلیل بر کودکی و بی تجربگی اوست.سعی کنید صحبت هایتان را با آرامش گوشزد کنید. نسبت به وظایفی که از کودک خود انتظار دارید مصمم باشید و یا یک جیغ و فریاد کودک خود پا پس نکشید. با این کار به کودک خود می گویید که برای او مهم هستید و به او اهمیت می دهید و و اینکه وظایفی که به گردن او گذاشته اید هم آنقدر برایتان مهم است که روی آن پا فشاری می کنید. آموزش نظم به کودک

به او پاداش دهید

یکی از روش های آموزش نظم به کودک، جایزه داده به اوست. در بعضی موارد این روش بسیار موثر است. سعی کنید پس از وضع قوانین در صورت انجام آن توسط کودک او را تشویق کنید. این تشویق شما باعث می شود که او این کار را تکرار نکند. نه اینکه هر بار به او وعده چیزی بدهید. تشویق می تواند یک بوسه و یا دادن یک شکلات کوچک باشد.

مثلا به او بگویید اگر وسایلت را همیشه سر جایش بگذاری و اتاقت را تمیز نگه داری به زودی تو را به پارک می بریم. تشویق تاثیر بسزایی در رعایت نظم در کودکان خواهد داشت. همین تکرار انجام کارهای خوب باعث می شود این کودک ناخودآگاه این کار را روتین انجام دهد و در انجام کارهایش نیاز به کسی نداشته باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: با کودک پرخاشگر خود چه کنیم ؟

روی لحن خود کار کنید

آموزش نظم به کودک کار پیچیده ای است. والدین عزیز در نظر داشته باشید میان عصبانیت و جدی بودن فرق زیادی است. شما می توانید در عین مهربانی، با لحن جدی و بدون هیچ شوخی از او بخواهید این کار را انجام دهد. معمولا این لحن جدی در پسر ها بیشتر جواب می دهد زیرا معمولا کودکان پسر کمی لجبازتر از دختران هستند.

/// شماره های تماس ///

البته در بعضی موارد در این حالت کمی جدی تر بوده وبالا بردن صدا و کمی اخم بهتر جواب می دهد. این رفتار شما به کودکان می آموزد که در این کار بسیار جدی هستید و کاری که از او می خواهید باید حتما انجام شود. این روش یکی از مهم ترین و کاربردی ترین روش ها در آموزش نظم به کودک تان است.

به رفتار های بد کودک توجهی نکنید

یکی از مشکلاتی که اکثر والدین با آن درگیر هستند نق نق کردن و بهانه گرفتن کودکان است. کافی است از او بخواهید که اتاقش را جمع کند و یا وسایلش را در کیفش بگذارد. به یک باره ناله و گریه او بلند می شود. متاسفانه بعضی از والدین کودک خود را لوس و ننر بار می آورند و اجازه می دهند هر رفتاری از خودشان نشان دهند. در این موارد والدین باید به رفتار او واکنش نشان نداده و بی توجهی کنند. به کودکشان بگویند یا این وسایلش را جمع کند و یا اینکه حق بیرون رفتن از اتاق را ندارد. در این صورت کودک می آموزد که روی قوانینی که وضع می کنند تاثیر دارید. این روش بسیار خوبی برای آموزش نظم به کودک محسوب می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: با کودک حرف نشنو خود چه کنیم؟

بعضی از امتیازات را از او بگیرید

روش مهم دیگر در آموزش نظم به کودک گرفتن امتیازات اوست. فرض کنید که از کودکتان می خواهید که کاری را انجام دهد و او نافرمانی می کند. در این حالت واکنش شما به این موضوع چیست؟ خودتان وظیفه فرزندتان را انجام می دهید؟ به شما این هشدار را بدهیم اگر وظایفی که بر عهده کودکتان است گردن خودتان بیاندازید تا آخر عمر باید دنبال او راه بیافتید زیرا کودک بسیار ضعیفی بار خواهید آورد.

اما یک روش دیگر وجود دارد که بهتر جواب می دهد و آن هم گرفتن برخی امتیازات از اوست. مثلا به او بگویید اگر اتاقت را تمیز نکنی اجازه دیدن تلویزیون نداری. یا حق نداری بیرون بروی یا دوستانت را به خانه بیاورید. این روش بر طبق اصول روانشناسی بسیار جوابگوست.

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «آموزش نظم به کودک» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: