مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(18 رای)

یکی دیگر از اختلالات جنسی مشکلات ارگاسم می باشد. ارگاسم یا اوج لذت جنسی یکی از مهمترین مراحل در چرخه جنسی طبیعی می باشد و اگر دچار مشکل شود، می تواند رضایت از رابطه جنسی را مختل کند. پیشنهاد می شود برای بهتر متوجه شدن ادامه مطالب، پست های زیر را که پیش نیاز این مطلب هستند مطالعه نمایید.


 1. دانستنی های جنسی
 2. مراحل عمل جنسی مردان و زنان
 3. عوامل مؤثر بر عملکرد جنسی
 4. اختلالات جنسی

وقتی یکی از طرفین در رابطه جنسی به اوج لذت جنسی نمی رسد، دچار پریشانی می شود. که می تواند رفتارهای ناراحت کننده ای نیز به همراه داشته باشد. همچنین مشکلات ارضا شدن در روابط میان فردی نیز تاثیر گذاشته و فرد با همسرش نیز دچار مشکل می شود. همچنین اگر مشکل ارگاسم حل نشود به مرور فرد نسبت به رابطه جنسی سرد شده و تمایلش را به رابطه جنسی از دست می دهد.

ارگاسم در زنان

در زنان ناتوانی در دستیابی به اوج لذت جنسی یا تأخیر ناراحت کننده در دستیابی به ارگاسم می تواند وجود داشته باشد. اکثر مطالعات نشان داده اند که بین ۷ تا ۱۰ درصد از زنان هرگز یک ارگاسم هم نداشته اند و هیچگاه در روابط جنسی خود ارضا شدن را تجربه نکرده اند. این امر برای برخی از زنان یک مشکل عمده محسوب شده و در زندگی زناشویی شان مشکلاتی ایجاد می کند در حالیکه برای عده ای دیگر ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند. فاکتورهای فرهنگی نقش مهمی در رضایت از روابط جنسی دارند. زیرا توقعات و انتظارات شخصی زنان برگرفته از مسایل فرهنگی در جامعه است. بویژه اعتقادات مذهبی و ارزشها و تجارب شخصی فرد نیز در شکل گیری این انتظارات مهم هستند.

/// شماره های تماس ///

اختلال ارگاسم در زنان

در گذشته زنانی که اوج لذت جنسی نمی شدند بعنوان زنان سرد مزاج شناخته شده و برچسب سرد مزاجی می خوردند و بعنوان افرادی که قوای جنسی ضعیف و کمی دارند شناخته می شدند. اما مسترز و جانسون با تحقیقات فراوانی که در حوزه مسایل جنسی داشتند این اصطلاح را به خاطر معانی منفی ضمنی که داشت کنار گذاشتند و از اصطلاح اختلال ارگاسمی استفاده کردند. آنها معتقد بودند برچسب سرد مزاجی خود باعث تشدید مشکل می شود. این اختلال در زنان به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شود.

 • در نوع اولیه زن هیچگاه اوج لذت جنسی را تجربه نکرده است و هرگز تجربه اوج لذت جنسی را نداشته است.
 • نوع ثانویه حالتی است که زن ارگاسم را تجربه کرده است ولی در حال حاضر قادر به تکرار این تجربه نمی باشد.

همچنین اختلال ارگاسمی در زنان می تواند عمومی یا فراگیر باشد. یعنی زن در هیچ موقعیتی و به هیچ شکلی و در هیچ شرایطی به اوج لذت جنسی نمی رسد یا موقعیتی باشد که در این صورت زن در برخی موقعیتها به ارگاسم می رسد و در برخی دیگر ارگاسم را تجربه نمی کند.

انواع ارگاسم در زنان

کاپلان اوج لذت جنسی در زنان را یک پیوستار یا طیف در نظر می گیرد. این طیف به صورت زیر خواد بود:

 1. در این طیف در یکسوی آن زنانی قرار دارند که صرفاً با پرداختن به خیالپردازیهای جنسی، تحریک پستانها یا بوسیدن، به ارگاسم می رسند. در واقع این افراد تحریک مستقیم ناحیه تناسلی را برای تجربه ارگاسم لازم ندارند.
 2. بعد از این گروه زنانی قرار دارند که فقط با آمیزش جنسی و بدون تحریک کلیتوریس ارگاسم می شوند.
 3. گروه بعدی زنانی هستند که علاوه بر آمیزش جنسی نیاز به تحریک کلیتوریس برای رسیدن به اوج لذت جنسی دارند.
 4. گروه بعدی زنانی هستند که با شریک جنسی به اوج لذت جنسی نمی رسند. اما در تنهایی و با خودارضایی ارگاسم را تجربه می کنند.
 5. آخرین گروه نیز زنانی هستند که به هیچ شکل ممکن اوج لذت جنسی را تجربه نمی کنند.

متخصصان بالینی زنانی که در دو گروه آخر این طیف قرار دارند را بعنوان افراد دارای اختلال ارگاسمی در نظر می گیرند.

اختلالات ارگاسم

اختلال ارگاسم در زنان از نظر روانشناسی

بر اساس راهنمای تشخیصی اختلالات روانپزشکی، زنان مبتلا به این اختلال، بعد از مرحله طبیعی برانگیختگی جنسی بطور مستمر یا مکرر در رسیدن به اوج لذت جنسی تاخیر دارند. یا اصلا به اوج لذت جنسی نمی رسند. با در نظر داشتن تنوع زیاد در نوع و شدت تحریک که اوج لذت جنسی را در زن ایجاد می کند، این تشخیص فقط مناسب مواردی است که در آنها قابلیت ارگاسم زن با توجه به سن او، تجربه جنسی و کفایت تحریک جنسی، کمتر از حد معقول باشد.

خواندن این مطلب با موضوع اختلال انگیختگی جنسی زنان به شما توصیه می شود.

همچنین این اختلال باید موجب پریشانی و مشکل قابل ملاحظه در روابط میان فردی شده باشد. همچنین این اختلال نباید بوسیله اختلال دیگر یا بیماری جسمانی و یا مصرف مواد ایجاد شده باشد. همچنین این اختلال می تواند دایمی یا اکتسابی، فراگیر یا موقعیتی و ناشی از عوامل روانی یا آمیزه ای از عوامل روانی و جسمانی باشد.

عوامل روانی ایجاد اختلال ارگاسم در زنان

 • ترس از رابطه جنسی
 • ترس از حاملگی
 • ترس از طرد شدن از جانب شریک جنسی
 • انگاره بدنی نامطلوب در مورد اندام تناسلی
 • احساس خصومت نسبت به مردها
 • احساس گناه در مورد تکانه های جنسی

این موارد عمده ترین دلایل این اختلال در زنان هستند. انتظارات فرهنگی و محدودیت های مربوط به جامعه نیز در این زمینه حایز اهمیت می باشند. اضطراب شدید در حین سکس یا ابتلا به اختلال افسردگی اساسی از دیگر دلایل این اختلال در زنان می باشند.

عوامل ایجاد اختلال ارگاسمی در زنان

ابتدا باید ارزیابی کاملی از نظر جسمی صورت گیرد تا در صورتیکه مشکلی وجود دارد این مشکل مرتفع شود.

 • گاهی اوقات برانگیختگی پایین، خشکی مخاط مجرا و درد حین رابطه مانع ارگاسم در زن می شود.
 • گاهی اوقات عفونت وجود دارد و عفونت مانع ارگاسم می شود.
 • گاهی اوقات ضعف عضلات پوبوکوکسیژئال باعث عدم ارگاسم شده است. که در اینصورت ورزش کگل بسیار کمک کننده است و باعث می شود تا با تقویت این عضلات مشکل عدم ارگاسم در زن حل شود.
 • همچنین گاهی مصرف داروها باعث تأخیر در اوج لذت جنسی یا عدم ارگاسم می شوند.
 • داروهای ضد افسردگی مثل فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام و... از داروهایی هستند که می توانند تأخیر در اوج لذت جنسی یا عدم ارگاسم بدهند.
 • حدود ۹۰ درصد علل عدم ارگاسم در زنان علل روانی هستند.

اهمیت آموزش در رفع مشکلات

گاهی اوقات نداشتن اطلاعات درست باعث چنین مشکلی است.  لذا در این موارد با آموزش فردی یا آموزش زوجین به ایشان کمک می کنیم بر این مشکل غلبه کنند. گاهی اوقات تصورات غلطی نسبت به اندام خود یا کلاً مسائل جنسی وجود دارد و نیاز به شناخت درمانی می باشد تا افکار نادرست فرد نسبت به خودش یا نسبت به رابطه جنسی اصلاح شود.

در بسیاری از زنان دارای مشکل ارگاسم یک اضطراب یا ترس از رابطه جنسی وجود دارد. که همین ترس باعث ممانعت از برانگیختگی جنسی در رابطه و یا در صورت برانگیختگی ممانعت از اوج لذت جنسی می شود. در چنین مواردی با یک برنامه حساسیت زدایی تدریجی به فرد کمک می کنیم تا به تدریج بر اضطراب هایش غلبه کند و مشکلات را حل کند. به همین دلیل نیاز است که آموزش هایی در قالب مشاوره پیش از ازدواج در این زمینه ها داده شود تا مشکلات ناشی از این عوامل کاهش یابد. همچنین با مراجعه و تماس با مشاوران جنسی می توانید این مشکلات را رفع نمایید. برای این منظور کافیست به راحتی با تلفن ثابت با مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده رهیاب تماس بگیرید و یا به صورت حضوری به بخش مشاوره جنسی مرکز روانشناسی رهیاب مراجعه نمایید. راه ارتباطی از طریق زیر:

نکات رضایت از رابطه جنسی

نکاتی که در مورد رضایت از رابطه جنسی در زنان باید مدنظر قرار داد عبارتند از اینکه:

 • زنان در رابطه لزوماً به ارگاسم نمی رسند و رضایت از رابطه جنسی منوط به ارگاسم شدن نیست. بین هفت تا ده درصد زنان هیچگاه اوج لذت جنسی را تجربه نمی کنند در حالیکه می توانند روابط جنسی رضایت بخشی داشته باشند.
 • برای زنان با هم گفتگو کردن، نوازش شدن، مورد توجه و علاقه بودن بسیار اهمیت دارد. اگر مردی این موارد را رعایت کند زن حتی اگر ارگاسم نشود از رابطه رضایت لازم را خواهد داشت.
 • همچنین زنان دو نوع ارگاسم را تجربه می کنند. یکی ارگاسم کلیتورال و دیگری ارگاسم واژینال. برخی زنان از طریق واژینال زودتر ارگاسم می شوند و برخی از طریق کلیتوریس. لذا اگر در رابطه جنسی این نکته مدنظر قرار گیرد و تحریک کلیتورال نیز به حد کفایت صورت گیرد احتمال وقوع اوج لذت جنسی افزایش می یابد.
 • نکته دیگر اینکه زنانی که دفعات رابطه جنسی بیشتری دارند، احتمال بیشتری برای تجربه ارگاسم دارند.

نویسنده: علی شیخ الاسلامی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «اختلالات ارگاسم یا اوج لذت جنسی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: