مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(14 رای)

بروز اختلال در هر یک از مراحل چرخه جنسی می تواند به اختلالات جنسی بیانجامد. این دسته از اختلالات جنسی خود شامل موارد زیر است:

 • اختلالات میلی جنسی
 • اختلالات تحریک یا انگیزش جنسی
 • اختلالات ارگاسمی
 • اختلالات درد جنسی
 • اختلالات ناشی از اختلال طبی عمومی
 • اختلالات ناشی از مواد
 • اختلال عملکرد جنسی مشخص نشده بگونه دیگر

فقدان و یا کاهش میل جنسی

اختلالات جنسی میل جنسی کم کار

 • فرد مبتلا به اختلال میل جنسی کم کار به طرز غیر عادی، علاقه کمی به فعالیت جنسی دارد. چنین فردی نه در جستجوی رابطه جنسی است. نه آنرا تصور می کند و نه دوست دارد زندگی جنسی فعالی داشته باشد.
 • این اختلال در برخی افراد عمومی و در همه شرایط است. در برخی افراد موقعیتی و در شرایط خاص و در چارچوب رابطه خاصی روی می دهد.
 • به احتمال زیاد، افراد در نتیجه سایر مشکلات روانی نظیر افسردگی، آسیب جنسی قبلی، تصویر بدنی ناگوار یا عزت نفس پایین، خصومت میان فردی، یا کشمکشهای اقتدار در رابطه جنسی به این اختلال مبتلا می شوند.

گاهی اوقات این نوع از اختلالات جنسی ناشی از یک اختلال جنسی دیگر است. مثلاً مردی که زود انزالی دارد ممکن است به علت شرمندگی و نگرانی از بروز انزال زودرس علاقه خود به آمیزش جنسی را از دست بدهد.

ویژگی ها و شرایط افراد دارای اختلال کاهش میل جنسی

 • افراد مبتلا به شکلهای عمومی اختلال میل جنسی کم کار از آغاز بلوغ هیچ علاقه ای به مسايل جنسی ندارند. البته افرادی که در بزرگسالی بعد از یک دوره استرس یا مشکلات میان فردی دچار این نوع از اختلالات جنسی بصورت موقعیتی می شوند بمراتب بیشترند.
 • افراد مبتلا به این اختلال با در نظر گرفتن عواملی چون سن و شرایط زندگی که بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارند. در مورد فعالیت جنسی، بطور مستمر یا مکرر کمبود خیالپردازی و میل جنسی دارند.
 • این اختلال موجب پریشانی یا مشکلات میان فردی قابل ملاحظه ای می گردد.
 • فرد مبتلا به بیماری جسمانی یا مصرف موادی که بی میلی را توجیه کند ندارد.
 • این اختلال می تواند دائمی یا اکتسابی، فراگیر یا موقعیتی و ناشی از عوامل روانی یا آمیزه ای از عوامل روانی و جسمانی باشد.

درمان اختلال میل جنسی کم کار

درمان این اختلال نیز با آموزش، مهارت آموزی، روان درمانی و رفتار درمانی صورت می گیرد. برای این کار نیاز است که به مشاوران جنسی مراجعه شود. مرکز مشاوره رهیاب با کادر متخصص مشاوره جنسی حضوری و مشاوره جنسی تلفنی آماده ارائه خدمات مشاوره جنسی است. برای این کار کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید.

/// شماره های تماس ///

اختلال بيزاری جنسی

بیزاری یا ترس از رابطه جنسی

یکی دیگر از اختلالات عملکرد جنسی ترس یا بیزاری از رابطه جنسی می باشد. که هم در زن و هم در مرد وجود دارد. اختلال بیزاری جنسی با بیزاری فعال و اجتناب از تماس تناسلی با شریک جنسی مشخص می شود که پریشانی شخصی یا مشکلات میان فردی به بار می آورد. فرد مبتلا ممکن است به مسایل جنسی علاقمند باشد و از خیالپردازیهای جنسی لذت ببرد. اما از فکر اینکه رابطه جنسی را با فردي تجربه کند منزجر است.

در برخی موارد این مشکل فراگیر است و فرد از کلیه رفتارهای صمیمانه جنسی مثل بوسیدن و بغل کردن نیز بیزار است. در برخی مواقع این بیزاری به جنبه های خاصی از رابطه محدود است مثل بیزاری از داشتن دخول مهبلی یا بیزاری از بوی ناحیه تناسلی.

ویژگی ها و شرایط افراد دارای بیزاری یا ترس از رابطه جنسی

 • واکنش افراد در این اختلال از اضطراب ملایم تا حملات وحشت زدگی نوسان دارند. افراد مبتلا از انزجار خود ناراحت هستند. ولی نمی توانند مشکل را حل کنند. افرادی که دارای این نوع از اختلالات جنسی با همسر خود درگیر اختلاف می شوند و حتی کارشان می تواند به طلاق بکشد.
 • افراد مبتلا به این اختلال، از تماس آلت تناسلی با شریک جنسی، بیزاری شدید و مکرر دارند و از آن اجتناب می ورزند. این اختلال پریشانی یا مشکل میان فردی قابل ملاحظه ای به بار می آورد. این اختلال با اختلال دیگری توجیه نمی شود. می تواند دایمی یا اکتسابی، فراگیر یا موقعیتی و ناشی از عوامل روانی یا آمیزه ای از عوامل روانی و جسمانی باشد.
 • نگرشهای به شدت منفی والدین در مورد مسایل جنسی، سابقه آسیب جنسی مانند تجاوز جنسی یا زنا با محارم، وارد کردن فشار جنسی مداوم توسط همسر در دراز مدت و سردرگمی هویت جنسی در مردان علل ایجاد این نوع از اختلالات جنسی هستند.
 • افراد مبتلا گاهی در سال فقط یک بار رابطه جنسی دارند. که باعث بروز مشکل و نگرانی در رابطه زناشویی می شود و می تواند به اختلاف و طلاق بیانجامد.
 • عمده دلایل ایجاد این مشکل عوامل روانی هستند. لذا استفاده از تکنیکهای روان درمانی مثل رویکرد رفتاری یا شناختی رفتاری و مواجهه درمانی می تواند کمک کننده باشد. پیش آگاهی درمان در بیماران اختلالات جنسی بیزاری جنسی خوب بوده و اکثر آنها درمان می شوند.

درمان اختلال بیزاری جنسی

برای درمان اختلال بیزاری جنسی نیاز است که مشاوران جنسی مراجعه نمایید. با توجه به این که اکثر افراد دارای اختلال بیزاری جنسی قابل درمان هستند، هیچ جای نگرانی نیست. کافیست با مرکز مشاوره تلفنی رهیاب تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی جنسی مشاوران ما بهره مند شوید. همچنین شما می توانید به صورت حضوری به مرکز مشاوره رهیاب مراجعه نمایید و از مشاوره حضوری متخصصان مشاوره جنسی رهیاب استفاده نمایید. کافیست از راه های ارتباطی زیر با ما تماس بگیرید.

اختلالات تحریک یا انگیزش جنسی

یکی دیگر از اختلالات جنسی اختلال بر انگیختگی جنسی است. برانگیختگی جنسی به تغییرات فیزیولوژیک و روانشناختی قبل از عمل جنسی گفته می شود که فرد را برای برقراری رابطه جنسی آماده می کند. این حالت در مردان با نعوظ یا سفت شدن آلت تناسلی مشخص می شود و در زنان با لزج شدن مجرای تناسلی یا مرطوب شدن مهبل و سفت شدن نوک سینه ها.

در هر دو جنس تمرکز بر محرک شهوانی صورت می گیرد تا این حالت برانگیختگی ایجاد و حفظ شود. کشش شدید روانی و تحریک جسمی در هر دو جنس باعث برانگیختگی می شود. در صورتی که اختلال برانگیختگی جنسی وجود داشته باشد در مرد نعوظ شکل نمی گیرد و امکان برقراری رابطه جنسی ایجاد نمی شود و در زنان نیز خشکی مجرای تناسلی وجود خواهد داشت که می تواند باعث دردناک شدن مقاربت و یا عدم لذت جنسی در رابطه بشود.

در زنان بطور معمول تا قبل از یائسگی این نوع از اختلالات جنسی نادر است ولی بعد از یائسگی این مشکل بیشتر دیده می شود. عوامل متعددی باعث بروز اختلال برانگیختگی جنسی می شود که به سه دسته عوامل جسمی یا ارگانیک، عوامل روانشناختی و عوامل میان فردی قابل تقسیم هستند. ختلال جنسی,اختلالات جنسی,مشاوره اختلال جنسی,مشاوره اختلالات جنسی,مشاوره اختلالات جنسی تلفنی

عوامل ارگانیک یا جسمی

برخی بیماریها در هر دو جنس باعث چنین اختلالات جنسی ای می شوند. از جمله دیابت، مولتیپل اسکلروزیس یا ام اسی، بیماری عروقی، استفاده از داروها، سو مصرف الکل و سو مصرف مواد. استفاده از داروهای زیر می تواند باعث اختلال برانگیختگی ميل جنسی شود:

 • داروهای ضد فشار خون مثل آتنولول و پروپرانولول، داروهای دیورتیک تیازیدی.
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مهارکننده های باز جذب سروتونین و مهارکننده های مائو.
 • داروهای ضد سایکوتیکی چون فنوتیازین ها و ریسپریدون.
 • داروهای تثبیت کننده خلق مثل کاربامازپین و لیتیم.
 • داروهای هورمونی مثل سیپروترون استات، استروزنها و...
 • کاهنده های چربی مثل جم فیبروزیل و کلوفیبرات.
 • ضد تشنج هایی مثل فنی توئین و کاربامازپین.
 • داروهای کاهنده اسید معده ای مثل سایمتیدین و رانیتیدین.
 • داروهایی چون آلوپورینول، ایندومتاسین، فنوتیازین، دی سولفیرام و آنتی هیستامینها.

عوامل روانشناختی

این عوامل گستردگی زیادی دارند. برخی بیماریهای روانشناختی مثل افسردگی یا اختلال استرس پس از سانحه می توانند باعث اختلال برانگیختگی جنسی شوند. سایر عوامل روانشناختی عبارتند از:

 • نگرش منفی نسبت به رابطه جنسی.
 • نگرش منفی نسبت به همسر.
 • عزت نفس پایین.
 • اضطراب و تنش ناشی از محیط یا شرایط نامناسب برای سکس.

در جامعه ما مسائل جنسی و سکس یک تابو است و صحبت علنی در مورد این مسائل خوشایند نیست. بعد از ازدواج تا مدتها با این مساله دچار مشکل است. افراد در رابطه جنسی با همسر خود نمی تواند راحتی و آرامش لازم را داشته باشد و بر لذت بردن از رابطه متمرکز شود.

عوامل روانشناسی ایجاد اختلالات جنسی

نگرانی و اضطراب از اینکه همسرش در مورد او و اندام جنسی او چه تصوری دارد. آیا رفتار جنسی که او انجام می دهد مورد قبول و دلخواه طرف مقابل هست یا خیر؟ چه نگاهی به رفتار او در رابطه جنسی صورت خواهد گرفت؟ و امثال آن سوالاتی است که ذهن فرد را درگیر خویش می سازد. همه اینها باعث اضطراب و نگرانی شده و به نوعی اختلال عملکرد جنسی ایجاد می نماید. از سوی دیگر دیدن تصاویر و فیلمهای پورنوگرافی باعث می شود تا فرد تصوری از شریک جنسی در ذهن خود ایجاد کند که در اکثر مواقع با واقعیت همخوانی ندارد.

/// شماره های تماس ///

فردی که اعتیاد به دیدن فیلمهای این چنینی دارد به دلیل دیدن تصاویر بازیگران پورن و فیزیک جنسی آنها ناخوداگاه به مقایسه شریک جنسی خود با این بازیگران می پردازد. چون شریک جنسی اش نمره قابل قبولی از این نظر نمی گیرد دچار مشکل شده و در رابطه نمی تواند برانگیخته شود. همچنین فردی که درگیر روابط فرازناشویی می شود، هنگامی که قصد برقراری رابطه جنسی با همسر خویش را دارد به دلیل احساس گناه ناشی از روابط فرازناشویی ممکن است دچار اختلال برانگیختگی جنسی گردد. و نتواند رابطه قابل قبولی با همسر خویش داشته باشد.

خواندن این مطلب با موضوع اختلال انگیختگی جنسی زنان به شما توصیه می شود.

مشکلات روانی مربوط به جسم

همچنین کسانی که در مورد خودانگاره بدنی شان دچار مشکل هستند در رابطه احساسی ترس و نگرانی از واکنش تمسخر آمیز یا سرزنشگر از سوی شریک جنسی دارند و همین امر باعث اختلال برانگیختگی جنسی در آنها می تواند بشود. عدم توجه یکی از همسران به فراهم سازی جذابیت جسمانی لازم نیز می تواند دلیل دیگری برای ایجاد این نوع از اختلالات جنسی باشد.

نقش عدم رعایت بهداشت فردی در اختلالات جنسی

برخی از مردان یا زنان بهداشت فردی را به خوبی رعایت نمی کنند. موهای ناحیه را کوتاه و پاکیزه نگاه نمی دارند. به موقع حمام نمی روند و رفتارهایی دارند که نشان می دهد اهمیتی به جذابیت جنسی خویش نمی دهند. لذا نمی توانند برانگیختگی جنسی مناسبی در همسر خویش ایجاد نمایند.

نقش شرایط نامناسب محیطی در اختلالات جنسی

شرایط نامناسب محیطی نیز یکی دیگر از دلایل اختلال برانگیختگی جنسی است. نبود فضای مناسب. احتمال ورود سرزده فرزندان یا افراد دیگر به محل سکس. روشن یا تاریک بودن فضا. گرما یا سرمای محیط. شلوغی و سر و صدا و... می توانند باعث ایجاد تنش و نگرانی در فرد شده و اجازه برانگیختگی را به وی ندهند.

عوامل میان فردی

رابطه بین دو نفر هر چقدر صمیمانه تر باشد و آنها با هم راحت تر باشند در رابطه جنسی نیز موفق ترند. و هر چقدر فاصله بین دو نفر سرد تر و فاقد صمیمیت باشد، به همان نسبت رابطه جنسی نیز بیشتر دستخوش اختلالات جنسی می شود. در احادیث نیز داریم که زن و مرد در وقت تنهایی باید لباس حیا را از تن به در آورند و بعد از رابطه بار دیگر این لباس را به تن کنند.

اختلال جنسی

فردی که با همسر خویش احساس صمیمیت ندارد بویژه هنگام رابطه جنسی دچار مشکل می شود و نمی تواند آرامش لازم برای برقراری رابطه جنسی را داشته باشد و به همین دلیل در برانگیختگی جنسی نیز دچار مشکل می گردد. همچنین زمانیکه محبت عاطفی لازم از سوی همسر ارائه نمی شود و یا اختلاف و تنشی در رابطه عاطفی وجود دارد، اختلال برانگیختگی جنسی ایجاد می شود.

باورها یا اسطوره های غلط جنسی

بصورت عمومی باورهای غلطی در مورد رابطه جنسی در جامعه وجود دارد. این باورها می توانند باعث اختلال در عملکرد جنسی شوند. نمونه های این باورها عبارتند از:

 • رابطه جنسی باید طبیعی و خودبخود صورت گیرد و درخواست کردن از دیگری موجب از بین رفتن لذت آن می شود.
 • هر تماس فیزیکی و معاشقه باید ختم به رابطه جنسی شود.
 • مردها همیشه می خواهند و آماده برقراری رابطه جنسی هستند.
 • رابطه جنسی برای مردها خوشایند است و زنان فقط برآورنده نیاز مردانند و خودشان نیازی به رابطه ندارند.
 • مردها باید عهده دار و هماهنگ کننده روابط جنسی باشند.
 • زنها انتظار دارند مردها همه چیز را در رابطه با مسایل جنسی بدانند.
 • اگر زنی در رابطه ارضا نشد، نباید بیان کند بلکه باید نمایش بازی کند که ارضا شده است.
 • مردها در رابطه جنسی نباید احساساتی برخورد کنند.
 • هر وضعیتی در سکس بجز وضعیت سنتی کثیف و غير قابل قبول است.
 • زنها حق ندارند تقاضای سکس کنند و باید منتظر باشند تا مرد شروع کننده رابطه باشد.
 • مردانگی مردها در عملکرد جنسی آنها ارزیابی می شود.
 • زنها باید حیثیت خود را خوب حفظ کنند. زنانی که در سکس فعال هستند بی حیا محسوب می شوند.
 • زن ها باید جذاب، مطیع و غیر فعال باشند. چون مردها چنین انتظاری دارند.
 • داشتن رابطه جنسی به معنای داشتن دخول است.
 • رابطه جنسی خوب همواره باعث ارگاسم می شود.
 • مردی که میل جنسی کمتری دارد دچار مشکل است.
 • زنها از یک آلت تناسلی بزرگ بیشتر تحریک دریافت می کنند تا یک آلت تناسلی کوچک.
 • عاطفه ای به مردها نشان ندهید چون در این صورت مرد از شما رابطه جنسی مطالبه می کند.
 • اگر یک زن تمایل به داشتن رابطه جنسی داشته باشد بی بند و بار و بی حیاست.

درمان اختلالات جنسی

بسته به اینکه منشا اختلال عملکرد جنسی کدامیک از عوامل ذکر شده در بالاست درمان نیز می تواند متفاوت باشد. در صورتیکه مشکل ارگانیک یا جسمی وجود داشته باشد یا اختلال ناشی از داروها باشد. می توان از درمان دارویی استفاده کرد و یا با جایگزینی دارو با دارویی که اختلال عملکرد جنسی ایجاد نمی کند مشکل را درمان نمود. همچنین در مواقع سو مصرف الکل یا مواد نیز با ترک مصرف الکل یا مواد می توان مشکل را برطرف کرد.

در مواردی که علت روانشناختی است از روان درمانی فردی، رفتار درمانی و آموزش می توان استفاده کرد و در مواردی که رابطه میان فردی دچار مشکل است با زوج درمانی و آموزش می توان کمک کرد تا مشکل حل شود. تهیه مطالب: دکتر علی شیخ الاسلامی از مشاوران حضوری مرکز روانشناسی تلفنی و حضوری رهیاب برای مشاوره جنسی تلفنی و مشاوره جنسی حضوری می توانید از طریق شماره تماس های زیر با ما تماس بگیرید. مشاوران زبده ما آماده ارائه مشاوره جنسی به شما هستند.

نویسنده: علی شیخ الاسلامی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «اختلالات جنسی - مشاوره جنسی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: