مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)

اختلالات خوردن یکی از اختلالات نسبتاً شایع در کشورهای ثروتمند و صنعتی است که تا 2 درصد از زنان و تقریباً 0.8 درصد از مردان را درگیر می کند. ویژگی آنها اختلال مداوم در الگوی غذایی است که منجر به ضعف در سلامت جسمانی یا روانی فرد می شود. عمده ترین شکل اختلالات خوردن عبارتند از: بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی، پرخوری، اختلال پرخوری، اجتناباز مصرف غذا، اختلال نشخوار فکری. غذا خوردن فعالیتی ضروری برای زنده ماندن است و بدن ساز وکارهای زیادی برای تنظیم اشتها و غذا دارد. الگوهای غذایی معمولاً تحت تأثیر بسیاری از عوامل محیطی و نیز زیست شناختی و فرهنگی قرار می گیرند. دلایل به وجود آورنده اختلالات خوردن بسیار پیچیده است.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین «آیا به زودی چاق می شوم؟»

الگوی غذایی نامنظم می تواند ناشی از احساس پریشانی یا نگرانی در مورد شکل بدن یا وزن باشد و به ترکیب و عملکرد طبیعی بدن آسیب می رساند. اشتیاق به خوردن کمتر یا بیشتر می تواند از کنترل خارج شود و الگوی ناسازگار غذا خوردن زندگی فرد را به خود اختصاص دهد. با توجه به پیچیدگی اختلالات خوردن، تحقیقات علمی قابل توجهی برای درک آنها انجام شده است. اختلالات خوردن غالبا در دوران بلوغ یا اوایل بزرگسالی ایجاد می شود اما بروز آن در دوران کودکی یا بعد از آن و در بزرگسالی نیز اتفاق می افتد. بسیاری از نوجوانان قادرند رفتارهای نامنظم در غذا خوردن را برای ماه ها یا سال ها از خانواده خود پنهان کنند.

با این وجود، اختلالات خوردن قابل درمان هستند. اختلالات خوردن غالباً همراه با سایر بیماری های روانپزشکی مانند افسردگی، مصرف مواد یا اختلالات اضطرابی رخ می دهد. علاوه بر این، افرادی که از اختلالات خوردن رنج می برند می توانند طیف گسترده ای از عوارض جسمی، از جمله بیماری های جدی قلبی و نارسایی کلیه را تجربه کنند که ممکن است منجر به مرگ شود.

/// شماره های تماس ///

علائم بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی با محدودیت مداوم در مصرف غذا و ترس شدید از چاق شدن مشخص می شود. فرد مبتلا به بی اشتهایی عصبی، وزن بدن خود را حفظ می کند که نسبت به سن، جنس و سلامت جسمی او کمتر از حد نرمال است.

افراد مبتلا به بی اشتهایی ممکن است با رژیم گرفتن، روزه گرفتن یا ورزش بیش از حد، وزن خود را کاهش دهند. آنها از انواع محدود کننده های اشتها استفاده می کنند. افرادی که با استفراغ خودخواسته یا استفاده نادرست از داروهای ملین و ادرار آور وزن کم می کنند مبتلا به پرخوری عصبی هستند.

اختلال خوردن و پرخوری

پرخوری عصبی

پرخوری عصبی با دوره های مکرر خوردن مقدار زیاد غذا در حد غیرمعمول (پرخوری) و احساس عدم کنترل بر غذا خوردن مشخص می شود. به دنبال آن نوعی از رفتارهای جبران کننده مانند پاکسازی (استفراغ، استفاده بیش از حد از ملین ها یا ادرار آورها)، روزه گرفتن و یا ورزش بیش از حد نیز وجود دارد.

اختلال پرخوری

اختلال پرخوری با دوره های مکرر پرخوری مشخص می شود که در طی آن فرد احساس می کند کنترل خود را بر غذا خوردن از دست می دهد. یک قسمت از پرخوری به عنوان خوردن مقداری غذا تعریف می شود که قطعاً بزرگتر از آن است که بیشتر افراد در یک دوره زمانی خاص در شرایط مشابه می خورند. برخلاف پرخوری عصبی، دوره های پرخوری همراه با پاکسازی، ورزش بیش از حد یا روزه داری نیست. در نتیجه، افراد مبتلا به اختلال پرخوری اغلب دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.

اختلال نشخوار

اختلال نشخوار نوعی اختلال خوردن است که ویژگی آن تکرار مجدد خوردن غذا، بعد از خوردن آن است. افراد مبتلا به اختلال نشخوار فاقد هرگونه علائم تهوع، یا انزجار از غذا هستند و غذای قبلاً بلعیده شده را به دهان می آورند. این غذا معمولاً دوباره جویده می شود و دوباره بلعیده می شود. رفتار بازگشتی گاهی به صورت عادت یا خارج از کنترل فرد توصیف می شود.

بازگشت مجدد و مکرر غذا حداقل در طی یک دوره یک ماهه اتفاق می افتد و این شرایط نتیجه یک بیماری گوارشی یا بیماری پزشکی دیگر نیست. این اختلال با کاهش وزن مشخص می شود و کودکانی که به این اختلال مبتلا هستند قادر به افزایش وزن مورد انتظار نیستند. مبتلایان به اختلال نشخوار فکری معمولاً سعی می کنند با قرار دادن دست روی دهان یا سرفه، رفتار خود را پنهان کنند و از خوردن غذا در موقعیت های اجتماعی مانند محیط کار یا مدرسه پرهیز می کنند.

اختلال نشخوار فکری می تواند در دوران نوزادی، کودکی، نوجوانی یا بزرگسالی ایجاد شود. نوزادان مبتلا به این اختلال تمایل به کشیدگی و قوس کمر دارند و سرشان را به عقب نگه داشته و با مکیدن زبان حرکات خود را انجام می دهند.

پرخوری عصبی

علل اصلی اختلالات خوردن

مدت هاست که محققان علل اصلی و ماهیت اختلالات خوردن را بررسی می کنند. برخلاف اختلالات عصبی که به طور کلی می توان به یک ضایعه خاص در مغز اشاره کرد، یک اختلال خوردن احتمالاً شامل فعالیت غیرطبیعی در چندین قسمت از سیستم عصبی است. به نظر می رسد اختلالات خوردن به طور ژنتیکی در خانواده ها وجود دارد و تحقیقات مداوم چنین فرضیاتی را ثابت می کنند. عوامل دیگر - روانشناختی، بین فردی و اجتماعی - می توانند در اختلالات خوردن نقش داشته باشند. از جمله عوامل روانشناختی شناسایی شده می توان اعتماد به نفس پایین، احساس عدم کفایت و عدم کنترل در زندگی، افسردگی، اضطراب، عصبانیت و تنهایی را نام برد.

عوامل بین فردی نیز شامل روابط آشفته خانوادگی و شخصی، دشواری در بیان احساسات، سابقه تمسخر به خاطر اندازه و وزن یا سابقه آزار جسمی یا جنسی را نام برد. عوامل اجتماعی که می توانند در این امر موثر باشند عبارتند از: فشارهای فرهنگی که باعث تمجید از لاغری و ارزش فیزیکی برای بدست آوردن جسمی «ایده آل» می شود و تعاریف محدود جامعه از زیبایی که فقط شامل آن دسته از افراد دارای وزن و فرم بدنی خاص است یا هنجارهای فرهنگی که برای مردم از نظر جسمی ارزش قائل هستند.

افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی حتی اگر به طور خطرناکی لاغر باشند خود را دارای اضافه وزن می دانند. در پرخوری عصبی، علی رغم اینکه معمولاً از نظر سن و قد در وزن طبیعی قرار دارند، مبتلایان مانند افرادی که دچار بی اشتهایی هستند، ممکن است از افزایش وزن بترسند، تمایل به کاهش وزن داشته و از بدن خود احساس نارضایتی شدید کنند. بسیاری از افراد با اختلالات پرخوری از نظر سن و قد دارای اضافه وزن هستند. احساس انزجار و شرم از خود می تواند منجر به پرخوری مجدد شود و یک چرخه پرخوری ایجاد کند.

/// شماره های تماس ///

درمان اختلالات خوردن

اختلالات خوردن قابل درمان هستند و وزن سالم قابل بازیابی است. هرچه زودتر اختلال در خوردن غذا تشخیص داده شود و درمان شود، نتیجه بهتری خواهد داشت. به دلیل پیچیدگی، اختلالات خوردن به یک برنامه درمانی جامع شامل مراقبت و نظارت پزشکی، مداخلات حرفه ای، مشاوره تغذیه، روان درمانی و در صورت لزوم مدیریت دارو نیاز دارد. درمان بی اشتهایی یک برنامه خاص را می طلبد که شامل چهار مرحله اصلی باشد: بازگرداندن فرد به یک وزن سالم که به دلیل رژیم غذایی شدید و پاکسازی کاهش یافته است. درمان اختلالات روانشناختی مانند تحریف تصویر بدن، عزت نفس پایین و تعارضات بین فردی. کاهش یا حذف رفتارها یا افکاری که منجر به بی نظمی در غذا خوردن می شود و جلوگیری از عود بیماری.

برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، ضد روان پریشی یا تثبیت کننده های خلق ممکن است با کمک به رفع علائم خلقی و اضطرابی که اغلب با بی اشتهایی همراه هستند، در درمان بیماران مبتلا به بی اشتهایی بسیار بی اهمیت باشد. اشکال مختلف روان درمانی از جمله فردی، گروهی و خانواده محور، می تواند به رفع مشکلات روانشناختی با زمینه بی اشتهایی عصبی کمک کند. برخی مطالعات نشان می دهد که روش های درمانی مبتنی بر خانواده که در آن والدین مسئولیت تغذیه نوجوان دچار اختلال در غذا خوردن را بر عهده می گیرند، برای کمک به فرد مبتلا به بی اشتهایی در افزایش وزن و بهبود عادات غذایی و خلق و خوموثرترین روش ها هستند.

انواع اختلالات خوردن

مراقبت های بیمارستانی (از جمله بستری شدن در بیمارستان، یا سکونت در یک واحد درمانی با تسهیلات ویژه اختلالات خوردن) زمانی ضروری است که اختلال در خوردن منجر به مشکلات جسمی شده باشد که ممکن است تهدیدی برای زندگی فرد باشد. روند و نتیجه درمان بی اشتهایی عصبی در افراد متفاوت است. برخی بعد از یک دوره درمانی کاملا بهبود می یابند و برخی نیز بین افزایش وزن و عود نوسان دارند و برخی دیگر طی سالیان طولانی ممکن است به تدریج بهبود یابند.

میزان مرگ و میر در بین افراد مبتلا به بی اشتهایی 56/5 درصد در سال برآورد شده است که تقریباً 12 برابر بیشتر از میزان مرگ و میر سالانه است و علت اصلی آن مرگ در زنان 15 تا 24 ساله در جمعیت عمومی است. شایع ترین علل مرگ، عوارض این اختلال مانند ایست قلبی، عدم تعادل الکترولیت ها در مایعات بدن و خودکشی است. افراد مبتلا به اختلالات خوردن اغلب بیماری خود را تشخیص نمی دهند یا به آن اعتراف نمی کنند. در نتیجه، ممکن است به شدت در برابر درمان مقاومت کنند. اعضای خانواده یا سایر افراد مورد اعتماد می توانند برای اطمینان از دریافت مراقبت و توانبخشی مورد نیاز فرد مبتلا به اختلال خوردن، مفید باشند.

منبع: سایکولوژی تودی

نویسنده: زهرا آقاکثیری

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «اختلالات خوردن، علل، انواع و نحوه درمان آن» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: