مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(29 رای)

اختلال انزجار جنسی یا نفرت و بیزاری جنسی یکی از انواع اختلالات میل جنسی است. فرد مبتلا به انزجار جنسی از رابطه جنسی نفرت دارد و از آن شدیدا خودداری می کند. مبتلایان به اختلال انزجار جنسی از هرگونه رابطه و فعالیتی كه منجر به رابطه و تماس جنسی تناسلی شود اجتناب می کنند. احتمال دارد مشکلات عمده ای در روابط بین فردی داشته باشند.

نشانه های افراد مبتلا به انزجار جنسی

افراد مبتلا به اختلال انزجار جنسی ممكن است با استفاده از راه های غیرمستقیم مانند نرسیدن به پوشش و ظاهر شخصی، زود خوابیدن، به مسافرت رفتن، اعتیاد مواد مخدر، غرق شدن در فعالیت های شغلی، اجتماعی و خانوادگی و... عدمِ گرایش خود را به فعالیت جنسی نشان دهند. برخی از مبتلایان به اختلال انزجار جنسی شدید، احتمال دارد در هنگام مواجهه با موقعیت های جنسی حتی به حمله های وحشتزدگی همراه با اضطراب و استرس شدید، احساس خفگی، تپش قلب، ضعف، تهوع، سرگیجه و مشكلات تنفسی دچار شوند. برخی افراد نفرت بسیار زیادی در مورد تمامی محرک های جنسی مانند بوسیدن، و لمس كردن دارند. شدت واكنش فرد در زمان مواجهه با این موقعیت ها ممكن است از استرس و اضطراب متوسط و فقدان لذت تا پریشانی روانی شدید متغیر باشد.

عوامل به وجود آورنده انزجار جنسی

عوامل گوناگونی باعث به وجود آمدن اختلال انزجار می شود که به چند نمونه اشاره می شود:

  • اضطراب و خشم، ممكن است میل جنسی را هم در مردان و هم در زنان كاهش دهد.
  • تجربه زیاد رابطه جنسی در موقعیت های نامناسب و ناخوشایند.
  • نگرش ها، ترس ها یا خاطرات موثر در اختلال انزجار جنسی مانند این باور كه رابطه جنسی غیر اخلاقی یا خطرناک است.
  • تربیت و آموزش های جنسی نامناسب. ایجاد نگرش های نادرست نسبت به مسائل جنسی از عوامل به وجود آورنده اختلالات جنسی، به خصوص كم كاری و بیزاری و انزجار جنسی است.

انزجار جنسی

انزجار جنسی چه مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورد؟

برخی از مشاوران جنسی و سکس تراپی بر این باورند که بین رخداد اختلال انزجار جنسی و ابتلا به اختلال ترس و وحشت زدگی ارتباط نزدیكی وجود دارد. در اختلال وحشت زدگی، فرد مبتلا، به طور ناگهانی احساس بسیار شدید استرس و اضطراب می كند. كه همراه با آن، احساس های جسمانی و ذهنی ناخوشایندی مانند تپش قلب شدید، احساس خفگی، تعریق، تهوع، ترس از سكته قلبی و ترس از مردان یا دیوانه شدن نیز در وی ظاهر می شود. این وضعیت، فرد مبتلا به انزجار جنسی را از انجام هر گونه فعالیت باز می دارد. و موجب می شود وی از موقعیت هایی كه قبلاً در آن ها چنین حمله هایی رخ داده است، اجتناب کند. از این رو، چنانچه بر حسب تصادف حمله وحشت زدگی در موقعیت های جنسی رخ دهند، خواه ناخواه اثر ناخوشایند این حمله ها به فعالیت ها و موقعیت های جنسی منتقل می شود. و موجب اجتناب فرد از رابطه جنسی، رابطه زناشویی و این گونه فعالیت ها می شود.

انزجار جنسی ممکن است روابط جنسی، زناشویی و زندگی مشترک زوج ها را با مشکلات جدی مواجه کند.

چه مواردی ممکن است انزجار جنسی را تشدید کند؟

تجربه های جنسی آسیب رسان گذشته، مانند سوء استفاده واقع شدن در دوران كودكی، زنا با محارم یا تجاوز به عنف باعث به وجود آمدن نفرت و بیزاری از هر گونه فعالیت جنسی می شود.

همچنین پسران و دخترانی که تا قبل از ازدواج هیچگونه رابطه جنسی نداشته اند، كیفیت نخستین رابطه پس از ازدواج آنها نقش موثری در نگرش و تمایلات جنسی بعدی آنان خواهد داشت. برخی از پسران یا مردان كه قبلاً هیچگونه تجربه یا اطلاعات جنسی صحیح ندارند، ممكن است در شب زفاف بر اثر آمیزش ناشایسته یا توام با هیجان های كنترل نشده، آنچنان درد و جراحاتی در همسرشان ایجاد كنند كه تا مدت ها موجب بیزاری یا ترس او از رابطه جنسی شود. و در واقع مبتلا به انزجار جنسی شود.

برای درمان انزجار جنسی چه کار بکنیم؟

برخی از عوامل زیست شناسی مثل تغییرات هورمونی هم در زنان و هم در مردان باعث کاهش میل جنسی می شود. همچنین بسیاری از مشکلات انزجار جنسی، از طریق مشاوره روانشناسی مستمر برطرف می شود. شما می توانید از طریق مشاوره جنسی تلفنی صدای رهیاب با متخصصان و مشاوران روانشناسی و مشاوران جنسی صدای رهیاب تماس بگیرید. و از مشاوران ما راهکارهای لازم را دریافت کنید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «اختلال انزجار جنسی چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: