مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(13 رای)

اختلال دفعی در کودکان شامل بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع  است. معمولاً در کودکان بی اختیاری ادراری شیوع بیشتری دارد. با این حال بی اختیاری مدفوع اهمیت بیشتری دارد. چرا که نشان از معضلات و مشکلات بیشتری در کودکان است.

اختلال دفعی یعنی بی اختیاری در دفع

اختلال دفعی زمانی به عنوان اختلال مطرح می‌شود که کودک در مکان و جای نامناسب و یا در لباس خودش به‌طورعمدی یا غیرعمدی عمل دفع انجام دهد. و معمولاً هم کودک کامل اینکار را انجام نمی‌دهد و عمل نشت مدفوع ادامه دارد. این بیماری اکثرا در زمان یبوست شایع تر است. گاهی انجام دفع با اختلالات رفتاری و رفتارهای مقابله‌ای و لجبازی نیز همراه است.

/// شماره های تماس ///

گاهی هم این کار یک نوع ابراز خشم پنهان نسبت به والدین می‌باشد. ولی اکثر کودکان مبتلا به بی‌اختیاری مدفوع مشکلات رفتاری قابل توجهی ندارند. البته عده‌ای از این کودکان به علت طرد شدن از سوی اطرافیان و سرزنش و شماتت توسط آنها اعتماد به نفس پائینی دارند.

علت های اختلال دفعی

اختلال دفعی در کودکان علت‌های مختلفی دارد. برخی از علل این اختلال ناشی از رفتارهای اطرافیان اس، گاه به خاطر دلایل روانشناسی است و گاه هم از اختلالات رفتاری و اختلالات جسمی نتیجه می‌شود. در صورت وجود اختلال دفعی باید علل جسمی ایجاد کننده بررسی شود. گاهی مواقع هم استفاده از مشاوره کودک می‌تواند به پیدا کردن ریشه‌های روانشناسی کمک کند.

مهم‌ترین علل ایجاد اختلال دفعی

  • ترکیبی از عوامل روانشناختی، رشدی
  • اختلاف والدین
  • بدرفتاری با کودک
  • آزار جنسی
  • ترس کودک از دستشویی رفتن ( که علت آن باید بررسی شود)
  • کشمکش قدرت بین کودک و والدین

اختلال دفعی در کودکان

احتمال شیوع اختلال دفعی در چه افرادی بیشتری است؟

شیوع اختلال دفعی در پسران بیشتر از دختران است. متاسفانه به علت احساس شرم و خجالت والدین، اختلال دفعی بیماری‌ای است که کمتر از آنچه که هست گزارش می‌شود. کودکان معمولا تا سن ۵-۴ سالگی در این مورد نیاز به کمک دارند. اکثر کودکان کنترل عضلانی برای تنظیم خودشان را بین سن ۱۸ ماهگی و ۳ سالگی بدست می‌آورند. ولی کودکانی که ناتوانی دارند نمی‌توانند تا سنین بالاتر این کنترل را بدست آوردند. البته علاوه بر سن کودک، آمادگی او نیز برای این آموزش مهم است. بنابراین باید زمانی شروع به آموزش کودک کنیم که او در شرایط استرس‌زایی نباشد. و آمادگی لازم را برای یادگیری داشته باشد.

یک پیشنهاد مناسب برای حل مشکلات اختلال دفعی

اگر کودک دلبند شما نیز پس از سنین ذکر شده، همچنان با اختلال دفعی روبه روست، حتما با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. اگر پیدا کردن مشاور خوب و رفت و آمدهای وقتگیر، اذیتتان می‌کند، یا نیاز فوری به مشاوره دارید، کافی است فقط تلفن خود را بردارید، و بدون نیاز به مراجعه حضوری، و تنها با یک تماس از مشاوران و روانشناسان تهران در زمینه‌های مختلف بهره‌مند شوید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «اختلال دفعی در کودکان» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: