مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(11 رای)

از ویژگی های بارز شخص دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید (SPD)، ناتوانی اش در برقراری ارتباط صمیمانه با دیگران می باشد. این اشخاص کلاً انزوای اجتماعی و میل به دوری از ارتباط با دیگران را ترجیح می دهند. همچنین آنها در ارتباط با دیگران به ندرت احساساتشان را بروز می دهند. صحبت های این اشخاص معمولا گنگ و نامفهوم همراه با لحنی یکنواخت و خسته کننده است و در تعاملاتشان با دیگران حالت بی ثباتی دارند. این اشخاص بسیار گوشه نشین بوده و زمانی که در انزوا هستند احساس راحتی و آرامش بیشتری دارند. این خصوصیات حتی در انتخاب شغل و هم در انتخاب فعالیت های تفریحی و سرگرم کننده شان دیده می شود. به همین دلیل افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید هرگز قادر نیستند دوست صمیمی و نزدیک برای خودشان بیابند.

عوامل ایجاد اختلال شخصیت اسکیزوئید

هیچ تجربه مشخصی از دوران کودکی و سابقه خانوادگی که در بوجود آمدن اختلال شخصیت اسکیزوئید نقش داشته باشد در دست نیست. اما در اکثر موارد دست کم یکی از والدین فرد ویژگی های شدید اختلال شخصیت اسکیزوئید  را در خود دارد. علایم بارز این اختلال را می توان نسل به نسل در خانواده های این افراد دید. همچنین ممکن است اختلال شخصیت اسکیزوئید متعلق به خانواده ای باشد که در آن سابقه اختلال اسکیزوفرنی وجود داشته باشد. (اسکیزوفرنی اختلال روانپزشکی بسیار شدیدی است که در آن، شخص مبتلا دچار توهم می باشد و هیچ درک یا شناختی از واقعیت ندارد).

مشاوره اختلال شخصیت,مشاوره تلفنی اختلال شخصیت,مشاوره اختلال شخصیت تلفنی,مشاوره اختلال شخصیت خردسالان,مشاوره اختلال شخصیت نوجوانان,مشاوره تلفنی درمان اختلال شخصیت,مشاوره درمان اختلال شخصیت,درمان اختلال شخصیت,اختلال شخصیت اسکیزوئید,شخصیت اسکیزوئید,مشاوره شخصیت اسکیزوئید,مشاوره اختلال شخصیت اسکیزوئید,مشاوره درمان شخصیت اسکیزوئید,مشاوره درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

ویژگی های دوران کودکی اختلال شخصیت اسکیزوئید

از ویژگی های دوران کودکی این اختلال می توان به بی توجهی و ناتوانی در برقراری ارتباط عاطفی و رابطه داشتن با والدین و دیگر اعضای خانوده اشاره کرد. خانواده او ممکن است خشک و بی عاطفه باشند. ممکن است حالات اسکیزوئید ی فرد مبتلا به عنوان واکنش تدافعی و حفظ امنیت خود به نظر برسد. کودکی که در یک محیط آشفته و تهدید آمیز بزرگ می شود احتمال دارد دوری از اجتماع را برای دفاع از خود انتخاب کند. اگرچه این گوشه گیری که ناشی از افکار اسکیزوئید ی است در کودکی قابلیت سازگارپذیری را دارند اما تا وقتی که تا دوران نوجوانی و بزرگسالی ادامه پیدا می کند از نظر شغلی و رابطه ای مشکلات جدی در پی خواهد داشت. اختلال شخصیت اسکیزویید در مردان بیشتر از زنان دیده می شود.

/// شماره های تماس ///

ویژگی های دوران بزرگسالی اختلال شخصیت اسکیزوئید

شخص مبتلا به این اختلال همواره همسری منزوی خواهد بود.اگر قصد دارید ارتباط عاطفی با یک مرد یا زن دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید برقرار کنید بدون شک ناکام خواهید ماند. شخص مبتلا ممکن است بتواند به عنوان یک شریک مالی یا هم اتاقی خوبی برای شما باشد. اما او هرگز به خواسته های احساسی و جنسی شما بهایی نمی دهد.

ویژگی های افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید

  • این افراد به ندرت علاقه ای به برقراری ارتباطات عاطفی دارند و لذتی هم از این ارتباطات نمی برند و حتی ممکن است نسبت به رابطه با فرد مورد نظرشان بی علاقه باشند.
  • ترجیحاً فعالیت های انفرادی و تنهایی را بیشتر دوست دارند.
  • به برقراری ارتباط جنسی بسیار کم علاقه دارند.
  • فعالیت های بسیار کمی باعث خوشحالی او می شود.
  • معمولا هیچ دوست نزدیک و محرم اسرار ندارند، شاید فقط یک عضو خانواده را به خود نزدیک و دوست حساب کنند.
  • در برابر انتقاد یا تحسین اطرافیانشان بی تفاوت است.
  • از لحاظ احساسی بی عاطفگی و سردی را می توان در رفتارشان احساس کرد.

اختلال شخصیت اسکیزوئید

خواندن این مطلب درباره کاهش میل جنسی و راهکارهای رفع آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

این افراد نسبت به مسایل روانشناسی بسیار بی اهمیت بوده و همچنین آماده نیستند تا به نگرشی مشخص نسبت به الگوی رفتار انزوا طلب خود برسند. ولی در کل روان‌درمانی، گروه درمانی و دارو درمانی، درمان بیماران دچار اختلال شخصیت اسکیزوئید است. برای آشنایی بیشتر و مشاوره می توانید با روانشناسان ما در مرکز تلفنی رهیاب تماس حاصل فرمایید.

منبع: برگرفته از کتاب هارولد کاپلان و سادوک و کتاب کلی موری

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «اختلال شخصیت اسکیزوئید» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: