مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
تماس اضطراری:021-22916114
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)

شکاک بودن، بی اعتمادی، بد گمانی و سوء ظن بیش از حد، مشخصات اصلی بیماری را تشکیل می دهد. افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید (PPD) به ندرت توسط دیگران، متقاعد می شوند و تفکرات یا رفتارهای بی خطر دیگران را آسیب زا و مخرب می دانند.

تعریف بیماری اختلال شخصیت پارانوئید

واژه شخصیت یا پرسونالیتی، الگوهای رفتاری پایدار و شیوه هایی را که افراد به وسیله آن تفکر کرده و محیط اطراف شان را درک می کنند، توصیف می کند. صفات شخصیتی، بر چگونگی روابط بین شخصی تاثیر گذار است و می تواند به نوعی تعیین کننده موفقیت های اجتماعی و فردی افراد باشد. اختلالات شخصیتی به ویژگی های شخصیتی گفته می شود که با هنجارهای اجتماعی فاصله دارد و در حوزه هیجان، تفکر و رفتار برای فرد یا اطرافیان مشکلات عدیده ای ایجاد می کند.

اختلال شخصیت پارانوئید

بدبینی و سوء برداشت از رفتارها

اختلال شخصیت پارانوئید به بدبینی و میل به تفسیر بد بینانه و تحقیر آمیز عقاید دیگر منجر می شود. در واقع افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید، نسبت به دیگران مواضعی خصمانه داشته و از اعتماد داشتن به اطرافیان خود خودداری می کنند. آن ها بر این باورند که دیگران قصد آسیب رسانی و گزند داشته و باید هر لحظه برای دفاع از خود با حمله یا گریز آماده باشند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: اختلال چند شخصیتی یا اختلال هویت تجزیه ای

تفسیر نادرست افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید از رفتارها و باورهای دیگران باعث می شود تا آن ها تحریک پذیر، خشمگین، پرخاشجو، دگم و جزم اندیش در نظر اطرافیان جلوه کنند. بسیاری از مبتلایان به اختلال شخصیت پارانوئید، حتی در برخورد با افرادی که نظرات دوستانه و بی خطری دارند، سوء ظن پیدا کرده و برای جمع آوری مدارکی که به نفع خودشان بوده و بر علیه دیگران باشد، اقدام می کنند. اتهام خیانت به همسر یا گروه دوستان و همکاران و نزاع های مداوم از ویژگی های بارز افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید است.

/// شماره های تماس ///

علائم بیماری اختلال شخصیت پارانوئید

شکاکیت دائمی و بی اعتمادی نسبت به دیگران، به طوری که باورها و عقاید اطرافیان را همواره به صورت انگیزه های بدخواهانه تفسیر می کنند از علائم شایع این اختلال است. همچنین این افراد همواره تصور می کنند که دیگران قصد آسیب به آن ها را دارند، اسرار و زندگی خصوصی خود را با دیگران در میان نمی گذرانند، انزوا اجتماعی را به جمع گرایی ترجیح می دهند. تصویر بدنی ضعیفی از خود دارند. در همکاری و تعاون با دیگران ناتوان هستند. کینه ورز و تحقیر کننده هستند و از ابراز محبت و عشق ورزی دریغ می کنند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: اختلال شخصیت اسکیزوئید – مشاوره روانشناسی

اختلال شخصیت پارانوئید

علل بیماری اختلال شخصیت پارانوئید

دلیل اصلی شکل گیری این شخصیت ناشناخته است. اما آمارها نشان می دهد در خانواده هایی که شیوع بیماری های سایکوتیک مانند اسکیزوفرنی و اختلال هذیانی بیشتر است، احتمال ابتلا به اختلال شخصیتی پارانوئید بیشتر است. محققان ژن های مشترک در پیدایش این اختلالات را علت تایید این فرضیه می دانند. شکل گیری اختلال شخصیت پارانویید می تواند محصول تجارب کودکی آسیب زا باشد. در افرادی که دوره کودکی ناامنی را گذرانده اند، و دائم در معرض جنگ قدرت های میان والدین و رفتارهای متخاصم و پرخاشگرنه از سوی بزرگترها قرار می گیرند، احتمال بروز صفات شخصیتی پارانوئیدی بالاتر می رود. ناامن بودن محیط زندگی، این باور را در ذهن کودک شکل می دهد که دنیا مکان قابل اعتمادی نیست و نمی توان به دیگران و تعهدهای آن ها دلبستگی پیدا کرد. اختلال شخصیت پارانوئید

درمان اختلال شخصیت پارانوئید

مبتلایان به اختلال شخصیتی پارانوئید معمولا توسط اطرافیان به متخصصان برای درمان ارجاع داده می شوند، چرا که بدبینی آن ها نسبت به کادر درمان، مانعی برای اقدام شان برای تغییر است. مشکل در عملکرد اجتماعی، از دست دادن اشتغال، محل سکونت، شکایت همسایگان و نزدیکان، نیاز به درمان را در مبتلایان به این اختلال ضروری می سازد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: نوروفیدبک برای درمان چه مواردی تاثیر گذار است؟

به دلیل شکاکیت و عدم اعتماد، بیماران پارانوئیدی به مصرف دارو، تجویز داروها پیشنهاد مناسبی به شمار نمی آید. چرا که به افزایش حساسیت بیمار به پروسه و انصراف او از چرخه درمان منجر می شود. اما در صورت اضطراب شدید، تجویز داروهای ضد اضطرابی مانند دیازپام پیشنهاد شده و اگر علائم بیمار به صورت روان پریشی و رفتارهای آشفته بروز کنند، تجویز داروهای ضد روان پریشی مانند تیوریدازین یا هالوپریدول توسط روان پزشک ممکن است موثر باشد. برنامه های خود یاری و حمایت کننده و درمان های مراجع محور که با پذیرش از سوی درمانگر همراه است، در ایجاد تغییرات در فضای فکری بیمار و افزایش اعتماد او نسبت به دنیای اطراف موثر است.

نویسنده: مریم بهریان

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «اختلال شخصیت پارانوئید» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

لطفا در صورت شنیدن بوق اشغال اینجا کلیک نمایید.
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی