مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(6 رای)

مفهوم اختلال روانی، همچون بسیاری از مفاهیم پزشکی و روان پزشکی دارای تعاریف متعددی است که از خاستگاه های نظری متفاوت ناشی می شود. نظریه های متناقضی که در حوزه نشانه شناسی، طبقه بندی و سبب شناسی اختلال های روانی مطرح شده است، نشان دهنده مبهم بودن این مفهوم در بین نظریه پردازان و متخصصان علوم رفتاری و روانشناسی و نرسیدن آنها به یک یافته مشترک است. از رویکردهای غالب در زمینه اختلال های روانی، دیدگاه زیستی - اجتماعی - روان شناختی - معنوی است. این دیدگاه تمثیلی جسمانی از اختلال روانی عرضه داشته و بر این ادعا است که اختلالات روانی مانند بیماری های جسمی در کلیه فرهنگ ها انگاره ثابتی نشان خواهند داد.

علائم وسواس فکری - عملی

علائم وسواس فکری - عملی از قرن هفدهم شناسایی شده است. این اختلال در آن دوران به عنوان نشانه هایی از مالیخولیای مذهبی و افراد مبتلا به این اختلال به عنوان جن زده به وسیله نیروهایی از خارج در نطر گرفته می شدند. در سال 1838 روانپزشکی فرانسوی به نام ژان دومینیکواسکیرول برای اولین بار، وسواس را به عنوان اختلالی پزشکی با عنوان شیدایی ویژه شرح داد. پس از یک دوره سکوت، در دهه های 1980-1990 اشتیاق عظیمی در زمینه تحولات تحقیقاتی و درمانی جدید در اختلال های وسواس فکری - عملی (OCD) پدیدار شد. دهه های شصت و هفتاد قرن بیستم میلادی، دوران بالندگی رویکرد رفتاری در زمینه های تحقیق و درمان بود. این دوره پر بار و افتخار آمیز با انتشار کتاب راچمن و هاجسون به نام «وسواس ها و اجبارها» به پایان رسید.

اختلال وسواس فکری و عملی

در سال 1985، سالکووسکیس مقاله ای با عنوان «تئوری و درمان شناختی - رفتاری بیماری وسواس» را با رویکرد آرون بک به جامعه علمی عرضه کرد. کتاب فوق، محققان و درمانگران رفتارگرا را به تعمق در زمینه نقش و مکانیسم شناخت در فرایند شکل گیری بیماری وسواس فکری - عملی سوق می داد.

نسخه پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، طبقه اختلالات وسواس فکری و عملی و اختلالات مرتبط را شامل اختلال وسواس فکری و عملی، اختلال بدشکلی بدنی، اختلال احتکار، اختلال کندن مو و اختلال کندن پوست، معرفی می کند. مشخصه کلیدی و رایج در میان نشانه های این اختلال ها، اختلال های وسواسی و رفتارهای تکراری است. افرادی که به OCD دچارند، معمولاً دارای افکار، تصاویر ذهنی، یا تکانه هایی مزاحم هستند که باعث اضطراب و آزارشان می شود و با ماهیت شخصیتی آنها ناهمگون است. اینگونه افکار مزاحم و غیرقابل پذیرش، صرفاً به افراد مبتلا به وسواس اختصاص ندارد، بلکه پدیده مذکور، یک پدیده عام در تفکر است و این فرایند تفکر می تواند در کلیه افراد سالم به وقوع بپیوندد.

2 جنبه اختلال وسواس فکری - عملی چیست؟

اختلال وسواس فکری - عملی یک بیماری مزمن و ناتوان کننده است که دارای دو جنبه شناختی (فکری) و رفتاری (عملی) است. افکار وسواسی، افکار، تکانه ها و تصویرهای ذهنی مزاحم و تکرار شونده می باشند. اعمال وسواسی، رفتار خودآگاه میزان شده و تکراری نظیر شمارش یا اجتناب می باشند. فکر وسواسی موجب اضطراب شخص می گردد. در حالی که انجام عمل وسواسی اضطراب شخص را کاهش می دهد. OCD اختلالی پایدار (مقاوم) است؛ معمولاً با درماندگی شدید، سطوح بالای ناتوان مندی و اختلال در عملکرد خانوادگی، اجتماعی و شغلی فرد همراه است و به شدت بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارد و در صورتی که درمان نشود، معمولاً سیر مزمن و تباه کننده دارد و هزینه های استفاده از خدمات سلامت - مراقبت را افزایش می دهد.

وسواس فکری - عملی از چه زمانی آغاز می شود؟

وسواس فکری عملی معمولاً در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود، شیوع OCD معمولاً تدریجی است و بیشتر در اوایل نوجوانی یا اوایل بزرگسالی و پس از یک رویداد استرس زا، مثل حاملگی، زایمان و مشکلات در روابط عاطفی و شغلی ظاهر می شود. حدود 2 تا 3 درصد مردم در مرحله ای از زندگی خود به اختلال وسواس فکری و عملی دچار می شوند. این اختلال حدوداً پنجاه میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. وسواس فکری - عملی و اختلالات مربوطه ششمین طبقه اختلالات در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی هستند.

/// شماره های تماس ///

طبق تخمین پژوهشگران اختلال وسواس فکری - عملی در ده درصد بیماران بیماران سرپایی مطب ها و درمانگاه های پزشکی دیده می شود و چهارمین بیماری روانپزشکی پس از فوبیا، اختلالات مرتبط با مواد و اختلال افسردگی اساسی است. به گزارش راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ویرایش پنجم (DSM-5) نرخ شیوع 12 ماهه برای OCD در آمریکا 2/1 درصد و در سطح جهانی 1/1 تا 8/1 درصد است. شیوع مادام العمر اختلال وسواس فکری عملی در ایران برای جمعیت عمومی 8/1 درصد و در درمانگاه های روانپزشکی تا 6 درصد تخمین زده می شود.

علت وسواس فکری - عملی چیست؟

علت اصلی OCD کاملاً مشخص نیست. عوامل ژنتیکی، محیطی و ناهنجاری های کارکردی در انتقال دهنده های عصبی مغز می تواند منجر به OCD شود. بسیاری از مطالعات، ناهنجاری های شناختی و نوروپسیکولوژیک را در بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری عملی نشان می دهند. نقایصی در کارکردهای اجرایی (توجه گزینشی، تصمیم گیری، برنامه ریزی و بازداری پاسخ به محرک های نامربوط)، یافت شد که با برخی عوامل نوروبیولوژیک مرتبط است.

اصطلاح کارکردهای اجرایی در واقع به مثابه واسطه بین مدارهای پیچیده عصبی هستند که ارتباط بین مناطق مجزا در قطعه پیشانی را با سایر مناطق قشری و زیر قشری و همچنین مناطق مرتبط با اختلالات روانپزشکی از جمله اختلال OCD برقرار می سازند که در نتیجه آسیب به مدارهای فرونتال - استریاتال یا اختلال در سوخت و ساز این مدارها به کارکردهای اجرایی فرد صدمه می زند. همچنین بررسی ها حاکی از تغییرات نواحی اوربیتوفرونتال - استریاتال در OCD است. این مدار مغزی که متصل کننده مناطق زیر قشری و قشری مغز که مخصوص بازداری رفتار هستند، در اختلال OCD به صورت طبیعی عمل نمی کنند.

نوروترانسمیتر هایی که در اختلال وسواس - اجباری نقش دارند شامل سروتونین (با ارجحیت بارز)، دوپامین و گلوتامات اند. در رابطه با تغییرات متابولیتی، کاهش اسیدآمینه در نورون ها از جمله وقایقی است که در بیماری وسواس اتفاق می افتد. این متابولیت در سایر اختلالات عصبی نیز کاهش محسوسی داشته که با افزایش پاسخ بیمار به درمان میزان آن افزایش می یابد. همچنین کمبود ویتامین B12، اسیدفولیک و افزایش هموسیستئین در بسیاری از اختلالات عصبی نقش بازی می کند، این تغییرات متابولیکی در بسیاری از بیماران اختلال وسواس - اجباری نیز گزارش شده است.

اختلال وسواس فکری - عملی

آیا وسواس فکری - عملی ژنتیکی است؟

این اختلال تا حدی پایه و اساس ژنتیک دارد و بیماری پیچیده است که می تواند همراه با سایر اختلالات بروز پیدا کند. عوامل ژنتیک در ایجاد این بیماری در بین بزرگسالان با احتمال 27 تا 47 درصد می تواند نقش بازی کند. کروموزوم های شماره 6q، 15q، 1q، 7q و 3q به عنوان کروزوم های حامل این بیماری شناخته شده اند. تنوع در ژن حامل سروتونین که در واقع عامل آن جهش در آلل LA است، موجب افزایش احتمال ابتلا به بیماری وسواس می شود.

درمان دارویی

بسیاری از داروها در درمان وسواس موثر نشان داده اند. درمان های دارویی برای مدت کوتاه تاثیر گذارند. داروهایی که در این زمینه برای درمان این بیماری داروهای ضد بازجذب سروتونین (SRIs) معمولاً تجویز می شود که روی پروتئین انتقال دهنده سروتونین اثر گذار است. این داروه بهترین انتخاب برای درمان وسواس به نظر می آیند. فلوکسامین یکی از داروهایی است که در درمان وسواس بسیار موثر نشان داده شده اند. این دارو می تواند روی بیماری هایی نظیر وسواس، افسردگی و اضطراب موثر باشد. داروی دیگری به نام باروکسیدین وجود دارد که عوارض جانبی آن کمتر است و به همین میزان موثر است. داروهای موثر دیگر نظیر: کلومیپرامین، سیتالوپرام، سرترالین استفاده می شود. در اکثر موارد ترکیبی از روش درمانی رفتار درمانی و دارودرمانی رایج ترین و موثرترین روش مورد استفاده در شرایط حاد این نوع بیماری است.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «اختلال وسواس فکری - عملی چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: