مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)

اختلال پانیک یا وحشت زدگی ممکن است، هر جا و در هر زمان رخ دهد. به هنگام تماشای تائتر، خرید یا رانندگی. یک حمله وحشت، یک دوره ناگهانی و غیر منتظره از ترسی دید و فراگیر است که بین زمان شروع و پایان آن تمایز وجود دارد. این ترس با علائم جسمی شبیه به حمله قلبی یا خفکی همراه است. در اختلال پانیک، علائم جسمی در ظرف ده دقیقه به اوج خود می رسند. به همراه حمله وحشت اغلب فرد احساس می کند اتفاق ناگواری در حال رخ دادن است. فرد احساس می کند که باید فرار کند.

تقریبا از هر 7 نفر، یک نفر حداقل یک حمله وحشت را در طول زندگی تجربه خواهد کرد. این بدین معنا نیست که شخص از وحشت زدگی رنج می برد یا به حمله وحشت دچار خواهد شد. تشخیص حمله وحشت درباره کسی داده می شود که بیش از یک حمله وحشت را به طور غیر منتظره تجربه کند.

/// شماره های تماس ///

اختلال پانیک یک بیماری پزشکی است که شخص مبتلا حملات مکرری را با علائم زیر تجربه می کند:

 • درد، فشار یا ناراحتی در قفسه سینه
 • تپش شدید قلب
 • اشکال در تنفس
 • احساس خفه شدن یا گرفتگی در ناحیه حلق
 • تعرق بیش از اندازه، احساس سبکی در ناحیه سر یا سرگیجه
 • سوزن سوزن شدن بخش هایی از بدن
 • سرد شدن یا گر گرفتگی، رعشه و لرزه یا احساس غیر واقعی بودن یا جدا شدن از بدن

بعد از یک حمله وحشت، غیر معمول نیست که فرد احساس کند در حال دیوانه شدن یا «آشفتگی روانی» است. در واقع بسیاری از مردم، بعد از وقوع اولین حمله تا مدت های مدیدی این احساس را خواهند داشت. بسیاری احساس اضطراب شدید نسبت به وقوع حملات دیگر دارند در صورت عدم درمان، بسیاری از بیماران از موقعیت ها یا مکان هایی اجتناب می کنند که ترس از وقوع حمله در آنجا دارند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان اضطراب

اجتناب از موقعیت هایی که امکان فرار در آنها دشوار است یا کمک در دسترس نیست می تواند به ایجاد یک اختلال اضطراب جدی منجر شود که اصطلاحا آگورافوبیا نامیده می شود. آگورافوبیا وقتی به وجود می آید که فرد می آموزد از مکان هایی بترسد که در صورت وقوع حمله دسترسی به کمک در آنجا دشوار است. اگر آگورافوبیا به اندازه کافی جدی شود، شخص را خانه نشین می کند و وی را از فعالیت های روزمره باز می دارد.

اختلال پانیک

حقایقی درباره اختلال پانیک

 • اختلال پانیک یک بیماری پزشکی است.
 • 4 درصد جمعیت حداقل یکبار در زندگی حمله وحشت را تجربه خواهند کرد.
 • علائم اختلال پانیک معمولا در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی ظاهر می شود.
 • احتمال ابتلای زنان به اختلال پانیک بیش از مردان است.
 • اختلال پانیک قابل درمان است.

علت وحشت زدگی چیست؟

علت اصلی وحشت زدگی یک معما است. اما تحقیقات نشان می دهد که عدم تعادل شیمیایی در بخش هایی از مغز ممکن است موجب این اختلال شوند. این بخش ها مسئول پاسخ گویی به خطرات ادراک شده اند که اصطلاحا پاسخ جنگ یا گریز نامیده می شود. هنگام مواجهه با یک موقعیت ترس آور مغز ما تصمیم می گیرد که بماند و جنگ کند یا عقب نشینی کرده و بگریزد. محققان بر این باورند که در مبتلایان به اختلال پانیک وقتی هم که خطری وجود ندارد، این مکانیسم پاسخ دهی روشن می شود.

اختلال پانیک ناشی از استرس یا موقعیت های خانوادگی نیست، اما این عوامل می توانند علائم را بدتر کنند. اختلال پانیک یک بیماری پزشکی است که در صورت عدم دریافت درمان مناسب، به خاطر ترس از مکان های مرتبط با حمله وحشت، به ناتوانی در فعالیت شغلی، روابط اجتماعی و از دست دادن فرصت ها منجر می شود. اختلال پانیک معمولا با افسردگی در ارتباط است. بعضی ها سعی می کنند، علائم اختلال را با الکل یا مواد کنترل کنند اما بدانید که الکل و مواد معمولا به بدتر شدن علائم منجر می شوند.

وحشت زدگی

در صورت ابتلا به اختلال پانیک چکار کنیم؟

اختلال پانیک یک موقعیت جدی پزشکی است. علائم از استرس یا مشکلات شخصی ناشی نمی شود. اگر فکر می کنید به اختلال پانیک مبتلا می باشید با پزشک تان صحبت کنید. یادتان باشد که از گفتن علائم هر چند کوچک ابا نکنید. چون اختلال پانیک دارای علائم جسمی مثل تپش شدید قلب است، پزشک برای منتفی دانستن هر نوع بیماری جسمی مانند بیماری قلبی، تیروئید یا گوارش، معاینات و آزمایشاتی را انجام خواهد داد.

دلیلی ندارد که رنج ناشی از حملات وحشت ادامه پیدا کند. علائم اختلال خود به خودی بهتر نمی شود و درمان به موقع می تواند از بدتر شدن اختلال پیشگیری کند. این را بدانید که حملات پانیک را می توان کاهش داد و در بسیاری از موارد با دارو و روان درمانی مناسب آنها را حذف کرد. با پزشک تان درباره بهترین درمان صحبت کنید.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین سلامت روان

آیا ممکن است همزمان با این اختلال به بیماری دیگر نیز مبتلا باشیم؟

بله کسانی که به اختلال پانیک مبتلا می باشند، اغلب از افسردگی، اضطراب اجتماعی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و سوء مصرف الکل و مواد رنج می برند. اگر شدیدا غمگین هستید، از فعالیت های معمول لذت نمی برید و در خواب و تمرکز مشکل دارید، با پزشک درباره آنها صحبت کنید. روش هایی وجود دارد که می تواند اختلال پانیک و افسردگی را با هم درمان کند. سوء مصرف الکل یا مواد را نیز می توان با انواع درمان ها، از جمله، مشاوره و گروه های خودیاری، مدیریت کرد.

حمله وحشت

در درمان این اختلال چه روش هایی می توان استفاده کرد؟

برای پزشک نه تنها علائم بلکه افکار و هیجانات شما در طول حمله پانیک و بعد از آن مهم است. احساس افسردگی، فقدان اشتها یا لذت نبردن از فعالیت های معمول زندگی را به اطلاع پزشک برسانید. اخیرا دو روش در درمان اختلال پانیک به کار می رود: دارو درمانی و درمان روان شناختی.

بر اساس علائمی که شما توصیف می کنید، پزشک طرحی برای درمان می ریزد. ممکن است تا تعیین مناسب ترین درمان برای شما، مدتی طول بکشد. یادتان باشد، بیماران پاسخ متفاوتی به درمان می دهند و درمان ثابتی برای اختلال پانیک وجود ندارد. حتی با دارو درمانی نیز شاید لازم باشد که تا چند هفته برای مشاهده آثار درمانی صبر کنید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «اختلال پانیک یا وحشت زدگی چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: