مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(15 رای)

فراگیری برقراری ارتباط کلامی و باز کردن سر صحبت با دیگران، از جمله مهارت های کاربردی و مورد نیاز افراد محسوب می شود. بدون تردید، برای ارتقا و بهبود شخصیت خود، یادگیری مهارت های ارتباطی از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

بسیاری از افراد خجالتی و منزوی در باز کردن سر صحبت و برقراری ارتباط کلامی با مشکلاتی روبرو هستند. در واقع شروع گفتگو برای این دسته از افراد کاری بزرگ و خارق العاده به حساب می آید. از سوی دیگر، عده ای از افراد هم برای آغاز یک گفتگو و ارتباط کلامی، همواره موضوعاتی را در چنته دارند. بدون اغراق، هنگام آغاز یک تعامل و شروع ارتباط کلامی، تنها کلمات و جملات میان طرفین رد و بدل نمی شوند؛ بلکه اندیشه، عقیده، باور و طرز تفکر افراد هم مبادله می گردد.

بر همین اساس، سرآغاز و شروع ارتباط کلامی، باز کردن سر صحبت می باشد که به عنوان یکی از مهارت های ارتباطی در نظر گرفته می شود. ناگفته نماند افرادی که برای برقراری ارتباط کلامی با دیگران راحت و با طمأنینه عمل می کنند، در مقایسه با سایرین، در زمره افراد موفق و تواناتر می باشند.

/// شماره های تماس ///

اهمیت باز کردن سر صحبت با دیگران

بطور کلی، یادگیری برقراری ارتباط و باز کردن سر صحبت با دیگران، در زمینه های تحصیلی، اجتماعی، شغلی و فردی یک عامل محرک و تاثیرگذار برای پیشرفت قابل توجه و حرکت رو به جلوی افراد به شمار می آید. ارتقای مهارت ارتباطی و تعامل برقرار نمودن با افراد مختلف، زمینه مناسب برای استفاده بردن از تجربه های ارزشمند آنها را فراهم می آورد.

لازم به ذکر است که مطالعه درباره این مبحث برای نخستین بار توسط یک انسان شناس هلندی با نام برانیسلاو مالیناوسکی و در سال 1923 صورت پذیرفت. از زاویه دید مالیناوسکی، باز کردن سر صحبت، نظر دادن در مورد موضوعات بدیهی، معاشرت کردن و اظهاراتی در مورد علایق و سلیقه ها را در بر می گیرد. تعامل برقرار کردن تنها به رد و بدل کردن کلمات محدود و محصور نمی شود، بلکه سبب بوجود آوردن پیوندهایی میان افراد می گردد. باز کردن سر صحبت در زمینه کاری و شغلی نیز بسیار مؤثر و کارساز به شمار می رود. در پرتو استفاده از این مهارت، شکل گیری روابط مثبت و سازنده، خلق تعاملات مفید و تقویت روابط اجتماعی به نحو مطلوب، محقق می شود.

باز کردن سر صحبت و برقراری ارتباط

ترفندهای تاثیرگذار در باز کردن سر صحبت و برقراری ارتباط

به طور حتم و یقین، راهکارهایی برای راحتی در برقراری ارتباط و باز کردن سر صحبت برای افراد در دسترس می باشد. بر این اساس و به منظور رقم زدن یک تعامل موفقیت آمیز و کارساز، توجه نمودن به خصوصیات و ویژگی های ظاهری افراد بسیار تاثیرگذار و مؤثر تلقی می شود. توجه نمودن به نوع پوشش و لباس فرد و سوال پرسیدن در مورد آن، می تواند مقدمه اثرگذاری برای تهیه مقدمات شروع یک گفتگو محسوب شود. افزایش آگاهی و اطلاعات خود، از جمله راهکارهای مناسب و کاربردی در باز کردن سر صحبت با دیگران است.

بر این اساس، داشتن آگاهی لازم و کافی در زمینه های مختلف، راه برقراری تعامل را هموار و ساده می نماید. پرسیدن سوالات متنوع و در عین حال متعدد نیز در این زمینه بسیار تاثیرگذار و کارساز می باشد. بنابراین، پرسیدن سوالات متنوع ضمن خاتمه دادن به بحث های کوتاه، بستر مناسب برای وارد شدن به بحث های طولانی، جذاب و در عین حال واقعی را مهیا می سازد.

خوش برخورد و خوش خلق بودن، از دیگر راهکارهای نتیجه بخش در زمینه باز کردن سر صحبت تلقی می شود. مهربان بودن افراد یک عامل حائز اهمیت و تعیین کننده در برقراری ارتباط کلامی قلمداد می گردد. لبخند زدن و برقراری ارتباط چشمی، از جمله روش های مؤثر برای خلق یک تعامل مفید و شروع گفتگو محسوب می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: 11 نکته کلیدی در ایجاد ارتباط موثر با افراد

شاخص های یک مکالمه خوب و ادامه دار

از جمله خصوصیات بارز و شاخص باز کردن سر صحبت و مکالمه خوب، ادامه پیدا نمودن گفتگو می باشد. به منظور مشتاقانه ادامه دادن گفتگو، سوال پرسیدن کمک شایانی می نماید. بر این سوال پرسیدن سوالات بسته نظیر «سلام خوبی» به تبع آن با جواب بسته «خیلی ممنون» طرف مقابل پاسخ داده می شود. در این حالت گفتگو عملاً ادامه پیدا نخواهد کرد. در سوی مقابل، به منظور داشتن یک گفتگوی خوب و گرفتن جواب های طولانی، پرسیدن سوالات باز از مخاطب خود، بسیار افاقه می کند. به عنوان مثال پرسیدن سوال باز «برای آخر هفته چه برنامه ای در نظر داری؟ یا امروز چه کارهای مفید و مثمر ثمری انجام دادی؟» می تواند جرقه مناسب برای ایجاد یک مکالمه طولانی را بزند.

مثبت فکر کردن در زمینه باز کردن سر صحبت با دیگران نیز نباید دور از نظر و مورد غفلت واقع شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که نمی توان همیشه توقع برقراری ارتباط خوب با افراد را داشت. به همین جهت، هنگامی که فرد موفق به برقراری ارتباط مناسب با دیگران نمی گردد، بجای منفی بافی، می تواند درصدد برطرف کردن ایراد کار و متمرکز شدن بر روی نقاط مثبت برآید. ناگفته نماند که در مقوله باز کردن سر صحبت و ارتقای این مهارت، کسب تجربه و تمرین برای رقم زدن یک مکالمه اثر بخش و مثبت کمک شایانی می نماید.

نویسنده: مهرداد ابراهیمی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «رمز و رازهای برقراری ارتباط و باز کردن سر صحبت» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: