مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(16 رای)

«دانیل گلمن»، روانشناس آمریکایی، یکی از مهمترین خدماتی را که جامعه می تواند در راستای رشد کودک انجام دهد، توجه به هوش و استعدادهای او و فراهم کردن بستر مناسب برای شکوفایی استعدادها معرفی میکند. توجه به هوش و استعدادهای کودک، زمینه ساز رضایت شغلی است و رضایت شغلی نیز تعیین کننده سلامت روان انسان ها محسوب می شود. در حقیقت عوامل متعددی انسان را به معیارهای سلامتی نزدیک می کنند. در کنار ابعاد روانی و جسمانی و معنوی، سبک زندگی افراد نیز در میزان دستیابی آنها به سلامتی و شادمانی نقش دارد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: استعداد یابی شغلی و برون رفت از فرسودگی های اجباری

فاکتورهای شغلی موثر در سلامت روحی و جسمی

فاکتورهایی مانند وضعیت اشتغال، رضایت مندی شغلی، بهره گیری از مهارت ها و فعالیت های گروهی و هدفمند، از عوامل تاثیر گذار در سلامتی ذهنی، روانی و جسمانی است، در برخی از شرایط نیز تحقیقات متعددی نشان داده است، سلامتی با میزان تحصیلات نیز ارتباط مستقیم دارد. در حقیقت، وضعیت اشتغال با سلامتی در ارتباط است.

مطالعات زیادی نشان داده است افراد شاغل نسبت به افراد بیکار از سلامت روان مطلوب تری برخوردارند. همچنین در زمینه های رسیدن به ابعاد سلامت جسمانی نیز از استانداردهای مطلوب تری بهره مند هستند. همچنین افرادی که به مشاغل حرفه ای و تخصصی اشتغال دارند و شغل آن ها همگام با ویژگی های درونی و استعدادهای فطری آن ها است، زندگی سالم تری را در ابعاد روانی و جسمانی تجربه می کنند و شادتر هستند.

رضایت شغلی راهی به سلامتی روانی

همچنین بین رضایت مندی شغلی و سلامتی روانی همبستگی بالایی وجود دارد. این مسئله ممکن است به خاطر این باشد که کار بالقوه یک سطح بهینه از زندگی مطلوب و سلامت را به وجود می آورد که افراد آن را لذت بخش پیدا کرده و فرصتی است برای ارضای سایق های کنجکاوی و پرورش مهارت ها و شبکه ای از حمایت های اجتماعی و احساس هویت و معنا که همه این مسائل در دست یابی به سلامت روان و سلامتی جسم نقش مهمی را ایفا می کند.

استعدادیابی شغلی

مشاغلی که ارضا کننده اند از تناسب شخص و محیط برخوردار بوده و افراد را بیشتر به سمت و سوی معیارهای سلامتی سوق می دهند و چنین مشاغلی ویژگی های متمایزی دارند. معمولا از افرادی که در محیط های مطلوب به کار مشغول هستند، خواسته می شود تا کارکردشان را کمال بخشند و در محیط هایی کار کنند که با مهارت ها، استعدادها و رجحان های شان هماهنگی دارد. آنان در چنین مشاغلی به جای این که مکرر با دستورالعمل های مفصل و جهت دار از سوی سرپرستان سخت گیر بالا دست محدود شوند، از خودمختاری یا اعمال تصمیم های قابل ملاحظه برخوردار بوده و این مسئله آن ها را از سلامت بالاتری برخوردار می سازد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: استعداد یابی سازمانی راهی به سوی موفقیت دو سویه

پرورش مهارت ها و سلامت روانی

همچنین باید به این نکته توجه داشت که افراد در مشاغلی احساس رضایت مندی بیشتری کرده و به سمت و سوی استانداردهای سلامت نزدیک می شوند که زمینه را برای اجرای تکالیف ذاتا پاداش دهنده فراهم می سازد که در آن مهارت های خود را به خوبی پرورش می دهند و در نهایت به سلامت اجتماعی منجر می شود.

چنین مشاغلی از تنوع تکالیف قابل ملاحظه برخوردارند. بنابراین ما باید بکوشیم تا وضعیت کاری مان را به گونه ای اصلاح کنیم تا نقش هایی که ایفا می کنیم با مهارت ها، نیرومندی و رجحان های مان منطبق بوده و روی تکالیف گوناگونی کار کنیم که ما را علاقه مند می سازد. به گونه ای که بتوانیم سطح بالایی از خود مختاری را در کار خود اعمال کنیم. سایر عواملی که با رضایت مندی شغلی و سلامتی افراد ارتباط دارند عبارتند از تعریف روشن نقش، سرپرستی حمایت گرانه، فرصت برای تماس بین فردی همکاران، جایگاه ارزشمند اجتماعی، ایمنی جسمانی و امنیت مالی در کار.

استعدادیابی شغلی و سلامت روان

بالا رفتن بازدهی با افزایش سلامت روانی

از سوی دیگر نباید فراموش کرد افرادی که از منظر جسمانی و روانی در وضعیت سلامتی مطلوب تری به سر می برند، بازدهی بیشتری در کار داشته و بار آور تربه حساب می آیند. بنابراین پیوند میان سلامت و بازدهی مطلوب در کار، دو طرفه محسوب می شود به طوری که کار و شغل مناسب، سلامت بیشتر جسم و روان را در بر داشته و متقابلا سلامت جسمانی و روانی، بازدهی مطلوب و بار آوری را شامل می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: تست استعدادیابی اوکانر

نقش استعدادیابی در رضایت شغلی

تست های استعداد یابی فروانی برای سنجش ویژگی های درونی متناسب با شغل در مراکز مشاوره وجود دارد. برای پایه ریزی کسب رضایت شغلی در بزرگسالی، دوره نوجوانی بهترین زمان به شمار می آید. آزمون «نوتریکا جونیور» که برای دانش آموزان دبیرستانی طراحی شده است، به شناسایی کامل خصوصیات فردی می پردازد و توانمندی ها و قابلیت های افراد را ارزیابی می کند.

خدمات مرکز مشاوره رهیاب در زمینه استعدادیابی

امروزه، موسسات فراوانی در دنیا، توانمندی های ذاتی افراد را با استفاده از تست استعدادیابی اوکانر، شناسایی و تشخیص گذاری می کنند. استعداد یابی یکی از راه هایی است که زندگی را برای افراد هموار و رضایت بخش می کند. مرکز مشاوره روانشناسی و روان درمانی رهیاب با به کارگیری از افراد متخصص در زمینه استعدادیابی و تست استعدادیابی اوکانرآماده کمک به شرکت و اداره شما برای استعداد یابی شغلی است. بدین ترتیب شما می توانید در زمینه شکوفا سازی استعدادهای خود و کارکنان و کارمندان خود زمینه افزایش خلاقیت و بهره وری را ایجاد نمایید. برای ارتباط با مرکز مشاوره رهیاب کافیست با شماره های زیر با ما تماس برقرار کنید.

نویسنده: مریم بهریان

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «استعدادیابی شغلی و سلامت روان» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: