خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)

لزوم استعداد یابی شغلی

بسیاری از ما ، در دوران جوانی و میان سالی که فصل زایندگی و تولید در زندگی است ، به کارهایی مشغول هستیم که علاقه ای به انجام دادن شان نداریم . شاید هم اگر پرداخت حقوق بیکاری به یک قانون تبدیل می شد ، کمتر کسی وقتش را صرف کاری می کرد که علاقه ای به آن نداشت . کاترین بروگ ، مشاور شغل یابی که در حوزه استعداد یابی شغلی و کمک به افراد برای عبور از بحران های شغلی و حرفه ای فعالیت می کند ، می گوید : بسیاری از مراجعانم از من می پرسند که با وجود خواب کافی و استفاده از وعده های غذایی مقوی باز هم وقتی سر کار می روند ، احساس خستگی می کنند و نمی توانند از محیط کاری که در آن مشغول هستند ، لذت ببرند .


پیشنهاد می کنیم بخوانید: استعداد یابی رمز موفقیت


در پاسخ به آن ها می گویم ، یکی از دلایل فرسودگی ها و بی تابی های افراد ، محصول انتخاب شغلی است که با استعدادها و وضعیت روان شناختی مان سازگار نیست . روان انسان به شدت هوشمندانه عمل می کند . برای نمونه زمانی که یک وضعیت روانی طبیعت دوست ، ماجراجو و برون گرا را برای مدت طولانی مجبور می کنیم ، ساعت ها از آفتاب و آسمان محروم بماند و برای گذران زندگی در حرفه ای که نیازمند دوری گزینی و یکنواختی است ، به کار مشغول شود ، چیزی جز رنج و فرسودگی را نمی توان انتظار کشید . در حقیقت این احساس خستگی و رنج ها از فرسودگی و نارضایتی شغلی ناشی می شود .

استعداد یابی شغلی

سن مناسب برای پرورش خلاقیت و شکوفایی

اریک اریکسون ، روان شناس دانمارکی-آمریکایی ، در تئوری رشد روانی اجتماعی خود ، سه تا پنج سالگی را بستر مناسبی برای شکل گیری فعالیت های مبتکرانه و جوانه زدن خلاقیت در افراد معرفی می کند و آن را پیش در آمدی برای کمک به استعداد یابی شغلی و انتخاب شغل مناسب و متناسب با استعدادها می داند . تعادل خود را حفظ کند و هر گونه تلاش والدین و مربیان آموزشی به منظور پرورش خلاقیت و شکوفایی ابتکار باعث می شود تا این مرز و به دنبال آن استقلال رأی کودک حفظ شده و از جا ماندن او در فاز نمادین و تبدیل شدن به یک تکنسین مطیع و بی علاقه به حرفه و آینده شغلی تا حدودی جلوگیری شود.

استعداد یابی شغلی راهی برای جلوگیری از فرسودگی روانی

کارترین بروگ مشاور شغلی ، هدف گذاری برای یافتن استعداد ویژه متناسب با شغل را یکی از مهم ترین ابزارها برای جلوگیری از فرسودگی روانی در دوران زایندگی و دست یابی به موفقیت حرفه ای در جوانی و میان سالی معرفی می کند . وی بر این باور است ، بسیاری از افراد از این فکت و حقیقت که هدف گذاری شغلی و استعداد یابی شغلی برای یافتن حرفه متناسب با شخصیت ، یک مهارت و ضرورت است ، نا آگاه هستند. از این رو در جاده زندگی سردرگم و مبهوت باقی می مانند و نمی دانند که واقعا چه چیزی می خواهند و کجای زندگی قرار دارند .

دانش های نوین علوم شناختی و استعداد یابی شغلی که توسط مشاوران با تجربه ارائه می شود ، از ابزار آماده سازی و دست یابی به یک هویت یکپارچه و منسجم شغلی است . یک مشاور استعداد یابی شغلی می تواند با هدفگذاری مناسب ، نوجوان را به سوی ارتقا و پیشرفت شغلی سوق دهد و در کسب رضایت شغلی او در اینده تاثیر گذار عمل کند .

استعداد یابی شغلی مهارتی که ملال را به رضایتمندی تبدیل می کند

از زندگی ام راضی نیستم ، ساعت های کاری طولانی کلافه و فرسوده ام کرده ، از شغلی که دارم احساس رضایت نمی کنم و نمی توانم در کارم موفق باشم ، احساس می کنم همه چیز را باخته ام ، نومیدی و بی انگیزگی تمام زندگی را تسخیر کرده و نمی دانم چگونه با این همه نا امیدی کنار بیایم .

این ها بخشی از شکایت ها و غرولندهایی است که هر روز با آن در دنیای واقعی و مجازی روبرو می شویم ، اما راه گریز از آن چیست ؟ چگونه می شود از شغل و حرفه ای که در آن مشغول به کار هستیم رضایتمندی کافی حاصل کنیم ؟ چگونه می شود بر ملال و دلزدگی های ناشی از زندگی شغلی یا تحصیلی غلبه کرد و از تله اضطراب و تنیدگی ها گریخت ؟ چرا بخش عظیمی از انسان زمانه امروز از آنچه گرایش و استعداد ذاتی او است می گریزد و نارضایتی خود را با رضایت جامعه تاخت می زند ؟

استعداد یابی شغلی

عبور از یکسان سازی با تکنیک های استعداد یابی شغلی

علت این مسئله را می شود در اجبار پنهانی جامعه برای یکسان سازی افراد پیدا کرد . آنچه ژاک لکان ، روان کاو فرانسوی " دیگری بزرگ " می نامد یا فروید از آن به عنوان " تمدن " یاد می کند و از دیدگاه کارن هورنای روان کاو آلمانی " نظام تفاخر " نامیده می شود ، همان نیروی پنهانی است که افراد را از روی آوردن به استعدادها و جوهره ذاتی شان روی گردان می کند . ما بخش بزرگی از نیروهای ذاتی و استعدادهای مان را برای جلب رضایت جامعه مرجع سرکوب می کنیم ، آنچه می شویم ، که دیگری می خواهد نه آنچه هستیم و می توانیم باشیم .

از این رو شکاف میان تمایلات درونی و نیازهای نظام تفاخر ، بستر مناسبی برای رویش و رشد مشکلات روان شناختی می شود ، بی قراری ، احساس دلمردگی و بی انگیزی ، دردهای مزمن و بی لذتی و بسیاری از رنج هایی که بشر امروز با آن دست و پنجه نرم می کنند را می توان در بی توجهی به جوهر ذاتی و استعداد های درونی پیدا کرد .


پیشنهاد می کنیم بخوانید: استعداد یابی سازمانی راهی به سوی موفقیت دو سویه


کنترل مشکلات روان شناختی با کمک مشاوران استعداد یابی شغلی

برای همین است که انتخاب رشته تحصیلی متناسب و به دنبال آن پیدا کردن شغل هماهنگ با استعداد های درونی یکی از دغدغه های مهم اجتماعی محسوب می شود و می توان از آن به عنوان ابزاری برای کنترل مشکلات روان شناختی استفاده کرد . علم نوین ، پژوهش های فراوانی در رابطه با این مسئله انجام داده است و امروز فنون استعداد یابی تحصیلی و استعدادیابی شغلی به عنوان یک راهکار علمی برای سوق دادن افراد به جایگاهی که باید باشند و نه جایگاهی که جامعه برای آن ها معین می کند ، مورد استفاده قرار می گیرد .

سیستم استعداد یابی در مراکز مشاوره با رویکردهای مدرن معمولا مجموعه ای متشکل از تست های استعداد یابی ، ابزار سنجش شخصیت ، تجهیزات ثبت فرکانس های مغزی و پاسخ های گالوانیک و الکترو فیزیولوژیکی بدن به شمار می آید که در آن نیروهای متخصص در حوزه مهندسی ژنتیک ، پزشکی ورزشی ، کار آفرینی ، اقتصاد رفتاری ، مدیریت و روانشناسی در کنار هم به ثبت داده های جامعی درباره وضعیت گرایش های شخصی و انحصاری مراجعان و استعدادهای ویژه آن ها می پردازند .

استعداد یابی شغلی

نقش ویژگی های شخصیتی در تحقق استعدادها چیست ؟

استعداد یابی شغلی با کمک تیم های متخصص از رشته های نامبرده آغاز ماجرا است. در مراکز مشاوره حرفه ای ، تمهیدات ویژه ای برای رشد و شکوفایی علاقه مند به پرورش استعدادها وجود دارد . از آنجایی که تحقیقات نشان می دهد ، ویژگی شخصیتی و ذاتی " سخت کوشی " شرط لازم برای استعداد پروری و دست یابی به هدف گذاری و موفقیت شغلی است ، تیم های مشاوره پس از ارزیابی این ویژگی شخصیتی ، راهکارها و آموزش های مشخصی برای افراد دارای پشتکار و سخت کوشی " Hardiness " در نظر خواهند گرفت .


پیشنهاد می کنیم بخوانید: استعدادیابی در مشاغل و ارتباطات اجتماعی


استفاده مشاوران استعداد یابی شغلی از تست های شخصیتی

مشاوران حوزه اکتشاف استعدادهای ذاتی ، علاوه بر سخت کوشی ، بهره مندی از ویژگی های شخصیتی و اکتسابی مانند ، توانمندی ، خود پیروی و مقاومت در برابر نظام تفاخر جامعه و معیارهای تحمیل شده ، خلاقیت ، احساس شایستگی و استحقاق و پذیرا بودن نسبت به تجربه های جدید را از فاکتورهای لازم و مهم برای پرورش استعدادها در مسیر صحیح و موفقیت معرفی می کنند .

تست های ارزیابی شخصیت ابزار مناسبی برای تشخیص قابلیت هایی است که امکان تحقق استعداد ها و پیشرفت را بالاتر می برند . کارشناسان این حوزه معتقدند ، با ارتقای مهارت های فردی و ارتباطی، مانند همدلی ، صمیمیت ، به دست آوردن قدرت خود فراروی و عبور از خود محوری ، یافتن جهت گیری هم راستای استعدادها و پذیرش جنبه های مختلف از روان می توان به پیمودن پله های ترقی و دست یابی به هدف امیدوار بود .

نویسنده: مریم بهریان، دانشجوی دکتری روان شناسی

خدمات مرکز مشاوره رهیاب در زمینه استعدادیابی سازمانی

مرکز مشاوره روانشناسی و روان درمانی رهیاب با به کارگیری از افراد متخصص در استعداد یابی شغلی آماده کمک به شرکت و اداره شما برای استعداد یابی شغلی است. بدین ترتیب شما می توانید در زمینه شکوفا سازی استعدادهای خود و کارکنان و کارمندان خود زمینه افزایش خلاقیت و بهره وری را ایجاد نمایید. برای ارتباط با مرکز مشاوره رهیاب کافیست با شماره های زیر با ما تماس برقرار کنید.

گردآوری و تنظیم: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «استعداد یابی شغلی و برون رفت از فرسودگی های اجباری» می توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد

پاسخگویی از ساعت 8 صبح الی 8 شب حتی ایام تعطیل

به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال لطفا مجددا تلاش فرمایید.

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2