مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(12 رای)

بسیاری از محققان بر این باورند که رضایتمندی از زندگی و دستیابی به احساسات دلپذیر با سیستم بیولوژیک بدن ما ارتباط مستقیم دارد. سیستم بیولوژیکی نیز بخش مهمی از شکل گیری شخصیت و توانایی ذاتی مان راتشکیل می دهد. به این معنا که زنجیره عظیم ژنی در افراد با شناسنامه ژنتیک، سهم قابل توجهی در بروز توانمندی های مان دارد. این که گفته می شود، فردی نابغه نواختن پیانو است یا کودکی استعداد منحصر به فردی در خوانندگی، نقاشی یا کار با اعداد دارد، با ژنوم انسان بی ارتباط نیست. در حقیقت پرسشنامه های استعداد یابی و سنجش رغبت شغلی تحت عملکرد و تاثیر سیستم بیولوژیکی بدن در کنار عوامل اجتماعی و روانی، ما را از حقیقت خودمان آگاه می سازند و به برنامه ها، اهداف و امیال مان جهت و سمت و سو می بخشند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: استعداد یابی شغلی و برون رفت از فرسودگی های اجباری

استعدادیابی ژنتیکی

تفاوت استعدادها و آرزوها

بسیاری از مردم آرزوها و رویاهای کودکی شان را با استعدادهای شان یکی می گیرند. مثلا فردی که علاقه ذاتی اش به نقاش شدن تحت تاثیر عموی مهربانی که سال های کودکی اش را با او به شادی سپری کرده و از قضا نقاش برجسته ای نیز بوده است، با توانمندی اش در نقاشی اشتباه تاخت می زند و بدون این که متوجه باشد، داده های ژنتیکی لازم برای نقاش حرفه ای شدن ندارد، سال های زیادی از عمرش را برای نقاش شدن تلف می کند. در حالیکه آگاهی از نقشه ژنتیکی می تواند به او بگوید که برای مثل تو به درد نقاش شدن نمی خوری.

/// شماره های تماس ///

مهندسی ژنتیک در خدمت استعدادیابی

اگرچه پیشرفت های اخیر نشان می دهد که با کمک مهندسی بیولوژیک، می توان به دخالت آگاهانه انسان در سطح زیستی امیدوار بود. کاشت ژن ها روشی برای تزریق توانمندی لازم برای انجام کارهای فوق العاده و تحقق رویاها است. اما تا زمانی که این ایده ها و طرح ها همگانی و عملیاتی نشده و به سطح انسانی نرسیده است، با تکیه بر آزمایش های پیشرفته ژنتیک می توان، استعدادها و ویژگی های فردی و ذاتی را از آرزوها و رویاها غربال کرد و برای بارور کردن آن ها برنامه ریخت.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: تست استعدادیابی اوکانر

تلفیق علم ژنتیک با روش های استعدادسنجی رایج

این روزها در اکثر جامع پیشرفته دیگر از روش های سنتی برای استعداد یابی استفاده نمی شود. رشد روز افزون تکنولوژی و پیشرفت فناوری، استفاده از متد آزمایشگاهی بر پایه علوم ژنتیک را در کنار پرسش نامه های استعداد سنجی برای سنجش توانمندی های افراد به ضرورتی مهم تبدیل کرده است. شناسایی ژن ها و صدور شناسنامه ژنتیک برای افرادی که خواستار شناسایی توانمندی های خود هستند، این امکان را برای افراد به وجود می آورد که رسیدن به موفقیت را در کمترین زمان کوتاه طی کنند. مراکز مشاوره و استعداد یابی حرفه ای، با کمک تیم های متشکل از متخصصان ژنتیک و روانشناسان، اطلاعات قابل توجهی را به افراد ارائه می دهند و تفاوت های ژنتیکی و منحصر به فرد را مشخص می کنند.

استعدادیابی ژنتیکی

علم ژنتیک در استعدادیابی ورزشی

اطلاعات ژنتیکی که از طریق بررسی داده های DNA افراد استخراج می شود، مورد استفاده استعداد یاب ها در حوزه های مختلف خواهد بود. برای نمونه، افرادی که متخصص استعداد یابی ورزشی هستند، با کمک شناسنامه ژنتیک می توانند بهترین و مناسب ترین برنامه ورزشی و تغذیه ای را برای فرد تنظیم کرده و او را در مسیری مناسب برای انتخاب رشته ورزشی هماهنگ با توانمندی ها هدایت کنند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: تست شخصیت هالند - رهایی از سردرگمی شغلی

استعدادیابی ژنتیکی در شغل، تحصیل

شناسنامه ژنتیک و طرح استعداد یابی ژنتیکی به افراد کمک می کند تا مسیرهایی که باعث مستعد شدن ژن های آسیب زا و تخریب گر در بدن می شود را شناسایی کنند و از بروز بیماری های مختلفی که به واسطه سبک زندگی ناهماهنگ با دستورات ژنی حاصل می شود، پیشگیری کنند. برای نمونه پدر و مادرانی که تحقق ایده های از دست رفته و آرزوهای برباد رفته شان را در فرزندان شان جستجو می کنند ممکن است ناخواسته با مساعد شدن ژن های بیماری زای کودکان در مسیری ناهماهنگ با استعداد هایشان مواجه شوند. تحقیقات نشان می دهد میان بروز بیماری های روان شناختی در نوجوانان و جوانان و انتخاب رشته تحصیلی یا حرفه برای جلب رضایت والدین همبستگی معنا دار وجود دارد. طرح های استعداد یابی ژنتیک این امکان را فراهم می کند تا از بروز چنین فرایندی هایی جلوگیری شود.

نویسنده: مریم بهریان

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «استعداد یابی شگفت انگیز با شناسنامه ژنتیک» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: