مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(27 رای)

اعتیاد به سکس، افرادی را در بر می گیرد که در کنترل افکار، انگیزه و رفتار جنسی دچار ناتوانی هستند. به عبارت دیگر، اعتیاد به سکس، برای درگیری در فعالیت جنسی، به منزله یک حالت وسواسی محسوب می شود. به عقیده برخی از صاحب نظران و نظریه پردازان، اعتیاد جنسی در زمره مشکلات و اختلالات جنسی قرار داشته که بر همین اساس، عنوان بیش فعالی جنسی بر آن اطلاق شده است.

در عصر حاضر، اعتیاد جنسی روند رو به رشدی پیدا کرده است. بر اساس مطالعات انجام شده در این زمینه، مردان در مقایسه با زنان، چهار برابر بیشتر با این مشکل درست و پنجه نرم می کنند. ناگفته نماند که در اعتیاد به سکس، فرد تمام کوشش و تلاش و فکر خود را بر روی جستجوی رابطه جنسی معطوف ساخته و زمان زیادی را برای انجام این کار اختصاص می دهد. فرد مبتلا به اعتیاد جنسی، تلاش و کوشش زیادی برای داشتن رابطه جنسی به کار می بندد و هنگامی که در این امر موفق نشود، به عذاب، رنج و ناراحتی زیادی دچار می گردد.

اعتیاد به سکس

علائم و نشانه های برجسته اعتیاد به سکس

به طور کلی، در اعتیاد به سکس همانند سایر اختلالات، فرد مبتلا نشانه ها و علائمی را بروز می دهد. بر این اساس، داشتن افکار وسواسی و فانتزی های جنسی مزمن و متوسل شدن به دروغ برای پنهان کردن و سرپوش گذاشتن بر روی رفتارهای خود، از جمله علائم مهم اعتیاد جنسی محسوب می شود. به طور معمول، افراد دارای این مشکل، از روابط جنسی متعدد و مکرر حتی با افراد غریبه، هیچگونه هراس و ابایی به دل خود راه نمی دهند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: خصوصیات یک سکس تراپیست

یکی از نشانه های حائز اهمیت اعتیاد به سکس، احساس ناتوانی فرد مبتلا در کنترل و مدیریت رفتارهای جنسی می باشد. غالباً افراد مبتلا به اعتیاد جنسی چنان درگیر و غرق در مسائل مرتبط با سکس و رابطه جنسی می شوند که این افکار سبب اختلال در انجام امور روزانه آنها می گردد. داشتن احساس گناه، خصوصاً پس از برقراری رابطه جنسی و تجربه انواع و اقسام پیامدها و تبعات منفی ناشی از روابط جنسی، از دیگر نشانه های این نوع اختلال تلقی میشود.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که داشتن یک نشانه صرفاً به معنای مبتلا شدن فرد به اعتیاد جنسی نمی باشد، بلکه برای تایید این نوع اختلال، مجموعه ای از نشانه ها باید در وجود فرد بروز پیدا نماید. همچنین در اثر این معضل باید امورات شخصی و زندگی فرد دچار اختلال و مشکل شده باشد تا بتوان او را در زمره افراد دارای اعتیاد به سکس قلمداد نمود. برای تشخیص قطعی این مشکل، مراجعه به یک روانشناس متخصص و با تجربه، بیش از پیش لازم و ضروری می گردد.

/// شماره های تماس ///

راهکارها و شیوه های تشخیص اعتیاد به سکس

به طور معمول، فرد دارای اعتیاد به سکس رفتارها و اعمال خود را حتی در صورت مواجه شدن با عواقب منفی دنبال می کند. بر این اساس، فرد مبتلا به اعتیاد جنسی در روابط اجتماعی خود غالباً آشفته و سردرگم می باشد. در محیط تحصیل و کار از نظر فعالیت های اجتماعی بسیار ضعیف و بی علاقه عمل می کند. از لحاظ جسمانی، فرد دارای این مشکل، امکان دارد بیماری جنسی، جسمی و حتی بارداری های ناخواسته را تجربه نماید. در زمینه احساسی، فرد مبتلا غالباً با افسردگی و اضطراب دست به گریبان می باشد.

افراد دارای اعتیاد به سکس، از نظر قانونی به بروز سبب رفتارهایی مانند آزار و اذیت جنسی و آمیزش جنسی در ملأ عام، تجربه دستگیری و بازداشت شدن را در پرونده خود دارند. از نظر ابعاد مالی این دسته از افراد، به علت تاثیر گذاری اعتیاد جنسی، با کاهش درآمد مالی مواجه می شوند. پیشه کردن روابط جنسی به عنوان راه برقراری ارتباط یا راه فرار، بروز رفتارهای ریسکی و خطرناک، ناتوانی در انجام تعهدات، خشم، بی قراری و ناراحتی، از دیگر موارد تاثیر گذار برای تشخیص اعتیاد به سکس محسوب می گردند.

روش های درمان اعتیاد به سکس

به طور کلی، اعتیاد به سکس از دیدگاه نظام سلامت روانی، به منزله یک رفتار وسواسی مورد توجه قرار می گیرد. بر این اساس، فرد مبتلا به اعتیاد جنسی همواره با افکاری تکرار شونده و مزاحم در زمینه سکس و رابطه جنسی درگیر بوده و در صورت عدم موفقیت در این زمینه اضطراب و ناراحتی سراسر وجود او را در بر می گیرد. دارو درمانی، یکی از روش های درمانی اعتیاد به سکس به شمار می رود. در این روش متخصصان با تجویز داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی و نالتروکسان، درصدد رفع این مشکل بر می آیند. از آنجایی که فرد به سبب مشکلاتی مانند افسردگی، روی به انجام رفتارهای جنسی آورده است، تجویز این داروها در دستور کار قرار می گیرد.

اعتیاد جنسی

از دیگر روش ها برای غلبه بر اعتیاد به سکس، روش درمانی شناختی رفتاری می باشد. این شیوه به منظور درمان اعتیاد جنسی، از روش های رایج و متداول محسوب می گردد. در این روش درمانگران ضمن شناسایی موقعیت هایی که فرد را دچار وسوسه می کند، درصدد جایگزین کردن رفتارهایی مناسب برای رفع این مشکل بر می آیند. خانواده درمانی نیز از دیگر راهکارهای درمانی اعتیاد به سکس تلقی می شود.

نویسنده: مهرداد ابراهیمی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «تأملی در موضوع اعتیاد به سکس» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: