مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(23 رای)

با توجه به این که انتخاب رشته کنکور سراسری 99 شرایط خاص خود را خواهد داشت اما واجب دانستیم که با آگاهی دادن به داوطلبان و ارائه نکات طلایی به شما کمک کنیم تا به بهترین شکل برای انتخاب رشته اقدام نمایید.

علایق تان را مد نظر بگیرید

یکی از نکات مهمی که باید برای انتخاب رشته مدنظر قرار گیرد توجه به علایق تان می باشد، برخی از داوطلبان صرفا به قبولی در دانشگاه فکر می کنند و نتیجه آن پس از فارغ التحصیلی هیچ اطلاع و تخصصی در مورد رشته خود ندارند، مشخص می شود.

/// شماره های تماس ///

به نحوه پذیرش در رشته مورد نظر توجه کنید

با توجه به دفترچه راهنما انتخاب رشته می توان فهمید که پذیرش در برخی از رشته ها متفاوت است. به این صورت که نحوه گزینش برای برخی از رشته ها کشوری و برای برخی دیگر، ناحیه ای و قطبی می باشد و همچنین با توجه به تراز و نمره قبولی و سهمیه مربوط به رشته آن را در اولویت پذیرش قرار دهید.

زمان را مدیریت کنید

مهلت انتخاب رشته شما محدود می باشد. به همین علت بهتر است با درنظر گرفتن اولویت ها و مطالعه دقیق دفترچه راهنمای سازمان سنجش برای تصمیم گیری بهتر از مشاوران مشورت بجویید مشاوران با انجام تست شخصیت می توانند شغل مناسب شما را پیشنهاد دهند.

زمان برای انتخاب رشته مهم است

بررسی بازار کار

در گذشته ادامه تحصیل ضرورت محسوب نمی شد، به همین دلیل افرادی که به دنبال ادامه تحصیل بودند، تنها هدفشان پیدا کردن کاری در آینده که شرایط بهتر و زحمت کمتر را موجب شود، بود. اما امروزه شرایط کاملا تغییر کرده است اما همچنان شما درصورتی می توانید موفقیت لازم را بدست آورید که بتوانید بعد از فارغ لتحصیلی در رشته مرتبط مشغول به کار شوید.

از چارت درسی رشته های مورد نظر خود مطلع شوید

برخی از رشته ها نوع خاصی از معنا را برای داوطلبین تداعی می کنند اما فرد پس از ورود به دانشگاه متوجه تضادها و تناقض هایی درمورد آن می شود و به مرور زمان دچار مشکل خواهد شد پس بهتر است قبل از ورود به رشته مورد علاقه از چارت درسی دانشگاه اطلاع حاصل فرمایید.

از دانشگاه های شرایط خاص اطلاع یابید

برخی از دانشگاه ها که وابسته به وزارت اطلاعات یا نیروی انتظامی هستند، شرایطی را برای پذیرش و همچنین استخدام و تحصیل داوطلبان در نظر می گیرند که می توان این دانشگاه ها را دارای شرایط خاص دانست.

/// شماره های تماس ///

چک لیست تهیه کنید

با توجه به اینکه وارد کردن کدها در سامانه سنجش کشور بسیار حساس می باشد و یک اشتباه می تواند شما را از قبولی در رشته مورد نظر دور کند. به همین دلیل توصیه می کنیم پس از اطمینان از لیست مورد نظر خود آنها را به دقت در برگه پیشنهادی بنویسید و در زمان ثبت در سایت سنجش به دقت وارد نمایید و یا اگر از کافی نت ها برای ثبت استفاده می کنید دقت کافی داشته باشید زیرا این مراکز به علت شلوغی ممکن است دچار خطا شوند.

مشاوره خوب هنگام انتخاب رشته را فراموش نکنید

مشورت در هر کاری باعث می شود نتیجه بهتری حاصل گردد. مشورت دو وجه دارد یکی مشورت با یک مشاور در جهت انتخاب رشته برای ادامه تحصیل و دیگری در رابطه با نحوه انتخاب رشته و پذیرش در دانشگاه دارد، مشاور می تواند به شما این اطمینان را بدهد که آیا شما می توانید در رشته مورد نظر پذیرفته شوید یا خیر؟

مشورت با دیگران

کد رهگیری انتخاب رشته کنکور سراسری

ثبت نام و همچنین انتخاب رشته کنکور زمانی مورد تایید می باشد که داوطلب توانسته باشد کدرهگیری را دریافت نماید. قبل از تایید نهایی برای انتخاب رشته، حتما به صورت دقیق تمام کد رشته ها و کد محل رشته را به دقت مطالعه نمایید، زیرا دریافت کد رهگیری به منزله پذیرش نهایی شما خواهد بود.

انتخاب رشته کنکور سراسری مجازی سازمان سنجش

یکی از محاسن انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و همچنین دانشگاه های آزاد این است که امکان انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش و انتخاب رشته مجازی دانشگاه آزاد وجود خواهد داشت. بنابراین با استفاده از این امکان داوطلبان می توانند با توجه به تراز و رتبه کسب شده از تمامی رشته هایی که احتمال قبولی آنان زیاد می باشد، اطلاع دقیق یابند.

نوع دوره های مورد پذیرش را مورد توجه قرار دهید

دانشگاه ها به صورت روزانه، شبانه (نوبت دوم)، مجازی، نیمه حضوری، صرفا با سوابق تحصیلی می باشد.

دوره روزانه: شما در این نوع از پذیرش هزینه ای به عنوان شهریه تحصیلی به دانشگاه نمی پردازیدو هزینه خوابگاه و غذای شما به صورت تعرفه های بسیار ارزان درنظر گرفته شده است اما فراموش نکنید که شما نسبت به تحصیل رایگان تعهد خدمت در کشور را خواهید داشت و اگر قصد رفتن به خارج از کشور را داشته باشید باید هزینه تحصیل رایگان خود را برای آزادسازی مدرک تحصیلی به دانشگاه بپردازید.

دوره شبانه (نوبت دوم): این نوع از پذیرش، همان پذیرش روزانه می باشد با این تفاوت که شما شهریه دوران تحصیل خود را می پردازید. حسن این دوره در این است که اولا مدرک دوره روزانه به شما تعلق می گیرد و کیفیت تحصیل و تدریس نیز مانند دوره های روزانه است از طرفی تعهدی برای ماندن در کشور نخواهید داشت.

دوره مجازی: کلاس های این دوره به صورت آنلاین برگزار می شود. در مدرک شما عنوان مجازی قید خواهد شد و بابت دوره شهریه پرداخت خواهید کرد اما امتحانات به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

نیمه حضوری:شما به صورت کاملا فشرده و در روزهای خاصی به کلاس می روید و در مدرک شما عنوان نیمه حضوری قید خواهد شد.

با سوابق تحصیلی:رتبه و آزمونی که در آن شرکت کرده اید هیچ اهمتی ندارد و ملاک سوابق تحصیلی و معدل شما می باشد. در مدرک شما عنوان پذیرش با سوابق تحصیلی قید خواهد شد.

انتخاب یک دانشگاه خوب

نوع دانشگاه های مورد پذیرش را بشناسید

دانشگاه ها به صورت دانشگاه های سراسری، پردیس خودگردان، دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی می باشد.

دانشگاه های سراسری:همان دانشگاه های دولتی می باشد که در دوره های روزانه،شبانه و گاها، مجازی، نیمه حضوری و پردیس خودگردان پذیرش انجام میدهند.

پردیس خودگردان: برخی دانشگاه های دولتی برای پاسخگویی به تقاضای زیاد داوطلبان در برخی رشته های خاص، دانشکده هایی ایجاد کرده اند که پردیس خودگردان نام گرفته اند. مزیت این دانشگاه ها این است که اساتید معتبر دانشگاه های سراسری تدریس می کنند. اما تحصیل در این دانشگاه ها هزینه بسیاری دارد و در مدرک شما نیز پردیس خودگردان ذکر خواهد شد.

دانشگاه پیام نور:برخی دروس در این دانشگاه خودخوان هستند و هیچ استادی ندارند در پایان ترم امتحانات دانشگاه نسبت به آموزش سخت تر می باشد و امتحانات به صورت سراسری از طرف سازمان مرکزی پیام نور گرفته می شود.

دانشگاه غیرانتفاعی: در این دانشگاه ها برای تحصیل هزینه دریافت می شود و کلاس ها به صورت حضوری و امتحانات نیز توسط اساتید آن دوره برگزار می شود.

به دنبال بهترین انتخاب باشیم

به روش های پذیرش در انتخاب رشته دقت کنید

پذیرش در دانشگاه ها به صورت متمرکز یا نیمه متمرکز می باشد.

متمرکز:به معنی آنکه پذیرش در یک مرحله انجام می شود. یا به صورت آزمون و یا به صورت سوابق تحصیلی می باشد. برخی از دانشگاه ها نیز قبل از اعلام نتایج نهایی مصاحبه هایی را به عمل می آورند که گاها در نوبت اول (مهرماه) یا در نوبت دوم (بهمن ماه) سال تحصیلی آغاز خواهد شد.

نیمه متمرکز:نتایج به صورت قطعی و یکجا اعلام نمی شود. بعد از مصاحبه و معاینات ارزیابی انجام شده و سپس قبولی شما در دی ماه اعلام می شود. پذیرش نیمه متمرکز از بهمن ها شروع می شود. اما به شما پیشنهاد می شود که اگر از رشته متمرکز خود راضی هستید به سراغ رشته نیمه متمرکز برای مصاحبه نروید زیرا باعث لغو قبولی شما در رشته متمرکز شما می شود.

بررسی هزینه دانشگاه های نوبت دوره دوم (شبانه)، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی و پیام نور:

پردیس های خودگردان رشته های دکتری علوم پزشکی به ازای هر ترم:

دانشگاه های معروف 12 تا 16 میلیون تومان و سایر دانشگاه ها تقریبا 10 تا 12 میلیون تومان می باشد.

پردیس خودگردان رشته های کارشناسی به ازای هر ترم:

تقریبا 6 میلیون تومان برای رشته های انسانی و تا 8 میلیون تومان برای رشته ای تجربی و فنی و مهندسی می باشد.

دوره های شبانه دانشگاه های برتر (تهران، شریف، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، امیرکبیر، تربیت مدرس، خوارزمی، خواجه نصیر، علم و صنعت، فردوسی مشهد، تبریز، اصفهان، صنعتی اصفهان، شیراز، و صنعتی شیراز) به ازای هر ترم: تقریبا، نزدیک به یک میلیون تومان برای گروه انسانی و نزدیک به یک میلیون و نیم برای گروه تجربی و فنی و مهندسی می باشد.

دوره های نیمه حضوری و مجازی دانشگاه های دولتی به ازای هر ترم:

به اندازه 60 درصد شهریه تعیین شده برای دوره نوبت دوم (شبانه)

دوره های شبانه (نوبت دوم) دانشگاه های غیربرتر به ازای هر ترم:

نزدیک 800 هزار تومان برای گروه علوم انسانی و نزدیک یک میلون دویست هزار تومان برای گروه تجربی و فنی و مهندسی

دوره های پیام نور به ازای هر ترم:

نزدیک به 500 هزار تومان برای رشته های علوم انسانی و نزدیک به 700 هزار تومان برای رشته های تجربی و فنی و مهندسی

دانشگاه های غیر انتفاعی به ازای هر ترم:

نزدیک به 700 هزار تومان برای رشته های انسانی و نزدیک به 900 هزار تومان برای رشته های فنی و مهندسی

دوره های مجازی غیرانتفاعی به ازای هر ترم:

تقریبا 500 هزار تومان برای گروه علوم انسانی و تقریبا 700 هزار تومان برای گروه تجربی و فنی و مهندسی

نویسنده: زیبا سبحانی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «انتخاب رشته کنکور سراسری 99 و نکات مهم» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: