مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)

اکثر ازدواج ها با روابط عاشقانه آغاز می شوند. زوج ها وقتی ازدواج می کنند آگاهی سطحی و اندکی از نیازها و انتظارات خود و یک دیگر دارند. در طول زندگی مشترک، نیازها و انتظارات مهم، جلب توجه می کنند. در اکثر موارد، بسیاری از نیازها و انتظارات ناشناخته باقی می مانند و سبب ایجاد اختلافات زناشویی می شوند. اگرچه تعدادی از این انتظارات، واقع بینانه نیستند، اما بیان آنها تاثیر زیادی در بهبود زندگی زناشویی ایفا می کند.

چه انتظارات و توقعاتی هرگز برآورده نمی شوند؟

برخی انتظارات و توقعات هرگز نمی توانند برآورده شوند. دانستن آنها از این جهت مهم است که باعث واقع بینانه شدن توقعات و پرهیز از موارد غیر واقعی می شود.

1. حفظ روابط جنسی مثل اول

یکی از شایع ترین انتظارات این است که رابطه جنسی مثل روزهای نخست پس از ازدواج، باقی بماند. اما این رابطه به علل گوناگون از جمله مرور زمان و یا اتفاق های غیر منتظره و منفی تغییر خواهد کرد.

2. ماه عسل هنوز تمام نشده است

یکی از توقعات، ممکن است این باشد که همیشه مثل ماه عسل زندگی کرد. بهتر است زوجین بدانند مسئولیت های زندگی، آنها را مجبور می کند تا به شرایط واقعی و پس از ماه عسل قدم بگذارند.

/// شماره های تماس ///

3. همسرم باید ذهنم را بخواند

چنین انتظاری را بیشتر، افراد خود خواه به زبان می آورند: اگر همسرم مرا دوست دارد، باید ذهن مرا بخواند، به نیازهایی که دارم پی ببرد و آنها را برآورده کند. چنین توقع و انتظاری ممکن است برای شما جذاب باشد، اما غیر واقعی است.

4. همسرم باید گفته های من را اجرا کند

ممکن است شما از همسر خود بخواهید: باید این طور که من می گویم فکر و عمل کنیم. حتی ممکن است در اکثر موارد، گفته های شما درست باشد، ولی چنین درخواستی، همسر شما را به یک فرد فاقد تصمیم و اختیار تبدیل می کند. تا موقعی که چنین توقعاتی از همسر خود داشته باشید، زندگی شما رشد نخواهد کرد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین پیش از ازدواج

5. وجود تفاوت به معنای بروز مشکل است

برخی از زوج ها، وقتی وارد زندگی مشترک می شوند و به تفاوت ها پی می برند، ممکن است آن را به عنوان یک شکست تلقی کنند. آنها ممکن است تصور کنند که این تفاوت ها به معنی بروز مشکلات زناشویی در آینده است. در صورتی که تفاوت در سطوح مختلف، میان تمامی همسران وجود دارد.

انتظارات در ازدواج

ارزش و احترام به همسر، ضرورت زندگی شاد و موفق

همه دوست دارند که دیگران برای شخصیت، نظرات و نیازهای شان، ارزش و احترام قائل شوند. هنگامی که این احساس، به ویژه از سوی همسر، برآورده نمی شود، فرد، اعتماد به نفس خود را از دست می دهد، احساس بی ارزش بودن می کند و به آدمی نق نقو و بهانه گیر تبدیل می شود.

نتیجه این رفتار، نمایان شدن احساس ضعف و نهایتا بی اعتباری فرد است. پس از آن، وی برای دفاع از خود، با شیوه سرزنش و انتقاد، به همسرش حمله می کند. پس از این حمله و جدال، جنگ سرد، آغاز می شود. در این مرحله، فرد آسیب دیده، که نیازها و انتظاراتش به نوعی برآورده نشده است، برای فرار از احساسات صدمه دیده خود و تلاش برای بهبود آن، اعتماد به نفس و شخصیت همسر خود را تضعیف می نمایند و موارد گوناگونی را به او تحمیل می کند یا نسبت می دهد.

همانطور که می بینید رفتار نادرست زن با شوهر و یا بالعکس، چه آگاهانه و چه ناآگاهانه، نهایتا به سوی خود او باز می گردد. این روند، تا زمانی که یکی از همسران یا هر دو، با درایت و بهره گیری از مهارت های ارتباط موثر، آن را متوقف نکند، ادامه می یابد و حتی بدتر می شود.

/// شماره های تماس ///

تنها پاسخ درست و غلط مهم نیست، نحوه پاسخ دادن هم مهم است

هر یک از همسران، دیدگاه و خصوصیات منحصر به فرد خود را به زندگی مشترک می آورند. اما برخی از رفتارها سبب ایجاد سرخوردگی و و آسیب به روابط مشترک می شود. زن یا شوهر ممکن است با رفتار خود، اعتماد به نفس همسرش و یا اعتماد او را به خود از میان ببرد. مجددا تاکید می کنیم مسئله این نیست که زن و شوهر، کدام یک درست می گویند یا غلط؛ مهمترین عامل آسیب به اعتماد متقابل و اعتماد به نفس همسر، ندانستن و نیاموختن روش های موثر برقرارای ارتباط با یک دیگر است.

پرهیز از روش های منفی

وقتی درخواستی برآورده نمی شود چه اتفاقی می افتد؟

زن از شوهر درخواست می کند تا کار خاصی را انجام دهد؛ اگر به درخواست او ترتیب اثر داده نشود، ممکن است عصبانی شود و حتی احساس بدی نسبت به زندگی مشترک پیدا کند؛ چون هر انسانی دوست دارد مورد توجه قرار گیرد. این وضعیت می تواند متقابلا برای شوهر نیز اتفاق بیوفتد. روش های منفی روش هایی هستند که فرد آسیب دیده، برای اجتناب از جدال با همسر و یا عدم توانایی حل مشکل، به آنها روی می آورد. این روش ها ممکن است در کوتاه مدت، تنش ها را کم کند ولی زمینه ساز دوری از همسر و نهایتا بدتر شدن مشکلات می شود. این روش ها عبارتند از:

  • سکوت و گفت و گو نکردن با همسر
  • خودداری از برقراری ارتباط جنسی
  • پناه بردن به کار برای کسب موفقیت و ارتقای اعتماد به نفس
  • نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر
  • یافتن کس دیگری به جز همسر که وی را درک کند

اگر استفاده از روش های فوق را قطع نکنیم، ناامیدی وجود همسرمان را فرا خواهد گرفت. هنگامی که همسرمان رفتارهایی متفاوت از این روش های منفی را در ما ببیند، همه چیز در طول زمان به حالت عادی باز خواهد گشت.

مشاوره پیش از ازدواج

دستور نده؛ درخواست خود را به زیبایی به زبان آور

انتظارات برآورده نشده سبب سرخوردگی می شود. اما اگر یکی از زوجین، درخواست خود را با شیوه یا لحن نامناسبی، مثلا به صورت دستور، مطرح کند، ممکن است همسرشرا دلخور کند. برای پیش گیری از دلخوری، می توان آنها را به طرز مناسبی بیان کرد یا روی کاغذ نوشت. به عنوان نمونه درخواست شوهر ممکن است این طور باشد: «چقدر خوب است که وقتی از سرکار بر می گردم، خانه باشی و لباس هایی را بپوشی که در آنها قشنگ تری». یا زن می تواند درخواست خود را از شوهر، این طور مطرح کند: «دلم می خواهد روزهای جمعه با من و بچه ها باشی تا هم به کارهای خانه برسی و هم با بچه ها بازی کنی».

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «انتظارات و توقعات در ازدواج و زندگی مشترک» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: