مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
تماس اضطراری:021-22916114
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(39 رای)

فرستادن به مهدکودک و وارد کردن کودک به محیط های آموزشی یکی از بزرگترین دغدغه های والدین امروزی است. معمولاً سوال اصلی پدر و مادرها این است که آیا کودکشان در مهدکودک رشد سالم تری خواهد داشت یا در خانه کنار خودشان و یا مادربزرگ هایشان آموزش های بهتری خواهند دید؟

پاسخ روانشناسان این است سالهاي پيش از دبستان دوره بسیار ايده آلی برای رشد انواع مهارت ها به ویژه مهارت های اجتماعی کودکان است و بسياري از يادگيري ها به آسانی و با مشاهده و در کنار همسالان اتفاق میافتد. بنابراین مهدکودک ها و مراكز آموزشی پيش از دبستان اگر از کیفیتی که انتظار داریم، برخوردار باشند، می توانند بسیار بهتر از پدر و مادرها عمل کنند و فرصت هاي مناسبی را براي رشد و يادگيري آنها، طی بازي ها و تعاملاتی که کودک با همسالان و مربیان خود خواهد داشت، فراهم کنند.

/// شماره های تماس ///

پتانسیل های منحصر بفرد یادگیری در کودکی

در واقع، كودكي اولين و مهمترين دوره زندگي است که در آن نخستین بار كودک با طبيعت و محیط رابطه برقرار مي كند و روابط اجتماعي خود را بنا مي نهد و به مفهومي از خود دست می يابد. از آنجا كه در اين دوره ساختار شخصيتي و رفتاري انسان بنيان گذاشته مي شود، دوران كودكي را زمان سرنوشت ساز و مثبتي در دوره رشد دانسته اند.

فعالیت های کودکان و تعامل با دیگران

در اين مرحله كودكان وارد محيط اجتماعي جذابي مي شوند كه برايشان تازگي دارد و با همسالان جديدي آشنا مي شوند. در کنار آن، محيط های بازي، محركي براي رشد هوشي، كلامي، اجتماعي و عاطفي فراهم ميكند و كودكان را براي ورود به دوره ابتدايي آماده مي كند. این محیط ها همچنین توانايي تعامل با محيط، مشاركت در فعاليت هاي گروهي و توانايي حل مسئله را در كودكان افزايش مي دهد و تجارب دسته اول را براي كودكان فراهم مي كند. به طريقي كه رشد مهارت هاي مربوط به يادگيري را در آنها تضمين مي كند؛ در واقع شرایطی است كه نسبت به نيازهاي كودكان انعطاف پذير است و به طور غير مستقيم خود كنترلي و در نتيجه انضباط دروني كودك را بهبود مي بخشد.

آموزه های پیش از دبستان نشانه های ثابتی در سرتاسر زندگی کودک دارد

در سالهاي پيش از دبستان، كودكان مراحل مهم و حساسي را از لحاظ شخصيتي، اجتماعي و آموزشي پشت سر مي گذارند. يادگيري اوليه زمينه هاي مناسبي را براي كسب تجارب بعدي كودكان فراهم مي آورند و آنچه در سنين اوليه و پيش دبستاني آموخته مي شود پايداري و دوام بيشتري دارد.

بسياري از روانشناسان و دانشمندان تعليم و تربيت بر اين باورند كه سالهاي آغازين زندگي كودك يكي از مهمترين دوره هاي رشد اوست و يك اصل پايه اي در تئوري مطالعه تحول انسان اين است كه سالهاي اوليه كودكي نشانه هاي ثابتي در سراسر زندگي انسان به جا مي گذارد. از آنجا كه اساس شخصيت فرد در دوره پيش از دبستان شكل مي گيرد، ارائه آموزش های اثربخش در اين دوره از اهميت حياتي برخوردار است. كودك از طريق حضور در مهدکودک به تدريج آمادگي لازم را براي كسب مهارت هاي پيچيده براي سازگاري اجتماعي با كودكان برای دوره های تحصیلی بعدی كسب مي كند و فعاليت بچه هاي پيش دبستاني و بازي آزاد آنها باعث نوعي يادگيري مي شود كه لازمه رشد و هماهنگي فيزيكي آنهاست.

مادر، پاسخگوی نیازهای رشدی کودک بعد از سه سالگی نیست!

اكثر مطالعات و پژوهش ها نشان مي دهد كه محيط خانواده پاسخگوي رشد اجتماعي كودك بعد از سنين 3 سالگي نمي باشد و كودكان در اين سن نياز به شركت در فعاليت اجتماعي بيشتري دارند و حضور در محيط های پيش از دبستان اين امكان را به آنها مي دهد كه با كودكان هم سن و سال خود ارتباط برقرار كرده و از اين طريق به تدريج مهارت هاي لازم براي برقراري ارتباط بهينه را بدست آورند.

تعامل کودکان با بزرگسالان

از طرف ديگر كودك براي بهره مندي از آموزش هاي دوره ابتدايي نياز به يك انضباط فكري دارد كه معمولاً خانواده ها قادر به فراهم ساختن آن انضباط نمي باشند، در دوره پيش دبستاني، مربيان از طريق فعاليت هاي مختلف مثل بازي و كاردستي به تدريج نظم و انضباط ذهني لازم را در كودكان ايجاد مي كنند.

از طرف ديگر كودكان خانواده هاي محروم معمولاً از يك محيط خانوادگي غني از لحاظ امكانات پرورشي و آموزشي برخوردار نيستند و آموزش هاي پيش از دبستان در محیط های آموزشی باعث مي شود كه كودكان طبقه محروم نیز زمينه هاي لازم را براي اينكه حدوداً هم سطح كودكان طبقه متوسط و مرفه قرار گيرند، اكتساب نمايند.

/// شماره های تماس ///

یادگیری مهارت های اجتماعی در کنار همسالان

به گفته پژوهشگران، مهارت اجتماعي نوعي رفتار است كه در موقعيت هاي اجتماعي به نمايش گذاشته مي شود و مي توان گفت يكي از مهمترين گروه توانايي ها، مهارت هاي اجتماعي در کودکان است. به گفته روانشناسان ضروري است كه كودكان در سالهای پيش از دبستان مهارت هاي تعاملي ساده اي داشته باشند. مثل: صحبت کردن، لبخند زدن، تماس چشمي، گوش دادن و مهارت هاي اجازه گرفتن و همكاري، كه اين مهارت ها براي كودك فرصتي را فراهم مي آورد كه به عنوان عضوي از گروه به همكاري و كمك به ديگران بپردازند و كودكاني كه اين مهارت ها را كسب نكرده اند، معمولاً دچار مشكلات اجتماعي بزرگتری در طول دوره دبستان مي شوند.

تجاربي كه در دوران مهدکودک و پيش از دبستان پيش ميايند، اهميت قابل توجهي در رشد كودكان دارند و روانشناسان «رفتار اجتماعي» و «درجه بندي رفتار اجتماعي» را به دو نوع «مهارت هاي درون فردي» و «مهارت هاي وابسته به كار» تقسيم كردند. مهارت درون فردي شامل رفتارهايي مثل تعامل مثبت با همسالان، بازي همراه با همكاري، اشتراك و احترام به كودكان ديگر است. درحاليكه مهارت هاي وابسته به كار، رفتارهايي مانند گوش كردن به دستورالعمل ها، شركت كردن به روش صحیح در گروه (مثل گرفتن نوبت)، تحمل ماندن در یک کار و سازماندهي ابزار كار را شامل می شود. در واقع، مهارت هاي وابسته به كار دامنه اي از استقلال، مسئوليت پذيري، خود تنظيمي و همكاری را به کودک آموزش می دهد.

مهارت هاي اجتماعي، شیوه یادگیری آنها و بودن در کنار همسالان تأثير غیرقابل انکاری در زندگي كودك دارد

اگر کودکی دارید که سه سالگی را پشت سر گذاشته و شما نگرانی های بسیاری برای فرستادن او به مهدکودک و محیط های آموزشی دارید، باید بپذیرید که رشد مهارت هاي اجتماعي كودک در کنار همسالان خود به بهترین نحو صورت می پذیرد و شايستگي اجتماعي كودكان در سنین پيش از دبستان منوط به کیفیت آموزه هایی است كه در کنار دوستان و مربیان خویش دریافت می کنند.

همچنین از آنجا که گذر از دوره مهدکودک و پيش از دبستان به دبستان يک اتفاق بسیار مهم و گاه به عنوان یک بحران تعریف می شود و ممكن است پيچيدگي هاي محيط اجتماعي، پریشانی هایی را در کودکان ایجاد کند، بودن در کنار همسالان در مهدکودک به بهترین روش، بهترین آموزش ها را به کودک خواهد داد. بنابراین بهترین تصمیم، سخت ترین تصمیم برای شما و وارد کردن آنها به یک محیط تازه و پر از کودک است.

نویسنده: افسانه احمدی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «اهمیت تعامل کودک با همسالان» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

لطفا در صورت شنیدن بوق اشغال اینجا کلیک نمایید.
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی