مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(11 رای)

حسادت یکی از ویژگی‌هایی است که کم و بیش در تمام انسان‌ها یافت می‌شود. گرچه حسود بودن ویژگی منفی و نکوهیده ای به شمار می رود، اما در عین حال مقداری از حسادت برای هر انسانی طبیعی است و اگر از حد بیشتر نشود، میتواند مفید هم بوده و باعث پیشرفت انسان شود. کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و حتی می‌توان گفت که نسبت به بزرگتر ها حسودی بیشتری دارند. اگر احساس می کنید که صاحب یک کودک حسود هستید و حسادت کودک شما بیشتر از چیزی است که باید باشد.

با ما همراه باشید تا راهکارهایی را در زمینه برخورد با کودک حسود ارائه دهیم. با استفاده از این روش‌ها خواهید توانست تعامل بهتری با کودک حسود خود داشته باشید و بتوانید حسادت او را کنترل کنید. پس از این مطلب میتوانیم به این پرسش پاسخ دهیم که با کودک حسود خود چه کنیم؟

کودک حسود

چرا باید کودک حسود را کنترل کنیم؟

تمام کودکان درصدی از حس حسادت را نسبت به اطرافیان به خصوص کودکان همسن و سال خود دارند و حتی ممکن است به برادر یا خواهر خود حسادت بورزند. اگر نتوانید حسادت کودک حسود خود را تحت کنترل درآورده و از میزان آن بکاهید، ممکن است این احساس در او تقویت شده و در طول زندگی موجب آزار فکری و روحی او شود.

ادامه یافتن چنین شرایطی باعث سرخوردگی کودک حسود شده و روابطش با دوستان و هم سالانش را نیز تحت تاثیر قرار میدهد. همچنین، در سنین پایین تر می‌تواند خطراتی را برای خود و اطرافیان، به خصوص کودکان دور و بر خود ایجاد نماید. به طور مثال اگر کودک شما به توجهی که به یک نوزاد دارید حسادت کند، در مواردی ممکن است خطر آفرین باشد. اگر نشانه های حسادت زیاد را در کودک خود می بینید، به توصیه‌های زیر توجه کنید و آن ها را بکار گیرید.

به کودک حسود توجه نشان دهید

اغلب حسادت های دوران کودکی از کم توجهی والدین سرچشمه میگیرد. مثلا کودک اول شما پس از به دنیا آمدن فرزند دوم، دستخوش حسادت هایی می‌شود که از کم توجهی شما نسبت به خودش ناشی می‌شود. در این شرایط کودک سعی میکند بهانه گیری کرده و طوری رفتار کند که شبیه فرزند کوچکتر باشد، تا از توجه کافی برخوردار باشد.

/// شماره های تماس ///

علاوه بر این ممکن است برای جلب توجه شما، سعی کند در نگهداری از کودک کوچکتر همکاری کند. در هر صورت اولین راه رفتار درست با کودک حسود، توجه کردن و ابراز علاقه کردن به او است. فرزند خود را مطمئن کنید که همچنان دوستش دارید و به او اهمیت می‌دهید. این کار را هم به طور زبانی (البته غیر مستقیم) و هم در عمل نشان دهید. در این صورت از گوشه گیری و افسردگی کودک خود جلوگیری کرده اید و نیز رفتارهای لجبازانه او را کنترل کرده اید.

مقایسه نکنید

یکی از اشتباهات والدین در تربیت کودکان، مقایسه کردن آن‌ها می باشد. بخصوص اگر این مقایسه را بین او و برادر یا خواهرهایش انجام دهید، این کار حس حسادت او را برانگیخته کرده و او را به یک کودک حسود تبدیل می کند. فراموش نکنید که هر انسانی ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی خاص خود را دارد و کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

سعی کنید به جای مقایسه کردن مستقیم و مثال زدن کودکان دیگر، رفتارهای درست را به کودک حسود آموزش دهید و ویژگی های مثبت خود او را نیز در نظر گرفته و به آنها اشاره کنید. اگر میخواهید به او بگویید که بیشتر تلاش کند و یا به ادب و اصول معاشرتی پایبند تر باشد، نمونه ای از رفتارهای مثبت خود او در این زمینه را یادآور شوید و او را با دیگری مقایسه نکنید.

تشویق به جای تنبیه

اگر چه برخوردهای تنبیهی همیشه یکی از اصول تربیتی بوده و در مواردی ضروری نیز هستند. اما تا جایی که ممکن است در برخورد با کودک حسود از تشویق به جای تنبیه استفاده کنید. در بسیاری از موارد تنبیه کردن و بد برخورد کردن نتیجه عکس می‌دهد و در رابطه با کودک حسود هم همینطور است. در تنبیه ها نیز به هیچ وجه تنبیه بدنی بکار نبرید و از تذکر دادن و اعمال جریمه های از پیش تعیین شده بهره ببرید.

کودک حسود,با کودک حسود چه کنیم,مشاوره کودک,مشاوره خانواده,نحوه برخورد صحیح با کودک حسود

عدالت را رعایت کنید

یکی از بدترین مواردی که باعث تبدیل فرزند شما به یک کودک حسود می‌شود، فرق گذاشتن بین کودکان است. هنگامی که کودک شما ببیند توجه بیشتری به برادر و خواهرش نشان می‌دهید، سرخورده شده و احساس بدی به او دست خواهد داد. این نکته را در مواقع مختلف مانند خرید هدیه تولد، فراهم کردن امکانات بازی و از این قبیل موارد به یاد داشته باشید.

فراموش نکنید که رفتار شما تاثیر زیادی روی کودک حسود دارد و اگر بین فرزندانتان به عدالت رفتار نکنید، هم کودکتان را افسرده کرده اید و هم او را در برابر برادر و خواهرهایش قرار داده اید. در این صورت به جای اینکه تعامل سازنده ای میان آنها شکل بگیرد، یک رقابت بی معنی و ستوه آور را بین آنها به راه خواهید انداخت.

به کودک حسود بفهمانید که او هم می تواند موفق باشد

یکی دیگر از دلایل حسادت کودک، این است که خود را با کودکان دیگر و دوستان خود مقایسه می‌کند و احساس میکند به اندازه آنها موفق نیست. از این حس جلوگیری کنید و به او بفمانید که او هم می‌تواند موفق باشد. در انجام دادن فعالیت ها و کارهایی که در آن احساس ضعف میکند کمکش کنید. به او بگویید که قرار نیست بهترین باشد و موفقیت های او به هر اندازه ای که باشد برایتان ارزشمند و مهم است. در عوض ویژگی های بارز او و زمینه هایی که در آن موفق است را یادآور شوید تا بداند هرکسی در یک زمینه می تواند موفق و خاص باشد.

با یک مشاوره کودک مشورت کنید

مشورت کردن را فراموش نکنید. یک مشاوره کودک یا روانشناس کودک می‌تواند کمک شایانی در رفتار با کودک حسود به شما بکند. از یاد نبرید که تربیت کودکان نیز یک دانش است و برای بهتر انجام دادن آن باید از متخصص کمک گرفت. صبور باشید و توصیه های مشاوره کودک را دنبال کنید تا هم از آسیب روحی کودک خود در بزرگسالی پیشگیری کرده و هم رفتار با او را برای خود قابل تحمل تر و راحت تر کنید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «با کودک حسود خود چه کنیم؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: