مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(12 رای)

قطعاً هیچ کس دوست ندارد که کودک عصبی داشته باشد، کودک عصبی را هیچ کس دوست ندارد و همه دوست دارند که کودکشان شاد و خندان باشند. معمولا کودک عصبی باعث ایجاد جوی متشنج در خانواده می‌شود، بنابراین اگر دوست دارید که روش هایی برای درمان کودک عصبی خود پیدا کنید حتما این مطلب  را مطالعه کنید.

در این مطلب نکاتی با شما در میان گذاشته می شود که به کمک آنها می توانید کودک عصبی خود را آرام نموده و او را به یک کودک آرام و دوست داشتنی تبدیل کنید. بنابراین مطمئن باشید که این مطلب اطلاعات جامع و کاملی برای این که بتوانید کودک عصبی خود را درمان کنید به شما ارائه خواهد داد.

کودک عصبی

علت عصبی بودن کودک خود را بیابید

اولین مرحله برای درمان کودک عصبی شما این است که علت عصبی بودن او را بیابید. معمولاً عصبانیت و بدخلقی در کودکان بدون دلیل به وجود نمی آید و آنها دلیل مناسبی برای این عصبانیت خود دارند، بنابراین سعی کنید که به عنوان اولین اقدام برای درمان کودک عصبی خود علت عصبانیت او را پیدا کنید و در صورتی که می توانید مشکلی که باعث عصبانیت شده است را حل کنید اقدام به حل کردن این مشکل کنید.

گاهی اوقات ممکن است در گذشته برای کودک شما اتفاقی افتاده باشد که همین عامل باعث شده است که کودک شما بعد از مدتی عصبانی شود، بنابراین این موضوع را باید بدانید که پیدا کردن دلیل عصبانیت کودک کار راحتی نیست و شما باید تلاش زیادی برای فهمیدن این موضوع کنید که میتوانید در این مسیر از خود کودک عصبی و همچنین مشاوره کودک نیز کمک بگیرید.

به عنوان مثال فرض کنید که دلیل عصبی بودن کودک شما این است که او دچار ناامیدی بزرگی شده است، در این شرایط سعی کنید برای کودک عصبی خود یک محیط آرامش بخش را ایجاد کنید تا او بتواند در خانواده به راحتی با سایر افراد ارتباط برقرار کند و به این ترتیب آرامش خانواده به او نیز منتقل شود و در نتیجه این مشکل او حل خواهد شد.

آرامش خودتان را در مقابل کودک عصبی حفظ کنید

متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروزه خانواده ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند این است که معمولا والدین در مقابل کودک عصبی کنترل خودشان را از دست میدهند و باعث می‌شود تا اوضاع وخیم ‌تر شود. برای درمان کودک عصبی خود باید همواره به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید در مقابل رفتار های او آرامش خود را از دست دهید چرا که از دست دادن آرامش شما به این منظور است که نتوانسته اید با او رابطه خوبی برقرار کنید و در نتیجه باعث می شوید که کودک عصبی شما عصبانی تر شود.

/// شماره های تماس ///

برای اینکه در مقابل کودک عصبی خود نیز عصبی نشوید سعی کنید زمانی که او عصبانی می شود چند نفس عمیق کشیده و تمامی موضوعاتی که شما را عصبانی میکند را از خود دور کنید به این ترتیب میتوانید رفتار مناسب تری با کودک عصبی خود داشته باشید و با آرامش بیشتری اقدام به رفع دلایل عصبانیت او کنید.

با کودک عصبی با آرامش صحبت کنید

یکی از عوامل بسیار مهمی که می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی میزان عصبانیت کودک عصبی شما گذارد آرامشی است که شما به صحبت کردن می توانید به او منتقل کنید. از جمله بهترین اقداماتی که می توانید برای رفع عصبانیت کودک عصبی خود انجام دهید این است که هنگامی که کودک شما عصبی می‌شود با آرامش در کنار او نشسته و در حین اینکه او را نوازش می کنید با او به آرامی صحبت کنید و دلیل عصبانیت او را از او بپرسید و در صورت توان سعی کنید که مشکلی که باعث عصبانیت شده است را حل کنید.

در واقع شما با صحبت کردن به آرامی با کودک عصبی خود می توانید که او را دعوت به آرامش کنید و در عین حال با او صحبت کنید و دلیل بدخلقی او را متوجه شوید، این صحبت کردن علاوه بر اینکه دلایل عصبانیت کودک را آشکار میکند باعث می‌شود که کودک احساس آرامش پیدا کرده و از این پس در صورتی که مشکلی برای او پیش آمد به جای این که بی دلیل عصبی شود به شما مراجعه کند و با صحبت کردن با شما مشکل خود را حل کند. در واقع شما با این کار به او نشان می‌دهید که همیشه راه حلی برای مشکلات وجود دارد و کافی است به جای اینکه عصبانی شود به صورت منطقی با شما صحبت کند.

اجازه دهید کودک عصبی ابراز احساسات کند

گاهی اوقات دلیل اینکه کودک عصبی می‌شود این است که به او اجازه ابراز احساسات داده نمی شود و در نتیجه احساسات او تلنبار می‌شود و به یکباره باعث عصبانیت می شود، بنابراین در صورتی که قصد دارید از عصبانی شدن کودک عصبی خود جلوگیری کنید بهتر از همواره این اجازه را به او بدهید که احساسات خود را به شما و یا سایر افراد بیان کند تا به این ترتیب خود را خالی کند.

با کودک عصبی چه کنیم؟

در هنگام اجازه به کودک عصبی برای این که احساسات خود را ابراز کنند همواره باید دو نکته را به یاد داشته باشید اولین نکته این است که به خاطر داشته باشید که این کار برای تنبیه کردن نیست و در واقع فرصتی برای تنبیه کردن نمی باشد بلکه شما با این کار قصد دارید که به کودک خود اجازه دهید تا احساسات خود را بیان کند تا به این ترتیب به آرامش درونی برسد.

نکته دوم درباره این موضوع آن است که دقت داشته باشید که این فرصتی که به کودک خود می دهید تا احساسات خود را ابراز کند بیشتر از یک دقیقه طول نکشد چرا که با بیشتر طول کشیدن آن ممکن است عواقب بدتری را در پی داشته باشد.

مکان کودک عصبی را عوض کنید

یکی دیگر از مهمترین عواملی که می‌تواند باعث شود کودک عصبی شما آرام شود این است که او را به یک جای خوب و مناسب برده و به آرامی با او شروع به صحبت کردن کنید. معمولاً کودکان جایی که باعث عصبانیت آنها شده باشد را نمی تواند تحمل کنند و شما به هیچ وجه نمی توانید در این مکان او را دعوت به آرامش کنید بنابراین سعی کنید کودک را از مکانی که باعث عصبانیت او شده است دور کنید و به یک جای آرام و در صورت امکان به مکانی بروید کودک عصبی به آنجا علاقه داشته باشد. با دور کردن کودک از مکان عصبانیت می توانید خیلی راحت او را به آرامش دعوت کنید و با او صحبت کنید تا آرام شود.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «با کودک عصبی خود چه کنیم؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: