مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(26 رای)

همه کودکان به صورت ناخودآگاه دارای کنجکاوی هایی هستند و در واقع می‌توان گفت کنجکاوی یکی از خصوصیات بارز یک کودک سالم و باهوش است، اما گاهی اوقات این کنجکاوی تبدیل به خبرچینی و فضولی می‌شود که این موضوع می‌تواند برای والدین بسیار اذیت کننده باشد. یکی از مهمترین سوالاتی که معمولاً برای والدین پیش می‌آید این است که چگونه کودک فضول و خبرچین را به درستی تربیت کنیم؟

با مراجعه به مراکز مشاوره کودک راهکارهای بسیار زیادی را برای حل این مشکل دریافت خواهید کرد. همچنین در این مطلب با اشاره به نکاتی در رابطه با تربیت کودک فضول قصد داریم تا شما در این مسیر بیش از پیش راهنمایی کنیم.

کودک فضول

جایزه دادن یکی از بهترین روش ها برای تربیت کودک فضول

یکی از بهترین اقداماتی که می توانید برای تربیت درست کودک فضول خود انجام دهید این است که با کودک فضول خود قرار گذارید که در صورتی که دست از خبرچینی بردارد برای او هدیه و جایزه مناسبی بخرید، کودکان معمولاً در مقابل خرید جایزه و هدیه بسیار مشتاق هستند و در صورتی که شما به آنها این پیشنهاد را دهید مطمئن باشید که در بیشتر موارد جواب مثبتی را دریافت خواهید کرد و میتوانید کم کم با استفاده از این روش خبرچینی و فضولی را در کودک خود از بین ببرید.

یکی از مهمترین نکاتی که برای خرید جایزه و هدیه به کودک خود باید به آن دقت داشته باشید این است که سعی کنید جایزه ها و هدیه هایی را برای کودک خود خریداری کنید که کودک شما به آنها علاقه مند باشد. زیرا کودک فضول در صورتی که جایزه مورد علاقه خود را وعده بگیرد بیش از پیش علاقه مند به انجام مواردی خواهد شد که شما به او گوشزد می کنید.

افزایش اعتماد به نفس در کودک فضول

گاهی اوقات ممکن است کودکان فقط و فقط به این دلیل فضولی کنند که اعتماد به نفس کافی را ندارند و به همین دلیل برای اینکه توجه شما را به خودشان جلب کنند با فضولی و خبرچینی این کار را انجام میدهند، در چنین شرایطی شما تنها کافی است که سعی در افزایش اعتماد به نفس کودک فضول خود داشته باشید و مطمئن باشید که با انجام این کار می توانید خیلی سریع باعث شوید که کودک شما فضولی و خبرچینی را کنار بگذارد چرا که با افزایش اعتماد به نفس کودک فضول کودک متوجه می‌شود که راه های دیگری برای جلب توجه شما وجود دارد.

/// شماره های تماس ///

به کودک خود آموزش درستی دهید

یکی از راه هایی می توانید برای تربیت کودک فضول خود از آن استفاده کنید این است که به کودک خود آموزش دهید که میتواند درباره چه مسائلی گزارش دارد، به عنوان مثال می‌توانید به او آموزش دهید که در صورتی که کسی کمک فوری می خواست می‌تواند این خبر را برای سایر افراد بیاورد و یا در صورتی که زد و خوردی در یک مکان صورت گرفته است می تواند آن را به شما و یا سایر افراد خبر دهد.

متاسفانه بسیاری از والدین هنگامی که سعی می‌کنند کودک فضول خود را درمان کنند به او میگویند که هیچ چیزی را نباید خبرچینی کند و در چنین شرایطی کودک هنگامی که مشکلی برایش پیش می‌آید نمی‌تواند این خبر را به والدین خود اطلاع دهد که همین عامل باعث بروز مشکلات بسیار زیادی در زندگی کودک و همینطور در زندگی خانوادگی خواهد شد.

بنابراین در صورتی که دوست ندارید این مشکلات برای شما نیز پیش آید آموزش درستی به کودک فضول خود درباره آنچه که می‌تواند درباره آن گزارش دهد و آنچه که مجاز به گزارش دادن آن نیست بدهید تا کودک فضول با درک این موضوع بتواند در مواقع مختلف تصمیم گیری کند. کودک فضول,با کودک فضول چه کنیم,مشاوره کودک,مشاوره خانواده,نحوه برخورد صحیح با کودک فضول

به موضوع‌های کم اهمیتی که کودک فضول بیان می کند واکنشی نشان ندهید

یکی دیگر از موضوعاتی که والدین باید توجه زیادی به آن داشته باشند این است که هنگامی که کودک فضول شما در یک جمع خانوادگی و یا حتی در یک جمع دوستانه مطالب کم اهمیتی را بیان می‌کند واکنشی به آن نشان دهید تا کودک فضول شما نسبت به این موضوع حساس نشود، در صورتی که شما نسبت به این موضوعات بیهوده واکنش شدیدی نشان دهید کودک حساس تر شده و در دفعات بعدی موضوعات دیگری را نیز بیان خواهد کرد. از جمله موارد بیهوده ای که میتوان نسبت به آنها واکنش نشان نداد می ‌توان به مواردی از قبیل شام چه خورده ایم؟ و یا تفریح کجا رفته ایم اشاره کرد.

الگوی خوبی برای کودک فضول خود باشید

یکی دیگر از مواردی که پدران و مادران باید توجه بسیار زیادی به آن داشته باشند این است که الگوی خوبی برای کودک فضول خود باشند. معمولاً کودکان از والدین خود الگو می‌گیرند و درصورتیکه والدین یکی از رفتارهای زشت را تکرار کنند کودک نیز خیلی سریع آن را یاد گرفته و اقدام به تقلید آن می کند. بنابراین در صورتی که دوست ندارید کودک شما فوضول شود سعی کنید در مقابل او و در جمع های خانوادگی درباره شخص دیگری صحبت نکنید و خبرچینی نکنید.

در صورتی که شما این کار را در جمع‌های خانوادگی انجام دهید ممکن است کودک شما فرض کند که این کار کار درستی می باشد که شما انجام داده‌اید و در دفعات بعدی اقدام به تکرار و تقلید آن کند.بنابراین شما نمیتوانید انتظار داشته باشید زمانی که خودتان خبرچینی سایر افراد را انجام میدهید کودک شما این کار را انجام ندهد و بنابراین دلیلی ندارد که او را دعوا کنید و یا در مقابل او جبهه بگیرید.

حواس کودک فضول را پرت کنید

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که درباره کودک فضول باید به خاطر داشته باشید این است که هنگامی که کودک فضول شما در حال خبرچینی و فضولی می باشد سعی کنید حواس او را به چیزهای مختلفی پرت کنید تا به این ترتیب کم کم کودک شما یاد بگیرد که فضولی نکند. این روش می تواند یکی از موثرترین روش ها برای درمان کودک فضول باشد که به صورت غیر مستقیم اقدام به درمان کودک فضول می کنید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «با کودک فضول خود چه کنیم؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: