مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(11 رای)

به صورت کلی کودک گوشه گیر دارای مشکلاتی است که باعث شده است گوشه گیر شود، والدین می‌توانند به راحتی با شناسایی این مشکل اقدام به درمان کودک گوشه گیر کنند، در این مطلب قصد داریم روش هایی را برای شما بیان کنیم که با یادگیری این روش ها بتوانید اقدام به درمان کودک گوشه گیر خود کنید. روش هایی که در این مطلب برای شما بیان خواهیم کرد روش هایی کاملاً آزمایش شده است که توسط مراکز مشاوره کودک و بهترین مشاورین کودک  تهیه شده اند و شما می توانید با استفاده از این روش ها به راحتی اقدام به درمان کودک گوشه گیر خود کنید.

در حضور کودک گوشه گیر در مورد او صحبت نکنید!

یکی از مهمترین نکاتی که درباره کودک گوشه گیر خود باید بدانید این است که زمانی که شما در حضور او درباره گوشه‌ گیری او صحبت می‌کنید در واقع باعث می شوید تا او هرچه بیشتر خجالت زده شود و این خجالت زدگی او می‌تواند تأثیر منفی بر روی او گذارد، این تاثیر منفی در بسیاری از مواقع باعث می شود تا کودک گوشه‌ گیر شما هرچه بیشتر گوشه گیر شود، بنابراین در صورتی که قصد دارید کودک گوشه گیر خود را درمان کنید بهتر است هیچ گاه در حضور او درباره گوشه گیری و خجالت زدگی او صحبت نکنید.

کودک گوشه گیر

اگر نیاز دارید که از شخصی در این زمینه کمک بگیرید و با او درباره خجالت زدگی و گوشه گیری کودک گوشه گیر خود صحبت کنید و مشورت بگیرید بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که کودک شما در کنار شما نیست، حتی یکی از کارهای فوق العاده ای که می توانید انجام دهید این است که زمانی که کسی در حضور کودک شما از شما می‌پرسد که آیا کودک شما خجالت می کشد؟ به او پاسخ دهید که خیر فقط کمی طول میکشد تا با محیط سازگار شود.

کودک گوشه گیر را مورد تمسخر قرار ندهید

متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلاتی که معمولا والدین دارند این است که سعی می کنند با استفاده از شوخی و خنده سعی کنند که کودک گوشه گیر خود را درمان کند، نکته بسیار مهمی که این افراد باید درباره کودک گوشه گیر خود بدانند این است که کودکان در سنین ۵ الی ۶ سال توانایی این که درک کنند شما در حال شوخی کردن با او هستید را ندارند. به همین دلیل ممکن است این شوخی و خنده شما را دلیلی بر تمسخر ببینند، این مسخره کردن می‌تواند یکی از بدترین حالت ها برای کودک گوشه گیر باشد چرا که کودک گوشه گیر در این شرایط هر چه بیشتر خجالت زده می‌شود و امکان درمان او کمتر می شود.

/// شماره های تماس ///

یکی دیگر از عادت بدی که معمولا والدین دارند این است که کودک خود را عمدا مورد تمسخر در جلوی سایر افراد قرار می‌دهند تا به این ترتیب باعث شوند که کودک آنها کمتر خجالت زده شود، این روش در واقع بدترین روش است که شما می توانید برای رفع خجالت زدگی کودک خود اتخاذ کنید چرا که در این روش کودک معمولاً در مقابل سایر افراد و علی الخصوص در مقابل سایر کودکان خجالت زده می‌شود و همین عامل باعث می‌شود تا او گوشه گیر تر از قبل شود.

در گفت و گو ها مراقب حرف نزدن کودک گوشه گیر خود باشید

از دیگر عادت های بدی که معمولا والدین دارند این است که زمانی که کودک گوشه گیر آنها در یک مکالمه قرار دارد و کسی با او صحبت میکند، هنگامی که کودک آنها پاسخ نمی دهد سعی می‌کنند به جای کودک پاسخ دهند و به جای او معذرت خواهی کنند، این کار یک تأثیر بسیار منفی بر روی کودک شما می‌گذارد، بهترین کاری که می‌توانید در این شرایط انجام دهید این است که سریع صحبت را به دست گرفته و تمرکز را از روی کودک گوش گیر خود بردارید.

اصرار بیجا به کودک گوشه ‌گیر ممنوع

اگر در شرایطی قرار گرفتید که حس کردید کودک گوشه گیر شما دوست ندارد که یک کار را انجام دهد و یا در یک مکالمه قرار بگیرد سعی کنید که به انجام این کار توسط کودک خود اصرار نکنید. در چنین شرایطی معمولا کودک گوشه‌ گیر احساس اضطراب می کند همین احساس باعث می‌شود که اصرارهای شما او را هر چه بیشتر خجالت ‌زده کند، این احساس خجالت زدگی نیز باعث می شود تا او به مرور گوشه گیر تر شود و دیگر شما نتوانید کاری برای درمان او کنید.

کودک گوشه گیر,با کودک گوشه گیر چه کنیم,مشاوره کودک,مشاوره خانواده,نحوه برخورد صحیح با کودک گوشه گیر

روش های برقراری ارتباط بین والدین و کودکان برای ایجاد احساس امنیت

از جمله روش‌هایی که شما می توانید مورد استفاده قرار دهید تا با کودک گوشه گیر خود یک رابطه دوستانه برقرار کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سعی کنید گاهی اوقات با کودک گوشه گیر خود اقدام به آواز خواندن کنید و با یکدیگر حرکات موزونی را انجام دهید تا فضای شاد را برای کودک خود ایجاد کنید.
  • حداقل روزانه نیم ساعت از زمان خود را صرف با او بودن کنید و تمامی کارهایی که ممکن است در ایجاد رابطه بین شما و او در این مدت زمان اختلال ایجاد کند را کنار بگذارید.
  • هنگامی که کودک گوشه گیر شما قصد صحبت کردن با شما را می کند هر کاری دارید آن را کنار گذاشته و سعی کنید یک رابطه خوب را با او ایجاد کنید، این که کودک شما میخواهد با شما رابطه ایجاد کند یعنی اینکه شما یک قدم به درمان گوشه‌گیری او کمک کرده اید و در صورتی که با پیش قدم شدن او، شما این رابطه را کنار بگذارید می‌تواند تأثیر بسیار منفی بر روی او بگذارد.
  • سعی کنید گاهی اوقات با او یک بازی گروهی انجام دهید تا به این ترتیب باعث شوید که او همکاری را به خوبی یاد بگیرد و همین طور تلاش کنید گاهی اوقات سایر افراد را نیز به این بازی‌های گروهی خود اضافه کنید تا کودک گوشه گیر شما کم کم ارتباط با سایر افراد را نیز یاد بگیرد.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «با کودک گوشه گیر خود چه کنیم؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: