مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(39 رای)

اختلال عورت نمایی یا اختلال نمایشگری جنسی در برگیرنده افرادی است که در مکان های عمومی، خیابان ها و ملأعام، اندام های تناسلی خود را نمایان می سازند. مواجه شدن با اختلال نمایشگری جنسی به ویژه در مکان های عمومی سبب ترسیدن، شوک شدن و انزجار مردم می گردد.

کم و بیش ممکن است بسیاری از افراد با این اختلال در سطح شهر مواجه شده باشند. افراد داری این اختلال هیچگونه آسیبی به کسی وارد نمی سازند، بلکه تنها اندام های تناسلی خود را آشکار می کنند. وجود چنین رفتارهایی در فرد خبر از اختلال نمایشگری جنسی می دهد. به طور معمول، این اختلال در اغلب موارد در مردان بروز پیدا می کند و ریشه و منشأ آن به آسیب ها و مشکلات جسمی و روحی دوران کودکی بر می گردد. اختلال عورت نمایی در زمره انحرافات جنسی قرار می گیرد.

معنا و مفهوم اختلال عورت نمایی

اختلال عورت نمایی به عنوان یکی از اختلالات و مشکلات نابهنجاری های جنسی، در معرض نمایش قرار دادن مکرر و ناگهانی اندام های تناسلی به دیگران می باشد، در حالی که دیگران اقدام به این رفتار را انتظار ندارند. در این حالت، فرد برای دستیابی به تحریک جنسی و هیجانات و بدون هیچگونه فعالیت جنسی مبادرت به انجام عورت نمایی می نماید.

اختلال عورت نمایی

افراد دارای اختلال نمایشگری جنسی در وجودشان تمایل بسیار زیادی به نمایان ساختن اندام های تناسلی خود به ویژه به دیگران پیدا می کنند. این میل به وجود آمده خارج از کنترل و اختیار آنها بوده که برای رسیدن به تحریک جنسی به آن نیاز دارند. لازم به ذکر است که در چنین موقعیت هایی فرد دارای اختلال عورت نمایی با شخص قربانی هیچگونه رابطه یا فعالیت جنسی انجام نمی دهد، بلکه به دنبال رسیدن به برانگیختگی جنسی و لذت بردن و در نهایت خودارضایی کردن می باشد.

اگرچه این اختلال به مانند سایر انحرافات جنسی، تبعات آسیب زا با خود به همراه ندارد، اما به قربانی آن آسیب و صدمات روانشناختی وارد می سازد. معمولاً این اختلال در افرادی که دارای معضلات فردی و یا مشکلات متعددی در برقراری ارتباط و تعامل با جنس مخالف می باشند، به میزان بیشتری به چشم می خورد. افراد دارای اختلال عورت نمایی از نمایش دادن آلت تناسلی خود به لذت و هیجان بسیار بالایی دست پیدا می کنند. در برخی مواقع این میل نمایشگری آنچنان شدت و حدت می یابد که کنترل و مدیریت آن برای فرد بسیار سخت و دشوار می گردد.

نشانه ها و علائم اختلال عورت نمایی

اختلال عورت نمایی نیز همانند سایر اختلالات با نشانه ها و علائمی همراه می باشد. مهمترین نشانه فرد مبتلا به اختلال نمایشگری جنسی، میل زیاد فرد به نمایان ساختن اندام تناسلی خود به دیگران به صورت ناگهانی و به طور مکرر می باشد. این دسته از افراد بدین وسیله سعی در دستیابی به تحریک جنسی دارند. رفتارها، حرکات و امیال فرد در چنین مواقعی در این زمینه بسیار مؤثر و تاثیر گذار می باشد.

/// شماره های تماس ///

افراد دارای اختلال نمایشگری جنسی، ضمن نمایش اندام های تناسلی خود، از واکنش های دیگران مانند تنفر، تعجب، ترس و خشم بسیار لذت می برند. بر همین اساس، میل زیاد آنها برای در معرض نمایش قرار دادن آلت جنسی به صورت ناگهانی به بیگانگان و افراد غریبه، خشم و آشفتگی داشتن در جنبه های مختلف زندگی و عدم میل به برقراری رابطه و فعالیت های جنسی با دیگران، از نشانه های اختلال عورت نمایی به شمار می رود.

علل و ریشه های مهم و حائز اهمیت اختلال عورت نمایی

به طور کلی، تجربیات دوران طفولیت و کودکی در ایجاد اختلال عورت نمایی در افراد، از درجه اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. احساس تحقیر و شرم از دوران کودکی با وجود این افراد گره خورده است. در نتیجه، این افراد برای غلبه پیدا کردن و مسلط شدن بر این احساسات، مبادرت به انجام عورت نمایی می کنند. با انجام عورت نمایی، این افراد در وجود خود احساس قدرت و کفایت کاذبی را تجربه می نمایند و برای برخورداری از این حس، همواره رفتار خود را تکرار می کنند که نتیجه آن عادت کردن به انجام این کار و مبتلا شدن به اختلال نمایشگری جنسی می باشد.

عورت نمایی

ضربه وارد شدن به قسمت گیجگاهی مغز و بیماری های مغزی نیز در بروز این اختلال بسیار تاثیر گذار و مؤثر می باشند. نقش الگوهای رفتاری نامناسب و اشتباه در تربیت جنسی را نیز نمی توان در این رابطه نادیده گرفت. ترشح بیش از حد معمول هورمون تستوسترون، مشکلات خانوادگی، زندگی متشنج و آزارهای جنسی در دوران کودکی، از دیگر علت های مهم اختلال عورت نمایی به شمار می آید.

راهکارهای درمانی تأثیر گذار اختلال عورت نمایی

میل و خواست فرد مبتلا به اختلال عورت نمایی، تأثیر بسزایی در درمان آن دارد. به سبب اینکه دلیل و علت مشخص و واحدی در عورت نمایی وجود نداشته و همچنین این اختلال در زمره اختلالات پیچیده به شمار می رود، به تبع آن درمان این اختلال نیز پیچیدگی های مختص به خود را دارد.

به همین جهت، روش درمانی رفتاری شناختی به منظور بررسی ریشه ها و علت های تحریک جنسی، بازسازی شناختی، آموزش ریلکسیشن، کنترل و مدیریت این احساسات و فراگیری مهارت های مقابله ای در این زمینه بسیار تاثیر گذار و مؤثر می باشد. روش روانکاوی و درمان های دارویی نیز از دیگر راهکارهای درمان اختلال عورت نمایی تلقی می شود.

سوالات متداول

1. هدف فرد دارای اختلال عورت نمایی چیست؟
فرد دارای اختلال عورت نمایی با شخص قربانی هیچگونه رابطه یا فعالیت جنسی انجام نمی دهد، بلکه به دنبال رسیدن به برانگیختگی جنسی و لذت بردن و در نهایت خودارضایی کردن می باشد.

2. علل و ریشه اختلال عورت نمایی چیست؟
تجربیات دوران طفولیت و کودکی در ایجاد اختلال عورت نمایی در افراد، از درجه اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. احساس تحقیر و شرم از دوران کودکی با وجود این افراد گره خورده است.

نویسنده: مهرداد ابراهیمی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «بررسی و تحلیل اختلال عورت نمایی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: