مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(13 رای)

حتماً شنیده اید که بدون برنامه ریزی و هدف گذاری در هر زمینه و فعالیتی نمی توان به موفقیت رسید. هر کسی در هر زمینه ای که می خواهد موفق باشد، باید برنامه ریزی اصولی داشته باشد. اصول و روش برنامه ریزی درسی نیز در همین دسته قرار می گیرد و یکی از تخصصی ترین شاخه های مشاوره تحصیلی می باشد که لازم است در این زمینه با یک متخصص مشورت کنید. لازم به ذکر است که این اصول برای هر کسی در دنیا متفاوت بوده و می توان گفت به تعداد انسان های روی زمین، مدل برنامه ریزی تحصیلی وجود دارد. یعنی نمی توان یک برنامه و اصول خاص را برای کلیه افراد در نظر گرفت. در ادامه اصول کلی رسیدن به برنامه ریزی و هدف گذاری را به صورت مفصل بیان خواهم کرد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین هوش هیجانی

اصل اول: هر برنامه مخصوص یک نفر است؛ کپی کردن ممنوع!

هر دانش آموزی که برای تحصیل خود هدف گذاری کرده است، خصوصیات و شرایط ویژه خودش را دارد که با دانش آموزان دیگر متفاوت است. بنابراین نباید در پی تقلب کردن از برنامه ریزی تحصیلی دانش آموزان دیگر باشیم. این مورد را نیز در نظر بگیرید که نباید از مشاوران تحصیلی و برنامه نویس انتظار داشته باشید که برای دانش آموز، برنامه ای به صورت ریز و با جزئیات بدهند که البته مشاوران می توانند با توجه به شرایط و ویژگی های دانش آموز، یک الگوی مناسب را پیشنهاد دهند و فرد مورد نظر با توجه به این برنامه ها، الگوی منحصر به فرد خودش را برنامه ریزی کند.

مطالعه کردن

اصل دوم: صبر داشته باشید؛ برنامه ریزی به مرور زمان کامل و غنی خواهد شد

برنامه ریزی برای خود یا نوشتن برنامه برای شخصی دیگر یک مهارت تخصصی است. برای یادگیری روش های برنامه ریزی لازم است به صورت مستمر تمرین داشته باشید و دانش آموزان نباید انتظار داشته باشند که در همان اولین برنامه ای که برای خود یا دیگری می نویسند، بهترین نتیجه را بگیرند بلکه لازم است فرصت بیشتری به خود بدهند. مسلط شدن در برنامه ریزی تحصیلی مدت زمان مشخصی به طول می انجامد و بهتر است صبور باشید و هر برنامه ای که برای خود می نویسید تجربه ای مفید برای نوشتن برنامه های بعدی خواهد بود.

/// شماره های تماس ///

اصل سوم: اول درس فردا را بخوان بعداً درس های امروز

بهترین زمان یادگیری و تثبیت اطلاعات دروس بلافاصله بعد از تدریس آنها در همان روز است؛ یادگیری و آموزش اولیه که به صورت حضوری در مدرسه است و ادامه آن به صورت یادگیری عمیق تر در منزل و با تکرار و تمرین صورت می گیرد. حال هر قدر فاصله زمانی این یادگیری بیشتر شود، میزان یادگیری عمیق و ماندگاری آن در حافظه بلند مدت فرد کمتر می شود. اگر بخواهیم به صورت کلی میزان اهمیت یادگیری ها را بیان کنیم، باید بگوییم از میزان زمان هایی که در طول یک روز می توانید در ایام مدرسه برای درس خواندن خود در نظر بگیرید، باید هفتاد درصد به مطالب آموزشی آینده و سی درصد به مطالب آموزشی در گذشته پرداخت.

اصل چهارم: میزان مطالعه باید به صورت پله پله افزایش پیدا کند

روند افزایش ساعت مطالعه جهت برنامه ریزی برای آزمون های پرحجمی چون کنکور سراسری لازم است که به صورت پلکانی باشد. به این ترتیب که دانش آموز نباید ساعت مطالعه خودرا با ساعت مطالعه بالا (8 ساعت در طول روز) شروع کند. زیرا ممکن است به دلیل عدم توانایی در اجرای برنامه با حجم بالا و سنگین، به مرور زمان ناامید شده و برنامه ریزی ای که انجام داده را بی فایده بداند، پس بهتر است در شروع برنامه ریزی حجم مطالعه تا جایی که امکان دارد سبک و متعادل باشد و به مرور زمان افزایش پیدا کند.

اصل پنجم: مستمر مطالعه کنید نه به صورت بگیر نگیر

براساس تجاربی که از دانش آموزان داشته ایم به این نتیجه رسیدیم که نمودار مقدار مطالعه در یک فرد متعادل در شرایط مناسب به صورت نموداری سینوسی (دارای بالا و پایین شدن) است یعنی این انتظار را داریم که پس از چند روز مطالعه مفید توسط دانش آموز، میزان مطالعه دچار افت ناگهانی در کمیت و کیفیت گردد. در بسیاری از موارد دانش آموزان از این شرایط بسیار ناراحت شده و اضطراب زیادی را تجربه می کنند. بهتر است بدانیم که این موضوع بر مبنای ساختارهای فیزیولوژیک مغزانسان کاملاً عادی و نرمال بوده و دانش آموزان در چنین شرایطی لازم است ابتدا کیفیت بد مطالعه خود را به صورت موقت متوقف کنند و به تفریحات و سرگرمی های دیگری بپردازند تا هر چه زودتر این دوران افت سینوسی را طی کرده و به روزهای اوج خود برگردند.

خسته از مطالعه کردن

اصل ششم: اول مطالب سخت و با اهمیت را مطالعه کنید، سپس مطالب با اهمیت کمتر

دشوارترین تکالیف درسی خودتان را در بهترین زمان ممکن انجام دهید. یعنی زمانی که در بهترین شرایط جسمانی و روانی قرار دارید. در آغاز قسمتی از تکالیف را که برای شما سخت تر است انجام دهید، باید توجه داشته باشید که معمولا دانش آموزان سخت ترین کارها را به آینده موکول می کنند تا اضطرابشان را کم کنند که به صورت ناخودآگاه یک مکانیزم فرار از مسئولیت ها شناخته می شود. بهتر است در مراحل اولیه انجام کارها که فرد سرحال تر است، سخت ترین قسمت کارها را انجام دهد.

اصل هفتم: کلیه مطالب را اولویت بندی کنید

از مهم ترین فعالیت ها برای رسیدن به اهداف تعیین شده در برنامه ریزی تحصیلی، اولویت بندی در انجام کارها است. اولویت بندی فقط مربوط به موضوعات انتخابی برای مطالعه کردن نیست بلکه شامل کلیه فعالیت های روزمره فرد نیز می شود. گاهی مشاهده شده که دانش آموزان با افراط در مطالعه بدون توجه به شرایط روحی و روانی شان، الویت اصلی خود را فقط متمرکز بر مطالعه کرده و برنامه ریزی های خود را صرفاً در انجام تکالیف محدود می کنند. درصورتی که منظور ما الویت بندی در همه امور روزمره برای فرد است، از جمله برنامه ریزی برای تنظیم خواب و خوراک، در نظر گرفتن زمانی برای استراحت، اختصاص دادن زمانی برای گردش و تفریح که همگی دست در دست هم می توانند برنامه ریزی جامع و کاملی برای دانش آموز باشد.

اصل هشتم: واقع گرایی در تنطیم برنامه ریزی

پرهیز از آرمان گرایی در برنامه ریزی یکی از ویژگی های اصلی و مهم برنامه ریزی تحصیلی است. غالباً دانش آموزان زمانی که می خواهند برنامه ریزی های درسی انجام دهند، دچار احساسات و هیجانات زودگذر شده و اصطلاحاً جوگیر می شوند. این دسته از دانش آموزان تصور می کنند که هرچه برنامه مطالعاتی پرحجم و سنگین تری داشته باشند، نسبت به دیگران موفق تر خواهند بود. به همین دلیل بدون توجه به ظرفیت ها و محدودیت هایی که در زندگی دارند، برنامه سنگینی تدارک می بینند اما وقتی می خواهند آن را اجرا کنند نمی توانند به خوبی به سرانجام برسانند که ادامه همین روش می تواند موجب دلسرد شدن آنها در روند برنامه ریزی باشد.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «اصول هشتگانه روش ‌های برنامه ریزی درسی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: