مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(45 رای)

در کنکور تجربی یکی از مهمترین مراحل، برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری است که همیشه در میدان است. سربازی است که در سخت‌ترین شرایط نیز مشکلات را می‌پذیرد و به بیماران و دردمندان رسیدگی می‌کند و اجازه می‌دهد تا همه بیماران صعب‌العلاج،‌ بیماران عفونی و واگیردار،‌ بیمارانی که شعله‌های آتش چهره‌شان را متلاشی کرده است و کسی طاقت دیدن آنها را ندارد، در وسعت دست‌های آسمانی‌اش، آرامش یابند. این، حرفه او است. حرفه‌ای که پرستار با قلبی سفید و قدمهایی سبز در آن گام برمی‌دارد.

البته امروره با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، حرفه پرستاری یک رشته علمی است و متخصص این رشته باید علوم بسیاری را فرا بگیرد و کاربرد آنها را در ارتباط با مریض بیاموزد. از سوی دیگر باید توجه داشت که وظیفه یک پرستار تنها مراقبت از بیمار در بیمارستان نیست بلکه یک پرستار با مراقبت از افراد در تمام مراحل زندگی آنها از پیشگیری از بیماری‌ها گرفته تا مراقبت در هنگام بیماری و توانبخشی پس از بیماری‌ها سر و کار دارد. زیرا بسیاری از بیماری‌ها ریشه در عادت‌های غلط و شیوه نادرست زندگی دارد. برای مثال زمینه بسیاری از سکته‌های قلبی از مدتها قبل فراهم می‌شود و دلیل آن نیز نوع غذای فرد، وزن او و مقدار فعالیت بدنیش می‌باشد.

حال این پرستار است که با آموزش‌های لازم در مورد نوع غذا،‌نحوه و مقدار فعالیت بدنی و نحوه جلوگیری از فشار خون و افزایش چربی سعی می‌کند تا از بیماری پیشگیری کند یا افراد را با علایم و اختلالات بیماری آشنا سازد تا بیمار به موقع و پیش از پیشرفت بیماری به دکتر مراجعه کند. در کل می‌توان گفت که پرستار یک‌ عضو مهم‌ در تیم‌ مراقبت‌ بهداشتی‌ است‌ و نقش‌های‌ گسترده‌ای‌ از جمله‌ نقش‌ مراقبتی‌، حمایتی‌، درمانی‌، هماهنگی‌، مشورتی‌، مدیریتی‌ و تحقیقاتی‌ دارد.

/// شماره های تماس ///

به‌ این‌ معنا که‌ پرستار وظیفه‌ مراقبت‌ و حمایت‌ از بیمار، هماهنگی‌ بین‌ بیمار و پزشک‌، بیمار و خانواده‌ بیمار (انتقال‌ دهنده‌ خواست‌ها و نیازهای‌ بیمار یا مددجو)، مسؤولیت‌ مدیریت‌ بخش‌ (اولویت‌بندی‌ برای‌ رسیدگی‌ به‌ بیماران‌ و تصمیم‌گیری‌ به‌ موقع‌ در مورد بیماران‌ اورژانسی‌)، آموزش‌ به‌ بیمار در جهت‌ تطابق‌ با مشکلات‌ و ناراحتی‌های‌ پیش‌آمده‌، تحقیق‌ درباره‌ روش‌های‌ مراقبتی‌ که‌ اعمال‌ کرده‌ است‌ و تحقیق‌ بر روی‌ نحوه‌ کاهش‌ تعداد روزهای‌ بستری‌ یک‌ بیمار را برعهده‌ دارد. 

برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری

می توان گفت اهمیت برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری بر هیچ کسی پوشیده نیست. بنابراین شاید بتوان به جرات گفت که هیچ داوطلبی وجود ندارد که این موضوع را نداند. اما خیلی ار داوطلبان کنکور تجربی قادر به برنامه ریزی کنکور تجربی صحیح، اصولی و با توجه به شرایط محیطی و شخصیتی برای خود نمی باشند. از این رو  همواره داوطلبانی را شاهد هستیم که به علت پیچیدگی های برنامه ریزی کنکور تجربی دچار سردرگمی و آشفتگی های بسیاری می شوند. اگر شما به عنوان یکی از داوطلبان رشته پرستاری می خواهید موفقیت در کنکور را از آن خود کنید، حتما باید برنامه ای اصولی و منسجم را با توجه به شرابط خود تنظیم کنید.  برنامه ریزی کنکور مناسب و درست باید ویژگی های خاصی را داشته باشد. در ادامه به توضیح این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

پرستاری

ویژگی های برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری

اختصاصی بودن برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری

شما در این دنیا فردی منحصر به فرد می باشید. تیپ شخصیتی، طبع بدنی، روحیات، اهداف، اصول و روحیات خاصی را دارا می باشید. فرد دیگری وجود ندارد که دقیقا  اهداف و خصوصیات شما را دارا باشد. از این رو برنامه ریزی کنکور تجربی برای شما مناسب و اصولی است که بر اساس خصوصیات جسمی و روحی شما تنظیم و مکتوب شده باشد.

انعطاف پذیر بودن برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری

در مدت یک روز ممکن است اتفاقات غیر منتظره ای برای هر فرد بیفتد و به فرد اجازه پیشرفت مطابق برنامه ریزی کنکور تنظیم شده را ندهد. این حوادث نباید موجب تغییر زیادی در برنامه ریزی کنکور فرد داوطلب شود. بنابراین شما باید در برنامه تان ساعات و روزهایی را برای جبران زمان هایی که به خاطر حوادث غیرقابل پیش بینی از دست داده اید در نظر بگیرید. از رو برنامه ریزی کنکور درسی برخلاف نظر برخی از مشاوران تحصیلی، باید پویا باشد.

تامین کننده هدف بودن برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری

از نظر بسیاری از مشاوران تحصیلی تعیین هدف مهمترین رکن در برنامه ریزی کنکور می باشد. در واقع تا زمانی که هدف داوطب از شرکت در کنکور مشخص نشود، برنامه ریزی درسی کنکور امکان پذیر نخواهد بود. تعیین اهدافی مانند اینکه قصد قبولی در چه رشته ای را دارید؟ می خواهید وارد چه دانشگاهی شوید؟ در برنامه ریزی کنکور تجربی از اهمیت بالایی برخوردار است.

زیرا که قبول شدن در رشته های دانشگاهی مختلف نیاز مند کسب رتبه و درصد های متفاوتی است. کسب این رتبه ها و درصد های مختلف مسلما برنامه ریزی درسی های متفاوتی را می طلبد. بگذارید تا راحت تر بگوییم، شما برای برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری باید در ابتدا اولویت های زیر را برای خود مشخص کنید.

  1. می خواهم در کنکور در رشته پرستاری قبول شوم.
  2. می خواهم در فلان شهر قبول شوم.
  3. می خواهم در فلان دانشگاه قبول شوم.

بعد از اینکه این موارد را مشخص کردید، خیلی راحت تر می توانید برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری را انجام دهید.

/// شماره های تماس ///

ت  زیرگروه ها و ضرایب دروس رشته پرستاری

با توجه به این که می خواهید برای رشته پرستاری برنامه ریزی تحصیلی داشته باشید، باید توجه کنید که این درس در زیرگروه 1 تجربی است. در نتیجه برای قبولی در این رشته، به ترتیب درس ها با ضرایب زیر باید مطالعه شوند.

  • درس زیست شناسی با ضریب 4
  • درس شیمی با ضریب 3
  • درس فیزیک با ضریب 2
  • درس رياضي با ضريب 2

در نتیجه مطالعه دروس فوق باید به ترتیب ضریب در برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری در اولویت قرار گیرد.

برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری براساس دانشگاه

با توجه به این که در کدام شهر می خواهید قبول شوید، درصدهای حداقل مورد نیاز فرق خواهد کرد. در نتیجه برای برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری باید به این نکته توجه داشته باشید. همچنین با توجه به این که می خواهید دقیقا در چه دانشگاهی قبول شوید نیز در برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری باید حداقل هایی از درصد و رتبه های قبولی کنکور تجربی را مد نظر قرار دهید. بدیهی است که جهت تحقق این درصدها و رتبه های بهتر داوطلب باید ساعات مطالعه بالاتری را در روز داشته باشد. این ساعات مطالعه باید در برنامه ریزی کنکور گنجانده شود.

ساده بودن برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری

یکی از نکاتی که هر در هر مشاوره تحصیلی به داوطلب کنکور تذکر داده می شود این است که داوطلب باید حتما برنامه ای را برای خود تنظیم کند که قابلیت اجرا داشته باشد. بسیار دیده می شود که دانش آموزانی که در ابتدای راه قرار دارند و می خواهند خیلی سریع به هدف خود برسند، دست به تنظیم برنامه ریزی درسی فضایی می زنند.

در این حالت دانش آموزان چنین برنامه ریزی درسی ای را در نهایت نمی توانند اجرا کنند. در نتیجه به مرور با از دست دادن انگیزه های خود از گود رقابت خارج می شوند و به پله اول خود باز می گردند. از این رو توجه به این امر بسیار ضروری است که برنامه ریزی کنکور انسانی نباید فرا تر از حد توان شما باشد، مثلا زمانی که متوسط ساعات مطالعه در روز شما 4 ساعت است هیچ وقت در هفته اول برای ۱۰ ساعت مطالعه در روز برنامه خود را تنظیم نکنید. این افزایش ساعات مطالعه باید به صورت گام به گام صورت گیرد. که امر به کمک یک مشاور کنکور  مناسب، متعادل و هماهنگ با ویژگی های شخصی شما امکان پذیر است.

تنوع برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری

ما در مشاوره کنکور سراسری بارها دیده ایم که داوطلبانی که ساعات زیادی را به صورت مداوم و پشت سرهم برای مطالعه یک درس صرف کرده اند با مشکلاتی از جمله دریافت کمتر مطالب مواجه می شوند. باید گفت که این روش مطالعه روش درستی نیست و برنامه ریزی ای که به این نحو باشد از اساس اشتباه است. سعی کنید حتما در برنامه ریزی خود تنوع دروس مطالعاتی در یک رور را حتما رعایت کنید. حتی المکان سعی کنید دروس اختصاصی و عمومی را به صورت یکی در میان برنامه خود جای دهید. این امر باعث می شود تا شما از مطالعه یک درس در طول روز  خسته نشوید و در میان مطالعه دروس مختلف وقفه ای را ایجاد کنید تا ضمیر ناخودآگاه تان مطالب خوانده شده را طبقه بندی نماید.

قابل ارزیابی بودن برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری

برنامه ریزی کنکور رشته پرستاریتنظیم شده باید میزان پیشرفت و پسرفت شما را نمایان سازد. به عبارت بهتر یعنی شما باید بدانید که در انجام چه کار ها و مطالعات چه دروسی موفق بوده اید و در آن ها دچار ضعف شده اید. این امر سبب می شود که شما بتوانید نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید. تا در برنامه خود بتوانید نقاط ضعف خود را تبدیل به نقاط قوت کنید.

مکتوب بودن برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری

برنامه شما هر چقدر هم که قوی باشد، تا زمانی که نوشته نشده باشد نمی تواند پیش رفت یا پس رفت شما را بازگو کند. برای این امر حتما باید برنامه خود را مکتوب نمایید تا بتوانید ویژگی های ذکر شده را ارزیابی و در کنکور تجربی موفق باشید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «برنامه ریزی کنکور رشته پرستاری» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: