مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(16 رای)

در این مقاله انواع آزمون های آزمایشی را بررسی خواهیم کرد. از آن جا که آزمون کنکور برای دانش آموزانی که 12 سال به شیوه تشریحی مطالعه کرده اند و امتحان داده اند یک آزمون جدید محسوب می شود، برای موفقیت در این آزمون و کسب رتبه خوب باید از یکی دو سال قبل به این شیوه آزمون دادن عادت کرد. در آزمون کنکور سوالات به صورت تستی و با وقت محدود هستند و پشت سر هم باید به سوالات چندین درس مختلف پاسخ داده شود. آزمون تقریباً 4 ساعت به طول می انجامد که برای دانش آموزانی که نهایتاً امتحاناتشان 2 ساعت طول می کشیده زمان زیاد و خسته کننده ای است.

پیشنهاد می کنیم به این مقاله های ما هم نگاهی بیندازید:

افزایش سرعت تست زنی در کنکور

چگونه حرفه ای تست بزنیم – اسرار تست زنی

برای عادت کردن به این نوع آزمون دادن و سنجیدن خود و افزایش مهارت خود در آزمون دادن دو راه پیش روی شما است:

 1. خودتان برای خودتان آزمون کنکور را شبیه سازی کنید و تا قبل از آزمون واقعی کنکور حداقل 4، 5 بار از خودتان آزمون بگیرید. برای این کار می توانید از دفترچه سوالات تخصصی و عمومی کنکور سال های قبل و یا آزمون های آزمایشی دوره های قبل استفاده کنید. اگر به هر دلیلی نمیخواهید برای کنکور زیاد هزینه کنید، این روش روش قابل قبولی است و اگر انسان با اراده و منظمی باشید و به صورت مرتب از خودتان چند آزمون مشابه کنکور بگیرید، این کار دست کمی از شرکت در آزمون های آزمایشی نخواهد داشت.
 2. در یکی از برنامه های آزمون های آزمایشی موسسات موجود شرکت کنید و مطابق برنامه آن ها جلو بروید. اگر این گزینه را انتخاب می کنید نیاز دارید که ابتدا آزمون های مختلف موجود را بشناسید و در یکی از آن ها مطابق با شرایط خودتان شرکت کنید.

بهترین آزمون آزمایشی,آزمون های آزمایشی,آزمون گاج

انواع آزمون های آزمایشی کنکور در ایران

آزمون های آزمایشی کنکور موجود در ایران در حال حاضر این 4 مورد هستند:

 1. آزمون های آزمایشی کانون – قلم چی
 2. آزمون های آزمایشی گزینه دو
 3. آزمون های آزمایشی گاج
 4. آزمون های آزمایشی سنجش

در ادامه به بررسی هر کدام از این آزمون ها خواهیم پرداخت و نقاط قوت و ضعف هر کدام را بیان خواهیم کرد تا شما بتوانید متناسب با شرایط خودتان در یکی از این آزمون ها شرکت کنید:

آزمون های آزمایشی کانون – قلم چی

کانون (قلم چی) قدیمی ترین و معروف ترین موسسه آزمون های آزمایشی کنکور در ایران است که از اوایل دهه 70 فعالیت خود را شروع کرده است.

آزمون های آزمایشی، کانون، قلم چی

جامعه آماری آزمون های آزمایشی کانون

کانون از لحاظ جامعه آماری، بیشترین جامعه آماری را بین آزمون های آزمایشی دارد و به همین علت رتبه ای که در آزمون های آزمایشی این موسسه به دست می آورید شباهت خوبی را با کنکور اصلی خواهد داشت.

سطح سوالات آزمون های آزمایشی کانون

به لحاظ سطح سوالات، سطح سوالات آزمون های آزمایشی کانون کمی از کنکور سخت تر هستند و این نکته می تواند برای بعضی از کنکوری ها خوب و برای برخی دیگر نقطه ضعف باشد. اگر احساس می کنید اگر سوالات کمی سخت تر از کنکور باشند، برای شما بهتر است و برای کنکور آماده تر خواهید بود، کانون گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

برنامه آزمون های آزمایشی کانون

کانون هر دو هفته یک بار آزمون برگزار می کند و در آخر سه آزمون جامع مشابه با کنکور سراسری را برگزار می کند که از لحاظ تطابق و بودجه بندی مشابه کنکور سراسری است. دانش آموزان رضایت زیادی از برنامه های کانون دارند و به نظر خیلی ها برنامه های کانون از بقیه بی نقص تر است. کارنامه آزمون بعد از ظهر آزمون روی سایت کانون قرار می گیرد و می توانید با بررسی پاسخ های تشریحی که در اختیارتان گذاشته می شود اشکالاتتان را در آزمون شناسایی و رفع کنید.

نقاط ضعف آزمون های آزمایشی کانون

علاوه بر مزایایی که برای کانون ذکر شد، هزینه بالای شرکت در آزمون های آزمایشی کانون را می توان یک نقطه ضعف برای این موسسه برشمرد. همچنین این موسسه یک سری کتاب ها و دی وی دی های اضافی را نیز به دانش آموزان می دهد که کیفیت خوبی ندارند و علاوه بر هزینه اضافی که به دانش آموزان وارد می کنند، خیلی ضروری نیز به نظر نمی رسند.

آزمون های آزمایشی گزینه دو

آزمون های آزمایشی - گزینه دو

جامعه آماری آزمون های آزمایشی گزینه دو

جامعه آماری آزمون های آزمایشی گزینه دو نسبت به کانون کمتر است و تعداد شرکت کننده های کمتری دارد. اما این موسسه با ارائه کارنامه های مفصل و پر از جزئیات تا حدودی توانسته این ضعف را برطرف سازد.

سطح سوالات آزمون های آزمایشی گزینه دو

سطح سوالات گزینه دو یک نکته مثبت محسوب می شود. بر خلاف کانون که سطح سوالات آن نسبت به کنکور کمی سخت تر طراحی می شود، سعی شده است که سطح سوالات گزینه دو هم سطح با کنکور طراحی شود و به ادعای سایت خود موسسه گزینه دو سوالات استانداردی دارد. سوالات آزمون های آزمایشی گزینه دو از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

برنامه آزمون های آزمایشی گزینه دو

آزمون های آزمایشی گزینه دو هر سه هفته یک بار برگزار می شود و فرصت خوبی است که دانش آموزان خودشان را در این مدت به برنامه آزمون برسانند. نکته ای که گزینه دو را از بقیه آزمون های آزمایشی مجزا می کند، کارنامه های متنوع و مفیدی است که پس از آزمون و در همان روز در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد. این کارنامه ها شامل موارد زیر هستند:

 • کارنامه اصلی که شامل درصد های دروس و تراز در آزمون است.
 • کارنامه زیر درس که وضعیت شما را در بخش های مختلف دروس نمایان می کند.
 • کارنامه ای که به وسیله آن می توانید رتبه خود را در آزمون سراسری تخمین بزنید.
 • کارنامه تحلیل آزمون
 • کارنامه تعیین سطح تحصیلی
 • کارنامه مشاوره ای آموزشی
 • کارنامه رشته های قبولی
 • کارنامه روند تحصیلی

نقاط ضعف آزمون های آزمایشی گزینه دو

گزینه دو تمرکز خود را در تابستان به دروس پایه قرار می دهد و در طول سال تحصیلی روی دروس پیش دانشگاهی متمرکز می شود. برای عقب نماندن از برنامه آزمون ها باید از ابتدا با آزمون ها پیش بروید. همچنین در آزمون های گزینه دو اگر به یک آزمون نرسید و از آن جا به مانید، جبران آن مشکل خواهد بود.

آزمون های آزمایشی گاج

جامعه آماری های آزمایشی گاج

این موسسه به علت نو پا بودن جامعه آماری خوبی ندارد و اگر به زیاد بودن جامعه آماری خیلی زیاد اهمیت می دهید شاید این موسسه توقعات شما را برآورده نکند.

سطح سوالات های آزمایشی گاج

به لحاظ سطح سوالات و کیفیت آن ها و مطابق بودن با کنکور به جرات می توان گفت که گاج یکی از بهترین ها و شاید استاندارد ترین سوالات را در بین آزمون های آزمایشی دارد. درست است که گاج در برگزاری آزمون فقط چند سالی است که وارد میدان شده است اما از سال ها پیش در زمینه تالیف کتاب های تستی و سوال های مختلف فعالیت داشته است و کیفیت سوالات هم در کتاب ها و هم در آزمون های آزمایشی خیلی خوب است.

برنامه آزمون آزمایشی گاج

از نظر ارزیابی بعد از آزمون و کیفیت کارنامه ها گاج از سطح خوبی برخوردار است و تحلیل خوبی ارائه می دهد. گاج پس از هر آزمون یک کارنامه شخصی ارائه می دهد که شامل درصد های دروس، تراز کل و تراز هر درس، نمره میانگین تمام شرکت کنندگان و بسیاری جزئیات دیگر است که تحلیل کاملی از آزمون به شما ارائه خواهد داد. علاوه بر این کارنامه شخصی گاج یک کارنامه جمع بندی را در هر نیمسال به شما خواهد داد که تحلیل کاملی از آزمون هایی که در آن نیمسال داده اید به شما ارائه خواهد داد. شرکت در آزمون های آزمایشی گاج نسبت به کانون و گزینه دو مقرون به صرفه تر است و هزینه کمتری می خواهد. این برای خانواده هایی که در سال کنکور هزینه های زیاد دیگری نیز متحمل شده اند یک نقطه قوت به شمار می رود.

نقاط ضعف آزمون آزمایشی گاج

علاوه بر پایین بودن جامعه آماری این موسسه، نداشتن برنامه ریزی دقیق و حساب شده برای برگزاری آزمون ها نیز یک نقطه ضعف دیگر برای گاج محسوب می شود.

آزمون های آزمایشی سنجش

آزمون های آزمایشی سنجش مقرون به صرفه ترین آزمون ها در مقایسه با سایر موسسات است اما نمی توان فقط به علت ارزان بودن به این آزمون ها اکتفا کرد. در ادامه این آزمون ها را بررسی بیشتری میکنیم:

جامعه آماری آزمون آزمایشی سنجش

آزمون های مرحله ای سنجش که در طول سال برگزار می شود جامعه آماری بالایی ندارد اما شهرت آزمون های آزمایشی سنجش به 4 آزمون جامع پایانی است که جامعه آماری بسیار بالایی دارد و حتی برخی از دانش آموزان که در موسسات دیگر شرکت کرده اند، در این آزمون های جامع نیز شرکت می کنند. رتبه ای که در این آزمون های جامع کسب می شود می تواند نزدیک به رتبه کنکور باشد.

سطح سوالات آزمون آزمایشی سنجش

شاید در ابتدا به نظر برسد چون این آزمون ها مال سازمان سنجش هستند، سطح سوالاتشان خیلی نزدیک به سوالات کنکور است و طراحان سوالات کنکور سوالات این آزمون ها را طراحی می کنند. اما اینطور نیست. به هر حال سوالات آزمون های آزمایشی سنجش سطح قابل قبولی دارند و می توانند محک خوبی برای سنجیدن شما باشند.

برنامه آزمون آزمایشی سنجش

آزمون های آزمایشی سنجش اصلاً برنامه منظمی ندارند و آزمون های در طول سال در فواصل نامنظم برگزار می شوند. این آزمون ها برای کسانی که عادت دارند کاملاً با برنامه جلو بروند اصلاً مناسب نیستند. به لحاظ کارنامه نیز این موسسه بسیار ضعیف است و بر خلاف موسسات دیگر در روز آزمون کارنامه صادر نمی کند. به طور کلی می توان گفت آزمون های پایانی سنجش به علت جامعه آماری بالا و هزینه پایین ارزش شرکت کردن را دارند اما در طول سال آزمون های چندان مناسبی نیستند.

نقاط ضعف آزمون آزمایشی سنجش

آزمون های آزمایشی سنجش برنامه منسجم و منظمی ندارند و در زمان برگزاری آزمون ها نیز نظم مشخصی مشاهده نمی شود، همچنین نبود تحلیل و کارنامه با کیفیت پس از آزمون نیز نقطه ضعف بزرگی برای آزمون های این موسسه به شمار می رود. اگر برای کنکور نیاز به مشاوره دارید، پیشنهادمان این است که از خدمات مشاوره تلفنی تحصیلی مرکز مشاوره صدای رهیاب در زمینه های برنامه ریزی، ثبت نام کنکور، انتخاب رشته، معرفی رشته ها، مشاوره کنکور رشته های مختلف، کاردانی، کارشناسی ارشد و دکتری، علمی کاربردی، دانشگاه آزاد، پیام نور، معرفی دانشگاه ها و... بهره مند شوید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «بهترین آزمون آزمایشی کنکور کدام است؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: