مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)

بولیمیا نوعی اختلال تغذیه ای است و بسیار آسیب زننده به افراد مبتلا می باشد. بولیمیا اگر درمان نشود ممکن است زندگی فردی و اجتماعی شخص را تحت الشعاع خود قرار دهد. حتی دیده شده است که این اختلال در نهایت موجب طلاق در زندگی فرد شده است. افراد مبتلا به بولیمیا زمانی که غذا می خورند، کنترل و مدیریتی بر رفتار خود ندارند و بیش از حد غذا می خورند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین «آیا به زودی چاق می شوم؟»

در نتیجه جهت جبران افراط و عدم مدیریت در خوردن غذا، به روش های ناسالم و غیر علمی متوسل می شوند. مثل رژیم گرفتن های سخت و طاقت فرسا، ورزشهای بسیار سنگین. در موارد شدیدتر این امکان وجود دارد که آنها بصورت دائمی و آگاهانه باعث استفراغ خود شوند؛ یعنی انگشت به حلق خود می برند و بصورت عمدی می خواهند که بالا بیاورند. بسیاری از این افراد از داروهای مکمل غذایی، داروهای مسهل و مدر استفاده می کنند.

افرادی که مبتلا به بولیمیا شده اند، به هیچ عنوان از افزایش وزنی که پیدا کرده اند، رضایت ندارند. غالبا تصور ذهنی بسیار بدی نسبت به اندام و بدن خود دارند. خودشان را بدتر از آن چیزی که هستند، تصویرسازی می کنند و قضاوت صحیحی نسبت به خود ندارند. لازم به ذکر است که اختلال بولیمیا اغلب در مورد تصورات ذهنی فرد نسبت به خود می باشد و همین امر احتمال درمان را کاهش می دهد.

/// شماره های تماس ///

نشانه ها و علائم بولیمیا

 • رضایت نداشتن از اندام و فرم بدن و عدم رضایت از وزن فعلی؛
 • دائما می ترسند که وزنشان از زمان حال بیشتر شود؛
 • بیش از حد غذا خوردن در هر وعده غذایی؛
 • از دست دادن کنترل غذا خوردن (نمی توانند خود را متوقف کنند)؛
 • بالا آوردن عمدی، ورزش های سنگین و رژیم گرفتن غیراصولی؛
 • استفاده بیش از حد از مسهل، مدر و مکملهای غذایی.

وزن کردن خود و اختلال پرخوری

عوامل مؤثر در بروز بولیمیا

طبق آمار نفرات مبتلا به بولیمیا، دختران و زنان بیشتر از پسران و مردان به بولیمیا مبتلا می شوند. این اختلال اغلب موارد در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی خود را نشان می دهد. در ادامه عواملی که خطر ابتلا به بولیمیا را افزایش می دهند، به ترتیب ذکر شده است.

عوامل زیست شناختی و توارث

افرادی که اطرافیان و اقوام نزدیکشان مبتلا به بولیمیا و اختلالات تغذیه ای هستند، میزان ابتلایشان بیشتر از افراد عادی است. این نکته را نیز اضافه کنیم که اضافه وزن بیش از حد در دوران کودکی و نوجوانی میزان ابتلا به بولیمیا را افزایش می دهد.

مشکلات روانشناختی

وجود مشکلات روانشناختی مثل اختلالات خلقی (افسردگی، مانیا و ...)، طبقه اختلالات اضطرابی و الکلیسم. مصرف بیش از حد مواد مخدر رابطه نزدیکی با اختلال بولیمیا دارد. مبتلایان به بولیمیا غالبا در مورد وجود خود احساس خوب و مثبتی ندارند و نکات منفی را به خود نسبت می دهند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین مثبت اندیشی

رژیم صحیح و سالم غذایی

افرادی که به منظور لاغر شدن و تناسب اندام تصمیم می گیرند که رژیم بگیرند، میزان ابتلا به اختلالات تغذیه ای بیشتری نسبت به افراد عادی خواهند داشت. اکثر افرادی که به بولیمیا دچار هستند، هر باری که پرخوری هایی را انجام می دهند، رژیم های سخت بعد از آن می گیرند.

بولیمیا چه عوارضی دارد؟

 • از بین رفتن اعتماد و عزت نفس در فرد، بروز مشکلات ارتباطی با دیگران، مشکل در تداوم دوستی ها؛
 • نارسایی کلیه ها به دلیل کم آبی بدن ناشی از رژیم های سخت در فرد؛
 • اختلال در کارکرد قلب، آریتمی و نارسایی های قلبی؛
 • ایجاد مشکل و عفونت لثه و پوسیدگی دندانها؛
 • اختلال در زمان بندی قاعدگی در بانوان؛
 • مشکلات تنفسی، گوارشی و اختلالات بلع؛
 • افزایش اضطراب، شروع علائم افسردگی و گوشه گیری، اختلالات خلقی و تغییرات ویژگی های شخصیتی؛
 • آسیب زدن به خود، تصویرسازی و فکر کردن به خودکشی.
/// شماره های تماس ///

برای پیشگیری چه کارهایی باید کرد؟

اگرچه می دانیم با توجه به پیشرفتهای تخصصی علمی، راه قطعی و مشخصی برای پیشگیری از اختلال بولیمیا وجود ندارد، اما نباید نگران بود. بلکه می توان قبل از اینکه شرایط فرد بدتر از زمان حال شود، فرد مبتلا را به راه درست و صحیح هدایت کرد.

اقداماتی مانند:

به فرزندان و افرادی که با آنها در ارتباط هستیم، کمک کنیم تا جدای از اندام، ظاهر و وزنی که دارند، تصویرسازی ذهنی خوبی از خود داشته باشند. به آنان اطمینان خاطر دهیم که اعتماد به نفس و شخصیت هر فرد، ارتباطی به اندام و وزن او ندارد. در واقع بیشتر از ظاهر می توان بر فضائل اخلاقی افراد تاکید داشت تا تمرکز ذهنی آنان از روی بدن خود خارج شود.

زمان بندی های وعده های غذایی سالم و متناسب با علایق اعضاء خانواده را به گونه ای برنامه ریزی کنیم که حداقل یک وعده را بصورت خانوادگی و دسته جمعی میل بفرمائیم. این قانون را در خانه اجرایی کنیم که کسی حق ندارد درباره وزن یا اندام خود صحبت کند. به جای تمرکز بر اندام، فکر و ذهن مان را متمرکز بر سبک زندگی سالم بگذاریم. از همین امروز که برای مقابله با بولیمیا برنامه ریزی کردیم، رژیم های سخت غذایی، مکمل های آسیب زننده به بدن، ورزشهای سخت و بدون اصول را در خانواده ممنوع کنیم.

پرخوری و بولیمیا

چه درمانهایی برای بولیمیا وجود دارد؟

بر اساس تجارب بالینی متخصصین درمانی، معمولا افراد مبتلا به بولیمیا لازم است چند درمان را تجربه کنند. یعنی نمی توان گفت که فقط با یک روش می توان درمان را انجام داد. درمان های ترکیبی شامل روان درمانی توسط روانشناس بالینی و استفاده از دارو با تجویز متخصص اعصاب و روان.

روان درمانی بولیمیا

روان درمانی که با رویکرد رفتار درمانی شناختی صورت می گیرد، به فرد مبتلا کمک می کند الگوی تغذیه خود را بصورت سالم و صحیح تغییر دهد. همچنین روان درمانی شناختی، عادت ها و باورهای نابهنجار فرد را شناسایی کرده و درصدد تغییرات آن با کمک خود فرد برخواهد آمد.

خانواده درمانی در بولیمیا

همانطور که گفتیم درمان بولیمیا درمانی ترکیبی است. خانواده درمانی نیز شاخه ای از روان درمانی می باشد که در این درمان ها به سرپرستان فرد مبتلا کمک می شود تا عادت های نابهنجار تغذیه ای فرد مبتلا را مدیریت کنند و میزان غذا خوردن او را کنترل کنند.

روان درمانی میان فردی و شخصی

این روش به فردی که به بولیمیا مبتلا است، کمک می کند تا مشکلاتی که در روابطش با دیگران بوجود آمده را خود حل کند. حل مسئله را می آموزد و برای مقابله با آنها به تنهایی از توانمندی های لازم بهره مند خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین اعتماد به نفس

نکاتی برای مقابله با بولیمیا

به صورت دائمی یادآوری کنیم که چه میزان از وزن مان، متناسب با بدن ما است. انتظار معقولی از خود داشته باشیم. در مقابل وسوسه و لغزشهای احتمالی در زمان رژیم گرفتن، آگاهانه مقاومت کنیم. زیرا با این کار، توانایی کنترل بر میزان غذا خوردن خود را پیدا خواهیم کرد و کمتر کنترل خود را در غذا خوردن از دست می دهیم؛ پس صبور و ثابت قدم باشیم.

شرایط و موقعیتهای تنش زایی را که می دانیم موجب بروز یا تشدید علائم بولیمیا در ما می شود را شناسایی کرده و برای کمتر شدن این موقعیتها با کمک متخصص و اطرافیان تلاش کنیم. نکات منفی ای که در خود داریم را به فراموشی بسپاریم. برای بهبودی از بولیمیا فقط می بایست تمرکز بر روی نقاط مثبتی که داریم، داشته باشیم. این عمل، میزان اعتمادبه نفس را افزایش خواهد داد.

نویسنده: علی اصغر رضائی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «بولیمیا یا اختلال در تغذیه چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: