مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تحفیف
تعیین وقت آنلاین مشاوره حضوری
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(5 رای)

بیوفیدبک چیست ؟

بیوفیدبک چیست ؟ سوالی که امروزه در بسیاری از مراکز مشاوره روانشناسی مطرح می‌شود. از این رو قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که بیوفیدبک چیست ؟ و ماهیت اصلی و کاربرد آن چیست. واژه بیوفیدبک یا پس‌خوراند زیستی عبارت کوتاه‌تری برای مفاهیم فیدبک خارجی روانی و فیزیولوژیک تشدید یافته است. بیوفیدبک درمان ذهن- جسم با استفاده از ابزاراهای الکترونیکی است. تا به افراد کمک کند بر فرایندهای روان-زیستی شان کنترل و آگاهی یابند. درمانگران بیوفیدبک فرد را هدایت می‌کنند تا یادگیری کنترل خودمختار بر جسم و روان را تسهیل سازند. و درحفظ سلامت شخصی و بهزیستی جسم- ذهن در سطح بالاتر، نقش فعالتری داشته باشند.

بیوفیدبک چگونه می‌تواند به ما کمک کند؟

بیوفیدبک یکی از ابزارهای جدیدی است که اخیراً کاربردهای فراوانی در درمان و مشاوره روانشناسی پیدا کرده است. ابزارهای بیوفیدبک، فعالیت ماهیچه، درجه حرارت پوست و تنفس و ضربان قلب و فشار خون و جریان خون مغز را اندازه گیری می‌کنند. در بیوفیدبک ‌کاربردی، هدف اصلی بالابردن آگاهی شخص نسبت به آنچه در بدن و حتی مغزش به وقوع می‌پیوندد و افزایش قدرت کنترل برآن است. با ارائه این تکنیک و در اختیار داشتن اطلاعات و آمار بیوفیدبک، افراد فیدبک‌های واضح و مستقیمی را از سیستم فیزیولوژی‌شان دریافت می‌دارندکه به آنها در کنترل عملکرد این سیستم کمک می‌نماید.

کاربرد بیوفیدبک در بهبود مشکلات جسمی و فیزیکی

به عنوان مثال با استفاده از دستگاه الکترومیوگرام "Electromyogram" (میلی گرم)، شخص در مورد فعالیت ماهیچه‌ها و میزان انقباض آنها آگاهی می‌یابد. با استفاده از فیدبک عینی که از دستگاه الکترومیوگرام دریافت می‌کند خواهد توانست کنترل بهتری در کاهش، افزایش و تنظیم انقباض عضلاتش داشته باشد. از بیوفیدبک می‌توان همین استفاده‌ها را درباره‌ی روان و بازخوردهای روانی فرد نیز استفاده کرد. در واقع بازخوردهای روانی و واکنش مغز به رفتارها، موقعیت‌های خاص و... در بیوفیدبک مشخص می‌شود. و فرد می‌تواند با اطلاع از آن‌ها بر رفتارها و واکنش‌های خود، کنترل بیشتری داشته باشد.

کاربردهای بیوفیدبک,درمان رواشنناسی,اطلاعات فیزیولوژیک,بیوفیدبک چیست,درمان در نوروفیدبک,روش درمان نوروفیدبک,تعداد جلسات نوروفیدبک,نوروفیدبک در روانشناسی,درمان با نوروفیدبک,بیوفیدبک,نوروفیدبک,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره روانشناسی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی مهارت های زندگی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی رهیاب,بیوفیدبک روانشناسی,بیوفیدبک روانشناسی

کاربرد بیوفیدبک در روان درمانی و مشاوره روانشناسی

علاوه بر تحقیقات انجام شده در علوم اعصاب، رفتار و سایبرنتیک، عوامل فرهنگی نیز در پیدایش و رشد بیوفیدبک بسیار مؤثر بوده‌اند. که از مهم‌ ترین آنها به کاربرد روش‌های آرام ‌سازی باید اشاره نمود. روش‌های مختلف آرام‌ سازی عمدتاً‌ ریشه در فرهنگ شرقی دارد. و به ویژه در مکاتب یوگا و ذِن آموزش داده شده‌اند. یوگای‌ها و اساتید آن طی مراقبه‌های عمیق قادر هستند تغییرات چشمگیری را در فیزیولوژی طبیعی‌شان ایجاد نمایند.

از همین رو برخی از متخصصین از بیوفیدبک که هدفش داشتن کنترل بیشتر بر تغییرات فیزیولوژیک است به عنوان «یوگای غرب» یا «ذن الکتریکی» نام می‌برند. از سویی حوزه مهمی از رفتاردرمانی به تحقیقات روانشناسی در زمینه استرس و علائم جسمی و ایمونولوژیک ناشی از آن اختصاص دارد. در بسیاری از سیستم‌های کنترل استرس، به ایجاد آگاهی نسبت به علائم‌ناشی از استرس و در مقابل وضعیت داشتن آرامش پرداخته می‌شود. در واقع مدل‌های مختلف آرام‌ سازی که برگرفته از مکاتب ذکر شده هستند به دو روش تمرکز بر اندام نظیر آموزش آرام ‌سازی پیش‌رونده و یا خودآموزی آرام‌ سازی و یا افزایش تمرکز ذهنی به ایجاد هماهنگی فیزیولوژیک و افزایش آرامش ذهنی می‌پردازند.

اساس کار بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک بر این نکته تأکید دارد که انسان قادر است به طور ارادی بر عملکرد سیستم خودکار جسم‌اش تأثیر بگذارد. در واقع فرد با دیدن آمار مربوط به عکس‌العمل‌های فیزیکی، جسمی و روانی، که بیوفیدبک در اختیارش قرار می‌دهد، کم کم یاد می‌گیرد که چگونه خود را کتترل کند. به عنوان مثال، در طول چند روز می‌توان به فرد آموخت که بدون ایجاد انقباض عضلانی حرارت یک دستش را به 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد بیشتر از دست دیگر برساند.

تمایز بیوفیدبک از سایر روش‌های آرام سازی و کنترل بر ذهن

یک مثال از کاربردهای بیوفیدبک: یکی از روش‌های بیوفیدبک برای کنترل سردردهای میگرنی از طریق هدایت خون بیشتر به محیط و کاهش جریان خون در سر می‌باشد. اما آنچه بیوفیدبک را از روش‌های آرام ‌سازی و تمرکزی متمایز می‌سازد و از اجزای اصلی آن به حساب می‌آید استفاده از ابزار و ماشین‌های مختلفی است که به دریافت فیدبک و داشتن درک بهتر و نهایتاً اِعمال کنترل بیشتر بر فرآیندهایی نظیر انقباض عضلات، دمای پوست، ضربان قلب، فشار خون و غیره کمک می‌نمایند.

در واقع در بیوفیدبک با مشاهده واکنش‌های روانی و جسمی، خیلی سریع‌تر و ویژه‌تر می‌تواند بر خود کنترل پیدا کند. این موضوع با کمک درمانگر و مشاور روانشناس که آموزش‌های لازم را دیده باشد، می‌تواند سریع‌تر نیز بشود. شما می‌توانید از خدمات بیوفیدبک و سایر خدمات روانشناسی مرکز مشاوره رهیاب استفاده کنید.


جهت استفاده از خدمات مختلف مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب باید چه کار کنم؟

هموطنان عزیز می توانند برای استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب در ساعات مختلف شبانه روز، حتی در روزهای تعطیل با ما تماس بگیرند. جهت تماس با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب تنها به یک خط ثابت تلفن نیاز دارید. شما می‌توانید با شماره گیری شماره ۹۰۹۹۰۷۵۲۲۶ بدون پیش شماره  و تنها از طریق تلفن ثابت از مشاوره مشاوران یکی از مراکز برجسته روانشناسی تهران استفاده کنید.


خدمات کلان مشاوره تلفنی صدای رهیاب در زمینه مشاوره روانشناسی تلفنی

مشاوره مهارت های زندگی تلفنی

مشاوره دانستنی های روانشناسی تلفنی

مشاوره روان تحلیلی تلفنی

مشاوره اختلالات رفتاری تلفنی

مشاوره اختلال روانی

مشاوره اختلال شخصیت تلفنی

مشاوره اختلالات یادگیری تلفنی

مشاوره اختلالات جسمی تلفنی

مشاوره استرس تلفنی

مشاوره افسردگی تلفنی

مشاوره اعتیاد تلفنی

مشاوره وسواس تلفنی

مشاوره ترس تلفنی

مشاوره انزوا تلفنی

مشاوره خشم تلفنی

مشاوره کاریزما و مدیریت تلفنی

مشاوره نوروفیدبک تلفنی

مشاوره بیوفیدبک تلفنی

مشاوره حریم خصوصی تلفنی


درمان در نوروفیدبک,روش درمان نوروفیدبک,تعداد جلسات نوروفیدبک,نوروفیدبک در روانشناسی,درمان با نوروفیدبک,بیوفیدبک,نوروفیدبک,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره روانشناسی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی مهارت های زندگی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی رهیاب,بیوفیدبک روانشناسی,نوروفیدبک روانشناسی  برای مشاوره روانشناسی تلفنی می توانید به روش‌های زیر با ما در تماس باشید:

درمان در نوروفیدبک,روش درمان نوروفیدبک,تعداد جلسات نوروفیدبک,نوروفیدبک در روانشناسی,درمان با نوروفیدبک,بیوفیدبک,نوروفیدبک,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره روانشناسی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی مهارت های زندگی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی رهیاب,بیوفیدبک روانشناسی,نوروفیدبک روانشناسی  تلفن مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب : از سراسر کشور فقط با تلفن ثابت و بدون پیش شماره 9099075226.

درمان در نوروفیدبک,روش درمان نوروفیدبک,تعداد جلسات نوروفیدبک,نوروفیدبک در روانشناسی,درمان با نوروفیدبک,بیوفیدبک,نوروفیدبک,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره روانشناسی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی مهارت های زندگی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی رهیاب,بیوفیدبک روانشناسی,نوروفیدبک روانشناسی  تلفن مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب : فقط از تهران و فقط با تلفن ثابت و بدون پیش شماره 9092305648.

درمان در نوروفیدبک,روش درمان نوروفیدبک,تعداد جلسات نوروفیدبک,نوروفیدبک در روانشناسی,درمان با نوروفیدبک,بیوفیدبک,نوروفیدبک,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره روانشناسی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی مهارت های زندگی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره روانشناسی رهیاب,بیوفیدبک روانشناسی,نوروفیدبک روانشناسی  شبکه های اجتماعی مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب : کانال تلگرام مشاوره تلفنی صدای رهیاب. - صفحه اینستاگرام مشاوره تلفنی صدای رهیاب.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «بیوفیدبک چیست - دانستنی های روانشناسی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: