مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(19 رای)

اگر زیادی چاق یا زیادی لاغر هستید، یا احساس می کنید که بدنتان پیر و فرسوده شده و تصویر ذهنی خوبی از خود ندارید و به همین خاطر ناراحت هستید، حتماً این مقاله را بخوانید. در این مقاله تلاش شده به صورت خلاصه دلایل پیدا شدن این احساس بیان شود. و در آخر راهکارهایی عملی برای آن ارائه شود.

تصویر بدنی یا خودانگاره بدنی چیست؟

در روانشناسی، به تصویر ذهنی ای که شخص نسبت به بدن خود دارد، تصویر بدنی یا خودانگاره ی بدنی می گویند. از نظر روانشناسی تصویر بدنی به اندیشه­ ها، احساسات و ادراکاتی که شما در مورد ظاهر و شکل بدنتان دارید اشاره میکند.

تأثیر تصویر بدنی بر فعالیت فیزیکی

مشاوره های روانشناسی نشان می دهند که نوع احساس شما نسبت به بدنتان، می­تواند فعالیت و مشارکت جسمی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 • افرادي كه احساس مي­كنند بدنشان بهتر است (تصوير بدني مثبتی نسبت به خود دارند). نسبت به افرادي كه تصوير بدنی مثبتی ندارند با جرأت بیشتری در فعاليت­های جسماني مشارکت کرده و درگیر می شوند.
 • شما باید بر روی کاری که انجام می دهید تمرکز داشته باشید. احساس خوبی از آن کار داشته باشید (بدون در نظر گرفتن شکل یا اندازه خود). وبه خاطر کاری که برای خود انجام می دهید، به خود افتخار کنید.
 • در فرایندهای مشاوره مشخص شده است که تصویر بدنی می­تواند نوع فعالیت بدنی که افراد از شرکت در آن احساس راحتی می­کنند و همچنین سطوح لذت آن ها را تحت تاثیر قرار بدهد.
 • روانشناسان معتقدند افرادي كه در مورد ظاهرشان خجالتی و مضطرب هستند، ترجيح مي­دهند تنها ورزش كنند. و در نتیجه از فعالیت بدنی خود کمتر لذت ببرند.
 • مشاوران دریافته اند، هنگامی که افراد حمایت­های اجتماعی و لذت ناشی از فعالیت­های بدنی را تجربه می­کنند، شرکت در فعالیت های جسمانی افزایش می­یابد.
 • از دیدگاه روانشناسان، جست وجو برای دستیابی به محیط­های حمایت کننده و ورود به محیط های ورزشی ای که در آن احساس راحتی می کنید، بسیار مهم است.

چگونه می توانید تصویر بدنی تان را بهبود ببخشید؟

برای بهبود تصویر ذهنی از بدن خود به نکات زیر توجه کنید:

1. در مورد بدن خودتان مثبت بیندیشید و مثبت صحبت کنید

 • طبق نتایج حاصل از مشاوره ی مشاوران و روانشناسان، افرادی که اغلب به گفتار بدنی منفی رو می آورند و یا «به بحث در مورد چربی» می پردازند از جملاتی مانند «من خیلی چاق هستم»، «من واقعا نیاز به کاهش وزن دارم»، و «من فلان لباس را نمی­پوشم چون من را چاق نشان می­دهد» استفاده می کنند.
 • پیشنهاد مشاوران و روانشناسان این است که اظهارنظرهای منفی را با جملاتی از قبیل «من قوی هستم» و «من از بدنم مراقبت می­کنم و بدنم را پرورش می­دهم و روی آن کار میکنم» جایگزین کنید.
 • اظهارات بدنی مثبت را بنویسید و به طور سازمان یافته آنها را در خانه خود قرار دهید - به عنوان مثال آنها را روی آینه ی حمام خود و یا بر روی صفحه ی نمایش تلفن بچسبانید. بر اساس قوانین روانشناسی این یادداشت­ها به شما کمک می کنند تا از گفتار مثبت در مورد بدنتان بیشتر استفاده کنید.

تصویر ذهنی نسبت به ظاهر بدنمان

2. بر روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانید با بدنتان انجام دهید

 • برای این کار روانشناسان و مشاوران به بزرگسالان توصیه می کنند که فعال باشید... فعالیت جسمانی جدیدی را یاد بگیرید، با خانواده خود به پارک بروید، برای راه رفتن به طول 5 کیلومتر تمرین کنید، از گام شمار استفاده کنید و یا راه رفتن خود را تا 10 هزار گام در روز بشمارید.
 • از این که می­توانید با بدن خود فعالیتی انجام دهید و از فعال بودن لذت ببرید، شکرگزار خداوند باشید.

3. این ایده را بپذیرید که بدن­های سالم و شاد در تمام اشکال و ابعاد وجود دارند و در افراد لاغر خلاصه نمی شود

 • با توجه به آمارهای روانشناسی باور رایج در جامعه ما این است. که بدن «ایده­ آل» بدنی است که لاغر و خوش فرم باشد. این در حالی است که این شکل از بدن تنها یکی از انواع فرم بدنی است که می­تواند خوشحال و سالم باشد.
 • روانشناسان معتقدند لاغر شدن به طور خودکار شما را خوشحال نخواهد کرد، تمام مشکلات خود را حل کنید. یا زندگی را برای خودتان هیجان انگیزتر و جالب­تر کنید. شادی یک امر درونی است.
 • لاغر بودن الزاماً برابر با سالم بودن نیست. توصیه مشاوران روانشناسی این است که در فعالیت­های جسمانیِ هماهنگ مشارکت کنید. تا سالم تر باشید و سالم تر زندگی کنید.
منبع: کلیک کنید

نویسنده: محسن کریمی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «تصویر ذهنی خود را نسبت به ظاهر بدنمان چگونه تغییر دهیم؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: