مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(15 رای)

تاثیر باورها و اعتقادات در ازدواج

ازدواج مقدس ترین پیمان مرد و زن برای تشکیل زندگی مشترک است. این پیمان درتمام ادیان، مقدس می باشد. قطعا امر به این مهمی ملزوماتی دارد. در این رابطه نمی توان تاثیر باورها و اعتقادات در ازدواج نادیده گرفت. در ابتدای مقاله این نکته را خاطر نشان کنیم که باور و اعتقاد در زندگی هر فرد تنها منوط بر باورهای اسلامی نیست. منظور از باور اعتقاد، انسانیت و رفتار و اخلاق انسانی اوست. این اخلاق انسانی جزئی از دین و مکتب تمام ادیان است. منظور این نیست که یک فرد به صرف مسلمان بودن می تواند انسان خوبی باشد. کسی وارسته و کامل است که اخلاق انسانی و دینی و باورها و اعتقادات خود را در رفتار خود نشان دهد.

تاثیر باورها و اعتقادات در ازدواج و در ایران

ما در کشوری زندگی می کنیم که پایه و اساس آن را دین و مذهب تشکیل داده است. پس دارا بودن باورهای مستحکم دینی و اسلامی تاثیر بسیار زیادی در این رابطه مهم دارد. یکی از مهمترین و اساسی ترین ملاک های انتخاب در زندگی زن و مرد می تواند مذهبی بودن و با ایمان بودن آنها باشد. زیرا بر طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده نشان داده کسانی که ملاک های انتخابشان اعتقادات مذهبی بوده، رضایتمندی بیشتری در ازدواج داشته اند.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: نقش مسائل مذهبی در ازدواج چیست؟


نظر روانشناسان در مورد تاثیر باورها واعتقادات در ازدواج چیست؟

بسیاری از محققین و مشاورین و روانشناسان سراسر جهان بر اساس تحقیقات میدانی خود متوجه شدند که افرادی که باورهای محکمتری در زندگی داشته اند، زندگیشان طولانی مدت و بدون مشکل بوده است.با توجه به بررسی این نتایج حتی روانشناسان غربی نیز به صراحت اعلام کرده اند که به طور قطع میان پایداری و استحکام بنیان خانواده و باورها و اعتقادات دینی ارتباط مستقیمی وجود دارد.

اهمیت انتخاب همسر از جنس باورها و اعتقادات

انتخاب همسر ایده آل کار سختی است. از طرفی انتخاب همسری از جنس و عقیده خود اهمیت کار را دو چندان می کند. باورها و عقاید در رفتار و اخلاق و نوع زندگی هر فرد تاثیر مستقیمی در زندگی موفق دارد. بهتر است هر زن و مرد برای زندگی خود همسری از جنس خودشان انتخاب کنند. زیرا ناهماهنگی های فرهنگی چه از نظر مذهب و چه باور و چه اعتقاد،ضربه محکمی بر پیکره زندگی آنها خواهد زد. دادگاه ها هر روز شاهد اختلافات و دعواهای خانوادگی هستند که منشا آن همین ناهماهنگی های اخلاقی است. عده ای هم از ترس طلاق مجبور به ادامه زندگی می شوند. در آن زندگی قطعا مزه خوشبختی را نخواهند چشید.

تاثیر باورها و اعتقادات در ازدواج و تربیت فرزندان

هماهنگی های فرهنگی و باورهای مذهبی نه تنها در آرامش و خوشبختی زوجین تاثیر مسقیمی دارد. بلکه در تربیت فرزندان نیز بسیار مهم است. این موضوع باعث می شود در سبک و نوع زندگی فرزند خود همواره به تفاهم برسید. اینکه فرزندتان باید چگونه زندگی کند. در جمع چه رفتاری داشته باشد. چگونه صحبت کند و چگونه بخندد. در مشکلات چه عکس العملی داشته باشد. چه دوستانی را انتخاب کند. مسائلی است که نیاز به تفاهم اخلاقی میان پدر و مادر دارد. جنس این تفاهمات همان باورها و اعتقادات است. این کودک در انتها هدف را می شناسد و دچار دوگانگی شخصیت نمی شود.

اهمیت هماهنگی زن و شوهر در باورهای مذهبی

بهتر است که زوجین از لحاظ اعتقادات مذهبی در یک سطح باشند. ولی اگر هیچ اعتقادی نداشته باشند نیز باید مانند هم باشند.. اینگونه نباشد که یک طرف معتقد باشد و طرف دیگر هیچ اعتقادی نداشته باشد. در این صورت حتی باور زن یا مرد در فرزند منتقل نمی شود و دوگانگی اوبدتر می شود.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: تفاوت مذهب در ازدواج چه تاثیری دارد؟


نقش اختلافات و اعتقادات مذهبی درازدواج

آیا کسانی که باورها و عقاید متفاوتی دارند زندگی پایداری خواهند داشت؟

صد درصد خیر. باورها و اعتقادات شما هر چه که باشد باید با همسری از جنس خود ازدواج کنید. در غیر این صورت برای پایداری زندگی باید دست به انجام کارهایی بزنید که دوست ندارید. یا جاهایی بروید که مغایر با فرهنگ و تربیت شماست. اگر کسانی از دو فرهنگ و دو باور متفاوت با یکدیگر ازدواج کنند قطعا پس از چند ماه یا کارشان به طلاق می کشد یا اینکه به مشاور یا روانشناس نیاز پیدا می کنند. مشاور و روانشناس می توانند در این مورد کمک شما کنند. اما آیا آن باور و اعتقاد در ذهن شما عوض می شود؟ مدام باید خود خوری کنید و سر مسائل پیش پا افتاده تا مهم کوتاه بیایید. اگر آدم این کار هستید و خودتان برای خودتان مهم نیستید می توانید این کار را بکنید.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: پیامدهای طلاق و تاثیر آن بر زنان


توصیه مهم به دختران دم بخت

هیچ انسانی شبیه هم نیست و قطعا هر انسانی با دیگری تفاوت های اخلاقی زیادی دارد. متاسفانه در فرهنگ دختران انتخاب می شوند و پسران انتخاب می کنند. به همین دلیل انتخاب های آنها محدود است. به دختران عزیز توصیه می کنیم که تاثیر باورها و اعتقادات را در ازدواج جدی بگیرند. اگر پسری از لحاظ مسائل اخلاقی و مذهبی با شما سازگار است و می تواند یک زندگی آرام و ساده را برای شما بسازد. بهتر است دست از زیاده طلبی بردارید. مسائل مادی ممکن است با کار و تلاش زیاد حل شود اما اخلاق و باور و اعتقاد هرگز عوض نخواهد شد. هر کس بگوید عوض شده مطمئن باشید در باطن اینگونه نخواهد بود.

تاثیر باورها و اعتقادات در ازدواج و تعهد بعد از ازدواج

اعتقادات و باورهای اسلامی باعث می شود که نسبت به زندگی زناشویی تعهد بیشتری داشته باشید. تعهد و پایبندی در زندگی از اصولی ترین پایه های یک زندگی شاد و بدون دغدغه است. اما این تعهد از کجا سرچشمه می گیرد؟ قطعا از باورها و عقاید هر فرد است. شخصی که در زندگی به هیچ چیز معتقد نیست آیا می تواند به شما وفادار باشد؟ در زندگی این فرد خوب و بد وجود ندارد. تمام روابط از نگاه او خوب است. صحبت کردن و بگو و بخند با فرد غریبه از نگاه این فرد هیچ ایرادی ندارد. روابط او آزاد بوده و در اصل در خیانت هر روز برای او باز است.

نکنه مهم اینکه

حتی صداقت و وفاداری در این خانواده ها پررنگ تر شده و بی احترامی و خیانت و دروغ در این فرد بسیار زیاد است. اگر می خواهید با افرادی بی اعتقاد در زندگی وصلت کنید باید تمام این نکات را در نظر بگیرید.

تاثیر باورها و اعتقادات در ازدواج

گردآوری: معصومه راهی

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله تاثیر باورها و اعتقادات در ازدواج استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «تاثیر باورها و اعتقادات در ازدواج تا چه حد است؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: