مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(26 رای)

پژوهش های روانشناسی  که توسط روانشناسان کانادایی انجام شده نشان می دهد که هوا تاثیر قابل توجهی بر رفتار و خلق و خو بسیاری از افراد می گذارد. هر فرد در آب و هوای متفاوت رفتار ممکن است رفتار متفاوتی بروز دهد. در این مقاله مرکز مشاوره روانشناسی صدای رهیاب قصد دارد تا به موضوع رابطه رفتار افراد و تغییر فصول بپردازد. با ما همراه باشید.

عوامل تاثیرگذار بر تغییر رفتار افراد

مطالعات روانشناسی نشان می دهد تاثیرات آب و هوا بر رفتار به فاکتورهای متعددی وابسته است. این عوامل عبارتند از:

1. نقش شخصیت افراد و موقعیت جغرافیایی بر تغییر رفتار

مهمترین عامل موثر در تاثیر آب و هوا، شخصیت افراد است. علاوه بر ویژگی های شخصیتی، موقعیت های جغرافیایی نیز در واکنش به آب و هوا موثرند. طبق مطالعات روانشناسی احتمال می رود که تاثیرات هوا در مناطقی که دوران طولانی هوای به شدت سرد یا گرم دارند بیشتر باشد. به عنوان مثال، پایان یافتن فصل گرما در مناطق گرمسیر، می تواند تاثیر بیشتری بر خلق و خوی افراد بگذارد تا در مناطق سردسیر.

تاثیر تغییر فصول بر رفتار افراد

2. نقش میزان رطوبت هوا و تابش خورشید بر تغییر رفتار

میزان رطوبت هوا یکی دیگر از این فاکتورهای تاثیرگذار در تغییر رفتار افراد است. تجربه مشاوران روانشناس گویای آن است که بسیاری از افراد در هوای شرجی حالت خواب آلودگی پیدا می کنند. تابش خورشید را نیز باید به این فاکتورها افزود. برخی مطالعات روانشناسی نشان می دهد افزایش تعداد ساعات تابش خورشید رابطه مستقیمی با مثبت اندیشی افراد دارد. این در حالی است که هوای مطبوع تاثیر مثبتی روی حافظه و شادی می گذارد. تغییر احساسات ما در نیمه دوم سال می تواند با یافته های پژوهشگران روانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا توجیه شود.

در یک پژوهش روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا این نتیجه حاصل شد که هوای سرد، افکار، رفتار و تصمیمات ما را تحت تاثیر قرار می دهد. بدون اینکه نسبت به آن آگاه باشیم. پژوهشگران روانشناسی این دانشگاه با شیوه های متفاوتی تاثیرات هوای سرد بر افکار، تصمیمات، قضاوت ها، رفتارها و خلاقیت های انسانی را سنجیده اند.

تغییر فصول چه تاثیری بر نوع رفتار افراد دارد؟

تغییر رفتار زنان در سرما: زن ها قرمزپوش می شوند.

مطالعات روانشناسی نشان می دهد پوشش زن ها در هوای سرد با هوای گرم متفاوت است. جسیکا ترسی، پروفسور رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا درباره پوشش زن ها در تابستان و زمستان پژوهشی انجام داده که در سال 2013 و 2014 در ژورنال PLOS ONE منتشر شده است. نتایج این پژوهش روانشناسی نشان می دهد که در هوای سرد، زنان بیشتر تمایل به پوشیدن رنگ های خانواده قرمز دارند. این تمایل در دوران تخمک گذاری ماهانه بیشتر است.

این در حالی است که انجام پژوهش مشابهی در تابستان، نشان داده که این رفتار متفاوت است و تمایل به پوشیدن لباس های قرمز در میان زنان وجود ندارد. تِرِسی می گوید: ممکن است پوشیدن لباس قرمز در زمستان به این دلیل باشد که زنان در تابستان انتخاب های بیشتری برای پوشش جذاب دارند. پژوهشگران روانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا معتقدند افزایش تمایل زنان به جذاب تر جلوه کردن در دوران تخمک گذاری، موضوعی مورد مناقشه است اما شواهد و مطالعات روانشناسی بسیاری در تایید آن وجود دارد.

تغییر رفتار و احساسات در سرما: احساسات رمانتیک افراد در سرما افزایش می یابد.

وقتی افراد از نظر فیزیکی احساس سرما می کنند از نظر روانشناختی به دنبال گرما هستند. آزمایش های روانشناسی روی افراد در دماهای پایین و بالا نشان می دهد که سرما با احساسات رابطه مستقیمی دارد. برای رسیدن به این نتیجه پژوهشگران روانشناسی، گروهی از افراد را انتخاب کرده و آزمایش هایی را روی آنها انجام داده اند.

/// شماره های تماس ///

در این آزمایش روانشناسی، افراد در معرض هوای سرد قرار گرفتند. و به آنها نوشیدنی خنک داده شد. سپس از آنها خواسته شد فیلم موردعلاقه خود را انتخاب کنند. پژوهشگران در این آزمایش روانشناسی که نتایج آن را در سال 2012 در ژورنال Journal of Consumer Research منتشر کردند دریافتند هنگامی که افراد احساس سرما می کنند تمایل بیشتری به فیلم های رمانتیک دارند. به این ترتیب می توانیم احساسات رمانتیک پاییزی خودمان را امری معمول بدانیم که بسیاری از انسان ها درگیر آن هستند.

نقش فصول در رفتار و قضاوت های ما: سرما قضاوت های مان را منفی تر می کند.

مطالعات روانشناسی نشان می دهد دمای هوا می تواند در قضاوت های افراد تاثیرگذار باشد. این را نتایج آزمایش های روانشناسی می گوید که درباره نظرات افراد نسبت به مجرمان صورت گرفته است. در این بررسی ها، افرادی که در اتاق های سرد مورد آزمایش قرار گرفتند، تمایل بیشتری داشتند تا مجرمان را افرادی ببینند که با نقشه قبلی و حساب شده دست به جرم می زنند. در عین حال، افرادی که در اتاق گرم قرار گرفته بودند، مجرمان را افرادی جوشی و هیجانی می دیدند. این پژوهش  روانشناسی، روی 133 دانشجوی کالج در آلمان انجام گرفت.

نقش فصول در رفتار و قضاوت های ما: گرما، خلاقیت و سرما، قوه تشخیص را بالا می برد.

روانشناسان معتقدند احساس گرما یا سرما می تواند توانمندی های مختلفی را در افراد بیدار کند. و نوع رفتار آن ها را تغییر دهد. پژوهشگران روانشناسی در یک سلسله مطالعات روانشناسی دریافته اند افرادی که بالش گرم و فنجان چای داغ دریافت می کنند یا آنها که در اتاق گرم می نشینند، در نقاشی خلاقیت بهتری از خود نشان می دهند. اشیا را بهتر طبقه بندی می کنند. به بخشندگی فکر می کنند. اما وقتی هوا سرد می شود، شرکت کنندگان در تشخیص استعاره ها، فکر کردن به نام های جدید و بخشش های معنوی بهتر هستند.

پژوهشگران روانشناسی در مطالعه ای که در سال 2014 در ژورنال Acta Psychologicaa منتشر کردند چنین نتیجه گرفتند که گرما به افراد کمک می کند تا رفتارهای نسبتا گرمی داشته باشند. به این معنی که از نظر روانی احساس نزدیکی بیشتری با سایرین داشته و بخشنده تر باشند. این روانشناسان معتقدند هوای سرد ممکن است تداعی کننده فاصله یا سرما باشد چون افراد ممکن است احساس کنند از یکدیگر دور هستند.

رفتارهای خشن در هوای گرم افزایش می یابد. آزمایش های روانشناسی فکری که تا اینجا به آنها اشاره شد، مربوط به شرایط آزمایشگاهی و فضاهای نسبتا گرم یا نسبتا سرد هستند. اما وقتی گرما یا سرمای شدید و طاقت فرسا برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است موجب واکنش های احساسی و رفتاری جدی تری شود.

چه ارتباطی میان رفتار های خشن و دمای هوا وجود دارد؟

پژوهشگران روانشناسی روابط معنی داری میان رفتارهای خشن انسانی و دمای بالای هوا یافته اند. روانشناسان معتقدند که گرما و باران شدید، بدترین حالت های روحی را در افراد ایجاد می کند. هسیانگ و همکارانش (عضو یک تیم روانشناسی) در پژوهشی روانشناسی که با عنوان «اندازه گیری تاثیرات آب و هوا بر منازعات انسانی» (2013) انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که افزایش دمای هوا، تنش های میان گروهی را تا 14 درصد افزایش می دهد. این در حالی است که خشونت های بین فردی تا 4 درصد افزایش می یابد.

علاوه بر این، ماری کانولی (2013) در پژوهش های روانشناسی خود که درباره تاثیرات هوای بارانی انجام داده، دریافته که زنان در روزهایی که هوا بارانی و گرم است احساس رضایت از زندگی کمتری نسبت به روزهایی دارند که دمای هوا پایین تر می آید و بارانی نیست.

چه ارتباطی میان رفتار خودکشی و دمای هوا وجود دارد؟

غیر از این، کوشینن و همکارانش (2002) نیز در یک پژوهش روانشناسی که درباره عوامل تاثیرگذار بر خودکشی انجام داده اند، ملاحظه کرده اند آمار خودکشی میان کسانی که در فضاهای خارجی کار می کنند در فصل بهار بیشتر است. و در تابستان به اوج می رسد. همچنین پژوهش جامعی که توسط کریستو دولو و همکارانش (2012) درباره خودکشی های فصلی انجام شده، به یک قانون جهانی رسیده است.

تغییرات آب و هوایی بر رفتار افراد

بر اساس این پژوهش روانشناسی، خودکشی ها در هر دو نیمکره شمالی و جنوبی زمین، الگوی فصلی دارند. به این ترتیب که به نظر می رسد در بهار و اوایل تابستان، خودکشی افزایش می یابد و در پاییز و زمستان با کاهش قابل ملاحظه ای همراه است. اگر نگوییم این رفتار جهانی است، می توانیم ادعا کنیم رفتاری پایدار است. که در هر دو نیمکره مشاهده می شود. حساسیت به آب و هوا بستگی به شخصیت شما دارد.

چرا نمیتوان تاثیر فصول بر رفتار ها را قطعی دانست؟

دلیل اصلی که موجب می شود مطالعات روانشناسی انجام شده درباره تاثیر رفتار بر فصل ها قطعی و نهایی نباشد این است که شخصیت های مختلف، واکنش های متفاوتی نسبت به شرایط دارند. کلیمسترا و همکارانش (2011) پس از مطالعه روانشناسی روی 415 نوجوان، این موضوع را دریافتند. و انواع مختلف شخصیت ها را بر اساس واکنش نسبت به تغییرات آب و هوایی در چهار گروه طبقه بندی کردند.

تیپ های شخصیتی و رفتار آن ها بر اساس تغییرات آب و هوایی

مطالعات روانشناسی، به شناسایی چهار گروه شخصیتی از نظر تاثیرپذیری نسبت به تغییرات آب و هوایی منجر شده است:

1. دوستداران تابستان (17 درصد): این افراد در روزهای آفتابی که دما بالاتر است و باران کمتر می بارد، خلق و خوی بهتری دارند.

2. متنفران از تابستان (37 درصد): این افراد وقتی دما و میزان تابش خورشید بیشتر است، کمتر شاد هستند و ترس و عصبانیت بیشتری دارند. در عوض وقتی ساعات بارش برف و باران افزایش می یابد، شادتر هستند.

3. متنفران از باران (9 درصد): خلق و خوی این افراد با دما یا تابش خورشید تغییر نمی یابد. بلکه فقط هنگام بارش باران کمتر احساس مثبت دارند.

4. افراد تاثیرناپذیر (47 درصد): طبق مطالعات روانشناسی رفتار افراد زیادی نسبت به تغییرات آب و هوایی تغییر ناپذیرند. به این ترتیب با توجه به تفاوت های شخصیتی که میان ما وجود دارد، در آب و هوای مختلف احساس متفاوتی داریم. البته این نکته قابل توجه است که طبقه بندی بالا بر اساس مطالعه روی نوجوانان هلندی ارائه شده و لزوماً نمیتوان یافته های آن را به همه بزرگسالان و افراد ساکن در سایر نقاط دنیا تسری داد. اما به هر حال، نتایج این پژوهش روانشناسی می تواند نقاط تاریکی را که درباره تاثیر آب و هوا بر خلق و خو وجود دارد، روشن کند.

احتمال ابتلا به اختلال خلقی فصلی را در نظر بگیرید.

با همه اوصافی که درباره شیوع تاثیرات آب و هوایی بیان شد. اگر بیش از حد نسبت به تغییرات فصلی یا شرایط مختلف آب و هوایی حساس باشید و احساس کنید که هر سال در ماه های سرد، غمگین، آزرده و خسته می شوید، احتمالا از اختلالی به نام اختلال خلقی فصلی رنج می برید.

این اختلال ممکن است خلق و خو، خواب، اشتها، سطح انرژی، روابط،زندگی اجتماعی، و حتی احساس ارزشمندی شما را تحت تاثیر قرار دهد. افسردگی فصلی ممکن است سلامت و فعالیت های روزمره شما را دچار اشکال کند اما ناامید نشوید. چون در روانشناسی راه هایی هست که کمک می کند خلق و خو و زندگی تان را در تمام سال ثابت نگه دارید.

یکی از این راه ها زود خوابیدن در شب و کمک به احیای انرژی از دست رفته است. بنابراین زیاد جای نگرانی نیست. این روزها از احساسات زیبای پاییزی خود لذت ببرید اما اگر فکر می کنید این احساسات فعالیت های روزمره تان را دچار اشکال کرده، با یک مشاور روانشناس مشورت کنید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «تاثیر تغییر فصول بر رفتار افراد!» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: