مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(9 رای)

تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج

موضوعات زیادی در ازدواج موفق نقش دارند. اما در این میان نمی توان از تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج بی تفاوت گذشت. خانواده ها نقش بسیار مهمی در خوشبختی فرزندانشان دارند. آنها می توانند زمینه ساز ارتقای موقعیت اجتماعی وفرهنگی آنها در زندگی و ازدواج آنها باشند. اما این ضرب المثل قدیم که می گویند کبوتر با کبوتر باز با باز نیز حاکی از آن است که در ازدواج دو خانواده باید از لحاظ اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی در یک طبقه باشند که در آینده به مشکلی برنخورند.

تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج

جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج تا چه حد در تداوم ازدواج نقش دارد؟

قطعا موقعیت های اجتماعی هر خانواده و مشارکت آنها در اجتماع هر چه بیشتر باشد ازدواج موفق تری در پی خواهد داشت. زیرا خانواده های دو طرف از لحاظ موقعیت های مالی و فرهنگی درسطح بالاتری خواهند بود و به فرزندان خود نیز راهکارهای داشتن زندگی بهتر را می آموزند. بسیاری از این زوجین به کمک جایگاه اجتماعی خانواده خود توانسته اند به موقعیت های شغلی خوبی دست پیدا کنند. اما بهتر است در این مورد با هم تناسب داشته باشند تا در آینده به مشکل برنخورند.

نظر جامعه شناسان و روانشناسان درباره تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج

به عقیده جامعه شناسان و روانشناسان جایگاه اجتماعی خانواده ها به میزان درآمد و مشارکت در اجتماع و محل سکونت آنها مربوط است. این جایگاه در هر خانواده متفاوت است. اما موضوع سطح  اختلافات طبقاتی خانواده ها  که جایگاه اجتماعی را نیز شامل می شود در ازدواج آنقدر مهم است که گاهی بر سر این موضوع کار دو طرف به طلاق کشیده است. فرض کنید فردی با سطح اجتماعی پایین یا از قشر کارگر با کسی ازدواج کند که سطح اجتماعی بسیار بالایی دارد؟ نظر خود شما در این مورد چیست؟ فکر می کنید این زن و مرد زندگی خوبی خواهند داشت؟

پاسخ منفی است

قطعا این زن و شوهر بر سر بسیاری از مسائل به مشکل بر خواهند خورد و ممکن است یک طرف ضربه روحی شدیدی بخورد یا تحقیر شود. مشاورین خانواده و روانشناسان و جامعه شناسان بالاتفاق توصیه می کنند در زمان ازدواج حتما تناسب خانوادگی را جدی بگیرند. باید با هم جنس و هم طبقه خود ازدواج کنند زیرادر غیر این صورت پیامد های سنگینی را به دنبال خواهد داست.

تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج و قبل از آن

می دانیم که پیوند ازدواج تنها پیوند میان یک زن و شوهر نیست. بلکه پیوند دو خانواده دو قوم یا قبیله است. باید تا حد امکان میان زوجین تفاهم و تناسب وجود داشته باشد. خصوصا در حوزه فرهنگی و اجتماعی. همه دختران و پسران جوان دوست دارندکه در خانواده هایشان در بهترین شرایط اجتماعی باشند. فرض کنید از لحاظ اجتماعی در جایگاه بسیار بالایی باشند. اما وقتی نگاهی به جایگاه خانواده خود می کنید می بینید که سطح طبقاتی آنها بسیار بالاتر از شماست. بدانید در این رابطه کسی که ضرر می کند قطعا شما هستید. چرا که مطمئن باشید روزی آنها این موضوع را به سر شما خواهد زد. این تناسب نه تنها در بحث اجتماعی، بلکه در بحث فرهنگی و مالی و سیاسی نیز باید تناسب وجود داشته باشد. این مساله کوچکی نیست. صحبت از یک عمر است. به سادگی از این موضوع نگذرید.

تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج و بعد از آن

خانواده هایی که از لحاظ اجتماعی در درجه بالاتری قرار دارند بالطبع دوست دارند که فرزندانشان نیز از این موهبت بی بهره نباشند. هر چه درجه اجتماعی و جایگاه آنها بالاتر باشد امکان موفقیت زوجین و ازدواج آنها نیز بیشتر می شود. این خانواده در همه حال پسر و دختر خود را پشتیبانی می کنند و به قول معروف اجازه نمی دهند آب در دل آنها تکان بخورد. خوب بالطبع فرزندانشان نیز ازدواج موفقی خواهد داشت. به این شرط که خانواده های دو طرف از این نظر در یک سطح باشند و بر دیگری برتری نداشته باشند.

فرض کنید تناسب اجتماعی بین دو خانواده وجود نداشته باشد آن وقت تکلیف چیست؟ آیا ازدواج موفقی خواهیم داشت؟

خوب اینکه بگوییم تمام این موارد با شکست مواجه خواهد شد شاید اغراق باشد. اما چه بسیار زوجینی که به دلیل اختلافات طبقاتی و تفاوت در جایگاه اجتماعی خانواده ها به دادگاه مراجعه کرده اند. اگر با کسی ازدواج می کنید باید مداوم با خانواده او نیز در ارتباط باشید. مجبورید با آنها رفت و آمد کنید. با آنها هم صحبت شوید. به نظر شما آیا در خلال این رفت و آمده به موردی بر نمی خورید که شما را آزار دهد؟

ازدواج با شخصی که موقعیت اجتماعی خانواده اش بالاتر از خانواده شماست پایدار می ماند؟

فرض کنید سطح اجتماعی خانواده شما پایین باشد و مجبورید مداوم از موفقیت های خانواده همسرتان بشنوید. آیا این مورد شما را آزار نمی دهد؟ آیا خانواده خود را با دیگران مقایسه نمی کنید؟ قطعا برایتان مهم می شود. روی این موضوع حساس می شوید. حتی اگر با بهترین مرد دنیا ازدواج کنید و او این موضوعات را به رخ شما نکشد باز هم آزار میبیند. گاهی به غرورتان بر می خورد. در تاثیر جایگاه خانواده ها در ازدواج و موفقیت شما شکی نیست. اما بهتر است با کسانی وصلت کنید که از یک طبقه باشند.

تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج وتاثیر آن در تربیت فرزندان زوجین

خانواده ها نه تنها در تعیین خوشبختی فرزندان خود نقش دارند حتی می توانند در تربیت نوه های خود نیز نقش مستقیمی خواهند داشت.هر چه این جایگاه بالاتر باشد بالطبع اثرش بر روی ان ها بیشتر خواهد بود. بالا بودن جایگاه اجتماعی و فرهنگی خانواده ها توام با آرامش و امنیت اجتماعی و سیاسی و فرهنگی هر فرد خواهد بود. بالطبع یک کارگر محترم با وجود تلاشهای بسیارش تنها یک پدر بزرگرخوب است که در حد توانش دوست دارد فرزند و عروس و داماد و نوه اش در آرامش باشد ولی نمی تواند بیش از حد توانش برای آنها کاری کند. از طرفی یک فرد مدیر یا کسی که ازجایگاه اجتماعی بالایی برخوردار است علاوه بر موقعیت های اجتماعی و فرهنگی که برای فرزندش فراهم می کند امنیت و آینده نوه اش رانیز تضمین خواهد کرد.

نکته

البته این موارد نسبی است و نمی توان آن را صد درصد دانست. اما بهتر است درمورد ازدواج تا حدی که ممکن است تناسب خانواده ها حفظ شود.

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله  تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: