مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)

مامان ها، اولین کسانی هستند که کودکان از ابتدای خلقت با آنها رابطه برقرار می کند. بنابراین مهمترین نقش را در پرورش روانی و عاطفی کودکان بر عهده دارند و به نوعی کانون سلامتی و عاطفی خانواده به شمار می روند. به همین علت حفظ سلامت روان آنها در خانواده از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کودک، آیینه تمام نمای زندگی

می دانیم اختلالات رفتاری والدین ارتباط تنگاتنگی با سلامت روان کودکان دارند و هر چقدر مشکل روانی والدین شدیدتر باشد، ظهور اختلالات رفتاری کودکان نیز سریع تر اتفاق خواهد افتاد. از آنجا که کودکان خردسال، انرژی خود را از والدین، به ویژه مادرانشان دریافت می کنند و مادران افسرده قادر به پاسخگویی صحیح به نیازهای آنها نیستند، ناکامی هایی که کودکان در برخود با مادر خود احساس می کنند، زمینه ساز مشکلات رفتاری در آنها می شود.

همچنین کودکی که از مادر خود الگوهای فکری مثبت یا منفی را فرا میگیرد، چنانچه آموخته هایش مثبت و سازنده نباشند، بر اساس شناخت نادرستی که از خود و دنیای پیرامونش به دست می آورد، با دنیا رابطه برقرارکرده و ارتباطات و انتخاب هایش را بر آن اساس شکل می دهد. واضح است که چنین کودکی در ساخت یک زندگی ایده آل با چالش های بی شماری مواجه خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: کودک از پدر و مادر تقلید می کند

تاثیر سلامت روانی مادر بر کودک

درمان افسردگی یک فوریت است

مطالعاتی که در این راستا و بر روی کودکان متعلق به مادران افسرده و غیر افسرده صورت گرفته است، نشان می دهند: کودکان مادران افسرده حالات اضطرابی بیشتر و عزت نفس کمتری در مقابل کودکان مادران غیرافسرده دارند. بسیارغم انگیز است وقتی شاهدیم زنان و مردان افسرده و ناسالمی که خود را درمان نکرده و اقدام به فرزند آوری میکنند و به دنبالش کودکانی با انبوه اختلالات اضطرابی و رفتاری وارد جامعه می نمایند. به واقع رفتار کودک، زبان گویای اوست.

هر چه کودک در ارتباط با دیگران و بیان احساسات و نیازهای خود مشکلات بیشتری داشته باشد، اختلالات روانی و رفتاری او نیز بیشتر خواهند بود. بنابراین هر نوع رفتار غیرعادی کودک علاوه بر خصیصه های مربوط به دوره های رشدی او، می تواند به عنوان واکنشی نسبت به شرایطی که در محیط اطراف و الگوهای تربیتی او وجود دارد، محسوب شده و نارسا بودن مراقبت های مادرانه به دلیل ابتلای مادر به بیماری های روانی، سبب ایجاد صدمات روانی جبران ناپذیری در زندگی کودک شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: چرا نباید سر کودک داد کشید ؟

تاثیر سلامت روانی مادر بر کودک

بهترین مامان، سالم ترین مامان است

مامان ها؛ احترام و دوست داشتن خود و توجه به سلامتی روح و روانتان وظیفه اکید شماست. شما طلایی ترین نقش خانه را به دوش دارید و کودکان ابتدا به قدم های شما نگاه میکنند و سپس وارد مسیرهای سخت زندگی می شوند.

سلامت روانی مادر شاید همه آنچه کودک برای رشد نیاز دارد نیست، اما یک ضرورت غیر قابل اغماض است که جز با درایت مادرانه و اقدامات مسئولانه او امکان پذیر نیست. اگر تاکنون اولویت اول زندگی خود نبوده اید، کمی عمیق تر و دقیق تر به خود نگاه کنید و هر چه لازم است برای بهبود روان خود انجام دهید و از کمک درمانگران متخصص برای قرار گیری در مسیر صحیح سلامتی بهره بگیرید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: نقش مادر در تربیت کودک

قاطع، منطقی، مهربان

فرزند پروری سالم و توام با آرامش، زمانی تحقق می باید که حقوق والدین و کودکان به طور توامان محترم شمرده شوند و والدین با تعیین اولویت های درست برای زندگی خود و کودکانشان و با بهره گیری از روش های تربیتی قاطع و منطقی و در عین حال حاکی از صمیمیت و محبت، خانواده را در برابر مشکلات رفتاری مصون بدارند و به سلامتی روانی، جسمی و پیشرفت ها و مقبولیت اجتماعی، تحصیلی و هر آنچه برای یک خانواده ارزش به شمار می رود، دست یابند.

نویسنده: افسانه احمدی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «تاثیر سلامت روانی مادر بر کودک» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: