مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(33 رای)

تربیت جنسی کودک و آموزش حرمت تن به آنها از مهمترین فاکتورهای تربیتی یک خانواده به شمار می رود. چه پدر و مادر باشیم، چه نه، لازم است با حقوق کودکان آشنا شویم و به حریم شخصی و فضای خصوصی آنها همانند افراد دیگر احترام بگذاریم و از همان دوران نوزادی و سپس خردسالی اجازه ندهیم معاشرت با دیگران آنها را تحت فشار قرار دهد.

متخصصان می گویند، به هیچ عنوان نباید کودکان خود را بدون موافقت آنها مجبور به لمس شدن از سوی دیگری کرد. زیرا کودکان غریزه بسیار قوی و روحی حساس دارند و با مجبور کردن آنها به کاری که دوست ندارند، ضربات جبران ناپذیری به روح و جسم آنها وارد می شود.

بدون شک مطالب بسیاری با این مضمون خوانده ایم اما در عمل جدی نگرفته ایم و به حقوق شخصی کودکان احترام نگذاشته ایم. حال اما با خواندن این مطلب می توانیم اطلاعات مفیدی در برخورد با کودک و تربیت صحیح جنسی آنها به دست آوریم و امنیت روانی بیشتری برای آنان ایجاد کنیم. در غیر این صورت چگونه یاد بگیرند در شرایط خطر و آسیب زای موجود در جامعه که با نگاه های معمولی، قابل دیدن نیست، از خودشان محافظت کرده و از آسیب ها در امان بمانند؟

خوب است رفتارهای مراقبتی جدید خود را از همین روزهای ابتدایی سال شروع کنیم و آنچه در این باره جست و جو می کنیم و به درستی می آموزیم را به دیگران نیز انتقال دهیم.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: نکاتی برای محافظت کودک از آزار جنسی

کودک را به زور نبوسید!

اولین و عادی ترین اقدام در رابطه با کودکان، بوسیدن و بغل کردن آنها است. شاید به نظر سخت بیاید اما باید برای بغل کردن و بوسیدن کودکان از خود آنها اجازه بگیریم. نگوییم «بیا به من یا فلانی بوس بده». اگر به میل خود آمد که هیچ و اگر نیامد رهایش کنیم و ضربه کلامی هم نزنیم. نگوییم «باشه نیا اصلاً نخواستیم و فلان»! منطقی باشیم، خود را جای او بگذاریم و به بدن و خواسته اش (با تمام کم سن بودنش) احترام بذاریم.

لب کودک را نبوسید!

حتی لب کودک خودمان. گذشته از اینکه دهان محیطی بسیار آلوده است، پس از این تجربه او نمیتواند تشخیص دهد که این حرکت نوعی رفتار جنسی به شمار می رود و تصور می کند زین پس می تواند با دیگران و هر کسی که خواست، این کار را انجام دهد.

تربیت جنسی کودک

آموزش نام نقاط خصوصی بدن در تربیت جنسی کودک

جاهای خصوصی بدن کودک را با اسم (آلت تناسلی، باسن و سینه در دخترها) به آنها یاد بدهیم و بگوییم جز پدر و مادر و دکتر هیچکس دیگری اجازه دیدن و لمس (در صورت لزوم) نواحی خصوصی او را ندارد.

آموزش اعتراض در مقابل لمس های ناخوشایند

به کودکان توضیح و آموزش بدهیم که اگر کسی تو را به گونه ای لمس کرد که احساس ناخوشایندی بهت دست داد و یا به اندام خصوصیت دست زد، بلند و قاطع بگو «تو حق نداری به جای خصوصی بدن من دست بزنی» و سریع خود را به پدر و مادر و آدم های دایره امن خود برساند و اطلاع بدهد. لازم است خودمان در مورد انواع لمس ها (خوب، بد، گیج کننده) مطالعه کنیم و در مورد آن با کودکمان صحبت کنیم.

مزاحمان جنسی پیر، شلخته و غریبه نیستند!

اینگونه تصور نکنیم که مزاحمان جنسی مسن هستند و ظاهری کثیف و ژنده پوش دارند و یا غریبه اند! متأسفانه آمارهای نگران کننده خبر می دهند درصد بالایی از قربانیان تجاوزهای جنسی، توسط نزدیکان آنها مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند!

رفیق امن کودک خود باشید

به عنوان پدر و مادری امن و حامی، خوب است پس از ارائه آموزش های لازم، به کودک خود بگویید اشکالی ندارد اگر از احساسات بد خود حرف بزند. چرا که بسیاری از کودکانی که توسط نزدیکان خود لمس ناخوشایند شده اند، از ترس مجازات، سرزنش و طرد شدن، پس از گذشت سالیان بسیار، هنوز نتوانسته اند در رابطه با این موضوع صحبت کنند و زمانی که جرأت حرف زدن پیدا کرده اند نیز به دروغگویی متهم شده اند!

رفیق امن کودک خود باشید

اطلاعات غلط و اضافه به کودک ندهیم!

بررسی ها نشان می دهند مدت زمان مورد نیاز برای تعرض به کودکان شاید چند ثانیه بیشتر به طول نیانجامد، اما تأثیر ماندگارش تا مادامی که فرد زنده است و نفس میکشد همراه اوست. پس لازم است به قدر کفایت مطالعه کنیم و در صورت لزوم اطلاعات اشتباه، دروغ و یا اضافه به کودکان ندهیم و تصور نکنیم اگر زودتر چنین آموزش هایی را به کودک دادیم، کنجکاوتر می شود.

واضح است که کودکان کنجکاوند؛ اما چنانچه خود ما (پدر و مادرها) آموزش های لازم را ندهیم و هنجارها و ارزش های خانواده خود را در ذهن آنها جا نیاندازیم، افراد دیگری این آموزش ها را می دهند و آنچه در دنیای آنها رخ می دهد، دیگر به آسانی اصلاح شدنی نیست!

و صدها نکته حساس و لازم دیگر که دانستن آنها بر تمام پدر و مادرها واجب است که چنانچه مشتاق به دانستن آنها و پیاده کردنشان در زندگی خود هستید، می توانید با مراجعه به روانشناس کودک رهیاب و مشاوره با آنها از آگاهی های لازم برای حل مشکلات جنسی کودکان برخوردار شوید و در جهت پیشگیری از بروز موارد احتمالی گام بردارید...

نویسنده: افسانه احمدی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «تربیت جنسی کودک، آری یا نه؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: