مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)

امروزه با توجه به رشد تکنولوژی تربیت كودکان زیر 7 سال با گذشته تفاوت های بارزی دارد. تكنولوژی، مسایل جدیدی را برای تربیت كودکان زیر 7 سال بهمراه آورده است كه تا همین چند سال مطرح نبوده. از جمله این مسایل جدید میتوان به بروز نیازهای ویژه كودكان و نوجوانان در زمینه های مختلف جسمانی و روانی و لزوم توجه به آنها اشاره كرد.

تربیت كودکان زیر 7 سال

در روزگار ما تربیت كودکان زیر 7 سال به اندازه اكنون مهم نبود ما با وجود شيطنت ها،كاری جز حرف شنوی و فرمانبرداری از پدر و مادر (كه گاه نیز اجباری بود) نداشتیم و در عين حال در كنار تمامی تنبیه های بدنی احتمالی، از زندگی خویش و از بودن در كنار خانواده خود احساس شادی و لذت می كردیم و در عین حال بسیاری از مشكلات كودكان و نوجوانان امروزی را نیز نداشتند.

آنچه باید درباره تربیت كودکان زیر 7 سال خود بدانیم

تربیت كودکان زیر 7 سال، به این دلیل مهم است که شخصیت فرد در 5 سال اول زندگی شکل می گیرد.

گزل روان شناس مشهور می گوید: «کودک در 5 و 6 سالگی، نسخه کوچکی از جوانی است که بعدها خواهد شد.»

یکی از مهمترین روانشناسانی که در رابطه با نیازهای افراد در سنین مختلف صحبت کرده است آبراهام مزلو است. از نظر آبراهام مزلو، انسان ها ۵ طبقه نیاز ذاتی و ضروری دارند که تامین نیازهای آنها است که هم منجر به یادگیری می شود و هم اعتماد به نفس افراد را بالا می برد.

۳ طبقه اول نیازهای مربوط به دوران قبل از دبستان و زیر ۷ سالگی است. تامین این نیازها در یادگیری و تربیت كودکان زیر 7 سال و بالا بردن اعتماد به نفسشان بسیار اهمیت دارند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: روش های برخورد صحیح با کودک پرخاشگر

اصول ده گانه تربیت كودکان زیر 7 سال

1. به رفتارهای صحیح پاداش بدهید نه به سوء رفتار

درخواست‌های مودبانه را تقویت کرده و از تقویت گریه و زاری و اذیت کردن و داد و بیداد راه انداختن اجتناب کنید.

بحث‌های آرام را تقویت کنید و از تقویت جروبحث‌های بیهوده و مبارزه طلبی‌های کودکان پرهیز کنید و آنها را نادیده بگیرید.

2. قبل از صحبت کردن اول فکر کنید و به آنچه که گفتید عمل کنید

پیگیر نصایح و توصیه‌ها و دستورات خود باشید. از چیزهایی استفاده کنید که می‌توانند تذکرات بصری برای شما داشته باشند مانند یادداشت‌هایی بر روی یخچال که شما را به پایداری در تربیت کودک یادآوری می‌کنند. به خاطر استواری در امر تربیت به خودتان پاداش بدهید.

3. از کودکان خود انتظار رفتارهای خوب را داشته باشید

آنها بایستی بدانند که شما چه انتظاری از آنها دارید و آنها چه انتظاری از شما دارند. وقتی کودکان قادر باشند تا رفتار شما را در موقعیتی خاص پیش‌بینی بکند تصمیم‌های بهتری خواهند گرفت.

4. کودکان حرف‌های والدین خود را باور می‌کنند

تربیت کودکان خود را به شکلی پیش ببرید تا کمک کند آنها در زندگی موفق باشند. به آنها یاد بدهید که تلاش و کوشش جزء ملزومات رسیدن به موفقیت است. زیاد از تشویق استفاده کنید. وقتی کودک خود را تشویق می‌کنید خواهند دید که شما نسبت به آنها اعتماد و اطمینان دارید.

تشویق به آنها کمک خواهد کرد تا با موقعیت‌های مختلف با اعتماد به نفس بیشتر روبرو شوند.

5. مسائل و مشکلات را از قبل پیش‌بینی کنید

قوانین و مقررات خانواده را از قبل به آنها یادآور شوید. سعی کنید دقیق و روشن با آنها حرف بزنید. معقولانه رفتار کنید. وقتی با سوء رفتاری مواجه شدید برای رفع آن برنامه‌ای را ترتیب دهید. موفقیت کودکان را ارج بنهید.

حمایت و تشویق خود را از آنها دریغ نکنید. برای تقویت برنامه‌های تربیتی خود از جدول تشویقی و قراردادی استفاده کنید.

تربیت كودکان زیر 7 سال

از تنبیه‌هایی استفاده کنید که بتواند تصمیم‌گیری‌های درست و معقولانه و پاسخگویی را به کودکانتان یاد بدهد. آنها از تنبی هات معقولی مانند تکنیک وقفه و تحمل محدودیت آسیبی نخواهند دید.

موقع خشم و عصبانیت و در مواردی نظیر این موارد کودکانتان را تنبیه نکنید. ربط دادن تنبیه به رفتار کودک مسئولیت پذیری را به او یاد خواهد داد.

7. مسئولیت‌پذیری و روش تصمیم گیری درست را زمانی که کودکان‌تان کم سن و سال هستند به آنها یاد بدهید

کودکان خود را طوری آماده کنید تا بتوانند در دنیای واقعی زندگی بکنند. سختگیر و جدی اما مثبت باشید. کودکان نیاز دارند تا حد و حدود رفتار خود را بدانند.

لذا قوانین و مقررات خانوادگی را به آنها یاد داده و در کار تربیت استوار و ثابت قدم باشید. کودکان این گونه ویژگی‌ها را به عنوان نشانه‌ای از عشق و محبت شما نسبت به خود تلقی خواهند کرد.

8. کودکان خود را صرف نظر از نوع رفتاری که با شما دارند دوست داشته باشید

در تربیت كودکان زیر 7 سال به ویژگی‌های مثبت آنها تمرکز کرده و به آنها یاد بدهید که برای رفتار خوب به دنبال انگیزه‌های درونی باشند و از اینکه رفتار درستی دارند احساس خوشحالی کنند.

به دنبال تصمیم‌گیری‌های شایسته و درست کودکان خود بوده و به آنها یاد بدهید که خودشان را دوست داشته باشند و نقاط ضعف خود را قبول کرده و بپذیرند که انسان‌های کامیل نیستند و ممکن است اشتباه هم بکنند.

خودتان را به عنوان یک الگو برای آنها مثال بزنید. وقتی کودکان یاد می‌گیرند که ضعف‌های خود را پذیرفته و در جهت رفع آن تلاش کنند در این صورت ضعف آنها تأثیر کمتری در زندگی‌شان خواهد گذاشت.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: نشانه های بیش فعالی در کودکان

9. حتی اگر دیگران در مورد شما به داوری بپردازنده باز هم سعی کنید از خودتان حمایت کنید

نگذارید کودکانتان شما را عصبانی کنند. قوی باشید. رفتار خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید برای آن‌ها یک الگوی مناسب باشید. در این صورت کودکان‌تان نیز این رفتار را از شما یاد خواهند گرفت.

10. جوی خوشایند و مطلوب در خانه ایجاد کنید

به نقاط قوت خانواده خود اشاره کرده و نقاط ضعف خود را قبول کنید. در مورد ارزش‌ها و هدف‌های زندگی با بچه‌ها صحبت کنید. در این صورت خواهید دید که تربیت كودکان زیر 7 سال برای رفع مسائل و مشکلات زندگی‌شان به شما رجوع خواهند کرد. چنین رویه‌ای به هنگام نوجوانی به دردشان خواهد خورد.

کلام آخر در مورد تربیت كودکان زیر 7 سال

والدین موفق بودن مستلزم سخت‌کوشی است. تربیت كودکان زیر 7 سال خوش‌رفتار، مستلزم صبر و حوصله و شجاعت است. به خودتان اعتماد داشته باشید. شما بهتر از هر کس دیگری می‌دانید که چه چیزی به صلاح کودکان شماست. بر موضوعات واقعی نظیر: سلامت روانی، سعادت، خودتکریمی و عشق و محبت به دیگران بپردازید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «دانستنی هایی درمورد تربیت كودکان زیر 7 سال» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: