مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(19 رای)

شاید صمیمی شدن با نوجوان و نزدیک شدن به او مخصوصاً بچه های این دوره مشکل ترین کاری است که والدین می توانند انجام دهند. اما باید گفت که با کمی هوشیاری و دقت می توانید رگ خواب فرزندتان را به دست بیاورید. راه ها و ترفند های صمیمی شدن با نوجوان چیست و آیا آنها می توانند از پس این مشکل بربیاییند یا خیر؟

صمیمی شدن با نوجوان

اول اینکه صبور باشید

اولین ترفند صمیمی شدن با نوجوان این است که با صبر و شکیبایی با او برخورد کنید. حوصله او را داشته باشید. با آرامش به حرف های او گوش دهید. متاسفانه هستند والدینی که در رابطه با برخورد با فرزندشان نمی توانند آن گونه که باید و شاید برای فرزندشان وقت بگذارند و حوصله نداشته باشند که پای درد و دل آنها بنشینند. نوجوان زمانی که به مشکل برمی خورد این را باید درخود ببیند که مشکلش را بدون ترس و هراس با والدینش در میان بگذارد و آرامش و امنیت را حس کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: رفتار مادر با دختر نوجوان

سنگ صبور او باشید

از موارد مهم دیگر در صمیمی شدن با نوجوان که بسیار حائز اهمیت است این است که محرم اسرار او باشید. اما چگونه این اتفاق می افتد؟ راه حل آن این است که اعتماد او را جلب کنید. اگر کاری کنید که او به شما اعتماد کند نوجوان به راحتی می توانید کوچکترین مشکلاتتان را با شما درمیان بگذارد.

راه حل های کاربردی به او بدهید

از مهمترین روش های صمیمی شدن با نوجوان این است که زمانی که آنها مشکلاتشان را با والدینشان در میان می گذارند پدر و مادر به جای توهین و تحقیر به آنها راه حل های ویژه و کاربردی می دهند. در این صورت روابط نوجوان با والدینش بسیار نزدیک تر شده و آنها را به عنوان دوست خود می شناسد و به جای ترس از ضرب و شتم و دعوا منتظر است که والدینش چگونه به آنها کمک کند. این روابط بسیار عالی است و ارتباط میان نوجوان و پدر و مادر را محکم خواهد کرد و باعث صمیمی شدن آنها خواهد شد.

/// شماره های تماس ///

مدام به نوجوان دستور ندهید

دستور دادن به نوجوان و صحبت کردن با آنها از دید قدرت به غیر از اینکه فرزندتان را از شما دور می کند فایده دیگری نخواهد داشت. در واقع اگر می خواهید با فرزندتان صمیمی شوید و مانند دو دوست رفتار کنید فکر کنید که در کمال احترام می توانید سن تان را به آنها نزدیک تر کنید و مانند آنها به مسائل نگاه کنید. در این صورت است که به راحتی می توانید روحیه آنها را درک کرده و با اشتباهات آنها برخوردهای ملایم تری نشان دهید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: شکل گیری هویت در نوجوانان

قطعا این نوع برخورد شما باعث می شود که هیچگاه او دست به چنین کارهایی نزند. متاسفانه بعضی از والدین به صرف اینکه خود را عقل کل می دانند فکر می کنند که تمام چیزها را می دانند و به راحتی فرزندشان را قضاوت می کنند. اما اگر آنها خودشان را در جای فرزندشان بگذارند و از این موضع با آنها صحبت کنند قطعا نتیجه بهتری خواهند گرفت و علاوه بر تربیت نوجوان می توانند با آنها رفیق شوند. این نکته بسیار مهمی است که در صمیمی شدن با نوجوان نقش بسیار مهمی دارد و بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد.

آنها را سورپرایز کنید

از دیگر روش های صمیمی شدن با نوجوان این است که گاهی با دادن کادو آنها را سورپرایز کنید.چه اشکالی دارد اگر کمی غرورتان را کنار بگذارید و مشکلات را نادیده بگیرید.  به او بفهمانید که او برای شما ارزشمند است. در این صورت علاوه بر اینکه به او محبت می کنید و دل او را شاد می کنید با او صمیمی تر و نزدیک تر خواهید شد. همین بهانه های کوچک پایه های خانواده را محکم تر خواهد کرد. البته هدیه دادن نباید اینگونه باشد که توقع آنها را از زندگی زیاد کند. بلکه باید با هدیه های معمولی او را شاد کنیم تا در دفعات بعدی که خواستید او را سورپرایز کنید او منتظر گرفتن کادوهای گران قیمت نباشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: رفتار صحیح با نوجوانان

صمیمی شدن با نوجوان

در مشکلات به او کمک کنید

وظیفه والدین است که همیشه کنار فرزندشان باشد. مخصوصا در شرایط حساس و مواقعی که آنها به مشکلات بزرگی بر می خورند. والدین عزیز بدانند که آنها تکیه گاه آنها هستند و در تمام موارد باید آنها را پشتیبانی کنند. درغیر اینصورت آنها به جایی پناه می برند که ممکن است تا آخر عمر خود را به این دلیل مقصر بدانید. سعی کنید تا جایی که ممکن است آنها را راهنمایی کنید و راه و رسم حل مشکلات را به آنها بیاموزید.. حامی او باشید و در اوایل راهش دست او را بگیرید. این موضوع باعث می شود نوجوان با تمام وجود حس کند که شما او را دوست دارید. این روش در صمیمی شدن با نوجوان بسیار کاربردی است.

جر و بحث نکنید

در آخر مهمترین روش های صمیمی شدن با نوجوان این است که بر سر مسائل کوچک بحث و جدل نکنید و مدام به دنبال بهانه جویی برای دعوا نباشید. نوجوان در این سن نیاز به آرامش روحی دارد و باید شرایط حساس او درک شود. اگر درباره شرایط بلوغ نوجوانان اطلاعات کمی دارید پیشنهاد ما به شما این است که حتما با یک مشاوره صحبت کنید. اگر فرزندتان اشتباهی کرد فورا از کوره نروید. این موضوع بسیار مهم است. وظیفه شما به عنوان پدر و مادر این است که جو را برای فرزندتان آرام کنید. اگر از موضوعی انتقادی دارید آن را به صورت بسیار محترمانه و با ادبیات خوب با او صحبت کنید. چون در این صورت هم به نفع خانواده و جو خانواده خواهد بود و هم در تربیت او نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: بد اخلاقی نوجوانان

از دیگر روش های صمیمی شدن با نوجوان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با فرزندتان شوخی کنید و با ادبیات طنز با او گفتگو کنید
  • مدام او را کنترل نکنید
  • او را مستقل تربیت کنید
  • برای او ارزش قائل شوید و به نظریاتش احترام بگذارید
  • در جمع از او تعریف کنید و به او افتخار کنید

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «ترفندهایی برای صمیمی شدن با نوجوان» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: