مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(15 رای)

بدون تعارف، یکی از مسائلی که وقوع آن برای خانواده و به ویژه والدین به مثابه یک بحران جدی تلقی می گردد، مسئله ترک تحصیل فرزندان است. ناگفته نماند در برهه ای از زمان، ترک تحصیل در کشور یک پدیده شایع و رایج محسوب می گشت. با گذشت زمان و تصویب قانون اجباری شدن تحصیلات تا پایه نهم درسی، به تدریج بر شمار تحصیل کرده ها و افرادی که تحت لوای تعلیم و تربیت قرار گرفتند، با روند رو به رشدی همراه گشت.

بطور کلی و به ویژه در عصر حاضر، درس خواندن و ادامه تحصیل برای بسیاری از خانواده ها از درجه اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشد. اگرچه معدود افرادی هم هستند که امر تحصیل را به سخره گرفته و بیهوده قلمداد می کنند. اما بطور قطع، رقم خوردن آینده درخشان برای بسیاری از فرزندان ما، با درس و تحصیل آنها گره خورده است.

ترک تحصیل

همچنین باید خاطر نشان کرد که ترک تحصیل افراد در درجه اول برای خود آنها و سپس خانواده و جامعه نیز پیامدها و هزینه های بسیاری را در بر دارد. بر این اساس، مناسب است که در این زمینه مشاوره های تحصیلی کاربردی و مثمر ثمر به خانواده ها و افراد داده شود.

معنا و مفهوم ترک تحصیل

در یک تعریف کلی میتوان اذعان نمود که ترک تحصیل، بازماندن فرد از ادامه تحصیل به هر علت و دلیلی قبل از پشت سر گذاشتن سن مدرسه می باشد. به عبارت دیگر، معیار و ملاک خارج شدن از مدرسه در مقیاس جهانی، رسیدن به سن 18 سال در نظر گرفته می شود. بر این اساس، نهاد آموزش و پرورش هر جامعه و کشوری وظیفه دارد افراد زیر هجده سال را تحت پوشش تعلیم و تربیت قرار دهد. چنانچه به هر دلیلی کودک یا نوجوان قبل از رسیدن به این سن عطای درس را به لقایش ببخشد، مصداق بارز ترک تحصیل می باشد.

در قوانین کشور ما تحصیل افراد تا دوره دوم متوسطه یک امر اجباری و ضروری تلقی می شود. پس از طی شدن این دوران، دیگر منع و اجباری از لحاظ ترک درس و مدرسه در قانون به چشم نمی خورد. بر همین اساس، در این سنین تعداد بسیاری از افراد به سمت و سوی ترک تحصیل سوق پیدا نموده و برای همیشه از درس، مدرسه و ادامه تحصیل خارج می گردند.

پارامتر های تاثیر گذار در ترک تحصیل افراد

در مقوله ترک تحصیل، مؤلفه ها و پارامترهای زیادی را میتوان به عنوان علل تاثیرگذار این مسئله برشمرد. عوامل فرهنگی در بروز و شکل گیری این پدیده نقش برجسته و بارزی را ایفا می نماید. بر این اساس، در بسیاری از منطقه ها، اهمیت و ضرورتی برای تحصیل و درس خواندن قائل نمی باشند. در چنین فضاهایی، بسیاری از افراد علی الخصوص والدین، ادامه تحصیل فرزندان را مانع و سدی جدی بر سر راه کمک نمودن به آنها قلمداد می کنند. بطور معمول، اینگونه طرز فکر و نگرش در مناطق روستایی به شکل ملموس و واضحی متبلور می شود.

/// شماره های تماس ///

از دیگر پارامترهای فرهنگی و تاثیرگذار در مقوله ترک تحصیل خصوصاً برای دختران، ازدواج زود هنگام و تشکیل خانواده است. در برخی فرهنگ ها، ازدواج کردن زود هنگام دختر در مقایسه با ادامه تحصیل، به مثابه یک ارزش و نهایت خوشبختی محسوب می شود.

در زمینه بازماندن افراد از تحصیل، از کنار علل و عوامل اقتصادی نمی توان به سادگی و بی تفاوت عبور کرد. فقر و قرار گرفتن خانواده ها در تنگناهای مالی و فشار اقتصادی، زمینه های سوق پیدا کردن افراد به سمت ترک تحصیل و بازماندن از درس خواندن را فراهم می آورد. از سوی دیگر، آمار بسیار بالا و قابل تأمل تحصیل کرده های بیکار، انگیزه لازم به نوجوانان برای رها کردن درس و تحصیل را ایجاد می کند. بر این اساس، افراد انتخاب یک شغل مناسب را به صرف کردن سال های طولانی به درس و تحصیل ترجیح می دهند.

پیامدها و تبعات نامطلوب ترک تحصیل

ترک تحصیل پسران و وارد شدن آنها به بازار کار به ویژه در سنین کم، سبب شکل گیری بحران هویت یابی و نوجوانی می شود. چرا که یک نوجوان در سنین نوجوانی، به حل مسئله هویت یابی به دور از دغدغه های اقتصادی نیاز پیدا دارد. در این شرایط، علاوه بر کاهش چشمگیر سلامت روحی و روانی، فرد خود را درگیر با فشارها و بحران های اقتصادی می بیند.

پیامدهای ترک تحصیل

برای دخترانی که ازدواج زود هنگام را در دستور کار قرار می دهند، ترک تحصیل پیامدهایی با خود به دنبال دارد. در چنین شرایطی بجای تربیت نسلی از مادران جوان و با مهارت، نقش آنها به پذیرفتن مسئولیت شوهر داری و بچه داری محدود و محصور می شود. در نتیجه این امر، تاثیرات نامطلوبی در سلامت روان این دسته از افراد بروز پیدا می کند. شایان ذکر است که ارتقای سطح رفاهی و پیشرفت یک جامعه بصورت مستقیم، ریشه در نرخ سواد آن جامعه دارد.

راهکارهای جلوگیری از ترک تحصیل

یکی از راهکارهای بسیار مثمر ثمر و کاربردی برای افرادی که قصد ترک تحصیل دارند، استفاده از مشاوره تحصیلی می باشد. مشاوره تحصیلی در مواقعی که فرد به علت مشکلات خانوادگی یا فشارهای اقتصادی، تصمیم به رها کردن تحصیل دارد، بیش از پیش ضرورت و اهمیت پیدا می کند. فرهنگ سازی در مورد فواید و مزیت ها، افزایش نرخ سواد جامعه، فراهم آوردن امکانات و استفاده از ظرفیت های آموزشی مناطق مختلف کشور، رفع نمودن عیوب و ایرادات سیستم آموزش و پرورش و ارتقای سطح کیفی آموزش، از دیگر راهکارهای مثمر ثمر برای جلوگیری از ترک تحصیل افراد می باشد.

نویسنده: مهرداد ابراهیمی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «نیم نگاهی به موضوع ترک تحصیل» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: