مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(33 رای)

سرگذشت جانسون اوکانر

جانسون اوکانر Johnson O’Connor در سال 1891 در آمریکا متولد شد. او یک روان سنج پژوهش گر و مدرس بود. اوکانر فعالیت های زیادی در حوزه روان سنجی انجام داده اما آنچه که وی را به شهرت رساند، پیشگام بودنش در مطالعه تست های استعداد یابی که به تست استعدادیابی اوکانر معروف شد، و طرفداری از اهمیت انتخاب صحیح واژه ها بود. اوکانر شانس این را داشت که در یک خانواده اصیل و فرهیخته شیکاگویی متولد شده و پرورش پیدا کند.

پدر جانسون در شیکاگو دفتر وکالت داشت و مادرش نیز در حوزه آموزش فعالیت می کرد. اوکانر دوره ابتدایی و متوسطه را از موسسه آزمایشگاهی جان دیویی دریافت کرد. او در سال 1913 از دانشگاه هاروارد در رشته فلسفه فارغ التحصیل شد. به رغم حوزه تحصیلی جانسون که رشته فلسفی بود او پس از گرفتن مدرکش تحت سرپرستی ستاره شناس معروفی به نام Percival Lowell در کارخانه جنرال الکتریک آمریکا در بخش فولاد و سیم مشغول به کار شد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: استعداد یابی رمز موفقیت

جرقه ابداع تست استعدادیابی اوکانر

در آن زمان، مدیر کارخانه جنرال الکتریک تصمیم گرفت یک پروژه تحقیقاتی آزمایشگاهی برگزار کند که بوسیله آن بتواند هر یک از نیروها را بر اساس توانمندی ها و استعدادهای ذاتی شان به کار مشغول کند. او باور داشت اگر طرحی برگزار شود که موقعیت کاری یا توانایی درونی و ذاتی هر یک از کنارکنان هماهنگ شود، هم به سود نیروها خواهد بود و هم کارخانه از این موضوع منتفع می شود. مدیر کارخانه، این پروژه را بر عهده اوکانر گذاشت. او از جانسون خواست تا طرحی را با عنوان پروژه مهندسی انسانی راه اندازی کند که ابزاری مناسب برای پیدا کردن بهترین جایگاه برای هر یک از کارکنان باشد.

/// شماره های تماس ///

ایده های اولیه تست استعدایابی اوکانر

از این رو اوکانر، بر آن شد تا مطالعات خود را درباره توانمندی های ذاتی یا گرایش های درونی (Aptitudes) تحقیقات خود را ادامه دهد. او گرایش ها را معادل با استعدادهای طبیعی و توانمندی های منحصر به فرد برای انجام کارها و آموختن به صورت سریع و آسان معرفی می کند. به عقیده جانسون اوکانر، وقتی افراد در یادگیری یا انجام دادن حرفه ای، کند عمل می کنند یا برای شان دشوار است که از عهده انجام آن کار یا آموختن بر بیاییند، نشانه این است که سر جای خودشان قرار نگرفته اند و مسیر زندگی را به بیراهه رفته اند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: استعداد یابی سازمانی راهی به سوی موفقیت دو سویه

برای نمونه برخی افراد به راحتی قادر هستند طرح های زیبایی از طبیعت یا چهره انسان ترسیم کنند، اما شاید همین افراد برای فعالیت در رشته ای مانند زمین شناسی متحمل سختی های فراوانی شوند. بعضی از آدم ها خلبان های حرفه ی می شوند و بعضی دیگر استعداد باغبانی، پرورش گل و حمایت از کودکان را به صورت ذاتی دارند و به راحتی از عهده این کارها بر می آیند.

استعدایابی,استعداد یابی,مشاوره استعدادیابی,مشاوره استعداد یابی,مشاوره تخصصی استعدادیابی,مشاوره تخصصی استعداد یابی,استعدادیابی مدارس,استعداد یابی مدارس,مشاوره استعدادیابی مدارس,مشاوره استعداد یابی مدارس,استعدادیابی مدرسه,استعداد یابی مدرسه,مشاوره استعدادیابی مدرسه,مشاوره استعداد یابی مدرسه,استعدادیابی شغلی,استعداد یابی شغلی,مشاوره استعدادیابی شغلی,مشاوره استعداد یابی شغلی,استعدادیابی سازمانی,استعداد یابی سازمانی,تست استعدادیابی اوکانر

دسته بندی های تست استعدادیابی اوکانر

جانسون اوکانر با استفاده از تحقیقات تجربی خود موفق به ارائه طبقه بندی خاصی از توانمندی های انسانی شد که مهم ترین آنها «Ideaphoria به معنای لبریز و سرشار از ایده بودن»، «Graphoria به معنای بهره مندی از استعداد ذاتی حساب و شمارش اعداد» و «Visualization هوش بصری و تصویری»، بودند.

استعداد آیدیافوریا یا ایده پردازی

طبق مدل تست استعدادیابی اوکانر، برخی افراد سرشار از ایده های مختلف هستند، آنها برای اتاق های فکر، نیروی های فوق العاده مفیدی محسوب می شوند و ناخواسته و بدون این که آموزش ویژه ای دیده باشند، می توانند برای طرح کارهای متفاوت ایده های بزرگی خلق کنند. افرادی که استعداد آیدیا فوریا یا سرشار بودن از ایده را در درون خود دارند، میتوانند در حوزه هایی مانند نویسندگی، آموزش، بازاریابی و وکالت موفق عمل کنند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: استعدادیابی در مشاغل و ارتباطات اجتماعی

استعداد هوش بصری

از طرفی اوکانر گروهی دیگر را بهره مند از استعداد ذاتی مشاهده گری و تصویر گری دانست. طبق تست استعدادیابی اوکانر افراد با هوش ذاتی بصری می توانند در طرح لباس، طراحی وب سایت، هنر عکاسی یا نقاشی موفق تر از دیگران عمل کرده و به شهرت برسند.

استعداد کار با اعداد

توانمندی در حساب و کتاب، بازی و شمارش اعداد نیز از توانمندی های ذاتی بود که جانسون اوکانر به آنها رسید و در ارائه و بسط آزمون هایی که به کشف آنها مربوط می شود، پیشگام شد. اوکانر، سال ها بعد، موسسه پژوهشی استعداد یابی را راه اندازی کرد و بسیاری از محققان تست استعدادیابی اوکانر را یکی از روش های میان بر برای شناسایی استعدادهای ذاتی افراد می دانند.

نویسنده: مریم بهریان

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «تست استعدادیابی اوکانر» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
نظرات کاربران:
محسن
پاسخ به این نظر
10:31 - 4 خرداد 98

بسیار عالی بود ممنون

1 0
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: