مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(39 رای)

تست روانشناسی MMPI جزو معروف ترین تست روانشناسی های دنیا است که نیاز است نتایج آن توسط روانشناسان متخصص تفسیر و تشریح شود. این تست روانشناسی برای افراد معمولی نبوده و نوعی تست شخصیت شناسی برای افرادی است که از بیماری های روانی رنج می برند. از این تست روانشناسی در مراکز روانشناسی استفاده زیادی می شود. نتیجه این تست روانشناسی، نیمرخ روانی است که از روی آن روانشناسان می توانند مشکلات شخصیتی یا ویژگی های رفتاری افراد را تفسیر کنند.

برای انجام این تست می توانید اینجا کلیک نمایید...

تست روانشناسی MMPI چیست؟

تست روانشناسی MMPI که مخفف پرسشنامه شخصیتی چند حالته مینه سوتا است، جزو معتبرترین تست روانشناسی هایدنیا به شمار می آید. این تست روانشناسی در سال 1943 توسط هاتاوی و مک کنیلی در دانشگاه مینه سوتا ابداع شد و در کلینیک های روانشناسی بسیار زیادی مورد استفاده قرار گرفت و برای سنجش ویژگی های شخصیتی افراد مختلفی به کار برده شد. حالت اصلی تست روانشناسی MMPI شامل 556 سوال بوده و پاسخ گویی به سوالات آن حدود یک ساعت زمان می برد.

/// شماره های تماس ///

از آن جا که پاسخ گویی به این تعداد سوال خسته کننده و طاقت فرسا است، نمونه های دیگر این تست روانشناسی نیز تکامل پیدا کرده که کمترین نوع آن دارای 71 سوال است. تست روانشناسی MMPI هم به صورت فردی و هم به صورت جمعی قابل اجراست. انواع مختلف پرسشنامه ها برای این تست روانشناسی توسعه داده شده است که برای گروه های سنی بالای 16 سال و برای افراد دارای حداقل 8 کلاس تحصیلات قابل اجرا است.

تست روانشناسی تست شخصیت شناسی مشاوره تلفنی شخصیت مرکز روانشناسی

خروجی تست روانشناسی MMPI چیست؟

در پایان این تست روانشناسی نمی توان یک بیماری روانی را در فرد تشخیص داد اما می توان به شواهدی با ارزش برای تعیین مشکلات شخصیتی، اجتماعی و رفتاری در فرد جهت تشخیص و درمان به دست آورد. این تست روانشناسی پس از انجام، ابعاد شخصیتی فرد مورد نظر را مشخص می کند و ویژگی های رفتاری او را به دست می دهد. از کاربرد های مهم این تست روانشناسی، استفاده نتایج آن در گزینش برای مشاغل مهم و خاص. ازدواج و همچنین شناسایی اختلال شخصیت، اختلال ویژگی های رفتاری و اختلالات روانی می باشد و حتما باید توسط روانشناسان متخصص این نتایج تفسیر شوند.

تست روانشناسیMMPI یک ابزار تخصصی است و برای افرادی که دچار اختلال شخصیت و مشکلات روانشناسی هستند تهیه شده کمتر برای بررسی شخصیت افراد معمولی به کار می رود. نتیجه این تست روانشناسی به صورت نموداری ارائه می شود که به آن نیمرخ روانی گفته می شود که این نیمرخ روانی توسط روانشناس متخصص باید تفسیر شود.

تست روانشناسی MMPI در ایران چگونه است؟

با توجه به اینکه نمونه اصلی تست روانشناسی MMPI برای فرهنگ غربی تهیه شده و همخوانی کمی با فرهنگ مردم ایران دارد، بر خلاف انتظار و نتایج خوبی که در کشورهای غربی به دست داده است، این تست روانشناسی به خوبی نمی تواند نشان دهنده رفتار یک فرد ایرانی باشد. به علت این مشکل و همچنین طولانی و وقت گیر بودن پاسخگویی به سوالات آن، یک نمونه پرسشنامه کوتاه آن توسط اساتید روانشناسی ایرانی به فارسی ترجمه شده و با توجه به فرهنگ خاص ایران در برخی از سوالات این پرسشنامه تغییراتی ایجاد شده است. این فرم فارسی شده تست روانشناسی MMPI به موفقیت زیادی دست پیدا کرده و در مطالعات روانشناسی پیشرو سایر تست های روانشناسی است و با استقبال روانشناسان مواجه شده است.

تست روانشناسی تست شخصیت شناسی مشاوره تلفنی شخصیت مرکز روانشناسی

نحوه امتیاز دهی در تست روانشناسی MMPI

امتیازدهی به پرسشنامه این تست روانشناسی در دو دسته مقیاس انجام می گیرد. یک دسته شامل مقیاس های روانی است که قبل از امتیاز دهی و تفسیر به مقیاس های بالینی، امتیاز دهی و تفسیر می شود. مقیاس های روانی مشخص می کنند که آیا ممکن است فرد به برخی سوالات جواب دروغ داده باشد و یا با حالت دفاعی و مغرضانه به برخی سوالات پاسخ داده باشد. با استفاده از بعضی از مقیاس های این تست روانشناسی می توان تعیین کرد که فرد آیا میخواسته خود را بهتر از حالت واقعی یا بدتر از آن نشان دهد یا خیر. سپس بر اساس این نتایج به دست آمده می توان نتایج به دست آمده از مقیاس های بالینی را به درستی تعبیر کرد.

/// شماره های تماس ///

مقیاس های روانی در تست روانشناسی MMPI

مقیاس خوب وانمود کردن: فرد مورد نظر سعی می کند خود را بهتر از آن چه که هست نشان دهد. مقیاس بد وانمود کردن: فرد مورد نظر سعی می کند خود را بدتر از آن چه که هست نشان دهد. مقیاس انکار کردن: فرد مورد نظر در طول آزمون حالت دفاعی به خود می گیرد. در مقیاس های بالینی به ویژگی های شخصیتی فرد از جنبه های مختلف پرداخته می شود. این مقیاس ها در فرم کوتاه شده این تست روانشناسی، کاهش یافته اند و مقیاس های باقیمانده شامل موارد ذیل می شوند.

مقیاس هیپو کندری (HS)

کسانی که در این مقیاس امتیاز بالایی می گیرند به مشکلات جسمی خود زیاد توجه می کنند و بیشتر احساس ناراحتی و درد می کنند، در حالی که در واقع مشکلی خاصی ندارند.

مقیاس افسردگی (D)

امتیازی که فرد در این مقیاس می گیرد، میزان افسردگی او را نشان می دهد.

مقیاس هیستری (Hy)

نشان می دهد که فرد چه میزان تمایل به انجام واکنش های نمایشی دارد.

مقیاس انحراف روانی اجتماعی (Pd)

نشان می دهد که فرد چه میزان تمایل به انجام واکنش های ضد اجتماعی دارد.

مقیاس ضعف روانی (PT)

نشان می دهند که فرد چه میزان ضعف روانی دارد.

مقیاس شیزوفرنی (SC)

نشان می دهند که فدر به چه میزان دچار اختلالات شیزوفرنیایی است.

مقیاس شیدایی (Ma)

شیدایی در واقع حالت عکس افسردگی است. افرادی که شیدایی دارند شادتر و خوشحال تر از افراد معمولی به نظر می رسند اما بالا بودن غیرعادلی این مقیاس نشان دهنده اختلال مانیا یا شیدایی است.

تست روانشناسی تست شخصیت شناسی مشاوره تلفنی شخصیت مرکز روانشناسی

تست روانشناسی MMPI چگونه تفسیر می شود؟

بهترین کار تفسیر نتیجه این تست روانشناسی توسط روانشناسان متخصص بالینی در کنار مصاحبه بالینی است. یکی از مهمترین مسائل در تفسیر نتایج تست روانشناسی MMPI داشتن تجربه عملی و تجربه ارتباط با بیماران و تجربه برگزاری این تست روانشناسی است. معمولا ابتدا نیمرخ روانی ترسیم شده و با توجه به مقیاس های روانی و بالینی بیشترین نمرات بیمار در مقیاس های بالینی به دست می آید. برای تفسیر نتایج به دست آمده چندین روش ترکیب مختلف وجود دارد، اما قطعاً نمی توان تنها با اتکا به نمودارهای به دست آمده و استفاده از ترکیبات موجود تفسیر نهایی آزمون را به دست آورد و تمامی نمرات فرد بیمار باید در مقیاس های بالینی و روانی و نحوه پاسخگویی او به سوالات پرسشنامه با در نظر گرفتن مصاحبه ای که با او توسط روانشناس صورت می گیرد، در نظر گرفته می شود.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «تست روانشناسی شخصیت MMPI - آزمون آنلاین و رایگان» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: