خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)

تست روانشناسی MMPI تست شخصیت شناسی

تست روانشناسی MMPI جزو معروف ترین تست روانشناسی های دنیا است که نیاز است نتایج آن توسط روانشناسان متخصص تفسیر و تشریح شود.این تست روانشناسی برای افراد معمولی نبوده و نوعی تست شخصیت شناسی برای افرادی است که از بیماری های روانی رنج می برند. از این تست روانشناسی در مراکز روانشناسی استفاده زیادی می شود. نتیجه این تست روانشناسی، نیمرخ روانی است که از روی آن روانشناسان می­توانند مشکلات شخصیتی یا ویژگی های رفتاری افراد را تفسیر کنند.

مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره,مشاوره تلفنی صدای رهیاب,مشاوره تلفنی روانشناسی صدای رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب,مشاوره روانشناسی,مشاوره روانشناسی صدای رهیاب

تست روانشناسی  MMPIچیست؟ - تست شخصیت شناسی

تست روانشناسی MMPI که مخفف پرسشنامه شخصیتی چند حالته مینه سوتا است، جزو معتبرترین تست روانشناسی هایدنیا به شمار می­آید. این تست روانشناسی در سال 1943 توسط هاتاوی و مک کنیلی در دانشگاه مینه سوتا ابداع شد و در کلینیک های روانشناسی بسیار زیادی مورد استفاده قرار گرفت و برای سنجش ویژگی های شخصیتی افراد مختلفی به کار برده شد.

حالت اصلی تست روانشناسی MMPI شامل 556 سوال بوده و پاسخ­گویی به سوالات آن حدود یک ساعت زمان می­برد. از آن جا که پاسخ گویی به این تعداد سوال خسته کننده و طاقت فرسا است، نمونه های دیگر این تست روانشناسی نیز تکامل پیدا کرده که کمترین نوع آن دارای 71 سوال است.

تست روانشناسی MMPI هم به صورت فردی و هم به صورت جمعی قابل اجراست. انواع مختلف پرسشنامه ها برای این تست روانشناسی توسعه داده شده است که برای گروه های سنی بالای 16 سال و برای افراد دارای حداقل 8 کلاس تحصیلات قابل اجرا است.

تست روانشناسی تست شخصیت شناسی مشاوره تلفنی شخصیت مرکز روانشناسی

خروجی تست روانشناسی MMPI چیست؟ - تست شخصیت شناسی

در پایان این تست روانشناسی نمی­توان یک بیماری روانی را در فرد تشخیص داد اما می­توان به شواهدی با ارزش برای تعیین مشکلات شخصیتی، اجتماعی و رفتاری در فرد جهت تشخیص و درمان به دست آورد. این تست روانشناسی پس از انجام، ابعاد شخصیتی فرد مورد نظر را مشخص می کند و ویژگی های رفتاری او را به دست می دهد. از کاربرد های مهم این تست روانشناسی، استفاده نتایج آن در گزینش برای مشاغل مهم و خاص. ازدواج و همچنین شناسایی اختلال شخصیت، اختلال ویژگی های رفتاری و اختلالات روانی می‌باشد و حتما باید توسط روانشناسان متخصص این نتایج تفسیر شوند.

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,اعتماد به نفس,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

تست روانشناسیMMPI یک ابزار تخصصی است و برای افرادی که دچار اختلال شخصیت و مشکلات روانشناسی هستند تهیه شده کمتر برای بررسی شخصیت افراد معمولی به کار می رود. نتیجه این تست روانشناسی به صورت نموداری ارائه می شود که به آن نیمرخ روانی گفته می شود که این نیمرخ روانی توسط روانشناس متخصص باید تفسیر شود.

تست روانشناسیMMPI  در ایران چگونه است؟ - تست شخصیت شناسی

با توجه به اینکه نمونه اصلی تست روانشناسی MMPI برای فرهنگ غربی تهیه شده و همخوانی کمی با فرهنگ مردم ایران دارد، بر خلاف انتظار و نتایج خوبی که در کشورهای غربی به دست داده است، این تست روانشناسی به خوبی نمی تواند نشان دهنده رفتار یک فرد ایرانی باشد. به علت این مشکل و همچنین طولانی و وقت گیر بودن پاسخ­ گویی به سوالات آن،  یک نمونه پرسشنامه کوتاه آن توسط اساتید روانشناسی ایرانی به فارسی ترجمه شده و با توجه به فرهنگ خاص ایران در برخی از سوالات این پرسشنامه تغییراتی ایجاد شده است. این فرم فارسی شده تست روانشناسی MMPI به موفقیت زیادی دست پیدا کرده و در مطالعات روانشناسی پیشرو سایر تست های روانشناسی است و با استقبال روانشناسان مواجه شده است.

تست روانشناسی تست شخصیت شناسی مشاوره تلفنی شخصیت مرکز روانشناسی

نحوه امتیاز دهی در تست روانشناسی MMPI – تست شخصیت شناسی

امتیازدهی به پرسشنامه این تست روانشناسی در دو دسته مقیاس‌ انجام می‌گیرد. یک دسته شامل مقیاس‌های روانی است که قبل از امتیاز دهی و تفسیر به مقیاس‌های بالینی، امتیاز دهی و تفسیر می‌شود. مقیاس‌های روانی مشخص می کنند که آیا ممکن است فرد به برخی سوالات جواب دروغ داده باشد و یا با حالت دفاعی و مغرضانه به برخی سوالات پاسخ داده باشد. با استفاده از بعضی از مقیاس های این تست روانشناسی می توان تعیین کرد که فرد آیا میخواسته خود را بهتر از حالت واقعی یا بدتر از آن نشان دهد یا خیر. سپس بر اساس این نتایج به دست آمده می توان نتایج به دست آمده از مقیاس های بالینی را به درستی تعبیر کرد.

 

 مقیاس‌های روانی در تست روانشناسی MMPI تست شخصیت شناسی

مقیاس خوب وانمود کردن: فرد مورد نظر سعی می کند خود را بهتر از آن چه که هست نشان دهد.

مقیاس بد وانمود کردن: فرد مورد نظر سعی می کند خود را بدتر از آن چه که هست نشان دهد.

مقیاس انکار کردن: فرد مورد نظر در طول آزمون حالت دفاعی به خود می گیرد.

در مقیاس‌های بالینی به ویژگی های شخصیتی فرد از جنبه های مختلف پرداخته می شود. این مقیاس‌ها در فرم کوتاه شده این

تست روانشناسی، کاهش یافته اند و مقیاس‌های باقیمانده شامل موارد ذیل می شوند:

مقیاس هیپو کندری (HS): کسانی‌ که در این مقیاس امتیاز بالایی می‌گیرند به مشکلات جسمی خود زیاد توجه می کنند و بیشتر احساس ناراحتی و درد می‌کنند، در حالی که در واقع مشکلی خاصی ندارند.

مقیاس افسردگی (D): امتیازی که فرد در این مقیاس می گیرد، میزان افسردگی او را نشان می دهد.

مقیاس هیستری (Hy): نشان می دهد که فرد چه میزان تمایل به انجام واکنش های نمایشی دارد.

مقیاس انحراف روانی اجتماعی (Pd): نشان می دهد که فرد چه میزان تمایل به انجام واکنش های ضد اجتماعی دارد.

مقیاس ضعف روانی (PT): نشان می دهند که فرد چه میزان ضعف روانی دارد.

مقیاس شیزوفرنی (SC): نشان می دهند که فدر به چه میزان دچار اختلالات شیزوفرنیایی است.

مقیاس شیدایی (Ma): شیدایی در واقع حالت عکس افسردگی است. افرادی که شیدایی دارند شادتر و خوشحال تر از افراد معمولی به نظر می رسند اما بالا بودن غیرعادلی این مقیاس نشان دهنده اختلال مانیا یا شیدایی است.

تست روانشناسی تست شخصیت شناسی مشاوره تلفنی شخصیت مرکز روانشناسی

تست روانشناسی MMPI چگونه تفسیر می شود؟ - تست شخصیت شناسی

بهترین کار تفسیر نتیجه این تست روانشناسی توسط روانشناسان متخصص بالینی در کنار مصاحبه بالینی است. یکی از مهمترین مسائل در تفسیر نتایج تست روانشناسی MMPI داشتن تجربه عملی و تجربه ارتباط با بیماران و تجربه برگزاری این تست روانشناسی است. معمولا ابتدا نیمرخ روانی ترسیم شده و با توجه به مقیاس های روانی و بالینی بیشترین نمرات بیمار در مقیاس های بالینی به دست می آید. برای تفسیر نتایج به دست آمده چندین روش ترکیب مختلف وجود دارد، اما قطعاً نمی توان تنها با اتکا به نمودارهای به دست آمده و استفاده از ترکیبات موجود تفسیر نهایی آزمون را به دست آورد و تمامی نمرات فرد بیمار باید در مقیاس های بالینی و روانی و نحوه پاسخگویی او به سوالات پرسشنامه با در نظر گرفتن مصاحبه ای که با او توسط روانشناس صورت می گیرد، در نظر گرفته می شود.

برای آشنایی با سایر تست شخصیت ها به مطلب زیر مراجعه کنید:

تست شخصیت ها - معرفی تست های شخصیت شناسی

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,اعتماد به نفس,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

خدمات کلان مشاوره تلفنی صدای رهیاب در زمینه مشاوره روانشناسی تلفنی

خدمات کلان مشاوره تلفنی صدای رهیاب

  1. مشاوره روانشناسی تلفنی
  2. مشاوره خانواده تلفنی
  3. مشاوره تحصیلی تلفنی

مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب
مشاوره دهنده تخصصی و پاسخگویی به سوالات شما 
برای تماس با مشاوران ما از تلفن ثابت با شماره

9099075226

تماس حاصل فرمایید
این شماره در سراسر کشور بدون پیش شماره و از طریق تلفن ثابت قابل شماره گیری است
همه روزه از ساعت ۸ صبح تا 10 شب
حتی ایام تعطیل


شما می‌توانید در هر زمانی بین ساعات 8 صبح تا 10 شب با مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب تماس بگیرید و از تجربه مشاوران زبده مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب، در حوزه های مختلف روانشناسی و شخصیت استفاده کنید.


مشاوره زناشویی تلفنی,مشاوره تلفنی,مشاوره زناشویی,مشاوره جنسی,مشاوره تلفنی جنسی,مشاوره جنسی تلفنی,مشاوره بلوغ جنسی,مشاوره بلوغ و مشکلات جنسی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره صدای رهیاب,مشاوره تلفنی صدای رهیاب,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی صدای رهیاب  برای مشاوره روانشناسی تلفنی می توانید با مشاوران مشاوره تلفنی صدای رهیاب در تماس باشید:

مشاوره زناشویی تلفنی,مشاوره تلفنی,مشاوره زناشویی,مشاوره جنسی,مشاوره تلفنی جنسی,مشاوره جنسی تلفنی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره صدای رهیاب,مشاوره تلفنی صدای رهیاب,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی صدای رهیاب  تلفن مرکز مشاوره صدای رهیاب : از سراسر کشور فقط با تلفن ثابت و بدون پیش شماره 9099075226

مشاوره زناشویی تلفنی,مشاوره تلفنی,مشاوره زناشویی,مشاوره جنسی,مشاوره تلفنی جنسی,مشاوره جنسی تلفنی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره صدای رهیاب,مشاوره تلفنی صدای رهیاب,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی صدای رهیاب  شبکه های اجتماعی مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب : کانال تلگرام مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب - صفحه اینستاگرام مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2