مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(12 رای)

شما هم مانند بسیاری از افراد که می خواهند تغییرات اساسی و بزرگی را در زندگی شان ایجاد کنند، ممکن است اضطراب و نگرانی هایی از آینده این تصمیمتان داشته باشید. اما در واقعیت باید گفت در این مسیر شما به هیچ عنوان تنها نیستید و بسیاری از این افراد ترس و اضطراب زیادی را برای شروع تغییرات در خودشان تجربه می کنند. به همین دلیل است که خیلی از تصمیمات برای تغییر در همان مراحل اولیه، زمین گیر شده و ادامه پیدا نمی کنند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین مثبت اندیشی

بسیار دیده شده است افرادی مانند شما که تصمیم قطعی برای تغییرات بزرگ در زندگی شان گرفته بودند اما از ترس شکست، دست نگه داشته و قدمی برای تغییر برنداشته اند. مثلا شاید بخواهید منزل خود را تغییر دهید و به شهر و کشوری دیگر نقل مکان کنید. شغلی را که دوست ندارید، ترک کنید و استعفا دهید. ارتباط عاطفی با معشوقه تان را که همیشه با دعوا روبرو است، خاتمه دهید. تصمیم بگیرید که خودتان کارفرما شوید و یک شرکت تاسیس کنید. اما با وجود همه این برنامه ها، به نظر می رسد موانع زیادی در مقابل شما قرار گرفته اند و به شما می گویند که نمی توانید از پس آنها برآیید. همین زمزمه ها موجب می شود که دست از کار کشیده و پشیمان شوید.

/// شماره های تماس ///

اگر نشانه ها و علائمی از این ترس و نگرانی را در خودتان مشاهده کردید، اصلا نگران نباشید. زیرا این واکنشها و تغییرات در شما کاملا طبیعی می باشد؛ اما وجود آنها کمکی به شما نمی کند. اینکه به چه صورت آنها را شکست دهیم، واقعا کار راحتی نخواهد بود. اما در این راستا سوالاتی ذهن ما را درگیر کرده است که در ادامه به آنها پاسخ خواهیم داد.

ترس از تغییر و ریسک های آن

اگر تغییر کنم، چه اتفاق بدی برای من می افتد؟

اینگونه تصور کنید که اگر تغییر مورد نظرم را بصورت موفقیت آمیز در زندگی ام ایجاد کنم، بدترین شرایط و اتفاقی که ممکن است برای من پیش بیاید چه چیزی می تواند باشد؟ البته منظورمان این نیست که در طول شبانه روز فقط به نکات منفی فکر کنید، بلکه فقط می خواهیم بدترین شرایط احتمالی را در ذهنتان تصویرسازی کنید. موثرترین کاری را که می توانید کنید این است که به سختی های احتمالی که بعد از ایجاد این تغییرات در خود با آنها روبرو خواهید شد، فکر کنید و برای راه حلهای آن چاره ای بیندیشید.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین اعتماد به نفس

مثلا با خود بگویید اگر منزل خودم را از شهری به شهر دیگری انتقال دادم ولی بعد از مدتی سازگاری مناسبی با جغرافیای آن پیدا نکردم، آنوقت چه می شود؟ اینگونه به سوالات خود پاسخ دهید. بگویید بله سوال منطقی و درستی است؛ اگر به شرایط مبهمی که در پیش داریم شک و گمان داریم چرا باید خانه را خریداری کنیم؟ فعلا برای اینکه با شرایط کنار آییم، خانه را اجاره می کنیم تا در آینده ببینیم که با موقعیت جغرافیایی آنجا سازگار می شویم یا نه. اگر منزلی را که برای زندگی برگزیدیم اغلب در طی روز ابری و تاریک و دلگیر بود آنوقت چه؟ با در نظر گرفتن مزایای خوبی که منزل دارد، می توانیم در منزل انتخاب شده یا محل کار از چراغهای جایگزین نور خورشید برای بهتر شدن شرایط استفاده کنیم.

/// شماره های تماس ///

اگر تغییر نکنم، چه اتفاق مثبتی برای من می افتد؟

اگر از قرار گرفتن در وضعیتی که تجربه می کنید ناراضی هستید و هر فعالیت و تلاشی هم که داشته اید، شرایط را بصورت محسوس تغییر نداده است، ساده بگویم که شرایط یک انتخاب بیشتر ندارید. این انتخاب که یاد بگیرید آن چیزهایی را که اکنون دارید، از ته قلب خود دوست داشته باشید. یا تلاش کنید که شرایط را به گونه ای که دوست دارید تغییر دهید. این توانایی را در خود می بینید؟

اگر نمی توانید زندگی در شرایط سختی که دارید را تحمل کنید، بهتر است برای تغییرات اساسی در زندگیتان برنامه ریزی کنید. در غیر اینصورت بصورت دائمی در غم، اندوه و افسردگی به سر خواهید برد. پس نتیجه می گیریم که اگر تلاشی برای تغییر نداشته باشیم، شرایط همانی خواهد بود که تجربه کردیم.

تغییر اساسی در زندگی

آیا کسی می تواند آینده را پیش بینی کند؟

جواب این سوال واضح و مشخص است؛ پاسخ آن منفی است. این جمله یعنی اگر آینده برای ما مبهم، نامشخص و ترسناک به نظر می رسد، برای دیگران نیز به همین صورت خواهد بود؛ خواه اگر تغییرات را در خود ایجاد کنید یا نکنید. آگاهی داشتن از اینکه در آینده چه چیزهایی رخ می دهد، بصورت عملی اتفاق نخواهد افتاد. بلکه این تصور که می توان آینده را پیش بینی کرد، توهمی بیش نیست و فکر کردن به آن فقط انرژی فرد را می گیرد. بنابراین اگر با توجه به شرایط زندگی ای که دارید، تجربه کردن موقعیتهای جدید را ضروری می بینید، این کار را انجام دهید و ترسی از آینده نداشته باشید؛ زیرا کسی از آن اطلاع دقیقی ندارد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین شخصیت پولی

اگر تغییر نکنم، شرایط همان گونه خواهند ماند؟

طبیعت و ذات انسان به گونه ای طراحی شده است که ایمان قلبی ای دارد که هر چیزی که در زندگی اش به آن عادت کرده است، بصورت ابدی و همیشگی با او خواهند ماند. اما این طرز تفکر اشتباه می باشد. حتی اگر تغییراتی را در زندگیتان لحاظ نکنید، اجباری وجود ندارد که همه چیز مثل قبل دست نخورده باقی بماند. هیچکس نمی تواند تضمین کند که شما اگر نخواهید تغییر کنید، شرایطتان بدتر یا بهتر می شود. بلکه این تصمیمات شما در شرایطی است که قرار گرفته اید. پس نتیجه می گیریم که باید متناسب با داشته ها برای آینده برنامه ریزی کرد.

شرایطی را که رها کردم، در آینده من را اذیت نمی کنند؟

این احتمال وجود دارد که برای زمانی طولانی عذاب وجدان داشته باشید که چرا به زندگی و شرایطی که داشتید پشت کرده اید و به دنبال آن افسرده یا پرخاشگر شوید. باید گفت که هر تغییری چه مثبت و چه منفی در زندگی مزایا و معایبی را به همراه خود خواهد داشت که بهتر است آنها را بپذیریم.

با این تفاسیر حتی اگر زندگی فعلی خود را نیز دوست دارید، اما احساس می کنید باید تغییراتی برای آن اعمال کنید، سریعا دست به کار شوید. حسرت چیزهایی را که از دست داده اید را نخورید. زیرا اگر آسیبی از ایجاد تغییر دیده باشید، همه برای افزایش رفاه و آسایش شما بوده است. این آسیبها به تجربیات شیرین و مثبت زندگی شما تبدیل خواهند شد.

اگر خواستم تغییر کنم ولی نشد، چه می شود؟

با توجه به تجربیاتی که در درمانهای روانشناسی و مشاوره صورت گرفته است، احساس ترس از پیشرفت و شروع تغییر در زندگی است که انسان را از پیش قدم شدن باز می دارد. باید این باور را در خود نهادینه کنید که توانایی درست کردن شرایط زندگی تان همانگونه که می خواهید را دارید. اتفاقا اغلب افراد زمانی که با مشکلات و سختی ها روبرو می شوند، توانایی و خلاقیتشان بیشتر از قبل شکوفا می شود و در محدودیتها، ستاره زندگی خود خواهند شد. هیچگاه این اجازه را به ذهنتان ندهید که به نگرانی ها و اضطراب ها دامن بزند. زیرا مانند موریانه، رخنه خواهند کرد و نمی گذارند شما تلاشی برای تغییر در زندگیتان ایجاد کنید.

چه زمانی تغییرات را شروع کنیم؟

این را همه ما میدانیم که انسانی بر روی زمین وجود ندارد که بداند تا چه مدت زمانی زندگی خواهد کرد. بسیاری از افراد تصور می کنند که عمری طولانی خواهند داشت و هرگز مرگ و نیستی در خودشان را نمی بینند. پس با توجه به مبهم بودن مدت زمان زندگی هر شخص، بهتر است از همین امروز، تغییراتی را که دوست دارید در زندگی ایجاد کنید، صورت دهید.

هر چقدر سن شما بیشتر شود، دغدغه های تغییر نیز بیشتر از قبل خواهند شد و با توجه به بالا رفتن سن، درصد موفقیت تغییر در فرد نیز کاهش پیدا می کند. پس بهترین زمان برای تغییر، همین الان و همین امروز می باشد. اگر شهامت تغییر در اکنون را ندارید، پس خودتان را برای سرزنشها در آینده آماده کنید. زمان را از دست ندهید و با همین داشته هایی که در زندگی دارید، تغییراتی را که دوست دارید اعمال کنید.

نویسنده: علی اصغر رضائی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «آیا از ایجاد تغییرات اساسی در زندگیتان می ترسید؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: