مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(45 رای)

از انتخاب رشته در پایه دوازدهم تا عمومی شدن دوره دبیرستان

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در خصوص تغییر رشته تحصیلی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت:‌ سال آینده انتخاب رشته دانش‌آموزان در پایان پایه نهم انجام می‌شود. بر این اساس پیشنهادات مختلفی از جمله عدم وجود رشته تحصیلی خاص در دوره دبیرستان یا انتخاب رشته تحصیلی از پایه دوازدهم مطرح است.

شروع هدایت تحصیلی از پایه نهم

علی زرافشان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش «سال آینده پایه نهم وارد نظام آموزشی کشور می‌شود و دانش‌آموزان باید در پایان پایه نهم اقدام به انتخاب رشته کنند. برای بحث هدایت تحصیلی و انتخاب رشته دانش‌آموزان در پایان پایه نهم چه تدابیری را اندیشیده‌اید؟» اظهار داشت: با اضافه شدن پایه نهم به نظام آموزشی کشور و با توجه به سه پایه شدن دوره متوسطه اول باید از سال تحصیلی آینده در پایه نهم یک مرحله از هدایت تحصیلی دانش‌آموزان انجام شود.

/// شماره های تماس ///

وی افزود هم‌اکنون دانش‌آموزان پس از پایان دوره متوسطه اول یا همان راهنمایی سابق بر اساس سوابق تحصیلی خود توصیه نامه‌ای را برای انتخاب رشته دریافت می‌کنند. و در پایان دوره سال اول دبیرستان هدایت تحصیلی و انتخاب رشته آنها انجام می‌شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت:‌ هم‌اکنون در آموزش و پرورش برنامه ریزی‌های لازم برای اجرای هدایت تحصیلی در پایان پایه نهم که پایان دوره عمومی است انجام شده است. و لازمه تحقق این موضوع مشخص شدن ترکیب دوره متوسطه دوم است. که تصمیمات مختلفی در این زمینه اخذ شده است.

زرافشان ادامه داد: هم‌اکنون این سوال مطرح است که آیا باید با انتخاب رشته در پایان پایه نهم، دانش آموزان مستقیما از سال اول دبیرستان وارد رشته‌های تخصصی خود شوند؟

مشاوره تحصیلی,مشاوره تحصیلی تلفنی,مشاوره درسی,مشاوره درسی تلفنی,برنامه ریزی,برنامه ریزی تلفنی,مشاوره برنامه ریزی تلفنی,مشاوره کنکور,برنامه ریزی کنکور تلفنی,مشاوره تلفنی برنامه ریزی کنکور,مشاوره کنکور 97,برنامه ریزی کنکور 97,برنامه ریزی تلفنی کنکور 97,مشاوره تحصیلی تهران,کنکور آزمایشی,مشاوره تست زنی,مشاوره تلفنی تست زنی,مشاوره تلفنی صدای رهیاب,9099075226,مشاوره کنکور رهیاب,مشاوره برنامه ریزی درسی,برنامه درسی

تکلیف ترکیب رشته ها و شاخه ها در حال بررسی است

وی افزود: هم‌اکنون بخشی از کار مشروط به این است ترکیب رشته‌ها و شاخه‌های تحصیلی در دوره دوم متوسطه مشخص شود و حدود یک سال است که این طرح در دست مطالعه بوده و مراکز پژوهشی بحث‌های مختلفی را در این زمینه مطرح کرده‌اند. در مطالعات سند تحول بنیادین نیز نکاتی مطرح شده است و طی یک سال گذشته نشست‌های علمی در آموزش و پرورش برای تبیین موضوع برگزار شد. و در جلسات مختلف پیشنهادات کارشناسان و مراکز پژوهشی مورد بررسی قرار گرفت تا پس از تایید یک پیشنهاد آن را به شورای عالی آموزش و پرورش ارائه کنیم.

تهیه جدول برنامه درسی رشته ها و شاخه ها تا پایان اسفندماه انجام خواهد شد. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه پس از تایید این موضوع در شورای عالی آموزش و پرورش، جدول مواد درسی دوره دوم متوسطه تهیه و پس از آن تعیین شاخه‌ها و رشته‌های درسی صورت می‌گیرد. گفت: تا پایان اسفند ماه باید این کارها انجام شود تا از ابتدای سال آینده به تولید محتوای دوره دوم متوسطه و تنظیم آئین نامه‌های مورد نیاز بپردازیم.

امکان عمومی شدن دوره متوسطه وجود دارد

وی درخصوص پیشنهادات مطرح شده ادامه داد: یکی از پیشنهادات که توسط دکتر افروز استاد دانشگاه تهران مطرح شده، عمومی شدن آموزش در دوره دوم متوسطه است. که این پیشنهاد تاکید دارد در دوره دبیرستان هیچ انتخاب رشته‌ای نداشته باشیم. و دانش‌آموزان فقط یک رشته را بخوانند. این روند در برخی از کشورها تحت عنوان دوره متوسطه عمومی یا متوسطه فراجامع مطرح است.

زرافشان اظهار داشت: در پیشنهاد دوم که توسط مراکز پژوهشی ارائه شده، آمده است که دوران تحصیل  13 ساله شود اما ما فرض را بر این می‌گذاریم که دوران تحصیل همان 12 سال باشد و طبق این پیشنهاد در پایه دهم و یازدهم انتخاب رشته تحصیلی صورت نمی‌گیرد و دانش آموزان در پایه دوازدهم انتخاب رشته خواهند کرد.

وی گفت:‌در مطالعات سند تحول بنیادین رویکرد تخصص گرایی نرم پیشنهاد شده است. طبق مطالعاتی که داشته‌ایم رشته‌های تحصیلی بنا بر اقتضائات و ویژگی‌های آموزش و پرورش کشورها مطرح است.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «تغییر رشته های تحصیلی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: