مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(35 رای)

مشاوره خانواده یک نوع روان درمانی است که در هنگام برخورد با زوج ها و خانواده ها مورد استفاده قرار میگیرد. مشاوره خانواده بر روابط خانوادگی به عنوان یک عامل مهم در سلامت روان تأکید می کند. به این ترتیب، این نوع مشاوره برای مشکلات خانوادگی است که در ارتباط با تعاملات خانوادگی ایجاد میشود و نه فقط اعضای خانواده. مشاوره خانواده معمولاً روی تعاملات بین اعضای خانواده تمرکز میکند و اینکه چگونه این تعاملات می توانند مسائل را حل و فصل کنند. برای بسیاری از خانواده هایی که به دنبال کمک هستند، مشاوره خانواده اغلب کوتاه مدت است و می تواند با سایر تکنیک های مشاوره نیز مورد استفاده قرار گیرد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست سنجش عشق و دوستی

تکنیک های مشاوره خانواده

در زمان حال مشاوره خانواده موقعیتی مرکزی را در دنیای سلامت روان به خود اختصاص داده است. فرض مشاوره خانواده بر این است که خانواده های سالم توانایی و بقای بیشتری نسبت به دیگر خانواده ها دارند. ثبات واحد خانواده امری مهم در تربیت کودکان و نوجوانان، داشتن زندگی سالم و شاد در روابط بیرون از خانواده، خارج از منزل و موفقیت در بزرگسالی است. در اینجا، ما به پنج تکنیک مشاوره خانواده که بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند، اشاره میکنیم.

/// شماره های تماس ///

مشاوره خانواده از طریق درمان ساختاری

مشاوره از طریق درمان ساختاری، پویایی قدرت درون خانواده را ارزیابی میکند و نقش هر عضو خانواده را بررسی می کند. سلسله مراتب خانواده، بررسی و تجزیه و تحلیل می شود و میزان قدرت هر یک از اعضای خانواده مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت لزوم توزیع می شود. مشاوره خانواده از طریق درمان ساختاری به دنبال تقویت هر یک از اعضای خانواده، انطباق نیازهای هر یک از افراد و برقراری احترام بین همه اعضای خانواده است.

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده از طریق درمان میلان (Milan)

درمان میلان، بر تجزیه و تحلیل سیستم های اعتقادی تمرکز میکند که در میان اعضای خانواده چه به صورت فردی و چه به صورت جمعی به عنوان یک کل در نظر گرفته شده است و به طور خاص موجب اختلافاتی شده است. مشاوره خانواده از طریق درمان میلان به سیستم های اعتقادی خودآگاه و ناخودآگاه متمرکز میشود و سعی در حل اختلافات و درگیری های خانوادگی دارد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست تعارضات زناشویی

مشاوره خانواده از طریق درمان استراتژیک

درمان استراتژیک با بررسی الگوهای تعامل و تعارض بین اعضای خانواده، به دنبال افزایش آگاهی و توجه به این الگوهاست. این رویکرد، رویکرد مستقیم تری نسبت به سایر روش های مشاوره خانواده است که در آن هر یک از اعضای خانواده به منظور بهبود نحوه ارتباطشان با دیگر اعضای خانواده وظایفی را بر عهده میگیرند. بویژه کسانی که ممکن است در معرض چالش های منحصر به فرد یا مبارزه با بیماری های روانی یا عصبی باشند. این تکنیک درمانی همچنین روابط سلطه جویانه را در میان اعضای خانواده را بهبود می بخشد و بطور مثبت بین اعضای خانواده و افراد مبتلا، تغییرات ارتباطی ایجاد می کند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آیا شنونده خوبی هستم؟

مشاوره خانواده از طریق درمان روایتی

درمان روایتی به اعضای خانواده کمک میکند تا روایتهای شخصی خود را با شناسایی و درک ویژگی های مثبت فردی، مهارت ها و هدایا گسترش دهند. این درمان ممکن است به منظور کمک به اعضای خانواده برای مقابله با مشکلات درون خانواده یا درون زندگی فردی خود اعضاء صورت گیرد. درمان روایتی، اعضاء را تشویق میکند تا از نفوذ تأثیرات منفی یا مخرب که ممکن است درک اعضاء خانواده، توانایی و صلاحیت آنها را تضعیف کند، دور شوند. درمان روایتی نیز در زمینه های دیگر مشاوره مورد استفاده قرار می گیرد.

/// شماره های تماس ///

مشاوره خانواده از طریق درمان بین نسلی

درمان بین نسلی، روابط و درگیری های بین نسلی را در واحدهای خانواده و سیستم های اعتقادی مشکل آفرین یا مخرب که اغلب بین یک نسل به نسل دیگر منتقل میشود را بررسی میکند. این روش زمانی که بیش از دو نسل از یک خانواده در یک خانه زندگی میکنند و با درگیری مواجه می شوند، میتواند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال پدربزرگ و مادربزرگ، والدین و کودکان همه با هم زندگی می کنند. این تکنیک اغلب در کنار مشاوره خانواده از طریق درمان میلان استفاده می شود.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آیا شوهر خوبی هستم؟

مشاوره خانواده از طریق درمان حمایتی

درمان حمایتی خانواده اغلب به اعضای خانواده کمک میکند تا احساسات خود در مورد موضوع خاصی که بر کل خانواده تأثیر می گذارد را بیان کنند. این نوع درمان خانوادگی، محیطی امن و آزاد را فراهم میکند که در آن هر کسی میتواند بیان کند که چه احساسی دارد. این فرصتی است برای خانواده ها برای همکاری و آشکارا صحبت کردن در مورد موضوعاتی که آنها را تحت الشعاع قرار میدهد. همچنین فرصتی برای درمانگر برای ارائه مشاوره عملی است.

مشاوره خانواده از طریق درمان سیستماتیک

درمان سیستماتیک بر احساسات تمام اعضاء خانواده تأکید میکند. این تلاش برای شناسایی مشکلات، پویایی درون خانواده و همچنین ایده ها و نگرش های کل خانواده برای کشف آنچه که ممکن است در خانواده بطور کلی ادامه یابد، صورت میگیرد. هنگامی که درمانگر درک کاملی از این حوزه ها داشته باشد، ممکن است تلاش کند مشکلات، نگرشها و روابط را به موقعیتی تبدیل کند که مفیدتر، کمتر آسیب رسان یا به واقع ساده تر باشد.

تکنیک های مشاوره خانواده

تعداد جلسات مورد نیاز برای مشاوره خانواده چند جلسه هست؟

مشاوره خانواده اغلب کوتاه مدت است. به طور متوسط پنج تا بیست جلسه زمان می برد. مشاوره خانواده ممکن است از یک، دو یا حتی همه این تکنیک ها بر اساس نیازهای فردی خانواده استفاده کند و همچنین بر اساس تشخیص فردی هر عضو خانواده ممکن است بر پویایی و درگیری های خانوادگی تأثیر گذارد. هدف مشاوره خانواده، ایجاد یک خانواده هماهنگ و سالم است که در آن هر کدام از اعضای خانواده برای تقویت روابط سالم با خانواده های خود در سالهای آینده، تلاش میکنند. مشاوره خانواده میتواند در مسائل زیر مفید باشد:

 • روابط خانوادگی و تغییرات در زندگی خانوادگی
 • سلامت روانی بزرگسالان
 • مسائل والدین
 • روابط زن و شوهر
 • تروما
 • استرس کاری
 • مهارت های والدین
 • مشکلات سلامتی مانند آسم یا سرطان
 • حمایت از اعضای خانواده از طریق جدایی، میانجیگری و طلاق
 • رفتار با کودک و نوجوان
 • اختلالات عاطفی از جمله اضطراب، افسردگی از دست دادن یکی از اعضاء و غم و اندوه
 • بی اشتهایی و پرخوری عصبی
 • حمایت از اعضاء خانواده در زندگی خانواده
 • سوء استفاده احساسی یا خشونت
 • مشکلات مالی
 • صدمه به خود
 • مواد مخدر، الکل و سوء مصرف مواد

منابع: northbrooklynmft و topcounselingschools

سوالات متداول

1. مهمترین اصل در تربیت کودکان در خانواده چیست؟
ثبات واحد خانواده.

2. تعداد جلسات مورد نیاز برای مشاوره خانواده چند جلسه هست؟
مشاوره خانواده اغلب کوتاه مدت است. به طور متوسط پنج تا بیست جلسه زمان می برد.

3. درمان بین نسلی چیست؟
روابط و درگیری های بین نسلی را در واحدهای خانواده و سیستم های اعتقادی مشکل آفرین یا مخرب که اغلب بین یک نسل به نسل دیگر منتقل میشود را بررسی میکند.

4. مشاوره خانواده بر مبنای درمان میلان چگونه است؟
درمان میلان، بر تجزیه و تحلیل سیستم های اعتقادی تمرکز میکند که در میان اعضای خانواده چه به صورت فردی و چه به صورت جمعی به عنوان یک کل در نظر گرفته شده است و به طور خاص موجب اختلافاتی شده است.

نویسنده: ماندانا کلاهدوز

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «تکنیک های مشاوره خانواده» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: