مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(14 رای)

ثبت نام بدون کنکور : معرفی رشته مهندسی منابع طبیعی

معرفی رشته مهندسی منابع طبیعی - بخش اول

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی : زمین سبز بود؛ به سبزی بهشت و رودخانه تمیز و شفاف و زلال ، و طبیعت با بارش هر باران از شادابی و طراوات لبریز میشد. سال‌ها گذشت. جمعیت شهر رو به فزونی گذاشت. خانه‌های تازه ساخته شد و به جای درختان سرسبز ، کارخانه‌ها جان گرفتند. چرخ‌های تولید کارخانه که به کار افتاد ، فاضلاب صنعتی را به میان آب رودخانه جاری ساخت.

آن وقت ماهیهای کوچک و بزرگ ، ذرات آلوده کننده آب را با آب شش‌هایشان تنفس کردند و گروه گروه جان باختند. آب ، خاک و هوای آلوده ، نفس درختان را نیز قطع کرد و اکنون ما در این زمین که با دست‌های خودمان ، خاکستریاش کرده‌ایم ، هر لحظه شاهد مرگ سبزی و سبزینگی ، ‌پاکی و شادابی و در نهایت هستی و زندگی هستیم. این بحران در کشور ما بسیار جدی و فراگیر به چشم میخورد.

برای مثال در مناطق کلیدی و شاخصی همچون پارک ملی گلستان و منطقه حفاظت شده جهان‌نما ، ذخایر حیات‌ وحش ما نسبت به دهه 50 به یک چهارم و در مقایسه با دهه 60 به نصف تقلیل یافته است. به عبارت دیگر ، ذخیره کنونی جمعیت حیات وحش کشور ما 25% دهه 50 و 50% دهه 60 است !حال چه باید کرد؟ و چگونه میتوان بار دیگر آسمان را آبی و زمین را با رنگ‌هایی زنده و شاداب رنگ‌آمیزی نمود و حیات و زندگی را به طبیعت ایران بازگرداند؟کارشناسان منابع طبیعی با بررسی علم اکولوژی ، حل مسائل زیست‌محیطی ، ارائه طرح‌های عملی برای حفظ و توسعه پوشش گیاهی ، بهره‌برداری صحیح از اراضی مطابق با قابلیت‌ آنها ، توسعه فعالیت آبخیزداری و مدیریت آب و خاک ، تلاش میکنند تا این آرزو را محقق سازند.

معرفی رشته مهندسی منابع طبیعی - بخش دوم

این رشته در مقطع کارشناسی دارای 5 گرایش محیط‌زیست ، مرتع و آبخیزداری ، جنگلداری ، شیلات و علوم و صنایع چوب و کاغذ است. گرایش محیط‌زیستمحیط‌زیست یک رشته چند بخشی یا بین رشته‌ای است و آمیخته‌ای از علوم بیولوژی ، اکولوژی ، فیزیک ، شیمی ، ریاضی ، آمار ، اکولوژی کاربردی و جغرافیا میباشد. این گرایش تلاش میکند تا بین محیط انسان یا محیط شهری و محیط فراشهری مثل مرتع ، جنگل و ... پل بزند تا بشر با استفاده از دانش روزافزون خود به نحوی عمل کند که با نیازها و امیدهایش هماهنگی بیشتری داشته باشد و در نهایت زندگی بهتری رابرای خود و آیندگان فراهم سازد.

همچنین تلاش میکند تا با ارائه دانش و آگاهیهای لازم درباره اکولوژی حیات وحش ، اکولوژی دریاها ، نحوه آلودگی محیط‌زیست ، نحوه طراحی پارکهای ملی و جنگلی و ... به حمایت و حفاظت از محیط‌زیست و حل مشکلات زیست‌ محیطی بپردازد .در کشور ما محیط زیست در مقطع کارشناسی یکی از گرایش‌های مهندسی منابع طبیعی است و در آن بیشتر به اکوسیستم‌های طبیعی پرداخته میشود ، اما استادان محیط‌زیست معتقدند که باید مثل سایر کشورهای دنیا ، محیط‌زیست را به عنوان یک رشته مجزا ارائه دهیم و در آن علاوه بر اکوسیستم‌های طبیعی به اکوسیستم‌های شهری نیز پرداخته شود. چون در حقیقت محیط‌زیست به تعامل و ارتباط بین محیط‌های انسانی و طبیعی میپردازد و صحیح نیست که این دو را مجزا از یکدیگر بررسی کنیم.(در سال 83 مهندسی محیط زیست به عنوان یک رشته مجزا در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ، وابسته به وزارت آموزش و پرورش ارائه شده است.)

موقعیت شغلی در ایران - بخش اول

در سال 1382 ارزش اقتصادی هر هکتار دریا از نظر تعدیل و تنظیم گازها ، کنترل آشفتگی ، تنظیم آب ، تهیه‌ آب ، تصفیه آب ، تولید مواد غذایی ، تامین مواد خام ، ارزش فرهنگی ، توریسم و ... 71609310 ریال ، هر هکتار ساحل 50244800 ریال ، هر هکتار جنگل 12015600 ریال ، هر هکتار مرتع 2876800 ریال و هر هکتار تالاب 183334000 ریال محاسبه شده‌ است .

متأسفانه بسیاری از این منابع ارزشمند که تجدیدناپذیر یا به سختی قابل تجدید هستند . در کشور ما به دلیل بیمبالاتی و بیتوجهی در معرض نابودی قرار گرفته‌اند . چرا که ما توجه به قوانین و معیارهای محیط‌زیست را یک امر ضروری و اجتناب‌ناپذیر نمیدانیم . و حتی در نظر برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها ، سازمان حفاظت محیط‌زیست ، یک سازمان دردسرآفرین است . و باید به نحوی از زیر اصول و قوانین آن شانه خالی کرد!و باز به همین دلیل در طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی ما ، محیط زیست‌ نه تنها حرف اول را نمیزند بلکه در انتها نیز جایگاه مشخصی ندارد!

موقعیت شغلی در ایران - بخش دوم

با این همه ، چون امروزه مسائل و مشکلات زیست‌محیطی صرفاً به یک کشور ، یک منطقه یا یک قاره محدود نمیشود . و هیچ کشوری نمیتواند ادعا کند که انتشار آلودگی و مشکلات ناشی از آن ، مختص به کشور متبوعش میباشد . حفظ محیط‌زیست به یک ائتلاف جهانی تبدیل شده است و تمام کشورها و جوامع بشری پذیرفته‌اند . که باید در توسعه صنعتی با توجه به ارزیابی دقیق زیست‌محیطی ، تجدید نظر کرد.

این امر باعث شده است که در کشور ما نیز متخصصان محیط‌زیست در تمام مقاطع تحصیلی بویژه کارشناسیارشد و دکترا در سازمان‌های متعددی از جمله: سازمان حفاظت محیط‌زیست ، شهرداریها ، مهندسین مشاور ، وزارت کشور ، وزارت نیرو ، سازمان توسعه و برنامه‌ریزی ، وزارت صنایع ، وزارت نفت حضور داشته باشند. تا جایی که به گفته دکتر مخدوم استاد محیط زیست دانشگاه تهران ، هیچ یک از فارغ‌التحصیلان کارشناسیارشد و دکترای محیط‌زیست بیکار نیستند

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی - درس‌های این رشته در طول تحصیل :

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی - دروس مشترک در گرایش‌های مختلف مهندسی منابع طبیعی :

ریاضیات ، فیزیک عمومی ، زمین‌شناسی ، گیاه‌شناسی ، اکولوژی ، شیمی عمومی ، زیست شناسی ، آمار و احتمالات ، هوا و اقلیم‌شناسی ، خاکشناسی عمومی ، قوانین و مدیریت منابع طبیعی ، جامعه‌شناسی روستایی ، آشنایی با کامپیوتر ، هیدرولوژی عمومی ،

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی - دروس تخصصی گرایش محیط‌ زیست :

اکولوژی حیات‌وحش ، مبانی مدیریت حیات‌وحش ، بیولوژی حیوانات شکاری ، پرنده‌شناسی ، قوانین و مدیریت محیط‌زیست و شیلات ، اکولوژی دریاها ، فنون مدیریت حیات وحش ، آلودگیهای محیط‌زیست ، انسان و محیط‌زیست ، پارکهای ملی ، جنگل و پردیس‌ها ، طراحی و مهندسی پارکهای ملی و جنگلی ، ارزیابی محیط‌زیست ، پارکداری ، جلسه بحث ، پروژهگرایش مرتع و آبخیزداریدر گرایش مرتع و آبخیزداری دانشجویان میآموزند که با توجه به امکانات آبی ، خاکی ، اقلیمی ، زمین‌شناسی و پوشش گیاهی چگونه میتوان از عرصه منابع طبیعی ، به ویژه از مراتع موجود ، بیشترین بهره را برد برای مثال با توجه به پوشش گیاهی یک منطقه ، چه مقدار میتوان دام وارد منطقه کرد و چه مقدار عرصه کشاورزی داشت؟ همچنین به یاری مدیریت آبخیزداری میتوان.

از مسائلی مثل سیلاب و خشکسالی که ضررهای هنگفت اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی دارد ، جلوگیری کرد. به عبارت دیگر ، کارشناس این رشته با تقویت پوشش گیاهی ، اصلاح آبراهه‌ها و بانکت‌زدن (ایجاد خطوط افقی بر روی دامنه کوه‌ها و تپه‌ها و کاشت نهال) میتواند از فرسایش خاک و ایجاد سیلاب جلوگیری کند.اهمیت این مسأله زمانی آشکار میشود که بدانیم کشور ما به دلیل پیشروی شن‌های روان به مناطق مرکزی و شرقی کشور ، در معرض بیابان‌زایی قرار دارد. همچنین فرسایش خاک ، موجب پرشدن مخازن سدها و آسیب‌رسانی جدی به این منابع ارزشمند میگردد. به همین دلیل ، لازم است به یاری متخصصان مرتع‌ و آبخیزداری ، از فرسایش آب و خاک جلوگیری کرد و در جهت اصلاح و توسعه مراتع قدم برداشت

موقعیت شغلی رشته مهندسی منابع طبیعی در ایران :

شرط اول حیات اقتصادی ـ سیاسی هر کشور ، ‌استقلال و وجود نیروی انسانی متعهد ، متفکر و کاردان است. زیرا نیروی انسانی لایق و کاردان میتواند با استفاده از قدرت تصمیم‌گیری و استقلال و برنامه‌ریزی خوب دولت ، از عامل دوم؛ یعنی منابع سرشار خدادادی از قبیل آب ، خاک ، جنگل ، مرتع برای بهبود زندگی و رفاه مردم و جامعه بهره‌برداری کند. به عبارت دیگر تعادل این دو عامل ، شرط مطلوب و اساسی بهره‌وری بهینه و تداوم حیات یک جامعه است.کارشناسان منابع طبیعی نقش مهمی در ایجاد تعادل بین این دو عامل دارند.

زیرا از یک سو ، عامل مهمی در حفظ و گسترش منابع طبیعی هستند و از سوی دیگر ، نحوه استفاده و بهره‌برداری بهینه از این منابع را میدانند.برای مثال ، فارغ‌التحصیلان گرایش مرتع و آبخیزداری میتوانند با برنامه‌ریزیهای صحیح و نظارت بر حسن اجرای آنها و آموزش به منظور اصلاح و توسعه مراتع ، جلوگیری از فرسایش آب و خاک و پر شدن مخازن سدها و تثبیت شن‌های روان ، نقش بسیار مهمی در حفظ و گسترش منابع طبیعی از قبیل مرتع ، آب و خاک داشته باشند.در کل فارغ‌التحصیل توانمند این رشته ، فرصت‌های شغلی مناسبی در شرکت‌های دولتی ، خصوصی و نیمه‌خصوصی مرتبط با وزارت نیرو ، وزارت جهاد کشاورزی ، مؤسسه تحقیقات مرتع ، مؤسسه تحقیقات خاک و حفاظت آبخیزداری ، سازمان جنگل‌ها و شرکت‌های مشاوره منابع طبیعی دارد

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی - دروس تخصصی گرایش مرتع و آبخیزداری :

شناسایی گیاهان مرتعی ، ژئو مرفولوژی ، زراعت نباتات علوفه‌ای ، خاک مناطق خشک و نیمه‌خشک ، هیدرولوژی کاربردی ، حفاظت خاک ، کارتوگرافی ، ارزیابی خاکهای زراعی ، اکولوژی مرتع ، دامداری ، اصلاح و توسعه مراتع ، آنالیز و ارزیابی مراتع ، جنگلکاری در مناطق خشک ، آبخیزداری ، مقدمات مردم‌شناسی عشایری ، جلسه بحث ، پروژه

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی - گرایش شیلات - بخش اول

صنعت شیلات در کشور ما در مقایسه با تحولاتی که در صید و صیادی جهان در 50 سال اخیر روی داده ، نسبتاً جوان است و حتی سرانه مصرف ماهی در ایران از 5/4 کیلوگرم فراتر نرفته است؛ رقمی که همردیف سرانه ماهی در کشورهای فاقد ذخایر آبزیان است. این در حالی است که آبزیان ، به دلیل کاهش کلسترول خون ، ‌جلوگیری از بروز بیماریهای قلب و عروق ، وجود انواع اسیدهای آمینه مورد نیاز برای رشد و نمو بدن و داشتن درصد قابل توجهی مواد معدنی و ویتامین ، ارزش غذایی بیشتری نسبت به گوشت‌های قرمز و سفید دارند.

از سوی دیگر ، فعالیت‌های شیلاتی در کشور ، صرف‌نظر از تأمین بخشی از مواد پروتئینی ، منبع مناسبی برای اشتغال ، تأمین ارز و اهرمی برای توسعه و عمران مناطق ساحلی است. در واقع ، در برنامه‌های توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور ، شیلات جایگاه مهمی دارد.شک نیست که اجرای طرح‌های شیلاتی کشور ، به نیروهای کارآمد و متخصص نیازمند است ، افرادی که با استفاده از منابع آبی برای تأمین پروتئین مورد نیاز مردم فعالیت کنند.

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی - گرایش شیلات - بخش دوم

هدف رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش شیلات ، پرورش و آموزش کارشناسان و متخصصان در همین زمینه است. در این گرایش ، دانشجویان با علوم مختلف بیولوژی جانوری ، گیاهی و اکولوژی دریایی به عنوان زیربنای شیلات‌ آشنا میشوند ، درباره آبزیان آب‌های داخلی و دریایی ، نحوه تکثیر و پرورش آبزیان ، صید و صیادی ونحوه عمل‌آوری فرآورده‌های دریایی مطالعه میکنند.

اهمیت این رشته زمانی آشکار‌تر میشود که بدانیم بهره‌برداری صحیح و پایدار از منابع دریایی ، حفاظت از منابع و بازسازی ذخایر ، تنوع‌بخشی در تولید و افزایش تولید ، بهبود و ارتقای کیفیت محصولات شیلاتی از تولید به مصرف ، استفاده از فناوریهای جدید مهندسی ژنتیک در شیلات ، تولید فرآورده‌های بیولوژیک ، اشتغال و درآمد ارزی ، بدون نگرش علمی و متکی بر یافته‌های تحقیقاتی در شیلات ، امکان‌پذیر نیست

موقعیت شغلی در ایران :

آمارهای سازمان کشاورزی و خواروبار جهانی "فائو" نشان میدهد که درآمد خالص حاصل از تجارت ماهی (صادرات منهای واردات) کشورهای در حال توسعه ، اخیراً به 7/17 میلیارد دلار رسیده است. این رقم بزرگتر از ارزش کل صادرات چای ، برنج ، کاکائو و قهوه است.در کشور ما نیز صنعت شیلات نقش مهمی در ایجاد اشتغال ، بویژه از جهت کیفی دارد. زیرا بخش عمده‌ای از فعالیت‌های شیلات در مناطق دورافتاده و محروم انجام میشود؛

مناطقی که حضور فعالیت‌های انسانی از دید سیاسی و امنیتی بسیار مهم است. همچنین ، ایفای نقشی که فعالیت‌های شیلاتی در کاهش پدیده بیکاری پنهان در مناطق روستایی و سواحل صیادی دارد ، برای کشور حائز اهمیت است. زیرا فعالیت‌هایی که به منظور استفاده از منابع کوچک آبی طبیعی و نیمه‌طبیعی برای پرورش ماهی ، صنایع کوچک پشتیبانی ، و فرآوری و تعمیر ادوات صیادی انجام میشود ، در کاهش بیکاری پنهان و افزایش درآمد ساکنان این مناطق ، بسیار مؤثر است. همان‌طور که پیش از این گفتیم ، برای اجرای برنامه‌های شیلات ، پرورش افراد فنی و کارشناس از اهمیت خاصی برخوردار است؛

افرادی که میتوانند با توسعه فعالیت‌های آبزی پروری ، بازسازی ذخایر دریای خزر و منابع آب‌های داخلی ، ترویج مصرف آبزیان پرورشی به عنوان غذای سلامتی ، بهبود کیفیت عرضه آبزیان پرورشی ، ایجاد مزارع انفرادی پرورش آنها و مراکز تکثیر آبزیان ، ارائه آموزش‌های مورد نیاز آبزی پروران به منظور تقویت و ارتقای دانش فنی تولید کنندگان ، مطالعه وارائه مناسبترین روش‌های تکثیر و پرورش آبزیان ، افزایش راندمان و بهبود کیفیت آبزیان پرورشی ، شناسایی و مطالعه اراضی مستعد توسعه پرورش آبزیان و انجام تحقیقات در امر شناخت بیماریها ، بهداشت و تغذیه آبزیان ، نقش بسیار مهم و اساسی در رشد و ارتقای صنعت شیلات بر عهده داشته باشند.

دروس تخصصی گرایش شیلات :

لیمونولوژی ، اصول تکثیر و پرورش آبزیان ، تکثیر و پرورش ماهی ، تکثیر و پرورش آبزیان ، اکولوژی دریاها ، اصول تغذیه آبزیان ، ماهیشناسی عمومی ، بیماریها و انگل‌های آبزیان ، هیدروتکنیک و طراحی استخرها ، ماهیشناسی و سیستماتیک ، بهداشت و تکنولوژی فرآورده‌های شیلاتی ، هیدروشیمی ، جلسه بحث ، پروژه

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی - گرایش جنگلداری :

گرایش جنگلداری مجموعه‌ای از علوم و فنون است که برای شناخت جوامع مختلف جنگلی و آگاهی از کیفیت و کمیّت آنها ، تربیت ، پرورش و بهره‌برداری مستمر از تولیدات جنگلی ، روش‌های مختلف قطع و حمل درختان قطع شده ، جاده‌سازی درجنگل و مهمتر از همه ، حفاظت ، احیا و توسعه مناطق جنگلی به عنوان تعدیل و تنظیم کننده شرایط آب و هوایی و خاکی و منبع تولید کننده چوب به کار گرفته میشوند.

برای مثال ، دانشجویان با مطالعه درس "حمایت جنگل" با عوامل تخریب جنگل آشنا شده و روش‌های بهبود و حفاظت و نگهداری از جنگل را میآموزند؛ روش‌هایی که میتواند عامل کاهش فرسایش خاک و فراهم ساختن زیستگاه‌هایی برای حیات وحش گردد. همچنین با مطالعه درس‌هایی مثل جنگل‌داری ، بهر‌ه‌برداری از جنگل و سیاست‌ جنگل میآموزند که چگونه با فراهم ساختن مناطقی برای چرای دام‌ها ، میتوان فشار وارد شده بر زمین‌های جنگلی را کاهش داد یا چگونه میتوان چوب مورد استفاده برای ساخت وسایل چوبی و سوخت و انرژی را فراهم ساخت تا به این وسیله ، هم منافع اقتصادی حاصله از جنگل و هم اکولوژی آن حفظ گردد

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی - موقعیت شغلی در ایران :

ایران با داشتن 24 تا 25 درصد بیابان از مجموع وسعت کشور ، با مشکل مهم و حیاتی فرسایش خاک رو به رو است. این فرسایش ، مشکلات اقتصادی بسیاری را در کانون‌های بحرانی کشور ایجاد کرده است و تنها راه مبارزه با آن ، احیای پوشش گیاهی مناطق بحرانی و حفظ و صیانت از جنگل‌ها است. به عبارت دیگر ، فارغ‌التحصیلان توانمند این رشته چون هم از اطلاعات فنی - مهندسی و هم از علوم طبیعی و اقتصادی و اجتماعی مربوط به مناطق جنگلی برخوردار هستند ، فرصت‌های شغلی مناسبی دارند که از آن جمله میتوان به کارشناس متخصص در تهیه طرح‌‌های جنگلکاری و جنگلداری و سایر طرح‌های مربوط به حفاظت و توسعه جنگل‌ها در سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور ، وزارت جهاد کشاورزی ، شهرداریها ، سازمان پارکها و فضای سبز و سازمان محیط زیست‌ اشاره کرد.

همچنین همکاری با شرکت‌ها و مؤسسات مجری طرح‌های راه‌سازی در زمینه نقشه‌برداری ، طراحی و محاسبه و اجرای راه‌ها و جاده‌های جنگلی ، فعالیت در شرکت‌های مشاوره منابع طبیعی به صورت همکاری در طرح‌های جنگلداری خصوصی و شرکت‌های بهره‌برداری از جنگل‌ها از جمله فعالیت‌هایی است که فارغ‌التحصیلان مهندسی منابع طبیعی گرایش جنگلداری میتوانند در آنها حضور داشته باشند

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی - دروس تخصصی گرایش جنگلداری :

اندازه‌گیری جنگل ، جنگل‌شناسی ، جاده‌سازی ، جنگلداری ، اقتصاد جنگل ، بهره‌برداری جنگل ، خاکشناسی جنگل ، اکولوژی جنگل ، درخت‌شناسی ، شناخت حیوانات شکاری ، پارکهای ملی و جنگلی و پردیس‌ها ، سیاست جنگل ، حمل و نقل چوب ، حمایت جنگل ، جنگلکاری و نهالستان‌های جنگلی ، صنایع چوب ، جلسه بحث ، طرح جنگلداری

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی - گرایش علوم و صنایع چوب و کاغذ :

علوم و صنایع چوب و کاغذ مجموعه علوم و فنونی است که با فراگیری آنها دانشجویان در زمینه نحوه رویش و تولید چوب و عوامل مؤثر بر آن ، اختصاصات ساختمانی و طبقه‌بندی و درجه‌بندی چوب‌ها و کاغذها ، خواص فیزیکی ، مکانیکی ، شیمیایی و کاربردی چوب و کاغذ ، تبدیل شیمیایی و مکانیکی و نیز بازرگانی و داد و ستد چوب و کاغذ و تولیدات آنها آگاهی لازم را کسب میکنند

موقعیت شغلی در ایران :

فارغ‌التحصیل علوم و صنایع چوب و کاغذ میتواند به عنوان مدیرفنی در بخش‌های دولتی یا خصوصی مجتمع‌های چوب و کاغذ و کارخانجات تولید چوب فعالیت کند یا به عنوان کارشناس در دفاتر فنی سازمان جنگل‌ها و مراتع مشغول به کار گردد.

دروس تخصصی گرایش علوم و صنایع چوب و کاغذ :

فیزیک چوب ، شیمی چوب ، مدیریت صنعتی ، چوب‌بری ، روکش و تخته لایه ، استاندارد و درجه‌بندی چوب ، صنایع مبلمان ، مکانیک چوب ، تخته خرده چوب ، تخته فیبر ، چوب‌خشککنی ، تکنولوژی تهیه خمیر کاغذ ، حفاظت کار و ایمنی در صنایع چوب ، بازار چوب ، سازه‌های چوبی ، کنترل کیفیت محصول ، کاغذسازی ، جلسه بحث

توانایی های لازم - بخش اول

آیا می شود پرنده‌ها را از روی کتاب شناخت یا با حیات‌وحش در فضای دانشکده آشنا شد ؟ بدون شک ، چنین چیزی امکان‌پذیر نیست . زیرا بوم‌شناسی به معنای خانه‌شناسی است ؛ یعنی بایستی به درون طبیعت رفت و از نزدیک با اصول حاکم بر آن آشنا شد و معضلات و مشکلات زیست‌محیطی را در خود طبیعت شناخت و سپس در صدد ارائه راه حل برآمد.به همین دلیل دانشجوی منابع طبیعی باید به طبیعت علاقه‌مند باشد . و با صبر و حوصله و تلاش و کوشش بسیار ، رمز و راز حیات را از طبیعت بیاموزد . علاقه و عشق به طبیعت و محیط‌زیست لازمه این رشته است ؛

زیرا بدون عشق نمیتوان هفته‌ها در صحرا ، جنگل ، دشت یا تالاب برای بررسی رفتار یک حیوان یا پیدا کردن یک گونه خاص حیوانی یا گیاهی حضور داشت و بعضاً شرایط نامساعد جوی یا حشرات موذی مثل ساس ، کنه ، عقرب و ... را تحمل کرد . همچنین دانشجوی منابع طبیعی باید از هوش و خلاقیت سرشاری برخوردار باشد . تا بتواند مشکلات محیط‌زیست را به خوبی و به درستی ببیند و راه حلی برای آن مشکل بیابد . چون مشکلات زیست‌محیطی صبر نمیکنند تا ما هر زمان که دلمان خواست به فکر چاره‌اندیشی بیفتیم و امکان دارد یک مشکل در زمانی کوتاه به یک فاجعه تبدیل شود .

توانایی های لازم - بخش دوم

در مورد توانمندیهای لازم برای هر گرایش نیز باید گفت که دانشجوی محیط‌زیست باید در زمینه صنعت ، فرهنگ ، سیاست و اقتصاد اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد و بتواند درباره مسائل یاد شده ابراز عقیده کند. زیرا محیط‌زیست به دانشجویانی که دروس را حفظ کنند ، نیازی ندارد. بلکه دانشجویانی باید وارد این رشته شوند که برای مشکلات زیست‌محیطی پروژه و طرح ارائه داده و خود مجری طرح‌هایشان باشند. در گرایش مرتع و آبخیزداری نیز چون دارای دو جنبه مرتع و آبخیزداری است ، دانشجویانی با علایق و توانمندیهای متفاوت میتوانند جذب آن شوند.

برای مثال ، ما در اصلاح یک منطقه هم میتوانیم روی پوشش گیاهی و هم روی مسائل فیزیکی ، مثل ایجاد سدبندهای کوچک بر روی آبراهه‌ها تأکید داشته باشیم. در این میان ، آنچه با پوشش گیاهی ارتباط دارد به مرتع باز میگردد و آبخیزداری بیشتر به مسائل آب و مسائل مکانیکی مثل سد ، ارتباط دارد. از همین‌رو ، دانشجویانی که پس از فارغ‌التحصیلی میخواهند در زمینه آبخیزداری فعالیت کنند ، باید در دروس فنی مثل ریاضی و فیزیک قویتر باشند. بخش مرتع این رشته نیز بیشتر به محیط‌زیست ، شناخت گیاهان مختلف و شناخت اکولوژی مرتبط میشود. '],


بر خلاف تصور اغلب افراد ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی یا همان مهندسی منابع طبیعی بدون کنکور راه هایی دارد که اطلاع از آن ها می تواند راه گشای بسیاری از داوطلبان پذیرش رشته مهندسی منابع طبیعی بدون کنکور باشد. از این رو مرکز مشاوره تحصیلی چگونگی ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی را به شما مشاوره می دهد.

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی

ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی  که یکی از محبوب ترین رشته های دانشگاهی در کنکور تجربی می باشد. که تحصیل در این رشته تقریبا آرزوی تمام داوطلبان کنکور تجربی می باشد. از این رو یکی از دغدغه های اغلب داوطلبان کنکور تجربی که موفق به ورود به دانشگاه در رشته مهندسی منابع طبیعی  نشده اند این است که چگونه با ثبت نام بدون کنکور تجربی وارد دانشگاه شوند. زیرا که داوطلبان زیادی برای ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی  در ایران وجود دارند.

برای پاسخ به این نیاز داوطلبان مرکز مشاوره تحصیلی صدای رهیاب با اطلاع از جدید ترین اخبار تحصیلی مربوط به شرایط ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی  در دانشگاه های سراسری ایران ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه پیام نور و دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه غیر انتفاعی را در اختیار دواطلبان ورود به دانشگاه از طریق ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی  قرار می دهد.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب در زمینه مشاوره تحصیلی کنکور

مرکز مشاوره تلفنی و حضوری صدای رهیاب در زمینه های نتایج کنکور سراسری و آزاد ، نتایج کنکور تجربی ، ثبت نام کنکور ، ثبت نام کنکور تجربی ، ثبت نام کنکور سراسری ، منابع کنکور تجربی ، تغییر رشته ، کارنامه اولیه کنکور ، مشاوره انتخاب رشته ، انتخاب رشته تجربی ، انتخاب رشته کنکور تجربی ، انتخاب رشته تلفنی کنکور تجربی ، دفترچه کنکور ، دفترچه ثبت نام کنکور ، مشاوره درسی ، ثبت نام بدون کنکور ، ثبت نام بدون کنکور آزاد ، ثبت نام بدون کنکور سراسری ، ثبت نام بدون کنکور علمی کاربردی ، ثبت نام دانشگاه آزاد ،

ثبت نام تلفنی دانشگاه آزاد ، ثبت نام علمی کاربردی ، رشته پزشکی بدون کنکور ، رشته پزشکی بدون کنکور آزاد ، رشته پزشکی بدون کنکور سراسری ، تکمیل ظرفیت ، تکمیل ظرفیت سراسری ، برنامه ریزی تحصیلی  و برنامه ریزی کنکور تجربی آماده ارائه مشاوره تحصیلی به داوطلبان عزیز است.

 ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی

ثبت نام بدون کنکور سایر گرایش های رشته تجربی

برای آگاهی از ثبت نام بدون کنکور سایر رشته های تجربی می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید:

 • ثبت نام بدون کنکور رشته پزشکی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته دندانپزشکی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته داروسازی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته بیوتکنولوژی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته دامپزشکی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته زیست شناسی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته فیزیوتراپی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته اعضای مصنوعی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته بهداشت مواد غذایی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته مدیریت و کمیسر دریایی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته کارشناسی تکنسین
 • ثبت نام بدون کنکور رشته دبیری زیست شناسی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته تکنولوژی مرتع و آبخیزداری
 • ثبت نام بدون کنکور رشته ارگونومی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته اتاق عمل

ثبت نام بدون کنکور سایر گرایش های رشته تجربی

 • ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری
 • ثبت نام بدون کنکور رشته پروتزهای دندانی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته بینایی سنجی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته شنوایی شناسی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته علوم آزمایشگاهی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته پزشکی کتابداری
 • ثبت نام بدون کنکور رشته مامایی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته علوم تغذیه
 • ثبت نام بدون کنکور رشته علوم و صنایع غذایی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی بهداشت محیط
 • ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی فضای سبز
 • ثبت نام بدون کنکور رشته کارشناسی بهداشت عمومی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته کاردانی دامپزشکی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته پرستاری
 • ثبت نام بدون کنکور رشته مدارک پزشکی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته زیست شناسی سلولی مولکولی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی بهداشت حرفه ای
 • ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی تولیدات گیاهی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت
 • ثبت نام بدون کنکور رشته علوم مهندسی زیست محیطی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته دبیری شیمی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته شیمی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته گفتار درمانی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته تکنولوژی تولیدات دامی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته کاردانی فوریت‌های پزشکی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی-شیلات
 • ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات
 • ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی کشاورزی-علوم دامی
 • ثبت نام بدون کنکور رشته اقیانوس شناسی

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «ثبت نام بدون کنکور رشته مهندسی منابع طبیعی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: