مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(14 رای)

ثبت نام کنکور سراسری برای ورود به رشته های با آزمون دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، دوره های مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برگزار می شود. دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۹۹ آزمون مجزایی ندارد و علاقه مندان به تحصیل در این دانشگاه هم لازم است در این آزمون ثبت نام نمایند.

برای ثبت نام کنکور سراسری، داشتن یکی از مدرک های تحصیلی زیر لازم است:

 • دیپلم نظام آموزشی جدید (نظام ۳-۳-۶)، در یکی از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کاردانش
 • دیپلم دوره چهارساله نظام قدیم آموزش متوسطه (نظری و هنرستان).
 • گواهينامه دوره پیش دانشگاهی یا یکی از مدارک کاردانی (فوق دیپلم).

مدارک تحصیلی باید تا ۳۱ شهریور ۱۳۹9 دریافت شود و کسانی که با مدرک کاردانی پزشکی و غیر پزشکی شرکت می کنند باید تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند. کسانی که دو مدرک دیپلم دارند می توانند با یکی از دو دیپلم خود به دلخواه ثبت نام نمایند. ضمنا در صورت مغایرت نوع دیپلم با گروه آزمایشی بهتر است با دیپلمی که با گروه آزمایشی مورد نظر شان هماهنگی دارد، ثبت نام کنند.

/// شماره های تماس ///

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری

با نگاهی به فهرست زیر می توانید مطمئن شوید همه مدارک لازم برای ثبت نام را آماده کرده اید.

 • شناسنامه و کارت ملی و شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده (به تعداد گروههای آزمایشی که قصد شرکت در آزمون آن را دارید).
 • کد سوابق دیپلم و یا کد سوابق پیش دانشگاهی (قابل دریافت از سامانه دریافت سوابق تحصیلی به نشانی dipcode.medu.ir) و کد دانش آموزی (صادر شده از طرف دبیرستان)
 • کد مربوط به منطقه و کد پستی محل سکونت
 • کد وضعیت نظام وظیفه داوطلبان مرد مقررات وظیفه عمومی
 • معدل کتبی دیپلم و معدل کل دیپلم
 • کد پیگیری مربوط به سهمیه ایثارگران و رزمندگان
 • کد (۱۳ رقمی) مربوط به داوطلبان غیر ایرانی
 • فایل عکس اسکن شده
پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین «با این نمرات کجا قبول می شوم؟»

راهنمای ثبت نام کنکور سراسری و آشنایی با دوره های تحصیلی

در آزمون سراسری، روشهای گزینش دانشجو در رشته هایی که پذیرش آنان بر اساس آزمون سراسری (با نمرات آزمون و اعمال مثبت سوابق تحصیلی) می باشد به شرح ذیل صورت می پذیرد

روش متمرکز

روشی است که منحصرا نمرات آزمون و سوابق تحصیلی داوطلبان واجد شرایط، ملاک و مبنای پذیرش قرار می گیرد و اسامی پذیرفته شدگان در یک مرحله و به طور یکجا اعلام می گردد. در این روش هر داوطلب با توجه به شرایط وی ( از نظر سهمیه، بوم و....) و بر اساس نمره كل اکتسابی در زیر گروه مربوطه، به اولین کدرشته انتخابی که از نظر علمی برتری دارد (در مقایسه با سایر داوطلبانی که شرایط مشابه وی را دارند)، در صورت وجود ظرفیت معرفی می شود. گزینش اغلب رشته های دانشگاهها و موسسات آموزش عالی به روش متمرکز صورت می گیرد.

روش متمرکز با شرایط خاص

رشته های دارای شرایط خاص رشته هایی هستند که در پذیرش آنها شرایط خاصی از قبیل مصاحبه، معاینه، آزمون عملی و یا علمی جداگانه ای اعمال می شود. اسامی پذیرفته شدگان نهایی این رشته ها، با اعمال نتایج مراحل فوق مطابق ظرفیت هر کد رشته مشخص و به همراه سایر رشته های متمرکز اعلام می شود.

کنکور سراسری و آزاد

در ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹9 پذیرش دانشجو در رشته های تحصیلی آهنگسازی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عکاسی، کاردانی هنرهای تجسمی، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، نقاشی، نمایش عروسکی، نوازندگی موسیقی ایرانی نوازندگی موسیقی جهانی و موسیقی نظامی در گروه آزمایشی هنر و هم چنین رشته علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی به صورت متمرکز و با شرایط خاص و همراه با آزمون عملی صورت می پذیرد. کلیه داوطلبان علاقه مند به رشته های ذیربط، برای اطلاع از شرایط و نحوه و تاریخ آزمون های عملی به اطلاعیه های مربوط که در زمان پرینت کارت شرکت در آزمون، از سوی این سازمان منتشر می شود توجه نمایند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین مثبت اندیشی

شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجو در دوره های مختلف تحصیلی

شرایط اختصاصی مشترک همه دوره ها

همه متقاضیان ثبت نام کنکور سراسری جهت ورود به دوره های تحصیلی با آزمون دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سال ۱۳۹۹ لازم است در آزمون سراسری سال ۱۳۹9 ثبت نام و برابر ضوابط در امتحانات شرکت نمایند. همه داوطلبان متقاضی تحصیل در دوره های تحصیلی باید شرایط عمومی و اختصاصی و مقررات وظیفه عمومی مندرج در این دفترچه راهنما را رعایت نمایند.

از همه پذیرفته شدگان دوره های غیر روزانه (نوبت دوم «شبانه»، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان، پیام نور و غیرانتفاعی) شهریه دریافت می شود که شامل دو قسمت شهریه ثابت و متغیر است. شهریه دوره های مختلف تحصیلی در زمان انتخاب رشته در پایگاه اطلاع رسانی دانشگاهها و مؤسسات اعلام می شود.

هر گونه تغییر رشته و انتقال دانشجویان مطابق ضوابط آموزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی صورت می پذیرد. شرایط و ضوابط تحصیل در همه دوره ها تابع مقررات آموزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی است. پذیرفته شدگان مرد تمام دوره های تحصیلی تابع مقررات وظیفه عمومی هستند.

شرایط اختصاصی دوره روزانه

تحصیل در این دوره ها رایگان و امکانات رفاهی و تسهیلات آموزشی برای اکثر دانشجویان مهیا است.

شرایط اختصاصی دوره نوبت دوم (شبانه)

در این دوره تحصیلی، دانشگاه هیچ تعهدی نسبت به تأمین مسکن، خوابگاه و وام تحصیلی و سایر امور رفاهی دانشجویان ندارد. مقررات آموزشی همانند دوره روزانه است مگر در مواردی که در آیین نامه طرح ایجاد دوره نوبت دوم (شبانه) مستثنا شده باشد. هر گونه تغییر رشته و انتقال دانشجویان مطابق ضوابط آموزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی صورت می پذیرد.

تعیین سقف واحدهای درسی برای هر نیمسال تحصیلی با توجه به سایر ضوابط و مقررات در اختیار شورای آموزشی مؤسسه آموزش عالی ذی ربط خواهد بود. ساعات تشکیل کلاس های دوره نوبت دوم (شبانه) برای رشته های تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی با نظر مؤسسات ذیربط تعیین و اعلام می شود. مقررات دوره های نوبت دوم (شبانه) گروههای آموزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، تابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، در صورت تمایل می توانند با سپردن تعهد محضری به منظور تعیین بازپرداخت بدهی، از تسهیلات رفاهی استفاده نمایند. طول دوره تحصیلی در مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی برابر ضوابط مربوط خواهد بود. داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی دوره های روزانه دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی می شوند مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی دوره های نوبت دوم (شبانه) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی نیز می باشند.

/// شماره های تماس ///

شرایط اختصاصی دوره های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد

به منظور گسترش آموزش عالی کشور در سطح بین المللی و فراهم نمودن شرایط لازم برای ادامه تحصیل در داخل کشور به جای خارج از کشور، برخی از دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی داخل با توجه به ضوابط ذیل دانشجو می پذیرند. پذیرش دانشجو در رشته های تحصیلی این دوره ها به روش گزینش کشوری است.

شرایط اختصاصی دوره مجازی

آموزش مجازی با آموزش الکترونیکی به طور کلی بهره گیری از سامانه های الکترونیکی مثل کامپیوتر، اینترنت، لوح فشرده (CD) چندرسانه ای، نشریه های الکترونیکی و خبرنامه های مجازی و نظایر اینهاست که با هدف کاستن از رفت و آمدها و صرفه جویی در وقت و هزینه و در ضمن یادگیری بهتر و آسان تر صورت می گیرد.

برگزاری کلاس های الکترونیکی به طور غیر همزمان انجام می شود. به این معنا که دانشجویان می توانند به راحتی با استادان خود ارتباط برقرار کرده و در کلاس درس شرکت کنند، بدون اینکه این کار را هم زمان با استادان و یا سایر دانشجویان انجام دهند. البته سامانه های آموزش الکترونیکی در شرایط خاصی ایجاب می کنند که استادان و دانشجویان هم زمان وارد سیستم اینترنت شوند. این حالت بیشتر در مواقعی که کلاس حالت تکنیکی داشته، مثلا واحدهای آزمایشگاهی و یا در صورتی که تجربه کردن فرآیندها و گرفتن بازتاب و نتیجه فوری ضرورت دارند، انجام می شود.

در دوره های مجازی دروس و برنامه های آموزشی از طریق اینترنت به دانشجو ارائه می شود و دانشجو با استفاده از تکنولوژی اینترنت، نیازی به حضور در کلاسهای درس سنتی ندارد. در واقع دانشگاه مجازی نوعی از آموزش از راه دور است که در آن تکنولوژی وب و اینترنت برای آموزش و ارزشیابی دانشجو به کار می رود.

برای این آموزش محدودیت مکانی و یا زمانی وجود ندارد. امتحانات یک نیمسال شامل میان ترم و پایان ترم است که به صورت کتبی برگزار می گردد.

در کلاس آموزش مجازی حضور و غیاب اینترنتی انجام می شود و دانشجو تابع تمامی قوانین و آیین نامه های آموزشی مانند دانشجویان می باشد. دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی مدرک رسمی خود را که مورد تائید وزارت علوم و مراکز استخدامی است از دانشگاه دریافت می کنند. مدارک این دانشگاه ها در سطح جهانی نیز مورد قبول است و دانشجو می تواند در مقاطع بالاتر دانشگاهها بدون محدودیت شرکت نماید. داوطلبانی که در این دوره ها پذیرفته می شوند حداقل باید دارای یک دستگاه کامپیوتر بوده و امکان دسترسی به اینترنت پرسرعت داشته باشند.

شرایط اختصاصی دوره غیرانتفاعی

در مؤسسات آموزش عالی غیردولتی - غیرانتفاعی نظام درسی، نظام واحدی و بر اساس نظام آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواهد بود و به فارغ التحصیلان مدرک مربوط، برابر ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعطا خواهد شد. از پذیرفته شدگان شهریه دریافت خواهد شد و این مؤسسات هیچ گونه تعهدی در قبال تهیه و تأمین مسکن، خوابگاه و غذای دانشجویان ندارند.

داوطلبان علاقمند به ثبت نام کنکور سراسری جهت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی - غیرانتفاعی باید با علامت گذاری بند ۴۱ تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، علاقه مندی خود را به انتخاب رشته های تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی - غیرانتفاعی مشخص کنند. دانشجویان می توانند از وام تحصیلی مطابق با آیین نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در صورت تخصیص بودجه استفاده نمایند.

شرایط اختصاصی دوره پیام نور (آموزش باز و از راه دور)

کلیه پذیرفته شدگان مشمول، به شرط رعایت کلیه ضوابط و مقررات وظیفه عمومی می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند. حداکثر طول مدت تحصیل مجاز در مقطع کارشناسی برای دانشجویان مشمول خدمت وظیفه عمومی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند و اتباع غیر ایرانی ۵ سال و برای سایر دانشجویان ۱۰ سال خواهد بود. و پذیرش دانشجو در کلیه رشته های تحصیلی برای مقطع کارشناسی است.

حضور دانشجو در کلاسهای دروس نظری دانشگاه پیام نور اختیاری و امکان اشتغال دانشجو همزمان با تحصیل میسر است. امکان تغییر رشته و انتقال دانشجو (بصورت مهمان و مهمان دائم دانشجو در دانشگاه پیام نور مطابق ضوابط دانشگاه امکان پذیر است. نظام ارزشیابی و امتحانات دانشگاه متمرکز بوده و عمدتا اوراق امتحانی در دانشگاه های پیام نور استانی تصحیح و ارزشیابی می شود. دانشجویان فعلی دانشگاه پیام نور که در ردیف پذیرفته شدگان قرار می گیرند نیازی به انصراف برای دانشگاه پیام نور ندارند.

در اغلب مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور بیشتر دروس نظری به صورت کلاس نیمه حضوری برای مرور درس و رفع اشکال گروهی، کلاس حضوری برای دروس عملی در تعدادی از روزهای مختلف هفته برگزار می شود. نظام آموزشی دانشگاه پیام نور دانشجو محور» است و فراگیری دروس به صورت الکترونیکی و رفع اشکال گروهی است.

در شرایطی که امکان تشکیل جلسه های رفع اشکال گروهی با کلاس های درس حضوری وجود نداشته باشد و یا تعداد پذیرفته شدگان در یک رشته تحصیلی به حدنصاب لازم تشکیل کلاس نرسد، دانشگاه واحدهای درسی را به صورت الکترونیکی ارائه می نماید. همچنین دانشگاه می تواند در صورت ضرورت، محل تحصیل دانشجویان مربوط را در یکی از مراکز یا واحدهای همجوار یا مرکز استانی که دارای رشته تحصیلی مورد نظر باشد، تعیین نماید.

اجرای برخی از درس های عملی (آزمایشگاهی، کارگاهی و سایر) در آزمایشگاه منطقه ای، استانی یا سایر آزمایشگاه ها در مراکز دیگر دانشگاه بنا به تشخیص دانشگاه صورت خواهد گرفت.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «ثبت نام کنکور سراسری 99» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: