مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(11 رای)

جهیزیه تا چه حد در ازدواج نقش دارد ؟

در واقع جهیزیه وسایلی است که از سوی خانواده دختر تهیه می شود تا قبل از مراسم عروسی در خانه پسر چیده شود. این وسایل یا با کمک خانواده پسر و یا توسط خانواده دختر خریداری می شود. اما جهیزیه تا چه حد در ازدواج نقش دارد ؟ بر کسی پوشیده نیست که تهیه جهیزیه بسیار مهم است. امانوع جهیزیه و هزینه ای که صرف خرید آن می شود نیز اهمیت زیادی دارد. مسلما امروزه به دلیل مشکلات اقتصادی، مرد و زن باید دست به دست یکدیگر بدهند تا یک زندگی عادی و ساده را تشکیل دهند.

جهیزیه تا چه حد در ازدواج نقش دارد

جهیزیه تا چه حد در ازدواج نقش دارد ؟

بسیاری از خانواده ها به دلیل رسم و رسومات شهر و محل زندگی خود و برحسب توانایی های خود جهیزیه تهیه می کنند. تهیه مراسمات و سور و سات ازدواج را در صورت توافق با هم تقسیم می کنند. پس وجود جهیزیه در ازدواج آنها تاثیر زیادی دارد. اما چه جهیزیه ای؟ در خانواده های متمول و ثروتمند و بر حسب چشم و هم چشمی آنقدر جهیزیه های سنگین و گران مد شده است که ناخوادآگاه تاثیرات آن در زندگی خانواده های معمولی نیز دیده می شود. برای بسیاری از خانواده ها این موضوع جا افتاده جهیزیه باید کامل و بی نقص باشد. اما اینگونه نیست. تنها به دادن وسایل ضروری بسنده کنید و سطح توقع خود را پایین بیاورید.

نقش خانواده ها در مورد مساله جهیزیه

خانواده های دو طرف از این موضوع آگاهند که مسئولیت های این ازدواج باید بین دختر و پسر تقسیم شود. این مسئولیت ها نباید بر عهده یک طرف باشد. هر دو خانواده باید دست به دست یکدیگر دهند تا بتوانند یک زندگی بدون دغدغه برای دختر و پسر خود آماده کنند.

تهیه جهیزیه بر عهده زن است یا مرد؟

اینکه جهیزیه تا چه حد در ازدواج نقش دارد بحثی نسبی است. این موضوع به شرایط هر خانواده بستگی دارد. اما در اصل تهیه جهیزیه بر عهده زن است یا مرد؟ از لحاظ قانونی تهیه جهیزیه بر عهده مرد است. خانواده عروس هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارند. این موضوع از قدیم الایام اینگونه بوده است.اما با تغییرات شیوه زندگی و تورم و طی زمان خانواده دختر قبول کرده اند در این زمینه کمک حال پسر باشند.

چرا با گذشت زمان مسولیت جهیزیه به عهده خانواده دختر گذاشته شده است؟

می دانید که هزینه های خرید طلا، تهیه مقدمات مراسم عروسی، مخارج ماه عسل و کادوهای سر عقد و از این دست خرج ها، مبالغ سنگینی را گردن داماد و خانواده داماد می گذارد. طوری که پسر حتی با کمک خانواده خود نیز نمی تواند از عهده تامین مخارج آن بربیاید. این حالت چه از لحاظ عقلی و چه عرفی کار پسندیده ای نیست. همچنین خانواده دختر نیز دوست دارند تا آنجاکه می توانند دخترشان را با آبرو به خانه بخت بفرستند.

آیا می توانیم این فشار تهیه مخارج جهیزیه را از عهده خانواده عروس بر داریم؟

اگر خانواده عروس به یک زندگی ساده راضی باشند و به دنبال طلا و مراسم های آنچنانی نباشند مرد می تواند با خرید چند وسایل ضروری، زندگی را شروع کند.  به نظر شما در این حالت جهیزیه تا چه در ازدواج نقش دارد ؟ می بینید که هیچ تاثیری در خوشبختی دو طرف ندارد.

در کشورهای آسیایی جهیزیه تا چه حد در ازدواج نقش دارد ؟

در برخی مناطق آسیایی مانند هند جهیزیه تاثیر بسیار مهمی در ازدواج دارد و کشورهای ژاپن و چین نیز دختر و پسر با دادن هدایایی زندگی خود را آغاز می کنند. دختر و خانواده اش با دادن وسایل ساده آشپزخانه و شیک و دکوری و لباس های زیبا و جواهرات به خانه پسر می رود. در کشورهای عرب، تهیه جهیزیه بر عهده داماد است. دختر هیچ جهیزیه ای متقبل نمیشود. چنان که در بساریاز مراسمات آنها به عینه میبینید که علاوه بر خانه و تهیه مراسمات آنچنانی جهیزیه ای درخور شان دختر به آنها داده میشود.

جهیزیه تا چه حد در ازدواج نقش دارد

در کشورهای اروپایی جهیزیه تا چه حد در ازدواج نقش دارد ؟

در کشورهای اروپایی بر حسب شرایط پدر و مادر،دختر وسایل ضروری خریداری می شود. البته درکشورهای اروپایی مانند انگلیس و ایتالیا و... دختر در ابتدای 18 سالگی مستقل شده و با کار خود وسایل زندگی را تهیه میکنند. در واقع رسم و رسومات خاصی ندارند و هدف آنها تنها تشکیل زندگی است. اگر دختر خانه داشته باشد و عاشق پسری شود با همان وسایل، زندگی جدید شروع می شود. حتی شده از وسایل دست دوم پدر و مادر استفاده می کنند. در آنجا به تجمل گرایی هیچ اهمیتی نمی دهند.

جهیزیه تا چه حد در خوشبختی دو طرف نقش دارد؟

کدام زوج را دیده اید که صرفا به دلیل جهیزیه خوشبخت شده باشند؟ واقعا فکر می کنید خوشبختی در تهیه وسایل آنچنانی و گرفتن مراسم های پرتجمل است؟ متاسفانه این روزها دیگر جهیزیه، تهیه چند تکه وسایل ضروری نیست. حتی برخی از وسایل را چند دست می دهند. جوری که وسایل آشپزخانه خانه را پر می کند. این افراد هنوز هم در سنت تجملگرایی و چشم و هم چشمی گیر کرده اند. حتی براساس بروز ترین دکوراسیون های داخلی در جهان، خانه هایی زیبا هستند که در آن سادگی حرف اول را می زند. خانواده های محترم توجه داشته باشند که با جهیزیه نمی توان ضامن خوشبختی شد. خوشبختی در سادگی، فروتنی و اخلاق دوطرف است.

نکاتی در مورد جهیزیه

  • جهیزیه را بر حسب متراژ خانه بچینید.
  •  از هر نوع وسیله تنها یک یا دست تهیه فرمایید.
  • خانواده های دو طرف قبل از دادن جهیزیه یا وسایل عروسی میزان توان خرید خود را از قبل برای هم روشن کنند. تا در آینده به مشکل بر نخورند.
  • جهیزیه را بر حسب میزان عروسی و مراسم عروسی را بر حسب جهیزیه خریداری کنید. زیرا در آینده همین موضوع چالش بزرگی را در زندگی ایجاد خواهد کرد.
  • خانواده داماد سعی کنند حدالامکان وسایل مهم زندگی از قبیل یخچال و گاز را تهیه کنند.
  • دختران زیادی به خاطر نداشتن جهیزیه از ازدواج امتناع کردند. اگر از این دست افراد را می شناسید سعی کنید به صورت ناشناس به آنها کمک کنید.

گردآوری: معصومه راهی

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله  جهیزیه تا چه حد در ازدواج نقش دارد ؟ استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «جهیزیه تا چه حد در ازدواج نقش دارد ؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: