مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تحفیف
تعیین وقت آنلاین مشاوره حضوری
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(15 رای)

بیوفیدبک نوعی روش درمانی است که در آن با کمک ابزارهای الکترونیکی، اطلاعاتی در خصوص اعصاب، عضلات و فعالیتهای خودمختار بدن اندازه گیری و پردازش می شود. این اطلاعات به صورت فیدبک صوتی یا تصویری به بیمار و پزشک معالجش نشان داده می شود. در بیوفیدبک برای برقراری ارتباط با سیگنال های بیولوژیکی بدن،سنسورهایی به بدن وصل می شود. این سنسورها می توانند سیگنال های بیولوژیکی از قبیل درجه حرارت بدن، تنفس عضلانی، ضربان قلب را دریافت نمایند. بیوفیدبک با ثبت این اطلاعات چگونگی تغییرات بدن را بررسی می کند.

با بیوفیدبک می توان بازخورد واقعی و دقیقی از خود به دست آورد. نوروفیدبک هم نوعی بیوفیدبک است. در نوروفیدبک به مغز آموزش داده می شود که تغییر کند. اصلاح شود و عملکرد بهتری داشته باشد.

نوروفیدبک نوعی ورزش ذهن به حساب می آید.

زمانی که فرد از چگونگی کار امواج مغز اطلاع پیدا می کند، مغزش می تواند از این اطلاعات برای تغییر خود استفاده کند. متخصصان رشته های مختلف پزشکی، از بیوفیدبک برای کاهش یا از بین بردن درد در بیماران استفاده می نمایند.

/// شماره های تماس ///

کاربرد بیوفیدبک در روانشناسی

روانشناسان از تکنیک بیوفیدبک برای افزایش آرامش در افراد مضطرب و کسانی که استرس و تنش عصبی دارند استفاده می کنند. بیوفیدبک یک تکنیک درمانی غیرتهاجمی است که در بسیاری از افراد موجب بهبود علائم روانی می شود. البته کاربردهای روانشناسی این شیوه و میزان اثرگذاری آن از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. شاید به نظر بیوفیدبک چیز جدیدی باشد اما شما در زندگی روزمره هم از آن استفاده می کنید.

کاربرد بیوفیدبک در روانشناسی

مثلاً وقتی شما موقع دویدن پهلویتان درد می کند، سرعتتان را کم می کنید تا فشار بیشتری به بدنتان وارد نشود. در این حالت شما یک پیام زیستی را که از عضله به مغز فرستاده شده را متوجه شده اید و متناسب با آن واکنش نشان داده اید. کاربرد روانشناسی آن هم به همین صورت است.

وقتی شما بتوانید سیگنال ها و پیام های زیستی را که در اختیار مغز است دریافت کنید، میتوانید به صورت آگاهانه و خودآگاه فعالیت های خود را بررسی کرده. تجزیه و تحلیل کنید. بازخورد فعالیتها را ببینید و در جهت بهبود عملکرد زیستی و روانی خود تلاش کنید. روانشناسان و مشاوران هم با استفاده از تکنیک بیوفیدبک و نوروفیدبک ابتدا پیام های عصبی بیماران و مراجعان خود را دریافت کرده و تجزیه و تحلیل می کنند.

فرد بیمار با اطلاعاتی که از طریق بیوفیدبک دریافت می کند می تواند بازخورد و نتیجه فعالیتهایش را به صورت عینی مشاهده و احساس کند.

روش استفاده در روانشناسی

یکی از انواع دستگاه هایی که معمولاً در روانشناسی به کار گرفته می شود، دستگاه های گرفتن سیگنال های الکتریکی در عضلات است. این دستگاه سیگنال ها را به صورتی که برای بیمار قابل درک باشد ترجمه می نماید. برای این کار معمولاً از چراغ چشمک زن یا یک بوق استفاده می شود. در این شرایط اگر مثلا عضلات بیش از حد کش بیایند یا فشار روانی زیادی وارد شود، بوق یا چراغ فعال می شود و بیمار تلاش می کند با تصحیح فعالیت خود، آنرا به حالت تعادل برگرداند.

/// شماره های تماس ///

کاربردهای بیوفیدبک

درمان با بیوفیدبک عمدتاً در بیماری هایی به کار برده می شود که داروها در درمان موفق نیستند. در حال حاضر از بیوفیدبک برای درمان طیف وسیعی از اختلالات جسمی و روانی استفاده می شود که برخی از آن ها عبارتند از:

  • اختلالات ماهیچه لگن (بی اختیاری ادرار فوری و فشاری، بی اختیاری مدفوع، واژینیوسموس، یبوست، و مقاربت دردناک)
  • ضعف ماهیچه ها بخاطر سکته
  • دندان قروچه
  • دردردهای تنشی
  • مشکلات معده ای-روده ای مثل سندرم روده تحریک پذیر، حالت تهوع و استفراغ

بیوفیدبک برای کاهش استرس

در حال حاضر در مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب نیز در راستای ارائه خدمات بهتر، از بیوفیدبک و نوروفیدبک برای شناسایی و درمان بیماری ها و اختلالات روانشناسی استفاده می شود. مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب مفتخر است بتواند در این زمینه پاسخگوی مشکلات و نیازهای شما باشد.

نویسنده: هانیه فریدون فر

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «بیوفیدبک و کاربرد آن چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: